Haber ve ToplumErkekler konular

Şam zırh - bu nedir? Şam çelik: özellikleri. Antik Şam çelik gizem

Born köpüklü şam
Yumuşak demir, sert çelikten.
Ve kılıç yüz kat daha güçlü hale gelir
Ve bıçak üzerinde - spiral desenli.

(Alexander Simonov, "Şam kılıcı")

bir masal Yağıyor

Herkes bir peri masalı bilir - bu tarihsel olaylar ve efsaneler ile desen intertwining kurnaz, çocukları almak değil, aynı zamanda bilgelik pınarının hangi sadece ilginç tarih değil.

güçlü kahraman ve asil şövalyelerin hikayeleri genellikle gibi bir terim karşılaşılan "Şam zırh." En güçlü ve en cesur kahramanları Şam çelik kollarını kendi patlatır yaptı. Bu metalin böyle? Ne o kadar iyi? Neden bu kadar pahalı maliyeti ve bu kadar değerli oldu? Genelde, Şam zırh - bu nedir? Zırh, kalkan, visor? Belki bu metal - gizli gelişme af demirciler, uzaylılar, bir deney veya yukarıdan bir hediye gömülmüş?

böylece takdir eğer bizim zaman ve ilkçağda olduğu gibi, Şam zırh mu? Bilginin Tanımı kelimesi "şam", kökeni ve kullanımı bu metali da tarif edilir, bu yazı. Biz aslında oldukça gerçek gerçekten muhteşem çelik, tüm sırlarını ortaya çıkaracaktır.

Ünlü kahramanların Silahlar

Şam zırh - keskin şekilli silahların eski adıdır. Ve ilk bakışta göründüğü gibi zırh değildir. Karşılaştırma için, ikiz dilde kelime "zırh" analogları Lehçe (bron) ve Çek (ZBRANE) böyle şam kılıç, kılıç, bıçak, hançer veya kılıç olarak çelik bir silah, demek.

Böyle tanınmış masal karakterleri, her iki kahramanlar İlya Muromets ve Dobrynya Nikitiç, Korol Artur ve Svyatogor, yenilmez savaşçılar kabul edildi sayesinde hangi, Şam çeliği yenilmez silahı vardı. Kolay kelime "şam" Anlamı - bu sertleştirilmiş çelikten imal.

Evrenin gizemi

Antik Şam çelik gizem uzak geçmişte yatıyor ve daha kesin Yaroslavl Rus kenti yakınlarında Dünya demir göktaşı düştü 1421, içinde. gökten düşmüş metalin büyük bir parçası, tanrılardan bir hediye olarak kabul edildi ve yalnızca benzersiz silah tüketildi. dünya dışı metale Erişim Şam Çeliği bıçakları birkaç ünlü demirciler ve bıçaklar elit askerler için sahte edilmiştir vardı.

efsanevi benzersizliği

İlk viraj 2-3 yumruklar demir hurda gelen ve sonrasında sahte Kılıçlar, geleneksel sonsuza şam olarak görev yaptı. Kolayca demir kalkan kesti ya da düşman zırhını rip edilebilir. Onun inanılmaz gücü rağmen, Şam çelik bıçaklar bütünlüğünü kaybetmeden 90-120 derece derece esnek ve doğru zorlanmış, bu da şaşırtıcıdır. Bu nedenle, tupilos değilse savaşta düşman bir basit soğuk silahlar, bu gibi parçalar halinde paramparça , kırık cam Şam zırh sağlam ve keskin kalmıştır. Efsaneye göre, çok altın olarak verilen şam kılıç bıçak tartılan olarak ve çok tartılan!

muhteşem bir metal

rağmen göktaşı harikaydı ve demirciler son derece tutumlu, eşsiz metal stokları tükendiğinde olduğunu. Sonunda, birçok büyük zaferler kazanıldı hangi sayesinde geçmişin efsanevi silah zırh Şam dönüştü. mucizevi silah hakkında bilgiler eski genç için, ağızdan ağıza geçti.

