FormasyonOrta öğretim ve okullar

Çin bölgesi. Çin: nüfus, bölge. Çin'de nüfus yoğunluğu

Çin uygarlığı çok eski. Dört bin yaşında. Marco Polo zamanından beri Celestial Empire, araştırmacıları ve gezginleri cezbetmektedir. Bu ülkede yaşayanların çoğu - gezegendeki tüm insanların beşinci bölümüne ev sahipliği yapıyor. Çin'in alanını göz önüne alırsak, devletin dünyadaki üçüncü büyüklüğü var.

Ve Mao Tse-tung zamanları geçtiyse de Komünist Partinin gücü ve yaşamın tüm alanlarındaki etkisi hala çok büyük. 1979'da ülke "2 + 1" adlı bir devlet programı başlattı. Doğurganlığı sınırlandırmak için tasarlandı. Böylece, aileler, eşlerin bir çocuğa vergi ve diğer birçok menfaat karşılığında yükümlü olduğu bir anlaşma imzaladılar. Kurulu kuralın ihlali, mali ayrıcalıkların yoksun bırakılmasını ve mazur görülen bir cezanın verilmesini gerektirir.

Yirminci yüzyılın doksanlı yıllarına kadar, Çinli kişisel araba kullanma hakkına sahip değildi. Bütün araçlar devletin elindeydi. Bu nedenle insanlar bisiklet kullanıyorlardı ve şu anda iki tekerlekli araçlar talep görüyorlar.

Çin'in alanı daha önce beş zaman dilimine ayrılmıştı. Böyle bir sistem 1912-1949 yılları arasında var olmuştur. Şu anda, ülkenin idari plandaki toprakları bir zaman diliminde. Yaz saati uygulaması mevcut değil.

Coğrafi konumu

Göksel, Doğu ve Orta Asya'da. Çin haritası gösterildiği üzere ülke, Rusya, Hindistan, Nepal, Kırgızistan, Afganistan, Tacikistan, Moğolistan, Pakistan, Butan, Laos, Myanmar, Kuzey Kore ve Vietnam'la sınırlaşıyor. Resmi olarak, söz konusu devlet Tayvan'a aittir, ancak aslında kimseye bağımlı değildir.

Çin'in alanı şu coğrafi özelliklere sahiptir: doğuda - ovalarda, merkezde - yükseklikler, batıda - dağlar.

İdari bölüm

Eyalet, beş eyalet otonom bölgesi, dört eyalet özel himayesi ve Çin'in eyaletleri arasında yirmi iki puanı içeren listeleri içermektedir.

Iklim özellikleri

Çin bölgesi üç iklim kuşağında yatıyor. Ilıman, subtropikal ve tropiktir. Dağ iklimi keskin bir şekilde kıtasal.

Ülkenin hava koşullarının büyük ölçüde rahatlamasıyla belirlendiği dikkate değerdir, çünkü Çin, Orta Asya'daki yaylalardan okyanusa doğru dev bir merdiven durumundadır. Bir yandan, okyanustan karaya yaz aylarında muson dönemine giren nem tutulumuna katkıda bulunan ve diğer taraftan Moğolistan, Güney Sibirya ve kuzeydoğu bölgelerindeki kışın yüksek basınç bölgesinden soğuk hava kütlelerinin akışına neden olan bir tür ekran oluşturur. Batı Çin.

Çin alanının büyük bir kısmı (km2 olarak yaklaşık 9,6 milyon) kıta iklimi tarafından etkiliyor. Ancak mevsim arasındaki fark önemlidir.

MÖ ilk binyıl tarihli yazılı kaynaklara göre, daha önce Çin Büyük Ovası'nda daha sıcaktı. Ormanların verimli toprağı kadar bu gerçek, bu bölgede tarımın ortaya çıkmasına ve başarılı bir şekilde gelişmesine büyük katkıda bulundu ve bu da büyük bir uygarlığın ortaya çıkmasını sağladı.

