Kendini yetiştirmePsikoloji

Psikolojide Zeigarnik etkisi

Bazen çeşitli nedenlerle şu ya da bu eylem eksik bırakmak zorunda. Eh, biz gece acı sonra, ve bu bitmemiş iş bu böyledir ve bir ya da bu sebepten bitiminden önce bitirmeye gerek olmasa da, aşırı ve rahatsız edici düşünceler üzerine kendimi hatırlatacak. Bu dürüstlük ya da onun gibi bir şey bizim yüksek derecede demek değildir hepsi bu. şey Gestalt psikolojisinin çağdaş teoride, Sovyet bilimsel B. V. Zeygarnik adını borçludur bir etkisi Zeigarnik, diye bir şey olmasıdır.

Kim o - Blum Volfovna?

Blum Rusya'nın kuzeydoğusundaki 1900 yılında doğdu ve onun çocukluk boyunca ve gençlik ona psikopatoloji yüksek başarıları söz vermedi edildi. 21 yaşına anda, o evlendim ve o üniversiteye gitti Berlin'e taşındı.

Bu içinde o iyice ilgilenen ders ziyaretleri sırasında sadece idi bireyin psikolojisi, hem de belirli bir ihlal insan davranışlarında meydana farklı süreçler.

Daha sonra adı "psikolojide Etkisi Zeigarnik" vermek ve bu Volfovna Blum yüceltmek fenomen, Öğrencilik yıllarında hala doktor çalışmalarında çalışmanın bir nesne haline geldi ve tezin ana konusu olması şaşırtıcıdır. Tabii ki, hayatı boyunca, Bayan Zeigarnik birçok keşiflerde Deneysel Tıp Enstitüsü'nde nöropsikiyatrik klinikte asistan L. S. Vygotskogo çalıştı. Ancak, onun ilk iş, çalışma ve genç yaşta dünyaya açık, modern dünyanın Gestalt psikolojisine vazgeçilmez katkısı olmuştur.

Tandem Rus psikolog ve Berlin garson

Daha önce belirtildiği gibi, etkisi Zeigarnik Bayan doktor ise yine bir öğrenci tarafından açıldı. Dışında o yirminci yüzyılın 20 yıl oldu ve o günlerde genç Blum ışıkları anormal psikoloji de Stajyerken Kurt Lewin. Bir şekilde bir kez iyi bir doktor ve bir bilim adamı stajyer Zeigarnik davet Alman zamanki kalabalık kafe birini ziyaret etmeye karar verdi. şu nedenlerle olduğu gibi Gestalt psikolojisinin yasalarından biri olarak devam eden eylemin etkisi gününde baş öğrenci doğdu.

Garson geldiğinde ziyaretçi siparişlerin açıkladı listeden tek bir kelime kaydetmez, ama aynı zamanda hiçbir şey unutma ve bir süre sonra masaya yemekler vardı etmedi. işçiyi hizmet etmek olağanüstü yeteneği sürpriz Blum garson Volfovna çok iyi bellek söyledi. Ancak, o yazma girişiminde asla söyledi. Sonra Zeigarnik daha önce sunulan masalarda insanlar, emrettiğini çağırmak için garson istedi - ve o tamamen kalabalık bir kafe gerekçe siparişi hatırlamıyordu.

onay olgusu ilk testler

Bu sorundan Intrigued ve arkadaşı ve sınıf arkadaşı Mary Ovsyankina ile birlikte bir süre Zeigarnik Blum sonra onun bilimsel destek arayan biz deneyim belli bir miktar yapmaya karar verdi.

Deneysel etkinliği hedefinin entelektüel görevlerde kuruldu kime insanların belirli bir grup içeriyordu. Bu durumda, bazı insanlar imkansız işi bitirmek için yapım sorunu tamamen çözmek başardı ama kesintiye başka hangi. Sonuç olarak, birkaç gün sonra test görevlerin içeriği hakkında soruldu ve sadece içinden bunları çözmek olamazdı olanlar açıkça atamaları koşulları hatırlıyorum. Bu olgu "Zeigarnik etkisi" olarak adlandırılır. Veya - Devam eden eylem etkisi - farklı bir şekilde.

