FormasyonDiller

Sıfat Daimi işaretler. Sıfatların Morfolojik özellikleri

Konuşmanın her bölümü belirli sadece onun doğasında özelliklerin ile karakterizedir. Bu onların gramer özelliklerine bağlı olarak, grup Rus dilinin kelimeleri olanak tanır. Onların çalışma Rus Dili özel bir bölüm yer -, morfolojisi dikkate alarak, diğerlerinin yanı sıra, kalıcı olmayan ve kalıcı morfolojik özellikleri sıfat, isim, fiil ve doğru üretmek yardımcı konuşma ve hizmetin önemli kısımlarının .. Vb Bilgi morfolojik analiz ve doğru olarak ve cümleler kurmak.

Rus olarak, devrenin açık bir analiz var. Her biri için konuşmanın bağımsız bölümün o (söz dahil) genelleştirilmiş gramer anlam tanımı, morfolojik özellikleri cümlede (kalıcı ve kalıcı olmayan), sözdizimsel işlevi bulunmaktadır.

bir sıfat nedir

Bu konuşma, önemli bir parçasıdır genellikle açıklayıcı nitelikte metinlerde kullanılır. Sıfatlar soruları nesnelerin kalıcı özellikleri belirtir ve cevap: Ne? kimin? Onlar numarası, cinsiyet, durum (daimi olmayan işaretler) içinde isimler ve onlarla tutarlı ifadeler oluşumu ile anlamlı bağlantı girer. Konuşmanın bu bölümünde diğer nesneler ya da olayların tabi onun ilişkileri olmadan özelliği (genç yaş) ya da tutum (kış günü, inek sütü) gösterebilir. deşarj değerine üç edilir bağlı - sabit bir özelliktir - sıfat. cümlede, konuşma, tanımı veya yüklem işlevinin bu kısmının kelimeler.

kategoriye bölünmesi

Sıfat farklı açılardan nesneyi nitelendireceğiz:

 • uzay yuvarlak top, dik yamaçta yer şekil ve konumda;
 • boyutu ve rengi: büyük bir ağacın, yeşil çim;
 • Fiziksel nitelikler: sıcak gün;
 • entelektüel ve fizyolojik özelliklerine: aptal bir çocuk, iyi bir adam;
 • zamansal ve mekansal olarak: Sabah gazetesi, bir şehir gürültüsünden;
 • Malzeme başka bir şey yapılan: bir korkuluk;
 • Amaçlanan: uyku takım elbise;
 • Aksesuarlar tarih: amca valiz.

sıfat Daimi işaretleri - bu üç kategoride onların bölümüdür: yüksek kaliteli (sıcak kahve), bağıl (kış yürüyüş) ve iyelik (babamın kravat). Onlar mutlaka isim ilişkili değere dayanmaktadır.

nitel sıfatlar

Konuşmanın bu bölümünde en üretken sanatçı. Niteliksel sıfatlar - daha fazla ya da daha az bir ölçüde tabi meydana gelebilecek bu tür karakteristik taşıyıcılar sık sık karşılaştırma oluşumu derecesi ortaya çıkar. Bu grubun ikinci önemli özelliği - kısa formunun kullanılması. Bu durumda ve bir yüklem, t için değişmez. E. doğrulama'yı cümlede.

Sabit işaretler şu şekilde gösterilir bu deşarj adjective.

 1. kelimesi tam kısa form ile birlikte olabilir: Tablo çok büyük.
 2. karşılaştırmanın derece varlığı: Bu resim, uzun boylu, güçlü savaşçı, en büyük tatil evi güzeldir.
 3. kabiliyeti, aşağıdaki kelime gruplarını oluşturmak üzere -o zarf, -e: tatlı; soyut isimler: yeşil; ilgili bir değerlendirmesini içeren biçimler: akıllı; (Tekrarlayarak) Bileşik sıfatları: lezzetli-lezzetli; olmayan bir öneki aynı kökenli kelime: aptal.
 4. g oryachy-serin-sıcak (çay): eş veya zıt bir çift dahil yeteneği.
 5. zarflar TÜM, ÇOK, ÇOK derecesi ve m değerinin kullanılması P:.. çok güçlü yağmur.

Kalıcı sıfat yukarıdaki işaretleri tüm kelimesinde gösterilmesi gerekir değil. nitel sıfat isnat edilebilir bir tanesi yeterlidir. Bu arada, bazıları sadece kısa form var: mutlu ve diğerleri olmalıdır.

mavi, türevleri sıcak deşarj yoktur Birçok kelimeler. altın eller, ayı yürüyüş - vakalar isimler (krem), fiiller (hareketli çocuk) kalitesi (oldukça kasvetli görünümü) veya göreli ve iyelik diğer sıfatlar onların oluşum da sık görülür. Bu kaydetti ve bir kök veya tekrarlayan ekleyerek yeni kelimelerin oluşumu edilmelidir: beyaz beyaz halı.

