FormasyonOrtaöğretim ve okullar

NS Gumilev, "sapmış tramvay": kısa analizi. Gumilev şiir "Kayıp tramvay": görüntüleri ve paralellikler

"Kayıp tramvay" - bir şiir Gumilev "Ateş Pillar" dahil, onun son koleksiyonu. Bu ayet şairin eserlerinde en iyi ve en ünlü biridir. Bu yazıda bunun kısa bir analiz sunulmuştur.

Gumilev şiir "Kayıp tramvay" aşk razlchnye eleştirmenleri ve edebi bilginleri analiz etmek. Herhangi başyapıt gibi, dikkatlerini, her şeyden önce çizer, ikinci olarak da, yazarın büyük bir edebi yenilik gösterdi. Ancak, işin muazzam yenilik rağmen yazar da geleneğini takip eder. "Kayıp tramvay" araştırmacıların dikkatini çeken bir diğer nedeni de hayatının dönüm için Nikolai Stepanovich gönderme görülebilir olması.

Özellikler şiir analizi

Kısaca bir analiz önce bazı genel noktaları bahsetmek gereklidir. Gumilev şiir "Kayıp tramvay", yenilik rağmen, kendi türündeki tüm temel özelliklere sahiptir. şarkı sözleri Plot-birimi, dramatik ve epik türler aksine, bir deneyim, bir duygu, bir his, değil bir olaydır. Buna ek olarak, özünde, herhangi şiir mecazi, bir metafor karaktere çekilir olarak. Çalışma ilham, aynı nefeste yazılmış unutulmamalıdır. Bu titizlikle ve özenle "inşa" ayetlerinin sayısını ifade eder, böylece aynı titiz ve itinalı bir analiz gerektirmez. Mu onun analizini yürütmek olmamalıdır.

Gumilev şiir "Kayıp tramvay" yorumlama geleneksel yolu takip ederek anlaşılamaz. Aynı nefeste oluşturulan mantık çalışmaları, biraz mantıksız. Onlar hiçbir eleştirmen "başa" mümkün olmayacaktır. Hiç kimse onun bileşen parçalarının deha onları koyabilirsiniz. Bu güzel ve bu tür eserleri.

boyut

en analizimizi başlayalım. Gumilev şiir yazılı dol'nik "tramvay Kayıp". Yazar bu boyutunu seçti Neden, stresli heceleri düzensiz aralıklarla paylaşmaya gerekli neden oldu? Eğer yüksek sesle şiir okursanız, aksanı vurgulayan biz fark tekerleklerin sesi anımsatan kendi ritim söyledi. Dol'nik bu çalışmada, "ses" sanatsal etkisini güçlendirir tramvay, taşıyın.

kronotop

Bir şiir Gumilev tuhaf bir zaman-uzay (uzaysal ve zamansal ilişkilerin ilişkisi) sahip - içeriği dikkate alınarak "Kayıp tramvay" olduğu açıktır zaman. Tramvay görüntünün kaynağı yazarı Petrograd sokaklarında sabah gördüğümüz gerçek prototip vardır. Ama onun ve açıkçası uhrevî niteliğindeki, şiirde sunulan tramvay arasında büyük bir boşluk bulunmaktadır. Farklı dünyalardan sanki bulunmaktadır.

sesleri

biz kelimenin tam anlamıyla bunları düşünün eğer onun görünümünü eşlik sesler, çok gerçek. Bu kuşlar, gök, zil sesi feryadı oluyor. Bu sesler Gumilyov'un günlerde tramvaylar hareketini eşlik olduğunu. Ancak, şiirin ifadeler bu niteliği sembolik sesler söyler. Bu, tüm çalışma olarak kabul edilir ve "Zabludvshiysya tramvay" olmalıdır sembolik düzlemde, çevrilmiş olmasını sağlar. Gumilev şiir düzgün sadece bu yüklemeyi takip ederek anlaşılabilir.

uzak gök, zil ud, karga Gry: 3 sesleri Yani. TRK Ud yanı sıra sihirli keman, bu Pushkin bir lir gibi şairin misyonunun bir semboldür. Buna ek olarak, herhangi bir yaştaki bir edebi sanatçı var olduğu bir işareti koşullu ortaçağ efsanevi zamandır. Bir sonraki ses karga Gry - kötü alamet, kaya, ölüm, ölümdür. Gök - bir savaş, analiz gösterdiği gibi, gök ya da karasal, hem de bir olağanüstü güç varlığının bir belirtisi.

Eğer tramvay taşıma bildiğiniz sürece şiir "Kayıp tramvay" imkansız anlamak için. Birlikte, bizi kabul edelim.

Nerede tramvay hamle

Şiirin lirik kahraman kendi iradesi dışında bir yolcu haline gelir. Tramvay - bu çok daha güçlü insandan daha bir güç. Değil havada sebepsiz arkasında ateşli bir iz. Nerede bu tramvay hamle, bu güç nedir ki?

O makinist olduğunu belirtmek gerekir, ama o kayıtsız ve durdurmak için lirik gelen bir isteğe yanıt vermiyor. İlgili ayet aniden ve korkunç değişti chronotop. Yakın zamanlara kadar, tramvay bilinmeyen olsa, sokakta oldu. Şimdi aniden "kanatlı" ve "karanlık" fırtına koşar. Burada en önemli şey tramvay "zamanın uçuruma kaybetti" olmasıdır.

