SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Sakroiliit - nedir? Sakroiliit: belirtileri, nedenleri, tedavisi

Sırt ağrısı - çok hoş bir fenomen ve bazen tehlikeli. Çoğu zaman bu rahatsızlık sadece yaşlılar yaşadığı, ama aynı zamanda oldukça genç. Ne zaman alt sırt ağrısı sakroileitin teşhis edilebilir. Bu nedir? Yani o yenilgi sakroiliak eklem ve iltihap denir.

sakroiliak eklem yapısı

Bu ortak pelvis ve insan omurga bir kavşak olduğunu. Sonuç olarak o, dinamik ve statik burada hem muazzam yükü yaşar. Sakroiliyak eklem sakral içeren kemik, iliyak, eklem kapsülü ve bağlar. Bu yapı taşırken meydana yastıklama şoklardan önemli bir rol oynar gerekli gücü ve belli bir hareketlilik sağlar olduğunu. Ve arka interossöz bağ ayrıca sakroiliyak eklem takviyeli. Bu kaydetti ve omurga pelvis bağlamak ligament başka bir grup edilmelidir: sakrum-bugornaya, sakrospinöz, iliopsoas. Doğrudan onlar ortak değildir, ancak (o yukarıda ifade edilenlerden) sakroiliit sık bu bağlar etkiler.

hastalık tipleri

oluşum nedeni ve karakteristik özellikleri, bir dizi bağlı olarak bu tür bir hastalığı ayırt edebilir. Bunlardan birincisi - Bir irinli sakroiliit. Ayrıca spesifik olmayan çağırdı. alevlenmeler, akut ve subakut ile sakroileitin ayırın. Enfeksiyon eklem içine doğrudan geldiyse, bir çift taraflı sakroiliit gelişebilir. Oldukça tehlikeli bir durum. vertebral kanal veya diğer boşluğuna girebilir irin büyük miktarda birikir. Hastalığın sonraki türü - bulaşıcı alerjik sakroiliit. Bu nedir? Bu tür inflamasyon, otoimmün hastalık eşlik edebilir. sakroiliit spesifik tür frengi, tüberküloz gibi tanı ikincildir. Diğer bir grup olmayan bulaşıcı kökenli olan durumları kapsamaktadır.

sakroiliit derecesi

Klinik semptomların hafif tezahürü ile karakterize edilen bir hastalığın ilk aşamasında. ağrısı nadir alt sırt rahatsızlık meydana hafif ifade edilmiştir. Bazen rahatsızlık Aşil tendonu alanında hissetti. İkinci adımda, kalça ve uyluk ağrı ilerler. eklem hareket bel bölgesi genellikle bir eğrilik, sınırlıdır. Genel olarak, bu özellikler örneğin ikili bir sakroiliit gibi bir durumun karakteristiktir. iliak kemik ve sakrum anlamlı harekette kısıtlı ise, siyatik gelişen, o zaman hastalığın üçüncü evresinde bahsedebiliriz, kas krampları vardır.

sakroiliit ana nedenleri

ortak inflamatuar işlem faktör zaman bir dizi oluşabilir. İlk - Ağır yükler. Bu ağır nesneler, sedanter çalışmaları taşıyan hamilelik sırasında görülebilir. Çeşitli çürükler ve yaralanmalar da hastalıkların gelişimini tetiklemek için edebiliyoruz. Ayrıca sakroiliit enfeksiyon hastalıkları (verem, bruselloz) varlığında meydana gelir. Bu durumda, o kronik formu elde edebilirsiniz. eklem enfeksiyonu bakterilerin diğer gruplar tarafından neden olabilir. Bunlar açık yara varlığı gibi, kan akışına boşluğu içine alır ve bunun yüzeyi üzerinde çevre ortamdan biriken mikroorganizmaların bölebilir. Enfeksiyon, pelvis hastalıklı kemik sakrumu komşu mümkündür. sakroiliit gelişimi için bir başka neden - neoplastik süreç.

