Haber ve ToplumErkekler konular

"B-52" - ABD bombardıman. yaratılış Tarihçesi

"B-52" - bombardıman Boeing geçen yüzyılın 50-ler bir Amerikan şirketi yayınladı. Başlangıçta her yerde Sovyetler Birliği'nde iki termonükleer bombaların teslimat için geliştirilmiştir. Bugüne kadar cephanelik ana düzlem kalır uzun menzilli havacılık Amerika Hava Kuvvetleri.

yaratılış Tarihçesi

Amerikan Boeing firması - B-52 Stratofortress - dünyanın en büyük uçak üretim kuruluşlarından biri askeri buluşudur. Rus dili, onun tam adı "hava kale" olarak çevrilmiştir. şirket askeri uçağın, yani bombardıman ikinci nesil üretmeye başladığında Onun gelişme 1950'lerde başladı. B-36 ve B-47: uçağın iki eski modellerinin yerini etmekti. Boeing - Birinci model yazarı şirketi Convair, ikinci oldu.

ABD makamları pistonlu bombardıman yerine karar ve stratejik jet uçağı yaratmak için tasarım ofisleri arasında bir yarışma açıkladı. Yarışma 1946 yılında, İkinci Dünya Savaşı bitiminden sonra açıklandı. Zaten katıldı adında Douglas - yarışma part üç şirket aldı yılında. Üst askeri liderlerin hiçbiri bu yüzden bile 13.000. Kilometre aşan bir dizi ile, ağır bir jet uçağı olasılığı inanmıyordu ederken unutulmamalıdır. Bununla birlikte, bilim adamları, tasarımcılar ve iş adamları bu önyargıları çürütmek için heyecanla başladık. Onların görevi bombardıman ve stratejik füze ve Giden sadece yaratmaktı.

soruna alınıyor, herkes "B-52" (bombardıman) olmak biliyorlardı. Nasıl, mucitler ne onun kez bu yepyeni uçaklar yönlendiriliyordu? Convair şirketi, esas bir piston B-36, oklar şeklinde bir jet motor ve kanat yükleyerek hedeflere ulaşmak inanılmaktadır olarak alarak. İkinci katılımcı, Douglas olacaktılar özelliği tamamen yeni bir araba, tasarlamıştır turboprop. Boeing orta bombardıman B-47 set ve stratejik seviyeye performansını artırmak için onlarla birlikte çalışmaya karar verdik.

Boeing Company'de İnşaat

çalışma başlığı "Örnek 464" altında proje geliştirme yapan edildi grubu, altı lider uzmanları dahil pratik B-47 üzerinde çalışan aynı bölümünde. bant ön tasarım uçakları "B-52" başladı. Bombacı, özellikleri, şirket önceki yarattığı uçaklarda içinde olduğunu olanlar, çok daha yüksekti yeni yaklaşımlar ve çözümler talep etti. Özellikle, istenilen uçuş kilometre ve 4.5 ton beklenen silah ağırlığı 150 tona kadar makinenin kalkış ağırlığında bir artış yaratması açıktı. Bu, bir önceki nesil uçakların iki katına eşit. Ayrıca, hız, teknik gereksinimlere göre, 960 km / h ulaşmalıdır.

çelik kullanımı sorunları çözmek için, turbo-j etler , J-57. Onların Çubuk 3.4 ton oldu. Bu sekiz tür motorlar kurulmasına karar verildi. dört sette Kombine, onlar büyük kuleleri yardımıyla uçağın kanatları monte edilmiş, kanatları önüne çıktı. maksimum dikey stabilite için, aynı zamanda, uçak salmanın olduğu kadar yüksek inşa edilmiştir. yakıt için hacmi, kıtalararası uçuş için yeterli olmalıydı kare 371.6 bir alana kanattan içeriye alan arttı. m.

ABD makamları geliştirilen şirket "Boeing", "B-52" verilmiş. Amerikan bombardıman 1947 yılında onaylandı ve şirket iki prototip için sözleşme imzalama, devlet emri aldık.

test

Askeri atamasını "XB-52" verildi ilk prototip, Kasım 1951 sonunda hazırdı. Makine ilk test için hazır olana kadar Ancak, zarar başardı. şirketin itibarını zarar vermemek amacıyla, bitkiye uçağın dönüş için gerçek nedenlerini aramaya karar verdi. Deney süspansiyon yüklemek için gereğini açıklar ek donanım. Sonuç olarak, ilk uçuşun doğru "YB-52" olarak ordu tarafından belirlenen ikinci bir makineye transfer edildi. Mart ayı ortalarında 1952 yılında tamamlanmıştır.