Zeigarnik etkisi ya da ne kadar tam ilkesini kullanmak

Her psikolojik fenomen günlük yaşamda pratik uygulamaları vardır, bu yüzden sık sık bizden biri belirli bir olayla ilgili kendisine istenmeyen anıları işkence, tamamlanmamış eylemlerin etkilerinden muzdarip.

Kimse belirsizliği sevmez. Ama bugünün dünyasında, birçok reklamverenin ve pazarlamacılar web sayfalarında malları taşımak ve sadece televizyon reklamlarında amacıyla devam eden eylemin etkisini kullanırlar.

Nasıl çalışır? web sayfalarında reklam yayınlamak söz konusu olduğunda, afiş tüketiciye hitap sadece anahtar sözcük uygulanan üzerinde genellikle. Ancak, onlar bitmemiş görünüyor şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, web sayfalarının kullanıcıları, bilinçsizce eksiklik, yönlendirmelerin etkisi kaçınarak ve yeni bilgileri almak. Tam bir prensip vardır çünkü bu durumda veriler çok daha iyi satın alınacak.

Ve şimdi sormak ve neden bazı televizyon reklam sürekli bellekte dönüyor? Ve size cevap verecektir: Aynı sebepten, eksiklik etkisi içindir. Genellikle ekranlar bize Tedavi üreticileri ulaşmak için, görüntüleyici ile bir diyalog, aslında, en önemlisi, ve hatırlanan bir soru eklemeyi unutmayın.

Aşık eksiklik fenomeni

Çoğu zaman, bu veya kendilerini haklı ve farklı psikolojik etkilerini haklı seçerek romantik ya dostane ilişkiler vardı o kişi hakkında unutamam. Zeigarnik etkisi ortakları bölümünde arasında belirgin ayrılık ve özellik vardı, özellikle, bir ilişki için acı bir sürü açıklayabilir.

Nedenle şiddetle telefon veya internet üzerindeki eski aşıklar ayrılmak değil önerilir. mağdur taraf ucunu gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır, her şey biter ve bu fenomen görüntü eski sevgilisi bırakmadan, insan bilinçaltında pusuda olacaktır tamamlanmamış.

Aynı çünkü insanlar arasında ani mesafenin yok edilir ilişkileri için de geçerlidir. yarısı, başka bir şehirde çalışmak ve giderek sevilen bir çekilme giderse Örneğin, bizzat kesiliyor gerçeği olmak zorunda. Aksi takdirde, bu tür "sessiz" mola acı yaralı partinin bilinçaltının etkileyebilir.

Nasıl Zeigarnik etkisini tanımak ve nasıl mücadele?

Bu makaleyi okuduktan sonra, bazılarınız düşünmeye başlamış olabilir ve bu devam eden eylemin etkisinin olup olmadığını hayatını yağma yok? en anlamaya çalışalım.

Hayatında eksiklik sürekli döngüsel prensiplerini göstermek hastalıklar, çoğu gibi bazı belirtiler vardır aslında:

  • Hayat, iyi bir işi ve bir aileye sahip tutarlılığının rağmen sürekli endişe, hissetmiyorsanız;
  • İş hayatınızı bilinmeyen nedenlerle tekrar tekrar yapılmış değilse sen;
  • Sık sık kendilerini dışarı muhatap belli kelimelerin devamını düşünüyorsanız;
  • Aynı komisyon üzerinde olduğu gittikçe daha fazla adım hissetmiyorsanız.

Yukarıdaki belirtiler - Bu normal bir hayat başarısızlık belirtileri değildir. Tüm sorunlar insanın kendini içinde yatar. Sadece gerçeği bazen çok acı verici gözlerimizi açıp bitmemiş durumun mevcut gözden geçirmek gerekir.

Ve gerek yoktur ve eski arkadaşlar arayabilir ve bitmemiş iş gerekmez tamamlamak için hiçbir tedavi yoktur. Sadece kendisi için mantıklı, uzun zaman oldu, ve durum haklı birisi ve pişmanlık gerekmez, gitmesine izin vermek zamanıdır. hayat daha kolay hale gelecek - Göreceksin. Sadece gidelim.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.