Sanat ve EğlenceLiteratür

Tolstoy'un çocuklar için en iyi eserleri. Leo Tolstoy: çocuk hikayeleri

Leo Nikolayevich Tolstoy, yalnızca yetişkinler için değil, aynı zamanda çocuklar için de eser yazarıdır. Genç okuyucular hikayeler gibi, masallar, ünlü yazarların hikayeleri gibi. Tolstoy'un çocuklara yönelik çalışmaları sevgi, şefkat, cesaret, adalet, beceriklilik öğretir.

Küçük çocuklar için hikayeler

Bu eserler ebeveynlerinin çocukları tarafından okunabilir. 3-5 yaşındaki bir çocuk peri masalı kahramanlarını tanımaya ilgi duyacaktır. Çocuklar, harflerden kelimeleri nasıl ekleyeceklerini öğrendiğinde, Tolstoy'un çocuklarla ilgili çalışmalarını kendi başlarına okuyabilir ve okuyabilirler.

"Üç Ayılar" peri masalı ormanda yolunu kaybeden kız Masha hakkında anlatıyor. O eve geldi ve girdi. Tabla döşendi, üzerinde 3 kase farklı ebatta duruyordu. Masha önce çorbayı iki büyük tadı tadı ve daha sonra küçük bir tabağa döküldüğü bütün çorbayı yedi. Sonra bir sandalyeye oturdu ve bir sandalyeyle bir tabak gibi Mishutka'ya ait yatağa yattı. Ayı velileri ile eve döndüğünde ve bütün bunları gördüğünde, kızı yakalamak istiyordu, ama pencereden atlamış ve kaçmıştı.

Bebekler diğer Tolstoy'un peri masalları gibi yazılmış çocuklarla ilgili çalışmalarına ilgi duyacaktır.

Hikayeler

Yaşlı çocuklar, Tolstoy'un küçük öyküler biçiminde yazılmış, örneğin gerçekten öğrenmek isteyen bir çocuk hakkında yazılan eserlerini okumakta fayda var, ancak annesi gitmesine izin vermedi.

Filipin'in hikayesi bundan başlar. Ancak oğlan Philip bir zamanlar büyükannesi ile birlikte evde kaldığında, bir zamanlar talebi olmadan okula gitti. Sınıfa girerken, ilk başta korktu ama sonra el ele tutuşup sorularla öğretmenine cevap verdi. Öğretmen, çocuğa annesinin Philippe'nin okula gitmesine izin vermesini isteyeceğini vaat etti. Oğlan böyle öğrenmek istiyor. Sonuçta, yeni bir şeyler öğrenmek çok ilginç!

Tolstoy başka küçük ve iyi bir adam yazdı. Lev Nikolaevich'in bestelediği çocuklar için çalışmalar, "Foundling" hikayesini de içeriyor. Buradan, evinin eşiğinde bir bebek bulunan kız Masha hakkında bilgi edineceğiz. Kız nazikti, bebeğe sağı veriyordu. Annesi, ailesi fakir olduğu için bebeğini patronuna vermek istedi ancak Masha, evcil hayvanların yeterince yemek yemediğini söyledi ve kendisine bakacak. Kız sözünü tuttu, kundaklandı, besledi, bebeği yattı.

Bir sonraki hikaye, bir önceki hikaye gibi gerçek olaylara dayanıyor. Adı "İnek" dir. İş, dul kadın Marya, altı çocuğu ve bir ineğini anlatıyor.

Tolstoy, çocuklar için çalışır, öğretici bir biçimde oluşturulur

"Stone" hikayesini bir kez daha okuduktan sonra, göğsünüzde bir taş bulundurmanın, yani birinin öfkesini uzun süre gizlemenin değerinde olmadığına ikna oldunuz. Bu yıkıcı bir his.

Hikaye, bir fakir köylü kelimenin tam anlamıyla göğsünde bir taş giydi. Zengin bir adam, yardım etmek yerine, bu taş yığınını yoksullara attı. Zenginlerin hayatı aniden değişti, hapishaneye götürüldü, fakir kendisine bir taş atmak istedi ancak tuttuğu öfke uzun sürdü ve kurtarmaya merhamet geldi.

"Poplar" öyküsünü okumakta aynı hisse. Anlatı, ilk insandan geliyor. Yazar asistanlarıyla birlikte genç popaları kesmek istedi. Bunlar eski ağacın süreçleri idi. Adam, bunu yaparak hayatını onun için daha kolay hale getireceğini, ancak her şeyin farklı olduğunu düşündü. Kavak kurutuldu ve bu nedenle yeni ağaçlar doğurdu. Eski ağaç öldü ve yeni sürgünler işçiler tarafından yok edildi.

uydurma

Leo Tolstoy'un çocuklara yönelik çalışmalarının yalnızca peri masalları değil, masallarda yazılmış masallar olduğunu da herkes bilir.

Örneğin, "Karınca ve güvercin". Bu masal okuduktan sonra çocuklar, iyi hareketlerin iyi tepkiler gerektirdiğine karar vereceklerdir.