Nisan ayı ortasında, "B-52" nin uçuş testleri başladı. bombardıman oldukça meraklı bir tasarımdır bisiklet tipi denilen şasi ile donatıldı. Şasi hidrolik kontrol ve Autobrake ile donatılmıştır (her biri için uçak gövdesi ayrı girintiye monte) dört tekerlekli raflar olan. şasi tasarımı tekerlekleri sen airframe merkezi eksenine bir açıyla bunları ayarlamanızı sağlar, böylece ek olarak, tasarımcılar kalkış ve iniş sırasında hava koşullarına makine bağımlılıkları kaldırıldı. uçak şeridin çalışması sırasında yana doğru hareket edilmiş, böylece Böylece, rüzgar hızı ve yönü üzerinde alınan bilgiye sahip, tablo hesaplama kullanarak pilot tekerlek konumlandırılabilir. Bu teknik özellik iki yıl sonra performansın görevlisinin sırasında kamuoyunun dikkatini çekmiştir edilir.

Test tamamlandığında, makine resmen "hava kale" anlamına adı "B-52 Stratofortress" aldı. Ancak test pilotları özel coşku deneyim farklı değildi. uçuş sırasında sorun bir çok kanatları boşluklarında yakıt tanklarını teslim - sürekli sızdırıyor. Iskhitryatsya uçuş sırasında bir sızıntı durdurmak zorunda kaldı.

mancınıkla düzlem üç yüz metrelik bir yükseklikten mümkündü bırakmak güvenli: Birçok soru mürettebat fırlatma sistemini neden oldu. atıcı tuvaletin arka bölümünde yer alan ve elektropechka kamarasında yerleştirildi. okların uçuş sırasında mürettebat neredeyse izole ve onunla tek radyo teması tuttu. o reddedilirse Buna göre, uzman uçakla neler olduğunu bilmiyordum. o "B-52" olan bir olayın neden oldu Bir kez. Bombacı bir fırtına içinde uçarken aşağıya doğru hava akımı içinde oldu. Nişan, uçak düşer olduğunu düşünerek, böylece makineli tüfek atmak zorunda kaldı, atılır. pilotların Onun eksikliği zeminde zaten gördük.

seri modifikasyon

"B-52", Stratofortress bombacı, 1955 yılında konveyör bant üzerinde kalktı. "B-52A" - - Haziran ayında stratejik hava yürürlüğe girmiştir İlk serinin bir değişiklik yayınladı. Uçak havada süreç yakıt ikmali uçakları mürettebat eğitimi, hem de sürüş için kullandı. Kısa bir süre sonra "B-52B" bıraktı. Toplam bu değişikliğin elli uçağı serbest bıraktı. Bu serinin Makineleri gemide konvansiyonel ve nükleer silahlarla mücadele görevleri için tamamen hazır. Bunu yapmak için, bir 4.62 ths itme. Ton ve nişan ve navigasyon sistemi ile daha gelişmiş motor insanlı. B-52 (bombacısı) gücünü göstermek gitti yolunda taklit Dünya uçuş yuvarlak durmaksızın nükleer bir saldırı vuruldu.

gösteri gününde 16 Ocak 1957 saatinde havaalanının askeri üs Kale (Kaliforniya) den göklere çıktı altı uçak baskını, katıldı. 39.200. Km toplam uzunluğu ile uçuş esnasında "B-52" bombardıman yakıt ikmali (Ağustos) prosedürü ve dört kez geçmesi gerekiyordu. Ancak, tüm uçakların kendi önünü açmak başardı. saat içinde, bir füze İngiltere'de acil iniş yaptı. Beklenmeyen motor arızası kazasında Labrador indi başka uçağın başarısızlığının nedeni. Geri kalan üç araba, sonradan eksik iki gün Los Angeles yakınlarındaki bir hava üssü indi. Nedeniyle hedefe kötü hava daha sonra yarım saat geldi.

Newfoundland, Fas, Suudi Arabistan, Seylan, Malezya (burada muhafaza geleneksel askeri amaç), Filipinler, Guam üzerinde uçuş ve Kale tabanını dahil Rota, 45 saat 19 dakika sürdü. Uçuş değişken yükseklikte 10,7-15,2 bin gerçekleşti. Metre 865 km / saat hızla. yaklaşırken hedef koşullu muharebe hızı 965 km / saat yükseltildi. Atlantik Okyanusu, Akdeniz, Suudi Arabistan ve Filipinler üzerinde uçuş sırasında uçağın yakıt alın. yakıt doldurma etkisini artırmak için gece gündüz ve her türlü hava koşulunda hem gerçekleşti. işlemine başlamadan füze irtifa azaltılmış önce bu durumda hız 400-480 km / s idi.