O zamandan beri birçok yıl geçti ama kahramanca zırh Şam, yılda sadece yüce olacaktır hangi değeri, insanlar dinlenme vermedi. destanlar, efsaneler, efsanelerde söylenen çelikten dövme desenli pervane kanadı. İşte birkaç örnek ondan şam ve zırh söz masallarda olduğu gibi, şunlardır:

 • kitabında Vladimir Kızıl Güneş "Lanetliler düşman" ile mücadele, kahraman, Şam yanıp sönen zırh biridir;
 • Puşkin'in yazdığı "Çar Saltan Tale" de, tüccarlar, altın ve gümüş getirdi şam ek olarak;
 • Ivan köylü çocuğu bilinmeyen Chudo-Yudo kazanır, kafası şam kılıcı snesya;
 • becerikli serseri Aladdin zehir korkutmak gezginler ve Bulat maceralarını anlatan masalın içinde;
 • kardeşi İvan, ispivshy su birikintileri su ve bir çocuk dönüştürülmüştür diyerek yardım çağrısında Kardeş Alyonushka a: "Bıçaklar bilenmiş ediliyor, onlar ... beni öldürmek istesin";
 • iyilik perisi peri masalında Finley-avcı keskin kılıç damasko öldürmek istediğini uyardı;
 • Kitabın "Bayan Büyülü Orman" ağaç ve çalıların arasında bir yol kesti Şam çelik kılıç kötü cadı arayışı içinde Velimir kahramanı içinde;
 • hain yılan kafasından büyük ve güçlü Bogatyr Eruslan Lazarevich şam kılıç keser.

eski rivayetlerden ve efsaneler ek olarak, ifade "Şam Zırh" genellikle modern şiir ve nesir bulunur. anlam literatüründe sırasıyla çağdaş yazarlar sayesinde bugün var damasko ölçülemez. Yani kimin çabaları hiperakut silahların bilgisini kurtardı çağdaşlarıyız var:

 • Viktor Prischepenko ( "fazlasıyla ve kol").
 • Andrew Shabel'nikov ( "Kılıç şam cesur Teuton").
 • Sergey Semenov ( "Ejderha Binicilik").
 • Ninel Koshkin ( "yerinizi Gölge mu?").
 • Sergey Stepanov ( "Normanlar Fury").

Hindistan'ın Hazine

İlk yapay olarak oluşturulan şam Hindistan'da yapmayı öğrendim. Sonra yüksek metal üretim sırrı İran ve Orta Asya'ya sızdırıldı. bu kısımlar çelik damasko Ancak, tüm beklentileri aştı hangi özellikleri, farklı adlandırılır. Hindistan'da, bir "VTC" idi ve Asya ve İran'da - "Farand", "Taban", "Horasan".

Ortaçağ'da yaşamış ve zamanda araştırma hemen hemen her alanda bilgi sahibi olunan Pers bilgin ve sözlük yazarı El-Biruni, Bulat hakkında bir tez yazdı. O günümüze kadar antik arşivlerinde kalmıştır. El-Biruni yazdığı "Şam zırh sonucu alışılmadık derecede yüksek değerli iki-renkli bıçaklar homojenlik kadar birbirine karıştırıldı düzensiz olup eriyik iki madde eritilerek elde edilir.".

Şam zırh desenli karakteristik örneğini ile kolayca tanınabilir. Bu kristalleştirme ile elde edilir ve orijinal karbon nişan bu gibi eşyalar olup edilir. Buna ek olarak, şam çelik bıçaklar inanılmaz keskindir. Örneğin, kolayca ince gaz mendil doku kenarı üzerine atılan disekte edilir.

Beceri Şam demirciler

Suriye, Şam üretilen çoğu şam zırh. Suriye'de Şam çelik yuvarlak çubuklar Hindistan ve Şam demirciler getirilen zaten büyük, muhteşem silah dövme. Hançer, sabres ve kılıç altın daha değerlidir ve zenginlik ve refah sembolü.