Çağımızın şafağında, iklim daha soğuk hale geldi. Yıllık ortalama sıcaklık genellikle modern olanlara denk geldi ve ardından Avrasya'da yaygınlaşan genel bir soğuk derhal başladı.

mimari

Çin'in toplam alanı çok büyüktür - dokuz buçuk kilometrekardan fazla. Bununla birlikte, böyle heybetli bir ülkede, herhangi bir Avrupa kültürünün söylenemeyeceği bir mimari gelenek hakimdir. Bütün temel yapıcı ve dekoratif teknikler yüzyıllar önce gelişti ve şimdiye kadar kalmaya devam etti. Aynı zamanda, birçok yabancı istilayı yaşayan bir ülkenin kültürel istikrarı çarpıcı. Gizlilik, bu devletin insanlarının tüm yeniliklerinin kendi dünya görüşlerinin prizmasından geçmesi gerçeğidir. Bu yüzden ödünç alınan unsurlar ilkel Çinlilerden çok farklıdır.

Düzenli kent gelişimi feng shui ilkelerine dayanıyordu. Yani, tüm binalar güney yönünde idi. Ülkede, kentin idari ve imparatorluk bölümlerinin daima merkezde bulunduğu, yasak bölge oluşturan duvarlarla çevrili olduğu, bir bütün şehir planlama kuralları sistemi vardı. En önemli yapılar güney kapısından kuzeye doğru ana caddeler boyunca inşa edilmiştir.

Yapının yüksekliği ve konumu, fonksiyonları ve sahibinin toplumdaki konumu temelinde belirlenmiştir. Ve Çin'deki nüfus yoğunluğu çağımızın ilk asırlarında zaten etkileyiciydi, ancak sıradan vatandaşlar birden fazla yüksekliğe sahip evler inşa etmek yasaklandı. Bu nedenle, yerleşimlerin eşsiz üç boyutlu kompozisyonu oluşturuldu. Ortaya çıkan peyzajın pitoresk doğası, çatıların renk çözümü ile büyük ölçüde geliştirildi. Bu nedenle, imparatorluk binalarında altın, tapınaklar ve yetkili evlerde boyandı - yeşil renkte (bazen mavi renkte). Kulelerin çatıları gri fayanslarla kaplıydı.

En ünlü içecek

Çin'i tanımlamak: nüfus, alan, iklim, kültür, mimari, ekonomi ve diğer alanlarda - inanılmaz bir içkiden söz etmek imkansızdır. O uzun zamandır ülkenin ziyaret kartıdır. Bu çay. Başlangıç malzemesinin karmaşık işlenmesinden kaynaklanan bir üründür. Yeni alınan tomurcukları ve yaprakları şiirsel olarak bir çay zümnütü olarak adlandırılır. İşleme sırasında hangi ürünlerin kullanıldığına bağlı olarak yeşil, sarı, beyaz, turkuaz, çiçek, ezilmiş, preslenmiş, kırmızı siyah çaylar çıkıyor.

Benzersiz Terapi

Yerel sakinler aktif olarak Tai Chi Chuan ile uğraşıyorlar. Bu, en eski egzersiz sistemine dayanan, özel bir jimnastik çeşididir. Buna karşılık, hareket, bilinç ve nefes alma, üç bileşenin ayrılmaz bir bağlantısına dayanır. Birçok şehirde sokak sınıfları profesyonel eğitmenlerin rehberliğinde yürütülür. Onların çalışmaları binlerce muameleden daha on ödemek daha iyi olduğuna inanıyor Sağlık Bakanlığı tarafından ödenir.

Çin tedavisinin temel ilkesi, sağlığı dışardan getirmek değil, vücudun iç gücünü uyandırmaktır. Ve bu konuda cimnastik çok seçeneklerden sadece bir tanesidir. Örneğin, tatil beldelerinde. Hainan, mineral ve aromatik banyoların alınması nedeniyle sinirsel bozuklukları ortadan kaldırmayı önerdi. Yerel hidropatik kurumlarda, modern teknolojiler, hastalıklardan kurtulmanın geleneksel yöntemleri ile başarıyla birleştirilir. Çinli hekimler, yedi duygu konsepti üzerine terapiyi temel alırlar. Öfke, korku, ağrı, kaygı, keder, şaşkınlık ve hatta mutluluk ile bir kişi üstesinden gelirse, vücudunun dengesini bozabilir, yani hastalığa neden olabilir. Hainan maden suları gelince, gümüş, manganez ve hidrojen sülfür içeriğinin artması nedeniyle mevcut duygusal stresini kaldırıyorlar.

nüfus

Çin'in alanı yaklaşık 9,6 milyon metrekare. km. Elli altı milletvekilinin temsilcileri bu engin topraklarda yaşıyorlar. Ülkedeki tüm Çin nüfus sayımı verilerine göre 936.7 milyon Çinli (Han) ve ulusal azınlığın 67.23 milyon temsilcisi bulunmaktadır.