Bu, dünyanın uçuş yuvarlak ilk kez 1949'da uçağı "B-50" tarafından yapılan ve 94 saat sürdü olduğunu belirtmekte yarar var.

"B-52C" - - koymak daha da büyük çekiş motorları - 5.4 ton uçakların üçüncü seride. Sadece 35 arabalar 1956 yılında üretildi. altı dakikaya yarısı - tozuna pnömatik başlangıçlar değiştirerek bitkinin tüm motorlar dönemini azaltmak için beş kez başarısız oldu. Buna ek olarak, başta silah kullanılma olasılığını uzatıldı. "B-52" (bombardıman füze) On yeni cruise füzeleri, stratejik kod adı "Hound Dog" (av köpeği) olarak ayarlayın. Savaş alarm çıkış yapan bir hızlandırıcı füze turbojet olarak pist pilotların uzunluğu kullanılabilir azaltır. Sonra tanklardan füzeler uçuş yakıt ikmal edildi.

kayıp

1960'ların başında, amacına uygun uçakları kullanmaya başladı. "B-52" - bombardıman sverhalny füze - Sovyetler Birliği'nin herhangi bir yerindeki nükleer silah sağlamak üzere tasarlandı. Biz SSCB devlet sınırları boyunca ilk deneme keşif uçuşu gerçekleştirmiştir. Nükleer savaş başlığı ile dolu böyle bir uçağın çarpışma, kolayca başka Hiroşima düzenlemek olabilir anlaşılmalıdır. Bu arada, acil durum "B-52" şaşırtıcı düzenlilik meydana gelmiştir. Nükleer silah içeren Kaza kod adı olan "Kırık Ok." kazaların çoğu bu Birleşik Devletleri üzerinde uçakların yanı sıra dost ülkeler gökyüzü ile oluştu.

Yani, 1958 yılında, pilot yanlışlıkla bir evin çatısına bomba attı North Carolina Eyaleti topraklarında bir ilk kaza oldu. Sonuç olarak, altı kişilik fragmanları yaralandı. 1961 yılında, aynı durumda uçağı kendisi düştü, darbe bomba çöktü. Bir yıl sonra, aynı durumda o Goldsboro "Hound Dog" füzelerin iki tür bombacıyı düştü.

İlk trajedi devriye denizaltı İspanya'da gökyüzünde "KC-135" ile çarpışması 1966, ABD dışında meydana geldi. Bir roket üç Palomares köyü düştü, Akdeniz'e düştü. Due tetiklenen ateşleyici bütün şehir plütonyum ile enfekte edildi. Son resmen kaza yanan uçağın havaalanının ulaşmadı zaman, 1968 yılında Grönland'ın kıyısında meydana geldi ve körfezin dibine çöktü yürürlüğe koydu. Sonuç olarak, enfekte altı kilometrekarelik bir alanı oldu.

Son değişiklikler

1956 ve 1983 için, beş değişiklikler yarattı. Seri "B-52D" 101 uçağın tutarında ihraç edildi. Bu seride, biz salma ve geliştirilmiş nişan sistemini kısaltılmış. E - - Bir sonraki güncellemede sadece yüz uçağı serbest bıraktı. Bu kanat güçlendirilmiştir. Buna ek olarak, tasarımcılar düşük irtifalarda uçmasını sağlar ekipman yüklediniz. Daha yakıt tasarrufu motorlar 89 uçağı dahil serisi F monte edilmiştir. Bunlardan biri trajik kaderi olduğu ortaya çıktı. 1961 yılında, egzersiz sırasında "B-52F" koşullu saldırı savaş uçağı dizi çalıştı bulundu. savaş pilotu yanlışlıkla bir füze ateşledi ve bir bombardıman uçağı düşürülmüştü. Her üç mürettebat öldü. Bu olaydan sonra, uçak böyle egzersizleri ile çıkardı.

füzenin en fazla sayıda "B-52" nin bir sonraki seride geldi. Bombardıman G 1958 yılından bu yana dört yıl için 193 adet miktarındaki verilen modifikasyon. Lokomobil 6.34 tona yükseltildi, daha ferah uçak yakıt depoları eklendi. Geçen serisi - N - 1962 yılına kadar üretilen sadece 102 düzlemin çıktı. Traksiyon motorları zaten 7.71 ton oluşmaktadır. yakıt verimliliği 2700 kilometrelik uçuş mesafesini arttı -. 16.700 kilometreye .. Bu uçaklar 20.170 kilometrelik 22 saat ve 9 dakika içinde üstesinden edildi :. yakıt ikmali yapmadan uçuş saatlerinin sayısı için bir dünya rekoru kırdı. Ve 2006 yılında, bu modifikasyon füze sentetik yakıt saat yediden uçtu.