Hint şam fiyat katlanarak büyüdü. Suriye ustalar çeliğin farklı türde oluşturmak ve çoklu oluşturulan dövme veya Şam çelik denir ve çok takdir bu güne kadar Bulat, kaynaklı.

Suriye generaller Han Togluk biri tarafından işgal edilmiş kez - Tamerlane, fethettiği ülkelerin tüm demircilere getirdi ve Semerkant'ta yerleştirdiler. Ancak, tutsak ustaları çok kötü çalıştı. Ve zamanla, demircilik çürümüş. Suriye sanatçıların torunları dünyanın her yerinde yayılmış ve ondan Şam çeliği ve zırh yapımının metodu nihayet terk edildi.

Antik tüccarlar izinde

Çelik, Japonya'da yapılan şam çok benzer olduğunu kanıtlar vardır. o ülkeden ithal Bıçaklar, dış malzemeden silah ile aynı esneklik ve dayanıklılık vardı.

ticaret yollarını oryantal metal ve kılıç, hançer ve Şam Çeliği bıçakları gelen genişleyen onlar Rusya'da idi. Tarihsel kaynaklarda Rus demirciler çok pahalı silah imalatı için malzeme satın göstergeler vardır.

Şam zırh, değeri çok İngiltere'de takdir Doğu ticaret, led ülkelerde olağandışı yüksek oldu. Bu İngiliz Kraliyet Akademisi raporları, 1795 tarihli ve bu güne kadar korunmuş kanıtladığı edildi. Onlar külçe bıçaklı çelik araştırmaların satın alma ile ilgili olayları anlatmaktadır.

Ancak mucize metal yapma sırrı sıkı korunan tuttu. Bu şaşırtıcı değildir: sonuçta, eski zamanlarda, henüz kimyasal laboratuvar ve analiz değildi bir formül mükemmel Şam çelik imkansızdı türetmek. Her şey göz tarafından yapıldı ve yaklaşık oran ve kompozisyon yakından korunan gizli tutuldu. Güvenilir Az ve düzgün Şam zırh imal biliyorlardı. yine de huşu içinde en kaliteli silah ve led askerler ile ilişkili kelime "şam" anlamı.

Sahte yayılması

Yıllar içinde, Avrupa demirciler en azından yeniden çalıştı Şam çeliği, ancak başarısız oldu. Onlar görünüşte şam benziyordu hangi bir yanlış metal silah yapmak öğrenmek için başka seçeneği yoktu, ancak diğer nitelikleri mitlerin gerçek zırh ile herhangi bir karşılaştırma gitmedi.

18-19 inci yüzyıllarda, dövme Şam çelik üretimi İtalya, Almanya, İspanya, Bulgaristan ve Fransa'da yaygındı. Özellikle Alman ve İspanyol bunun Silahlar, çünkü güzel görünüm çılgınca popüler olan bir ayna bitirmek ve güzel desenleri birleştirir. Yanlış Şam zırh kalitesi çok arzulanan yaptı. Çünkü silah düşük kaliteli sıradan karbon çeliğinden yapılmıştır.

Karanlık çağlardan yeniden

Rusya yapısıyla, oryantal tasarımlar adeta bir kopyasıydı, bir şam çelik, yaratılan içinde önce birkaç yüzyıl aldı. Efsanevi metal İki renk üretimi bizzat yapan maden mühendisini, Pavel Petrovich Anosov - bilim adamı ve Metalürjist ve Tümgeneral part-time. O kahramanların hikayeleri büyüdüm vatanı, bir vatansever olduğunu Şam zırh ikna oldu, yetenekli Rus - bu yenilmez silahtır.

