SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Shigella ve nasıl tedavi nedir

Bu konuda, dizanteri gibi, biz bir sürü insan duydum. Ne shigella, hastalığın özellikleri, nedenleri ve bertaraf yolları - tüm bunları ve ayrıntılı olarak anlatmak için şimdi istiyor.

terminoloji

Başlangıçta, bu makalede kullanılan temel terimleri anlamak gerekir. Yani, shigella nedir? daha tanıdık dilinde - olduğu dizanteri, yani Viral bağırsak enfeksiyonu. (Buradan ve hastalığın adının ortaya çıkması oldu) Shigella ailesine aittir bakterilerin neden olduğu.

Ayrıca, doktorlar sorun yani yılın en sıcak zamanında ortaya en olası olduğunu söylemek ağırlıklı olarak yaz, kış aylarında. İnsanlar ne olursa olsun cinsiyet, eşit bundan muzdarip. Ancak, en sık 2 ve 4 yaş arasında çocukları etkilemektedir.

Eksantrikte Hakkında

Patojen Shigella - Shigella bakterileri ailesi. Özellikle inatçı Shigella sonnei vardır. Onlar çok uzun süre devam edebilir işlevselliği (özellikle sıcak zaman) hatta birkaç ay. Bu organizmaların üreme için en uygun koşulların - bu gıda (sığır, haşlanmış et ve haşlanmış balık, süt ve süt ürünleri, hem de jöle ve meyve içecekler). Bakteri transmisyon mekanizması - dışkı oral. Aynı temas-ev, su ve yiyecek gönderilir. Seni insan vücudu az 100 Shigella hücrelerini alır bile bulaşmış olsun dikkat etmek önemlidir.

Doktorlar bu hastalığa farklı kişilerin hassasiyet kan grubuna bağlı, örneğin, farklı olduğunu da söylüyorlar. En fazla hassasiyet kan grubu A (II) 'e sahip kişilerdir, Rp (2), Rh (-).

patojenite faktörleri

Biz ayrıca böyle shigellosis değerlendiriyorlar. Kendi başlarına bu bakteriler, insanlarda hastalığa neden olan bir takım özelliklerinin sahip olduğunu söylemek gerekir:

 • Invazın. Bunlar zararlı bakteriler bağırsak mukoza zarı geçmeyi yardımcı özel proteinlerdir. Çoğu durumda, bu vücudun alt bölümünde etkilenir.
 • Endotoksin. Bu zehirlenme belirtileri olan kişi bu mikrobesinlerdeki geçer.
 • Eksotoksin. Bu zararlı bir madde hastanın kanına bakteri serbest bırakır. Bu ishal gibi bir soruna neden budur.

semptomataloji

Biz shigella, belirtileri olarak böyle bir sorun hakkında konuşursanız - bu kesinlikle söylemek gereken bu. Başlangıçta, unutulmamalıdır ana ada hastalık oluşumu söyledi. Ne kimse bu hastalıkta hissediyor?

 1. İlk olarak ishal, sözde "kanlı ishal" var.
 2. Karın krampları. Başlangıçta, ağrı, sıkıcı doğada kramp, daha akut hale gelir. Yerelleştirme: alt karın, çoğunlukla - Soldaki. Ağrı da sık sık kuruntulara ortaya, dışkı önce çoğaltılabilir.
 3. Ateşi.
 4. : Zehirlenme belirtileri artmış vücut sıcaklığı göstergeleri, eklem ağrısı ve kas zayıflığı.

Tüm bu göstergeler enfeksiyondan sonra bir sonraki yirmidört saat yaklaşık için gösterilir. Bu nedenle, hastalığın kuluçka dönemi (bazı durumlarda, 5-10 saat için kısaltılabilir) yaklaşık 1-7 gündür.

akut dizanteri

Bu hastalık, akut ve kronik hem de sahip olabilir. Akut shigella nedir? Hastalık bu tip çok aktif tecelli olduğunu belirtmekte fayda vardır. Semptomatolojisi parlak. Doktorlar bu durumda öncelikle sadece kolonun etkilediğini söylüyorlar. Hastalığın bu formu belirtileri:

 • Ateşi. sıcaklık yükselir. Çocukların dahil değilseniz, göstergeler 40 ° C işareti ulaşabilir
 • İshal. Başlangıçta, kısa bağırsak hareketleri sıvı bir kıvamı var. Ancak, tuvalete seyahat sayısı bazen günde 30 defaya kadar, artan hastalık gelişimi ile. Atık bile irin mukusu, kan ya da bulunabilir. Bu unutulmamalıdır, dışkıda kan, o bir kişinin dizanteri ve başka bir bağırsak bozukluğu "diyor".
 • Karın ağrısı. Doğada kramp musunuz. Yavaş yavaş artar.
 • Tenesmus. yani Hasta dışkılama yanlış dürtü yaşayabilir. Ayrıca, tuvalete gittikten sonra anüs bir ağrı var.
 • Daha az yaygın, ama yine de bazen bulantı ve kusma.