1965 itibaren ABD Ordusu emekli olduğunu 1984 uçak serisi B / C / D / F "B-52" olarak ayarlayın. Sovyetler Birliği'nin çökmesi sonucu Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte, onlar muharebe görevinden uzaklaştırılmıştır. Bu nedenle, 1992 ordu Rusya silah alanında düzenlemeler bu bombardıman toplam azalma ile sonuçlandı 159 füze modifikasyonları G ve H ayrıldı. 2008 yılında, kalan H-Serisi makineleri de azaltmaya başladı. Orduda Şu anda 2040 yılına kadar hizmette olacak 68 füze idi. Bu uçaklar kullanım süresi boyunca şampiyon olacağını olabilir. Bombardıman neredeyse tüm ABD askeri bir çatışma yaşanmıştır.

karakteristikleri

"B-52" - sekiz motorlarla donatılmış bir jet stratejik bombardıman. O altı mürettebat pilot. 49.05 metre Yükseklik - - 12.4 metre temel özellikleri arasında 56.39 metre, bir gövde olan bir kanat genişliği olarak da adlandırılabilir. kalkış ağırlığı 221,5 tona son değişikliğin ile sağlandı. Her motorlu 7.71 tondur bağlayın. uçağın mesafe dağılımı 2.9 thous eşittir. M. bombacıyı geliştirir maksimum hız 1013 km / saat'tir. O 7730 kilometre düşmanlıkların bir yarıçapa sahiptir.

tahta üzerinde füze düzleminin arkasında yer alan 20 mm top, altı namlulu monte edilebilir. "Hava kale" bomba kadar 31,5 ton yük mücadele için tasarlanmış. Buna ek olarak, füze başarılı yürütülmesi için en modern ekipmanlar ile donatılmıştır elektronik harp. Özellikle, düzenek yanlış gürültü ve parazit, saman ve düzenek kızılötesi tuzakları üzerine monte edilmiş.

Bu yılın başlarında, Amerikalı yetkililer yeni sürümleri "B-52" hakkında bilgi yayıldı. Dış askı kabukları sadece atma bir sistem sıfırlama noktası ile karakterize edilmiştir Bombardıman, hemen bir "akıllı" sistemi ile donatılmıştır. resmi görevlere de görülebileceği gibi, hassas güdümlü mühimmat şimdi Bomba bölmesinde yer alacaktır. Yeni sistemin montajı uçağın en az% 50 kapasitesini artıracaktır. Ayrıca, silah bombacı olacaktır düşman hakkında bilgi gizliliğini korumak için yardım yanı sıra% 15 yakıt tüketimini azaltır dış süspansiyon gelen "akıllı" bombalar kaldıracaktır.

24600000 dolarlık bir sözleşme, Boeing geçen yılın başında aldı. Yeni sistem gibi erken 2016 olarak hizmete konması planlanmaktadır. Ayrıca uçağı altındaki "B-52" uyum askeri planlarda.

Havacılık "büyükbabaları"

Amerikan "B-52", varlığının ilk gününden itibaren benzer Tu-95 sınıfının Sovyet stratejik bir uçağı ile sürekli olarak karşılaştırılan bir bombardıman uçağıdır. Askeri havacılık endüstrisinin uzmanları da uçakları "uzun menzilli havacılık dedesi" olarak adlandırdı. Her iki araç da, her iki ülkenin de Hava Kuvvetleri'nde 60 yıldan uzun bir süredir sadece düzenli bir yükseltme geçiriyor. Rus rakibi, Amerikan askeri çağrısı, banal olduğu gibi, bir ayı. Aracının daha iyi olduğu ve hangi göstergelere göre anlaşmazlıklar bu güne kadar sürüyor. Askeri uzmanlar, her iki uçağın da basit bir bombardıman uçağından stratejik bir füze taşıyıcıya dönüştüğünü belirtti. Makineler benzerdir ve bir dizi diğer özellik için, örneğin, her iki uçuş aralığında da on bin kilometreyi aşmaktadır. Dahası, düşmanın toprakları her iki araç tarafından, herhangi bir biçimde, düz bir hareket hattında bile ulaşılamaz. Aynı zamanda Amerikan "B-52" büyük bir hız geliştiriyor. Tu-95'e kıyasla bombardıman uçağı 1 bin km / sa'e kadar hızlanarak "karkas" ın maksimum hızı 850 km / s'ye ulaştı.

