FormasyonBilim

Saprofitler: ne olduğunu, ne yemek, nerede yaşıyor?

bakteriler, mantarlar, bitkiler, hayvanlar - - hazır organik bileşikler beslenen Doğada organizmalar vardır. Onlar için karbon partiküllerinin kaynağı doğanın canlılar ölü ya da atık ürünlerdir. Böyle yaratıklar "saprofit" denir. Bu nedir? Biz bu makalede bulmaya.

adının kökeni

organizmaların bu grubun adı iki Yunanca kelimeden türetilmiştir: "çürümüş" ve "bitki". Buradan anlamıyla kavramının anlamını anlayabiliriz. organizmaların gıdalar diğer aktivitede kullanılan Saprofitler bitki dokusu ölü - sıklıkta ve hayvan.

saprofit rolü

maddelerin küresel dolaşımı üzerindeki doğanın bu canlıların rolü. Her canlı organizma hiç ölmek. Yani doğa tarafından düzenlenmiş. Birçok saprofit ölü doku atılması amaçlanmıştır. Bunlar olmadan, biyosfer sadece kendi atık saplanıp olur ve tüm dünyayı çeşitli organizmaların atık ve atık ürünleri ile mayınları olacaktır - canlı ve ölü. Saprofitler yeni bir hayat için yer temiz kapıcıların doğada bir rolü gerçekleştirmek. ayrıca daha sonra kendi güç ve performans için diğer organizmalar tarafından kullanılan elemanlann, içine organik doku ayrışırlar.

saprofit Ne bakteriler denir?

Gerçekten gayet Dünya'da kesin hesaplamaya değil müsait bakteri yaşayan toplam sayısı. En çok krallığında - biyolojide sınıflandırma açısından Mikroorganizmalar. Varolan bakterilerin çoğu saprofit olarak.

temel fonksiyonlar

Saprophitic bakteriler: bu nedir? Bunların amacı - mineralizasyonu, kimyasal elementlerin döngüsü katılma, su ortamlarında ve toprakta organik madde ayrıştırılması için. Azotobacter, örneğin, azot bağlanması işleminde etkin bir rol. Bazı - karbon, sülfür, fosfor dönüşümünde önemli bir bağlantı. Diğeri "yardım" mikroorganizmalar adam yiyecekleri pişirmek. Sonuçta, işlem laktik fermantasyon saprofit bağlıdır. Hiçbir bakteri basitçe var olamaz bu ürünler - Ekşi krema, peynir, peynir, pişmiş süt, turşu, düşük alkollü içecekler fermente.

Mavi-yeşil algler

Bu siyanobakteri oksijen üretiminde söz konusudur. Bilim adamları bu antik bakteriler, önce Dünya atmosferine milyarlarca yıl şekillendirme başladı inanıyoruz. Sonuçta, yayan ağaç ve diğer bitkiler değildi fotosentez işleminde oksijen. Bir bakterinin vardı. Şimdi bile - kendi sayıda nedeniyle - gaz üretimindeki payları esastır.

Mantarlar ve saprophitic bitkiler

mantar krallığı küçük ve orta, hatta büyük olanlar: Ayrıca bu kategoride temsilcileri var. Bunlar gıda paluyu yaprakları, humus, gövdeleri ve dalları, gübre, kömür, tüylerle ve kuşlar, hayvan tüyü aşağı kullanılmaktadır. Genel olarak - tüm organik, bunlar mevcuttur. Örneğin, konum beyaz, sarı lozhnoopenok kükürt, Coprinus Shaggy, kavak ve huş mantar tahminleri saprofit diğerleri vardır. Birçok yabani mantar, bitki beslenmesi için gerekli bitkisel ve hayvansal gübre artıkları her türlü üretim, simbiyoz yüksek bitkiler (ağaçlar, çalılar) geliyor.

(Genellikle - tamamen hoş değil) büyük bir değer mikroskobik mantar-saprofit her türlü var. Genellikle olduğu gibi gelecekte de yenilebilir, hem de olmayan yenilebilir ürünler yaratarak, onlara yaşamsal işlevlerini dönüştürerek, gıdalarda bulunurlar. Küflü ekmek ve ekşi reçel, fermente meyve suyu, çürük elma - onların "elleri" olayı. Mineral - Kombucha'nın, Hint pirinç, alkol üretimi mantar fermantasyon.

Gelen bitki aleminde ve saprophytic bulunmaktadır. Bu nedir? Bu bitki yok genellikle elemanlarının (pigmentler) fotosentez ve işlem, örneğin, mantar güç kullanımı uyum nedeniyle gerçekleştirilir. Fotosentez imkansızlığı kısmi olabilir. Örneğin, sadece belirli bir ölçüde orkide bazı türler mantar bağlıdır, ancak daha da fotosentez edebilir.

Bu tür bitkiler mikogeterotrofami denir. Onlar her türlü 400'den fazla içerir.

Hayvan saprofit. Bu nedir?

fauna arasında da benzer organizmalar var. Örneğin, akarları (aile arachnids) Saprofitler. Bu eklembacaklılar doğrudan diğer organizmalar göre, ancak hazır organik bileşikler yine de gerek vardır. Onlar kendi güç çürüyen bitki veya hayvan dokusu kullanın. Saprofit 150'den olan akarların türleri toz, bazıları alerjik olduğu kabul edilir. büyüklükleri az (- 0.2 mm ortalama) gibi Bunlar, sadece, bir mikroskop altında görülebilir. hayvanın ömrü - yaklaşık dört ay. Bu süre boyunca, dişi akar 300 kadar yumurta erteleme süresi vardır. Ama toz sadece bir gram Bu organizmaların birkaç bin kadar "Köşkü" olabilir. Gıda onlar cilt gevreği bir kişinin uyur bolluk, mevcut kişilik bir katman yemek (bilime göre, adam ölü deri parçacıkları 700 grama kadar yılda atabilir ve bunlar toz akarları saprofit beslenirler).

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.