Çin'in nüfus yoğunluğunun haritası, insanların eşitsiz dağılımını yansıtmaktadır. Böylece, Han insanlarının büyük kısmı Yangtze, Sarı Nehir ve Zhujiang nehirlerinin havzalarında ve aynı zamanda ülkenin kuzey doğusundaki Sunlaos ovasında yaşar. Ulusal azınlıklara gelince, nispeten küçük nüfuslarına rağmen, devletin topraklarının yaklaşık% 60'ını işgal ediyorlar. Tibet'te, İç Moğolistan'da, Ningxia-Huen'de, Guangxi Zhuang'da, Xinjiang Uygur Özerk Bölgelerinde ve on dört ilde yaşıyorlar.

Çin'in alanı kare. Km çok büyüktür ve milyonlarca insanın iç göçü nüfus dağılımında önemli bir rol oynamaktadır. Genellikle mega kent sakinleri, gelişmiş olmayan bölgelere taşınırlar.

Şu anda, ülkedeki maddi teşviklerin doğum oranının idari yönetiminde bir değişiklik var. Bunun bir örneği demografik politikanın yeni sloganıdır: "Daha az çocuğunuz var, zenginleşeceksiniz" dedi. Ulusal İstatistik Bürosuna göre, 6 Ocak 2005'te, Çin nüfusu bir milyar üç yüz milyon kişiye ulaştı. Yerel yetkililer, nüfustaki doğal artışın sıfıra eşit olabilmesi için mümkün olan her şeyi yapmaya çalışmaktadır. 2030 yılına kadar Çin'in sayısı zirve noktasına ulaşacak ve 1,46 milyar olacak, güçlü gövdeli vatandaşların maksimum sayısı 2020'de olacak ve toplam nüfusun% 65'i olacak (940 milyon kişi) bekleniyor.

Uzmanlar, cumhuriyet makamlarının çocuk sayısını sınırlayan mevcut mevzuatı yumuşatması durumunda, bu yüzyılın ortalarında dünyanın en kalabalık devletin unvanı Hindistan'a geçeceğini belirtti.

Özellikler

Çin eyaletlerinin haritası yirmi iki bölge birimi görüntüler. Her birinin sadece bir idari rolü değil, aynı zamanda kültürel farklılıklar vardır. Modern illerin çoğunun sınırları Ming hanedanında kurulmuştur. O zamandan beri, toprak bölünmesi yalnızca ülkenin kuzey-doğu kesiminde ciddiyetle değişime uğradı.

Çin'de merkezi hükümetin illeri sıkı sıkıya bağlıdır, ancak gerçekte yerel yönetim ekonomik politikanın yürütülmesinde geniş yetkilere sahiptir. Bu alanın araştırmacılarından bazıları mevcut sistemi Çin özellikleri taşıyan federalizm olarak adlandırmaktadır. Aynı zamanda, Çin özellikleri ile sosyalizm ile bir analoji gerçekleştirilir.

Ülkenin illerinin büyük kısmı (kuzeydoğu istisnaları hariç) Yuan, Qing ve Ming hanedanlarının döneminde sınır kazanmıştır. Aynı zamanda, bölüm genelde dil, coğrafi veya kültürel farklılıklara dayanmamaktadır. Bu, bölücülüğü önleme ve yerel makamları yükseltme amacıyla yapıldı. Yerliler, eyaletler arasındaki sınırların bir köpeğin sıkışmış dişleri gibi değişip değişmediğini söylüyorlar. Buna rağmen, bu bölüm büyük bir kültürel önem taşıyor. Her eyaletin sakinlerine, mevcut stereotiplere uyan bazı özellikler verilir.