Zaman tedaviye başlamak için, sorun bir haftada ele alınabilir. Aksi takdirde komplikasyon riski vardır. Ayrıca, ölümcül de mümkündür.

kronik dizanteri

Hastalık en fazla üç ay süreyle olduğunda Kronik shigella teşhis edilebilir. Hastalığın Kurs oldukça farklı olabilir.

Böylece, kendinizi sürekli oluşabilecek bir sorun, nüks oluşabilir. Hastalığın bu tür bir relaps dönemleri ile karakterize edilir. Semptomatoloji akut biçimde çok daha az ölçüde ortaya. Hastalığın belirtileri çok belirgin değildir, daha düzgündür. Bir çok durumda bir dışkıda kan ve vücut sıcaklığı okumaları 37,5 ° C işareti aşmayan

Çocuklarda hakkında birkaç kelime

Çocuklarda Şigelloz çoğunlukla okul öncesi dönemde ortaya çıkar. Büyük bir sorun bebek sık sık ağzına bu şekilde kirli eller ve oyuncaklar çizer ve enfekte olma gerçeğidir. Bu çocuklar olduğunu - İstatistik Doktorlar tüm hastaların yaklaşık% 70'i söylüyor.

Çocuklarda shigella yetişkinlerde göre farklı şekilde meydana geldiği unutulmamalıdır. En genç hastalar için karakteristik nedir:

 • Dışkı bol, kötü kokulu, yeşil. Bu mukusu yanı sıra sindirilmemiş gıda topaklar algılayabilir. Kan çizgiler nadirdir.
 • Çocuklarda Mide çizilmiş ve şişirilmiş değildir.
 • Güçlü - Birincil toksikolojik bir ikincil zayıf ama. metabolizma, sıvı ve elektrolit dengesi rahatsız etti.
 • Genellikle pnömoni veya orta kulak iltihabı gelişebilir - ikincil bakteriyel enfeksiyon.
 • Hastalık dalgalı bir karaktere sahiptir. Ayrıca, küçük çocuklar, kronik hastalığa eğilimi vardır.

tanılama

Başka ne shigellosis olarak bu hastalık hakkında bilmek gerekir? Teşhis (birincil) evde bile yapılabilir. dışkıda kan - Daha önce belirtildiği gibi, yukarıda ana bu hastalığın varlığının göstergesi söz. Bu belirti varsa, hemen bir doktor yardım aramak gerekir. Ne uzman yapar?

 1. Bakteriyolojik yöntemi. Bu mümkün patojenlerin tanımlanması için yapacak dışkı ekim edilir.
 2. Serolojik. Bu durumda, kan shigella karşı antikor arayan. Ama bu yöntem kullanıldığında neredeyse hiçbir zaman unutulmamalıdır. tüm bilgilerin sonra bakteriyolojik yöntemlerle daha kolay ve güvenli yoluyla alabilirsiniz.
 3. PCR. Oldukça pahalı olduğu için bu yöntem ayrıca, çok nadiren kullanılır. Hangi: Dışkıda Shigella genlerin tanımı.

tedavi

Biz shigellosis olarak ayrıca bu tür hastalıkları düşünün. Tedavi ve yol sorunun kurtulmak için - bu da anlatılması gerekiyor. Ne ilaçları doktora tayin edebilir?

 • İlaç "Regidron". Bu hastanın ishal eğer tam olarak bozuldu su-tuz dengesi, düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Emiciler. Bu "Smecta", "Enterosgel" gibi ilaçlardır. Onların temel amacı - toksik vücut üzerinde etkileri, hem de ishal mücadeleyi en aza indirmek için.
 • Antibiyotikler. Hastalık hafif olması durumunda, bunların kullanımı gerekli değildir. kan bir katkı varsa Ancak, çoğu durumda, doktorlar "Siprofloksasin" olarak dışkılarında daha sık bu ilacı reçete. Ayrıca, "Tetrasiklin", "ampisilin" gibi araçlar kullanabilirsiniz. Resepsiyon süresi farklı olabilir, ama 5 gün ortalama olabilir.

Uyarı! örneğin "loperamid", "immodium" olarak Antidiyaretik ilaçları alma kesinlikle yasaktır. Bunlar bağırsak patojenin lümenin salınımını yavaşlatır. Bu esas olarak, iyileşme sürecini ve zararlı bakterilerin atılımını uzatır.

Beslenme, Diyet

Bu yazıda, bu Anlaşıldı Şigelloz - dizanteri, yani gastrointestinal sistem ile ilgili sorun. Birlikte tedavi ile hastanın belirli bir diyet atanan nedeni de budur. Hasta ishal varsa, o bir tablo №4 gösterir. Onun özü: proteinin normal miktarda yağ ve karbonhidrat azaltılmış içeriği tükettiler. Şişkinlik ve şişkinlik neden gıdalar ortadan kaldırmak için bu durumda önemlidir.