Hastalık sakroiliit klinik tablo

Bu hastalığın belirtileri oldukça çok yönlüdür. Ancak, ilk ve baş aralarında - Alt sırtta ağrı hissi. Genellikle rahatsızlık periferik eklemlerde gözlenen dikkati çekiyor. Eğer ağrı lokalizasyonu bölgede basarsanız, sadece yoğunlaştırmak olacaktır. Ayrıca ayakta veya oturarak, çapraz bacak ve kaçırma uzun fiyatının bir bozulmaya yol açar. Ağrı uyluk kalça bölgesine verdiğinde durumlar vardır. olabilir Ayrıca sakroiliit semptomları: yorgunluk, hafif (düşük dereceli) sıcaklığı. Hastalığın diğer işaretler var. Çoğu zaman, enflamatuar süreç komşu Liflerin ve eklemlerin etkiler. Genellikle acı ve gözler. Vizyon belirgin, sis, gözler su daha duyarlı hale görünebilir kötüleşirse. Çoğu görme bir organı etkilediğini anlamlıdır. Ayrıca kardiyovasküler sistem patolojisi gözlemleyebilirsiniz: nefes zordur, bu mümkün aritmi olduğunu. Sakroiliit nadiren akciğer yetmezliğine yol açar.

Bulaşıcı eklem hastalığı

en canlı klinik tablo irinli sakroileitin sahiptir. Ne var ve ana özellikleri nelerdir? Tüm aktif inflamatuar sürecin ilk eklemde keskin ağrıya neden olur. Bu basınç veya herhangi hareketleri işlemekle geliştirilmiştir. Vücut sıcaklığı (38 ° C) artar. Bu çoğalırlar bakteriyel hücreler tarafından kolaylaştırılır sakroiliak alanında eklem. Ayrıca kalça apseler izleyebilirsiniz. Onlar çevredeki dokuya akabilir irin birikmesi nedeniyle görünür. Çoğu mikroorganizmalar nedenleri ve bu tür baş ağrısı, aşırı terleme, ağrıyan eklemlerde, ateş olarak zehirlenme belirtileri. Bununla birlikte, tüberküloz (ve bruselloz) gibi parlak bir klinik tablo vermeyin: ağrı ifade değildir, vücut ısısı hafifçe yükselir.

sakroileitin teşhis nasıl

Ana semptomlar (ağrı, alt sırt alanında) olması durumunda özellikle ortopedi-traumatologist hitap etmek gereklidir. muayene olduktan sonra analizler bir dizi atar ve röntgen muayenesinde yol gösterir. Bununla beraber, eklem mühür kemik, düzensiz ve bulanık hatlarını, erozyonlar varlığını, eklem aralığında daralma görebiliriz. Genellikle, manyetik rezonans görüntüleme kullanılır. Bu, inflamatuar lezyonlar görselleştirmek lezyon değişiklikleri görmek için yardımcı olur. enflamatuar sürecin aktivitesi bilmek için, bir kan testi. Genel olarak, beyaz kan hücreleri, 2 kat ya da daha fazla artış, eritrosit sedimentasyon oranı da (hastalığın ikinci ve üçüncü derece) arttırılır.

sakroiliit tedavisi

Bu hastalığın tedavisi nedenlerini ortadan kaldırılması amaçlanıyor. sakroiliit tüberküloz provoke ise, altta yatan hastalığın tedavisini yaptı. üzerine etki özel bir anti-bakteriyel ilaç, tarafından atanan patojenler. Ayrıca ilaçlar kullanılarak çıkarılır ve enflamatuar ağrı edilir. eklem hareketlilik son derece yararlı egzersiz geri yüklemek için. Doktorunuz egzersiz terapisi, masaj kursu, parafin terapisi, elektroforezi reçete edebilir. irinli oluşumları varlığında ameliyat gerekebilir.

Ankilozan spondilit. tedavi

Hastalık çarpıcı ve omurga ve sakroiliak eklemlerin yeteneğine sahiptir. Kural olarak, bu kronik bir seyir izler. Bir gece uykusu sonra (erken bir aşamada) omurgada küçük ağrı, sertlik: ankilozan spondilit için bu semptomlarla karakterize edilir. : 2 derece sakroiliit gibi, hastalığı sonunda daha ciddi belirtiler edinmeye başladıktan kalça, ağrıları bacak aşağı, kalça. Sistemik semptomlar yorgunluk, terleme, artan içerir iritis. Hastalığın kesin nedeni ortaya konmamıştır. Önemli rolü çevresel faktörler tarafından oynanan inanılmaktadır. Ankilozan spondilit (yani, otoimmün hastalıklar aittir bağışıklık sistemi kendi yenilgisine neden insan saldırıların vücudun kendi dokularına). Tanı Röntgen muayene, laboratuar testleri, hastanın değerlendirilmesi ile gerçekleştirilir. Ankilozan spondilit , aşağıdaki gibi bir tedavi olup: anti-enflamatuar ilaçlar, egzersiz alınması.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.