FormasyonOrta öğretim ve okullar

Döllenme ve tozlaşma arasındaki fark nedir: süreçlerin özellikleri ve özellikleri

Tohum bitkilerinin çoğaltılmasını sağlayan en önemli işlem tohumlama ve gübreleme işlemidir. Döllenme ve tozlaşma arasındaki fark nedir, kısaca makalemizde ele alınacaktır. Onların doğadaki rolü çok önemlidir. Böylece onlara teşekkürler, bütün meyvelerin oluştuğu. Birlikte anlıyorsunuz.

Döllenme ve tozlaşma arasındaki fark nedir: biyoloji bir cevap verecektir

Her iki süreç de sadece holo- ve angiospermous bitkiler bölümlerinin temsilcilerinde gerçekleşir . Bunun için özel cinsel üreme organlarına sahipler . Genellikle kozalaklı olan gymnospermler erkek ve dişi konilerdir. Gezegende egemen konumda olan anjiyospermlerden farklı olarak çiçekler oluşturmazlar. Çiçeklerinin ana parçaları, üretken üreme süreci sağlayan istakoz ve dayanıklılıktır. Gübreleme ve tozlaşma arasındaki fark nedir? Bu soruyu cevaplamak için önce bu süreçlerin özünü düşünelim.

Polinasyon nedir?

Çiçekli bitkilerin polinasyonu, polenin meme baş ucundan pistin damgasına aktarılması işlemi adı verilir. Bu süreç, gametin birleşmesi için neden gereklidir? Her şey çiçeğin yapısıyla ilgilidir. Yüksek bitkilerin erkek seks hücrelerine sperm denir. Taşınırlar, sayısızdırlar ve filamente tutturulmuş kertenkelenin ucunda bulunurlar. Bir kadın gamete bir yumurta denir. Pistinin alt uzantısı olan ovaryada tekil olarak bulunur. Gübreleme ve tozlaşma arasındaki fark nedir? İkinci durumda, erkek ve dişi gametler birleşmezler. Tozlaşma, spermlerin yumurta yolculuğuna başlayacakları pistlerin tepesine aktarılmasını içerir. Birkaç şekilde olabilir.

Döllenme türleri

Döllenme ve tozlanma arasındaki farkı sorgulamak için, türlerini göz önüne almak gereklidir. İki ana yol vardır. Bu doğal tozlaşma ve suni. Birincisi, rüzgar, su ya da hayvan krallığının temsilcileri yardımıyla polen transferini içerir. Genelde sadece böceklerin tozlaşma ürettiği kabul edilir: arılar, eşekarısı, bombus arısı, kelebek ve diğerleri. Ancak bu işlem, nektarlar, yarasalar ve kuskus gibi küçük hayvanlar gibi küçük kuşlar tarafından gerçekleştirilir. Böceklere bulaşmış bitkiler, parlak renkte bir odureol ve cazip bir aroma içeren büyük çiçeklere sahiptir. Bazen çiçek salkımlarında daha etkili cazibe için birleşirler. Onları fark etmemek çok zor. Rüzgarla tozlanan bitkiler her zaman küçük ve çirkintir. Yapay bir yöntem, meyve hasatı sağlamak için bir kişi tarafından yapılır.

Gübreleme Nedir?

Gübreleme, germ hücrelerinin kaynaştırılması işlemidir. Gübreleme ve tozlaşma arasındaki fark nedir? Her şeyden önce, ilk süreç sonuçtur ve ikincisi olmaksızın imkansızdır. Polinasyon sırasında, pistlerin damgalanmasına spermler gelir. Fakat yumurtaya ulaşmak için, embriyonik bir tüp geliştirilmelidir. Filizlenir ve onunla birlikte hedefi ve spermine doğru ilerlenir.

Çiçekli bitkilerde çift döllenmenin özellikleri

Havanenin yumurtalıkta iki hücre var. Bu bir yumurta ve merkezi bir embriyoniktir. Bu nedenle dölleme işlemi sırasında iki erkek cinsiyet hücresi katılır. Yumurtanın birinci sperm ile kaynaşmasının bir sonucu olarak, gelecekteki bitkinin embriyosu oluşturulur. Gerekli tüm parçaları içerir: omurga, böbrek, yaprak, sap. Ve merkezi germ hücrenin ikinci spermiyle döllenme sonucu endospermdir. Bu yedek bir besin maddesidir. Endospermi olan embriyo, meyve içindeki çiçekli bitkilerde ve gimnozpermlerde - konilerin terazisinde açık - bulunan bir tohum oluşturur. İşte tozlama ve gübreleme arasındaki fark. Sonuç budur. Gübreleme döllenme sırasında gerçekleşir. Mekanik olarak hareket ettirilmedikçe oyunlara katılmazlar. Polinasyon her zaman önce gerçekleşir ve dış güçlerin müdahalesini gerektirir: hayvanlar, rüzgar, su, böcekler. Döllenme sonucu tohumlar ve meyveler olur. Dışarıda girişim olmadan gerçekleşir.

Bu, tozlaşma ve gübreleme arasındaki farktır. Bunlar, spor ve tohum bitkilerinin cinsel çoğalmasının altında yatan ardışık süreçlerdir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.