FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Sarı Nehir - antik medeniyet ev

Çince tercüme Sarı Nehir, "sarı nehir" anlamına - en büyüklerinden biri Asya'da nehirler. Bu isim nedeniyle sular veren tortu büyük miktarda etmektir sarı. nehre akar ve sarımsı bir renge sahiptir ve Sarı denir Deniz,. Sarı Nehri kökeni fazla 4000 metre yükseklikte dağlık doğu yamacında, Tibet dağlarında sürer. Bundan başka nehir uygundur göllerin iki (Dzharin-Nur ve ngoring göl) içinden geçer ve dağ vadiye aralıkları mahmuzları, sıcak inmeye başlar. İşte 2 çöl plato (Lös ve Erdos) kesişen ve büyük bir viraj oluşturur. Nehir ardından geçit Şanghay dağları izler ve Great Plains üzerinde akar. Burada uzunluğu 700'den fazla kilometredir. Nehrin Ağız Bahai Körfezi yer almaktadır. Sarı Nehir havzasının alanı 770.000 kilometre kare olup, uzunluğu - yaklaşık 5000 kilometre.

Sarı Nehri coğrafya

Shandong, Shaanxi, Henan,: Çin'de Sarı Nehir 7 ilde gerçekleşir İç Moğolistan, Qinghai, Ningxia Hui ve Gansu. alt, orta ve üst ulaştığı: Sarı Nehir üç bölüme ayrılabilir. İlk Great Plains üzerinde yer almaktadır. Ortalama - Shaanxi iller arasında ve Ordos öderler. Üst - Lös Platosu'na Tibet Highlands kökenlerinden. Sarı Nehir - en tam akan dünyada biri. Sarı Nehri Havuzu 140 milyondan fazla insan için içme, endüstriyel ve tarımsal su sağlıyor. Onun son derece hareketli yatak ve genellikle kendi bankalarını taşıyor. Taşkınlar o nehrin ikinci adının doğum oldu, birçok felaketlere sürükleyecek - "Sorun Çin'de" Ama geçen yüzyılın 90'lı yıllarda, örneğin, karşıt fenomeni gözlenen, Sarı Nehir kereden fazla tamamen kuzey bölgelerinde kurur.

Sarı Nehri Sel

3000 yıldır, onun bankadan Sarı Nehir binden fazla kez ve 26 katı kadar yönünü değiştirdi. Sarı Nehri üzerinde sel karşı korumak için, ancak, nehir üzerindeki durum değişmez baraj ve derivasyon kanalları, bir sürü inşa etti. Amerikalı bilim adamları tarafından Çalışmaları inşaat sadece bir sorun kırpılmış olduğunu göstermiştir, ancak bu bile Nehri doğal akışı örtüşme fazla 3 bin yıl insanlar olarak, bunu provoke etmiştir. DSİ ve böylece alt sedimantasyon neden nehir akışını yavaşlatmak. Sonuç olarak, su tekrar yükselir ve zaman arttıkça gelen sel kez güç. İnsanlar kanalları aktarma daha güçlü ve derin baraj inşa fakat Sarı Nehri tüm bankalar yoğun taşıyor. İnsan ve nehir Böyle bir mücadele istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Sarı Nehri geçmişi

Çin'in ilk hükümdarlarının Antik haritası Sarı Nehir kuzey bugünkü kanalın aktı olduğunu göstermektedir. 2356 yılında M.Ö., onun sel, Sarı Nehir seyrini değiştirdi ve Giglio Körfezi içine düşmeye başladı. 2000 yıl boyunca nehir derivasyon kanalı ve baraj inşa etmeye başladı ve o düşmek başladı Sarı Deniz. savaşan hanedanların askeri taktikler biri düşman birliklerini ya topraklarını sel bulundu. Böylece, bizim dönemi sel 11. yılında Xin İmparatorluğunun yıkılmasından neden oldu. Ayrıca, hidrolik yapılar saldırı Liang Hanedanı Tang Hanedanı sermaye korumak amacıyla yıl 923 yılında yıkıldı. MÖ Huanghe (Sarı Nehir) itibaren, o düzenli baraj içinde kırdı. Şiddetli sel biri 2.000.000 kişinin ölümüne, 1887 yılında meydana geldi.

Sarı Nehri Yaşam

Sarı Nehri nehir rejimi - muson. Temmuz ve Ekim ayları arasında, su içinde 5 metreye kadar yükselir Great Plains, 20 metreye kadar çıkabilir ve dağlık bölgelerde. orta ve alt ulaştığında Dondurulmuş nehir. ortalama 3 hafta kadar - - 2 ay (Ocak ve Şubat) için alt içinde. Sarı Nehir her yıl tortu 1,9 milyar tona kadar yapar. Bu gösterge için, nehir dünyadaki diğer su yolları yol açar. Yani bazı yerlerde düzlüklerinde alt arazinin yüzeyi üzerinde 12 metreye kadar çıkabilir. Sarı Nehir onların yüksekliği 12 metreyi aştığı zamanlarda su işleri 5000 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. sel suyu sırasında 800 kilometreye kadar genişlikte sürer. ağırlıklı olarak Great Plains üzerinde gezilebilir Sarı Nehir. gezilebilir kanalın uzunluğu - 790 km. bağlı Sarı Nehir kanal nehirleri Yangtze ve Huai.

Doğa ve Sarı Nehri manzaraları

Sarı Nehir bitki ve hayvanlar için çok cazip. tüm suyu aramak. Örneğin, yalnızca delta hayvanların 1542 türler ve bitkilerin 393 türler büyür yaşıyor. Sarı Nehri orta alanlarda 20 m Hukou şelale yüksekliğinde büyük bir nehir. Gezegendeki en ilginç ve güzel yerlerden biridir. Her zamanki şelale genişliği - 30 metre ve Hukou 50 ulaşır sel anlarında Aşağıda iki bölüme akışını bölen büyük bir kayadır. dağlık bölgelerde, nehir ulusal bir doğa rezerv olduğunu - Santszyanyuan. 2 güzel dağ gölü vardır. Yurtdışından Çince kendileri ve turistler için son derece cazip. Her yıl dünyanın her yerinden gelen milyonlarca insanı çekiyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.