Her Anosov ultra yüksek mukavemetli çelik sırrını ve Şam çeliği bir formül geliştirmek madencilik departmanı Zlatoust bitki (Çelyabinsk bölgesi) başkanı talimatı verdi ne zaman 1828 yılında başladı. Gelişim ve deneyler, başarı ve başarısızlık bir dizi 10 yıldan fazla sürdü. Çalışma sırasında, araştırmacılar ilk metalleri incelemek için bir mikroskop kullanılır ve ayrıca yaldız galvaniz bıçakları yerini aldı.

Bir kelime deney - Anosov demir farklı bağlantı, metal hava ve bir vakum içinde erimiş demir cevheri ve grafit harmanlanmıştır.

Kaliteli antik oryantal desenleri aşağı hiçbir şekilde, dökme Bulat - 1838 Pavel Petrovich sonunda hala desenli çelik başardı. 1839 yılında, onun metal külçe ve ürünlerden St. Petersburg sergide gitti. "Açık Bulat", Demidov Ödülü için aday gösterildi - Ve zaten 1841 yılında Anosov onun en önemli eserlerinden birini yazdı.

Antik efsanelerinde övgüyle değer olan bu adamın umneyshemu Şam zırh, sayesinde ulaşılamaz bir rüya olmaktan çıkmıştır.

Anosovskiy Bulat

Anosov yeniden şam, nedir? farklı hidrokarbon ve parametrelerin içeriği çelik artan miktarının metalinden farklı kimyasal özelliklerine göre, dökme demir çok benzer. Bununla birlikte, inductile farklı olarak, kırılgan demir Şam daha yumuşak ve daha yumuşak ve bu yüzden, son derece sert ve zor oldu. yüksek kaliteli şam almak için, kesinlikle üretim teknolojisine uygun gerekliydi. Aksi takdirde, yanlış kullanım sıradan çelik bu zor metali açabilirsiniz.

Yüksek kaliteli Şam çeliği yapma Anosova sırrı ölümünden sonra tekrar kayboldu. Belki sadece meraklı gözlerden gizli, ya da belki de ihmal sonucunda meydana geldi. Ancak, bir süre sonra Anosovskiy Bulat niyet mucit ve metalurji Dmitriy Konstantinovich Chernov yeniden.

O farklı oranlarda nizkosernoe demir ve pul grafit karıştırarak deneylerin büyük bir çeşitlilik geçirdi. Bunun bir sonucu olarak, Chernov'un desenli bir metal aldı, ancak dövme çekme yok olduğu bulunmuştur. dövme sırasında doğru sıcaklığa seçmek - bilim adamı zırh şam yaratılması için temel koşul sonucuna vardı. başarılı olamadı en ünlü metal elde etmek için yapılan girişimlerde rağmen.

şey molibden nedir?

Nispeten yakın zamanlarda, düzenli kazı sırasında 12. yüzyılda yapılmış bir Japon Şam çelik bıçak, bulunmuştur. silahların kimyasal analizi bu materyalin benzersiz nitelikleri sırlarından biri ortaya çıkardı. kendi doğal formunda meydana gelmez sünek geçiş refrakter metal - Bilim adamları bir molibden çeliği keşfetmişlerdir. Modern silahların ise sanayi molibden uzun çelik türleri için takviye olarak kullanılır. Bu silahın gücünü ve dayanıklılığını artırır.

Antik Japon molibden farkında olduklarını olası değildir. Büyük olasılıkla, demir cevheri, silahları yapılan hangi, bu kimyasal elementin büyük miktarda içeriyordu.

gizem çözüldü değil!

Bugüne kadar, çağdaş çelikler çok daha üstün şam vardır. Yine de, o hala bıçak üretimi için en mükemmel metal biridir.

Eğer sorarsanız, size şam bıçağı taklit edebilen bir usta-demirci bulabilirsiniz. Sonuçta, hayatta her zaman bir peri masalı vardır ...

Bıçağın desen, her zaman tektir
Diğer yandan, bir kişi olarak, benzer değildir.
Kılıç savaşçı - ve bir arkadaş ve kardeş ...
İçinde - Savaş ve barış şiir ağrı.

(Alexander Simonov, "Şam kılıcı")

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.