FormasyonOrta öğretim ve okullar

La Perouse Boğazı. La Perouse Boğazı nerede?

La Perouse Boğazı Pasifik Okyanusunda bulunur, iki büyük adayı böler. İki devletin sınırı burada bulunduğundan her zaman siyasi önemi vardı: Rusya ve Japonya. Ünlü gemiadamı tarafından keşfedilen "La Perouse'un uzak boğazından" şarkısında söylenen, hala gemilere büyük bir tehlike oluşturuyor.

Coğrafi konumu

Boğazın coğrafi konumu onu siyaset ve ekonomi için yeterince önemli kılıyor. La Perouse Boğazı iki büyük ada paylaşıyor: Sakhalin ve Hokkaido. Bunlardan ilki Rusya'ya, ikincisi Japonya'ya aittir. Kuzeyde, Laperuza Boğazı suları güney Sakhalin'deki Aniva Körfezi'ne derinden nüfuz eder. Ve güneyde Soya koyunu dolduruyorlar. La Perouse Boğazı, Pasifik Okyanusuna, Japon ve Okhotsk Sahillerinin sınırında yer alır . Boğazın tüm uzunluğu 94 kilometredir. Adalar arasındaki en dar kesimin genişliği 43 kilometredir. Bu bölüm Sakhalin'deki Cape Krillon ile Hokkaido'nun (bu adanın en uç noktası ve tüm Japonya) yakınlarındaki Soya Burnu arasında bulunur. Boğazdaki en büyük derinlik 118 metredir. Bu offshore bölümün dibi, sığ resiflerden depresyonlara kadar geniş dalgalanma derinliklerine sahiptir. Dağların bulunduğu La Perouse Boğazı'nı yıkan bankalar, büyüyen bambuya sahip ormanlarla kaplıdır. Aniva körfezleri ile Soya Körfezi'ndeki yalnızca bazı bölgeler denize doğru inerek kumsallar oluşturuyor. En büyük yerleşim yerleri Wakkanai (Japonya), Korsakov (Rusya).

Iklim

La Perouse Boğazı'nın bulunduğu hava koşulları şiddetli ve rahatsız edici olabilir. Görünürlüğü azaltan ve navigasyonu zorlaştıran sık rüzgarlar ve sisler vardır. La Perouse Boğazı boyunca yılda yaklaşık siklonlar geçer. Yaz sonunda, hızı saniyede 40 metreden fazla olan tayfunlar olabilir. Çok şiddetli yağışlar kesintisiz dökülür.

Boğazdaki iklim ılımlı muson yağmuru. Ocak ayında ortalama sıcaklık -5, Temmuz ayında +17 derece. Kış aylarında boğaz donar ve buz kabuğu ile kaplanır.

nakliye

Denizin bu bölümünde önemli iletişim yolları var. Haritada La Perouse Boğazı'nı bağlayan şey görülebilir. Okhotsk Denizi kıyılarında bulunan limanlar , Japonya'nın ve Bering Denizi'nin yanı sıra Pasifik Okyanusunun tümüne de bağlı.

La Perouse Boğazı, doğal faktörler yüzünden gemiler için çok tehlikelidir. Denizcilik, Aralık ile Nisan ayları arasında özellikle zordur. Tatar Boğazı'ndan büyük miktarda buz geliyor , deniz alanı dövülüyor. Sis, yağmur ve kar yağışı şiddetli rüzgar nedeniyle kısa sürede burada sık görülür. Burada bulunan resifler de büyük bir tehlike arz ediyor. Boğazın kıyılarında gemilerin fırtınadan kaçabildiği çok az koy bulunur. Gemilerin kaptanlarından bu siteyi geçmek çok fazla tecrübe ve beceri gerektirir.

Adın ve tarihin kökeni

Boğazın adı gemiadamı ve filo subayı Jean Francois de Galo Laperouse sayesinde bulundu. 1787'de ünlü gezgini dolaşarak keşfedildi. O zamanlar Sakhalin o zamanlar Rusya'ya aitti. La Perouse Boğazı'ndan geçtikten sonra keşif gezisi Kamchatka kıyılarında gerçekleşti ve yolculuğa Sibirya'dan geçecek ve dünya turunun sonuçları hakkında bir rapor gönderen bir katılımcı gönderildi.

La Perouse seferi

1785 yılında seferi Fransız liman Brest'i "Astrolabe" ve "Bussol" isimleriyle iki firkateynden terk etti. Dolayısıyla bir deniz subayı tarafından devrilmeye başladı, Laperouse şu an 44 yıl oldu.

Yolculuğun asıl amacı olası kolonizasyon için yeni arazileri keşfetmekti. Fransa, bu şekilde büyük bir denizcilik gücü kabul edilen İngiliz İmparatorluğu'nu yakalamaya çalıştı. Yerli halk için hediyeler olarak çok sayıda aynalar, cam boncuklar ve metal iğneler hazırlandı. Dünyaca ünlü bir yolculuk yapmak planlandı, bunun için Atlantik'ten geçip Cape Horn'u geçip Büyük Güney Denizi'ni keşfetmek gerekiyordu. Bu ad, eskiden Pasifik Okyanusu'ydu, bu olaydan 300 yıl önce İspanyol fatihler tarafından keşfedildi, şimdi Avrupalılar bunu ayrıntılı olarak incelemek istiyorlardı.