Doğru kalıcı sıfat, yani işaretlerini belirlemek için izin tüm özellikleri bilmek. E. boşaltın.

karşılaştırmanın Eğitim dereceleri

daha fazla ya da daha az bir ölçüde tabi kendini gösterebilir yeteneği, zaman zaman sürekli bir özellik sıfat olarak algılanır. Öte yandan, Karşılaştırma derecesi kategorisi (bu dalgalanmaların bir göstergesidir), bir çok şekil alabilir. Bu onun bir ayırt edici özelliği nitel sıfatlar olmasıdır.

karşılaştırmanın Eğitim dereceleri:

Pozitif (değersiz)

karşılaştırma

mükemmel

basit

bileşen

basit

bileşen

güzel

güzel

daha güzel

güzel

hepsinden daha en güzel, daha güzel

Tabloda görüldüğü gibi, basit bir şekil meydana eklerinden olarak (e, onun,-o, -aysh-, -eysh) bileşeni ve - tam formuna ilave edilmesi için özel bir kelime (daha az en) ya da basit bir karşılaştırma derecesi (tümü) . Başka bir yol - suppletive, yani farklı bir temelde: .. İyi - En iyi (arkadaş).

Basit karşılaştırmalı derecede kullanılan kelimeler, değişmez.

göreceli sıfatları İşaretler

Hemen kesin bir ifadeyle, bu grup, yukarıda adı geçen herhangi bir nitelikler sahip olmadığını belirtmek gerekir. temsil ettikleri semptom, mutlaka başka bir nesne veya olaya karşılık gelir. Bu ifade [sıfat + i] ayn [i + i] değiştirilmesi olasılığı belirgindir. Örneğin, bir ahşap çit = çit ahşap. aşağıdaki gibi göreli sıfatlar bir nesneden oranı olabilir:

 • Zaman: Geçen yılki toplantısı;
 • Yer: müziksiz çok sesli ilahi;
 • malzeme: bir metal çubuk;
 • Amaçlanan: şömine saat.

göreceli da bileşik sıfatlar içerir İçin ilki - rakamı: İki katlı bir binada, üç yıllık bir çocuğa.

Kalıcı morfolojik özellikler sadece tam şekli olmalıdır aslında tezahür nispi sıfat.

formasyon

eki (-yan-, -an-, -N-, G-değişmez, -enn-, -onn-, -l) - nispi sıfatlar Türev baz isim, fiil, zarflar ve oluşturma yöntemi vardır. Örneğin, bir puslu bir görünüm, kil kase için, revizyon zamanı ders.

iyelik sıfat Daimi işaretleri

Bu grup nesne kimseye aittir ifade eder: insanlar, hayvanlar. kimin: Her şeyden önce, o kişi söz tarafından tespit edilebilir? Onlar, akraba gibi, tam karşılaştırma ve kısa biçimlerin hiçbir derecesine sahiptir. Bunlar deşarj kalıcı sıfat ana belirtileridir.

iyelik sıfatları bir özelliği onların olduğu biçimbirimsel yapısı. Babalar odası, annemin ceket, tilki benzeri kulakları: Onlar -ov-, -ev-, -invariant, -iy- ekleri kullanılarak isimden oluşur. nitel ve göreli sıfat sonlandırılma eşleştirilir (mavi-o-o), daha sonra iyelik, transkripsiyon (ses yapısı) kelime kaydederken görebilir. Örneğin: tilki [l, uc th, -Eva].

Günışığı başka bir bit sıfatlar

anlam ve genellikle koşullu bir sıfat gramer özellikleri. Onlar taşınabilir değeri satın alabilir ve bir kategoriden diğerine geçmek için. Dolayısıyla göreceli sıfat sıklıkla, bilhassa sanat eserleri (ifade ek bir araç) içinde, yüksek kaliteli olarak hareket eder. Bu sıfat DEMİR ile cümleleri görülebilir: Kapıyı - göreceli, irade - kalite.

Ters süreçler bu kadar sık değildir. Eleme sıfat genellikle durumunda deşarj değiştiren terimin bir parçası olduğunu: Hafif endüstri.

Benzer bir özellik ve Sahip iyelik sıfatları. Ve çoğu zaman hayvanların ilişkili kelimelerin ifade eder. Örneğin, farklı isimler ile yardığı kelimelerin bir kombinasyonudur: (iyelik) Nora, bir kap (göreceli - Neyin?), (kalitatif) Korkaklık.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.