"Zamanın Uçurum"

Çeşitli araştırmacılar farklı şiirin yerini yorumladılar. Örneğin, Elena Kulikova tramvay hayalet gemi gibidir inanıyordu "Uçan Hollandalı", zaman içinde kaybolmuş. Yazar, öbür yoluyla yolculuk tanımlayan göre bir sürümü de vardır. Bu görüş Yuri Zobnin tarafından tutulur. O şiir Gumilev geri Dante tarafından "İlahi Komedya" geliyoruz inanmaktadır. Beatrice - Sürücü daha sonra Masha yerini Virgil, rolünü oynar.

Nasıl nerede yazarın niyeti ve mantığı ve nerede kendi dernekler anlıyorsunuz? Nasıl kızımız biraz objektif bir analiz yapmak için? şiir "Kayıp tramvay" - TRK de türünün tek değil. eserinde bağlamında, "zamanın uçurum" birkaç kez görünür. Nikolai Stepanovich defalarca şiirinde "Stockholm" de, örneğin, bu şekilde kullanmıştır. İşte biz de pasajlar "zaman" ve lirik kahraman "sonsuza kadar kayıp" olan "boşluk" bulmak. Bu şiirin yazarı denilen tesadüf değil "tramvay sapmış."

Dahası, "Stockholm" de sesler biz ürünle ilgilenen duyduklarınız benzer. Güçlü bir kükreme ve gümbürtü, zil çan, dua sesleri mi. "Rus şiir Mektubu" in GUMİLYOV kaydetti din ve şiir - Aynı madalyonun iki yüzü. Bu nedenle, keman, ud, lir ve pratik eşdeğer dua şarkı Nikolai Stepanovich eserlerinde.

Üründe uyku motifi

Biz plan üzerinde şiir "Kayıp tramvay" analizini devam ediyor. Bu çalışma, hangi hayatının rüya sanki kahraman. Kızın bir tramvay pencereden acele izler. Bilindiği gibi, ölümünden önce kişi bunu onun önünde süpüren ömrünü, gördüğü gibi. Bir kehanet şiiri - Biz "Kayıp tramvay" diyebiliriz. Bu kahraman yürütülmesi dizisi olduğu için değil sadece görülen, ancak olabilir tramvay hareketi ölümünden önce parladı hayatının anılarını bir açıklama benziyor çünkü. lirik kahraman korkutucu ve ısrarla durdurmak için makinist sorar nedeni budur, ama bu imkansız.

Rus edebiyatında tramvay görüntünün geliştirilmesi

Rus literatüründe, Gumilyov'un görüntü tekrar tekrar kendinize hatırlatın. Bu da olması ve tramvay ve kopmuş kafa ve makinist olacak Bulgakov tarafından "Master ve Margarita", örneğin, olur. Çok derin ve ilginç ve bu görüntü kahramanın ölümü bir bölümünde "Doktor Jivago" Pasternak, finalinde açıklanacak. Yuri Gök gürültülü sağanak bu zamanda, bir tramvay öldü, kahraman pencereden dışarı bakar.

yenilik GUMİLYOV

Resepsiyon kullanılan yazar Rus şiir için yeniydi. şiirler Gumilev "sapmış tramvay" analizi Valery Shubinsky geçirdi. O, bu işi "Rus semantik şiir" öncüsü olduğuna dikkat çekti. Bu ayet anlamadı çağdaşlarının çoğu GUMİLYOV görüntüleri oluşturulan gerçek prototipler arayan "eski moda" olarak yorumlanır. Örneğin, Anna Akhmatova inanıyordu tramvay dışında parladı yaşlı bir adam - gerçek bir kişi. Belki de bu yüzden, ama belki de değil. Şiirin bu kısmı sadece ölü ve yaşam karıştırmak çok kolaydır anksiyete, uyku hissi, ekler, çünkü bu kadar önemli değildir. kahraman hafife o şey olarak algıladığı yaşlı bir adamın, ortaya tepki çok ilginç. Evet, bu Beyrut'ta bir yıl önce öldü adam. Ne gerçekte inanılmaz, apaçık bir rüya olduğunu. Bütün bunlar TRK "tramvay Kayıp" ayet dikkate dikkate alınmalıdır.

işin üzerinde kısa bir değerlendirme - Kolay bir iş değil. Ne yazık ki, bugün bile, bazı araştırmacılar anlamıyla açıklanamaz şeyler anlatmaya çalışacağım devam ediyor. Onların, sonuçlarında, bazen gitmek çok uzakta, ancak, bu yaklaşım başlangıçta yanlış. günlük yaşamın olaylar bazen bir rüya katıldı olarak şiiri Gumilev gerçekten gerçeklikle dokunma birkaç nedenleri olarak, girift tuhaf gibi bazı sanatsal tamamının bağladı. Ben bir rüya mantığı var, ama farklı. Uyanma mantığını açıklamak mümkün değildir. Sadece onu yok edebilir.

Bu şiir analizi N. S. Gumileva sonucuna "sapmış tramvay." Bu ürünün temel özellikleri, biz söylediler. şiir Gumilev "sapmış tramvay" analizi kısacası kendi düşüncelerini tamamlayabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.