Karınca suya düştü ve batmaya başladı, güvercin sana bir dal getirdi, zavallı dostun da dışarı çıkması için. Avcı güvercin üzerine bir ağ yerleştirdikten sonra tuzağı slameye çalıştı, ancak kuşa yardım etmek için bir karınca geldi. Avcının bacağını ısırdı, soluk soluğa döndü. O sırada güvercin ağdan kurtuldu ve uçtu.

Dikkat çekici ve Leo Tolstoy'la birlikte gelen diğer öğretici masallar. Bu türe ait çocuklar için eserler:

 • "Kaplumbağa ve Kartal";
 • "Bir yılanın kuyruğu ve kuyruğu";
 • "Aslan ve Fare";
 • "Eşekarısı ve atı";
 • "Aslan, Ayı ve Tilki";
 • "Kurbağa ve Aslan";
 • "Dalga ve Yaşlı Kadın"

"Çocukluk"

Ortaokul ve ortaokul çağındaki öğrencilerin Leo Tolstoy'un "Çocukluk", "Ergenlik", "Gençlik" üçlemesinin ilk bölümünü okumaları önerilebilir. Onların, 19. yüzyılda yaşıtlarının nasıl yaşadığını, varlıklı ebeveynlerin çocuklarını öğrenmeleri yararlı olacaktır.

Hikaye, 10 yaşına giren Nikolenka Artyenev ile tanıdık. Oğlan çocukluğundan itibaren görgü kurallarına uyuldu. Ve şimdi, uyanışken, yıkadı ve giyindi ve öğretmen Karl Ivanovich annesine merhaba demek için onu ve küçük kardeşini aldı. Oturma odasında çay döktürdü, sonra aile kahvaltı yaptı.

Böylece Leo Tolstoy'un sabah sahnesini anlattı. Çocuklar için çalışmalar genç okuyucuları bu hikaye gibi iyi, sevgiyi öğretir. Yazar, Nicholas'ın ebeveynler için ne gibi hisleri olduğunu açıklar - saf ve samimi aşk. Bu hikaye genç okuyucular için yararlı olacaktır. Lisede, "Ergenlik" ve "Gençlik" adlı kitapların devam ettirilmesine çalışacaklar.

Tolstoy'un eserleri: Liste

Küçük öyküler çok hızlı okunur. Lev Nikolaevich'in çocuklar için yazdığı bazılarının ismi şöyledir:

 • "Eskimolar";
 • "İki arkadaş";
 • "Bulka ve Kurt";
 • "Ağaçlar nasıl yürür";
 • "Kızlar yaşlı erkeklerden daha akıllıdır";
 • "Elma ağaçları";
 • "Mıknatıs";
 • "Lozina";
 • "İki tüccar";
 • "Taş".

Tolstoy'un eserinin ders dışı okunması için bazıları tavsiye edilir. Listeye aşağıdaki hikayelerle devam edilebilir:

 • "Mum";
 • "Kötü hava";
 • "Zararlı hava";
 • "Yabani tavşanlar";
 • "Geyik"

Hayvanlar hakkında hikayeler

Tolstoy'un çok dokunaklı hikayeleri var. "Kitten" denilen aşağıdaki hikayeden öğrendiğimiz cesur çocuk hakkında. Bir ailenin içinde bir kedi yaşıyordu. Bir süre, birdenbire ortadan kayboldu. Çocuk - kardeşi kardeşi bulduktan sonra, kedinin kedi doğurduğunu gördüler. Çocuklar kendilerini alıp küçük bir hayvana bakmaya başladılar - su beslemek için.

Bir keresinde yürüyüşe çıkıp evcil hayvanları yanlarına götürdüler. Ama yakında çocuklar onu unuttu. Bebeğin bir felâketle tehdit edildiği zaman hatırlıyorlardı - av köpeği havlıyorken havlamaya başlamıştı. Kız korkmuş ve kaçmıştı ve oğlan yavruyu korumak için acele etmişti. Onu bedeniyle örtbas etti ve böylece avcıdan sonra hatırlatan köpekler kurtardı.

Yazarlığın diğer öğretici eserleri de vardır. L. Tolstoy, çocuklar için göze çarpmayan bir biçimde ahlakın temel becerilerini aşılayan bir öğretmendir.

"Elephant" hikayesinde Hindistan'da yaşayan dev hayvan hakkında bilgi edindik. Sahibi ona iyi davranmadı, neredeyse onu beslemedi ve çok çalışması için zorladı. Hayvan böyle bir prosedür izleyemez ve adamı ezirdi, ayağına basarak ona yöneldi. Oğlu oğlanın yerine eski fil seçti.

Bir klasik tarafından yazılan bazı öğretici ve ilginç hikayeler burada. Bunlar Leo Tolstoy'un çocuklar için en iyi eserleridir. Çocuğa çok yararlı ve önemli nitelikler kazandırmaya, çevrelerindeki dünyayı daha iyi görebilmelerini ve anlamalarını sağlamaya yardımcı olacaklar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.