Tavsiye Ürünler almayı:

 1. Buğday kraker.
 2. tahıl ile hafif suyu üzerinde Çorbalar.
 3. Yumuşak et tavuk ve balık haşlanmış.
 4. Taze düşük yağlı peynir.
 5. su püresi: yulaf ezmesi, pirinç, buğday.
 6. Yumurta: buharda veya yumuşak kaynatılmış fazla 2 adet daha kaynatıldı. Günde.
 7. Pişmiş sebzeler.

Gıda tabular:

 1. Un ve unlu mamuller.
 2. Şişman et suları ve bunlara dayalı çorbalar.
 3. Yağlı etler, balık.
 4. Süt ve ürünler bunlardan türetilen.
 5. Makarna.
 6. Kashi: buğday, arpa, arpa.
 7. Baklagiller.
 8. Taze sebze ve meyveler.
 9. Kakao, kahve, gazlı içecekler.

sandalye normalize ise, bir diyet №2 devam edebilir. Bu öncekinden çok daha yumuşaktır. Bu durumda, diyet zaten aşağıdaki gıdalar içerebilir:

 • Bayat ekmek.
 • Et ve balık.
 • Süt ürünleri.
 • Olgun meyve ve yıpranmış şeklinde meyveler.
 • Şekerlemeler: şeker, şeker, şeker.

önleme

Böyle shigella, önleme gibi sorunlarını önlemek için - önemlidir. bazı önlemler gözlemleyerek sonra, bu hastalığın gelişimini önlemek kolaydır.

 1. Mümkün olduğunca sık ellerini yıkamak için gereklidir. Tuvalete gittikten sonra bunu yapmak özellikle önemlidir.
 2. Erken yaşlardan itibaren Küçük çocuklar kişisel hijyen kurallarına öğretilmeli.
 3. Düzgün depolamak ve çeşitli gıdaların pişirmeye önemlidir.
 4. Hastalarla temas ettikten sonra ellerinizi yıkayın emin olmalıdır. Hasta keten dezenfekte edilmelidir.
 5. insanlar gruplar (iş, okul, anaokulu gidin) nereye Hastalar yerleri ziyaret etmemelidir. Sonuçta, onlar enfeksiyon taşıyıcılarıdır. Bu yalnızca bakteriyel aşılama testinin negatif sonuçların sonra yapılabilir.

Yukarıda bahsedilen tüm Özellikle özenli tedbirler işçiler gıda işletmelerinin toplam tedavi gerektiği anlamına gelir.

komplikasyonlar

anlaşılan - Ne shigella olduğunu. Sonunda biz doğru tedavi edilmezse bu hastalığın komplikasyonlarının çeşitli büyüyebilir hatırlattı gerekir. O zaman ne korkulan mi edilecek?

rektum Sarkma. Bunun nedeni tuvalete idrar zorluğu ve sık seyahatler başına gelebilir.

Dehidrasyon. bol sulu dışkı ile karşılar. tüm organ ve vücut sistemlerini etkileyebilir olumsuz sonuçları ile dolu.

Bazen de bağırsak kanaması vardır. Böyle bir durumda hasta derhal hastaneye gösterir.

(Bu durum toksik megakolon denir tıpta) Şiddetli zehirlenme. Burada kalın bağırsağın alt kısmı gerilir, duvarları kalınlaşır. Sonuç olarak, kan toksinler bir çok emilir. Bu durum bile ölüme yol açabilir.

Bu böbrekler işlevselliği, bazen şiddetli böbrek yetmezliği ile etkileşime girebilir. Bu sorunun ilk tezahürü - oligüri, yani idrar miktarı hastanın hızlı bir düşüş.

Hemoliz. Bu durumda, hasta şiddetli anemi gelişebilir, kan trombosit sayımı önemli ölçüde azalır.

Bakteriyemi. Bu durumda, hastanın kan bakterileri olsun. Bu durum çoğu zaman yetersiz beslenen hastalarda meydana gelir. Çok zor akar ve genellikle biter ölümle.

İkincil enfeksiyon. Bu nedeniyle oluşur tükenme. Böyle bir durumda genellikle bu tür idrar yolu enfeksiyonu veya zatürree gibi hastalıkların ortaya çıkmaktadır.

Bir süre iyileşirken sonra sandalye bozukluğu kaydedilebilir. Bütün bu gerçeği nedeniyle olabilir, bu ciddi yaralanmalara yol açar Shigella etkilenen bağırsak mukozasında, sırasında.

ay başka bir çift için bir ciddi biçimde hastalıktan iyileşme Küçük çocuklar gövde, bitkinlik, yorgunluk zayıflığı olabilir. Ayrıca, oldukça sık guatr olarak böyle bir sorun var.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.