Bununla birlikte, yerli otomobilin yurtdışı rakibini önemli ölçüde aştığı bir dizi özellik var. Bu tür göstergeler, özellikle, artan motor verimliliğini - en az iki kez - içerir. Uzmanlara göre, 10-12 bin kilometre mesafedeki Amerikan bombacısı "B-52", 160-170 ton havacılık yakıtı harcarken, aynı mesafedeki Rus uçakları sadece 80 ton alacak.

Yerli askeri uzmanlar motorlarla ilgili hoşnutsuzluk duyuyorlar. Onlara göre, Tu-95'in avantajı, dört motorun tümünün ters dönme vidaları ile donatılmış olması. Böylece güvenilirlikleri sayesinde yerli füze taşıyıcısına B-52 üzerinde üstünlük sağlıyorlar. ABD bombacısı sekiz motorla donatılmış durumda ancak çok fazla sorun yaşıyor ve oldukça zayıf özelliklere sahip. Uzmanlara göre, bu, yurtdışı askeri hava birimleri kaybıyla kanıtlandı. Yani, orduya üretilen ve tedarik edilen 740 araçtan 120 uçak kaybetmeyi başardığı biliniyor. Dahası, bugüne kadar bulunmayan birkaç termonükleer bombanın kaybolmasına neden olan Amerikan B-52 bombardıman uçağıydı. Bazıları, bombaların Grönland ve Portekiz kıyılarında kaybolduğunu iddia ediyor.

Roket ekipmanının incelikleri

En büyük silah üreticileri olan Rusya ve Birleşik Devletler gibi başta gelen güçler olmaksızın, tüm ülkelerin silahlı kuvvetleri gizli ve bazen açık yarışmalara katılmaktadır. Havacılık, sürekli rekabet alanlarından biridir. Cennetin kral olmak için - askeri alanda ne daha prestijli olabilir? Rus ve Amerikalı bombacılar sürekli ara veriyorlar. Örneğin, Amerikalılar defalarca, neredeyse birkaç kez füze ve bomba yükü bakımından yerli yerinden makinelerinin üstünlüğünü teyit eden veriler aktardı.

Rus uzmanlar, bu tür ifadeleri şüphecilikle adil bir şekilde değerlendirmeye eğilimliler. Askeri uzmanlar, manipülasyon aracı olarak kullanılan bu veriler, karşı tarafa koşulsuz güvenmek için herhangi bir neden görmüyor. Adalet içinde konuşabilseydi, yalnızca mürettebatın komutanı gemide bulunan silah sayısı hakkında tam fikri vardır. Dünyanın en büyük termonükleer cephanesinin bir Rus uçağı tarafından düşürülmesinin kayda değer olduğunu belirtmek gerekir. Düşen bombanın gücü 50 milyon ton TNT, patlama dalgası deney sırasında üç defa Dünya'nın üç katına çıktı. Masraflar Novaya Zemlya topraklarında yok edildi.

Küllerden kalk

"B-52" - bombardıman (fotoğraf makaleye bakınız) Amerika Hava Kuvvetleri saflarına geri dönecek. Haberler, Mart 2015'ün başında yayılmıştır. Yedi yıl önce kovulan Hayalet Sürücü adı verilen "B-52N", savaş sıralarına döndü. 1962'de serbest bırakıldı ve 2008'de uçma kariyerini tamamladı. O zamandan beri, Arizona, Tucson'da, hava taşıtı mezarlığı adı altında bulundu. Hasarlı benzer bir makineyi değiştirmek için tasarlanmıştır. Uçakların onarımı birkaç ay sürdü. 1,6 bin kilometreyi aşan uçuş testini başarıyla geçti. Bundan sonra Louisiana'da bir hava üssünde konuşlandırıldı. Burada, onarım çalışmaları ve nihai testler tamamlanacaktır.

ABD askeri tarihinin "B-52" nin ilk kez operasyonda savaşa geri döndüğünü belirtmek gerekir. Hava Kuvvetleri'nin temsilcileri açıkladığında, üs üzerinde yakılan benzer bir uçak yerini alacak, tamiri daha pahalıya mal olacak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.