Cumhuriyetin bölgesel bölünmesindeki son değişiklikler arasında şunlar var: Chongqing ve Hainan'ın eyalet statüsünün verilmesi ve ayrıca Makao ve Hong Kong'un özel idari bölgelerinin kurulması. Çin'in mevcut illeri neler? Liste etkileyicidir:

 1. Shanxi.
 2. Şandong.
 3. Guangxi.
 4. Zhejiang.
 5. Makao.
 6. Çinghay.
 7. Jiangsu.
 8. Anhui.
 9. Jiangxi.
 10. Gansu.
 11. Jilin.
 12. Guangdong.
 13. Henan.
 14. Guizhou.
 15. Heilongjiang.
 16. Liaoning.
 17. Hebei.
 18. Sichuan.
 19. Hunan.
 20. Fujian.
 21. Çinghay.
 22. Hubei.

manzaraları

Her yıl milyonlarca turist Çin'i ziyaret ediyor. Ülke bölgesinin 9,6 milyon km²ye eşit alana, dünyanın dört bir yanından gelen gezginleri cezbeden çok sayıda mimari eser bulunmaktadır. Devlet özenle eşsiz tarihsel mirasın korunmasına özen gösterir. Hatta bütün kentler (toplam 24) ayrı anıtlar değil, korunan ve düzgün şekilde korunmuş olarak ilan edilir.

Dünyadaki serf mimarisinin en ünlü örneği elbette Çin Seddi'dir. Uzunluğu dört bin kilometredir. Benzersiz yapı, ülkenin kuzey sınırlarını korur. Bazı Çin devletlerinin kendilerini Orta Asya'dan göçebe kabilelerin baskınlarından korumak için savunma yapıları oluşturma niyetinde oldukları bir dönemde, MÖ 4. ve 3. yüzyıllarda inşa edilmeye başlandı. Tarihçilere göre, Seddi'nin yapımı için yaklaşık dört yüz bin kişi katıldı. Merkezi bir devlet kurulduktan sonra, ayrı bölümleri birleştirildi. Böylece tek bir savunma kompleksi kuruldu. İnşaat çalışmalarının tamamlanması çağımızın üçüncü yüzyıldaydı. Duvar savunma amaçlı bir şafttı ve yüksekliği on metreye ulaştı. Geniş topda birliklere ve vagonlara taşınabilir. Her iki yüz metreden sonra savunma kuleleri yükseldi.

Pekin, Çin'deki Guogun adlı en büyük devlet müzesi olarak bilinir. Geçmişte imparatorluk sarayıydı. Benzersiz mimari bir anıtın inşası, on beşinci yüzyılın ilk yarısında başladı. Daha sonra saray yeniden inşa edildi ve büyüklüğünde büyüdü. Modern Gugun, yüz binden fazla binaya sahip görkemli bir komplekstir. Çevre üzerinde geniş bir kanalla çevrili ve yüksek bir taş duvar ile çevrelenmiştir. Sarayın toplam alanı 720.000 kilometre karedir ve sergileme sayısı 800.000 kilometrekaredir. İkincisi ritüel saray kapları, eski bakır aynalar, yeşim ve porselen ürünler, kraliyet sarayının benzersiz kitapları ve arşivleri de dahil olmak üzere antikacılar tarafından temsil edilmektedir. Bunların sekiz bin'si ulusal önem taşıyan hazineler olarak sınıflandırılmıştır. Müzeye her gün otuz bin ziyaretçi geliyor.

Çin'de çok sayıda bahçe ve park kompleksi kırıldı. Esas olarak, eski saray saraylarında ve farklı peyzaj türlerinin özel parklarında bulunmaktadırlar. Özellikle ilgi çekici, güzel yapay dağlar, göletler, rahat gazebos, köprüler ve tuhaf taş yığınları.

Peyzaj sanatının ustalarından klasik bir örnek olan I Ho Yuan, dinlendirici bir park. Pekin yakınlarındaki yazlık sarayda bulunmaktadır.

Çin'in başkenti Hai Körfezi olarak adlandırılan, gerçek anlamda "kuzey denizi" anlamına gelen bir park var. Yapay bir göl ile ünlüdür. Bunların kıyısında ilginç pavyonlar, köşkler ve tapınaklar vardır.

Suzhou'ya haklı olarak yeşil bir şehir denir. Şu anda, yüzü aşkın bahçe ve park kompleksi var. Hepsine yaz sıcağında göz kulak olmanız ve serinlik vermeniz gerekiyor.

Sonuç

Hayranlık sadece ülkenin etkileyici bir alanı değildir. Çin - dünyaya bir kağıt, barut, pusula veren devlet. Buna ek olarak, ulusal kültürün rolü dikkat çekicidir. İnsanların yaşam alanlarının büyük çoğunluğunu ve ülkenin gelişimini etkilemiş ve bugüne kadar yapmaya devam ediyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.