Fransa'dan ayrıldıktan iki yıl sonra, La Perouse ve ekibi boğaza girdi. Ama önce bu keşif seferi, Şili, Hawaii, Alaska, California sahillerini keşfetmek için vakti geldi. Dahası, Pasifik Okyanusunun tamamını geçip kendilerini Çin'in İnci Nehri'nin ağzında bulabildiler, sonra Filipinler'deki malzemeleri tekrar doldurdular.

Ağustos 1787'de Fransızlar Sakhalin kıyısına geldi. Böylece yeni boğaz ve çevresi açıldı. Ardından keşif gezileri kuzeye gidip Kamchatka kıyılarında keşfedildi. Sonra tekrar Avustralya ve Yeni Kaledonya kıyılarında güney enlemlerine geri döndüler. O zamandan beri, keşif seferi ortadan kayboldu; ancak Laperuz 1789 yılında vatanına dönmeyi planladı. Ancak belli bir süre sonra, Vanikoro adasındaki kayalıklarda harap oldukları ortaya çıktı.

Cape Krillon

Burası, La Perouse Boğazı tarafından yıkanmış olan Sakhalin'in en güney noktası olan, Krillon yarımadasının başlangıcıdır. Çakıllı ve yüksektir, etrafında gemilerin geçilmesi için tehlikeli olan resif vardır. Pelerin adı La Perouse seferine katılan Louis Balbes de Crillon'u onurlandırdı. Burada yarımadada bir fener ve bir Rus askeri birimi yanı sıra en erken çağlardan beri bir sinyal topu var. Uzun süre, yarımadanın ülkenin kıyılarına yakınlığı nedeniyle Japon etkisi altındaydı. Ve yalnızca Sakalin'in tamamı Rus olduğu 1875 yılında Krillon yarımadası da ülkemize ait olmaya başladı.

Fakat neredeyse 30 yıl sonra, Rusya-Japon savaşı başladı ve bu süre zarfında ülkemiz bir kez daha Sakhalin'in yarısını götürdü. Fakat Japonya yaklaşık 40 yıl boyunca hakimdi ve sonra yarımadanın yeniden fethedildi ve tekrar Rus oldu.

Tüm bu olayların sonucu ve izleri Yarımada Krillon'da görülür. Hem Ruslar hem de Japonlar bambu ile kaplanmış çok sayıda siperlerden geride kaldılar. Bir düşmanın inebileceği uygun koyları örten tankların pilleri tepelerde duruyor. Daha önce belirtildiği gibi sahil boyunca ve çevresinde nakliye, çok sık sis ve kuvvetli akımlardan dolayı zordur. Bir deniz feneri ihtiyacı inkâr edilemez, bu yüzden burada 1883'te ilk deniz feneri ağaçtan en yüksek noktada göründü. 1894 yılında, benzer bir yapı inşaatı için kırmızı Japon tuğlası kullanıldı. Halen, bu deniz feneri Cape Krillon'daki başlıca turistik yerlerden biridir. 1893'te hava istasyonu inşa edildi, o zamandan bu yana hava gözlemleri yapıldı.

Tehlike Taşı

Bu, Cape Krillon'dan (14 kilometre) uzakta olmayan bir kaya. Sakhalin'in en uç noktasının güneydoğusunda, Okhotsk Denizi'nde bulunur. Bitki örtüsünün olmadığı bir yığın taştır. Kaya biçimi uzatılmış, uzunluğu 150 metre, genişliği 50'dir. Tehlike Taşı, La Perouse'un seferi tarafından keşfedilmişti ve bu gemiadamı açıklayan ilk gemiadamıydı. Kayalar, tehlike oluşturan etrafında resifler olduğu için, gemi boğazdan geçmek için daima önemli bir engel oluşturmuştur. Bu yerlerde yetişen yosunlar çok yoğun ve güçlüdür ve gemilerin pervanelerine sarılarak çok sayıda kazaya neden olmuştur. Bir zamanlar gemi denizcileri deniz dinledi. Steller deniz aslanının gürültüsünün genel gürültüsünden ayrı olarak, yakınlarda Tehlike Taşı olduğu tespit edildi. Bunlara büyük kulaklı mühürler denir ve onların sırtlarını Sakhalin kıyılarındaki kayalıklara yerleştirirler. Özellikle Tehlikeli Taş'ı çok sevdiler.

Korsakov limanı

Somon körfezinin güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Bu liman, Sakhalin adasındaki en büyük limandır. Bir dış ve iç limandan oluşur. Japonlar 1907'de inşa etmeye başladılar. Büyük Yurtsever Savaşın sona ermesinden sonra, Sakhalin'in bir bölümü kazandıktan sonra, Korsakov limanı Sovyetler Birliği'nin bir parçası oldu. Anakara ve Sakhalin arasındaki bağlantıydı.

La Perouse Boğazı Hakkındaki Gerçekler

Hokkaido Adası'ndan iyi bir görünürlükle, Cape Krillon (Sakhalin) kıyısını görebilirsiniz.

Japonya'da bu boğaz şu sıralar Soya olarak adlandırılıyor.

La Perouse Boğazı bir Fransız gemiadamı tarafından keşfedildiğinde, sefer sırasında, Sakhalin'in Avrasya'nın bir parçası olan bir yarımada olduğu sonucuna varıldı.

Birçoğu Laperuz seferine katılmak istedi, şiddetli bir mücadele vardı, yarışmacılar arasında Napolyon Bonaparte Corsica adasından geldi. Alınırsa, Fransa'nın kaderi farklı olurdu, çünkü birkaç yıl içinde Bastille'nin yakalanması ve devrim gerçekleşecek. Ve sonra Napolyon kendini imparator ilan edecek ve tüm dünyayı sarsacak savaşlara başlayacak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.