FormasyonÖykü

Çin'in ilk imparatoru. Dynasty Chinese imparatorları

Tarihte Qin Krallığı antik Çin'in özel yerini almıştır. Onun prens çekişme saplanıp komşuları fethetti ve birleşik bir devlet yarattı. Bu komutan ilk Çinli imparator Çin Şi Huang olarak tanınan Qin Wang Ying Zheng, seçildi.

Wang Dan imparatora

IV yy. e. yavaş yavaş tek bir ülke yaratılması için nesnel koşullar oluştururken eski Çin krallıkların politik birleşme problemi o dönemin ileri düşünürlerin zihinlerini işgal, baş olan Çin İmparatoru oturmuş olurdu.

V-III yüzyılda siyasi durum tarafından dikte mantığı birleştiren. e. Komşu krallıkların bağımsızlığının ortadan kaldırılması için çaba ve kendi bölgelerinde büyük ve küçük kalıtsal eşyalarını onlarca sitede "yedi kuvvetli" sol gerçeğine şu anda açtı absorbe: Chu, Qi, Zhao, Han, Wei, Yan ve Qin. rakiplerinin toplam yenilgisinin hemen hepsi aziz planlarının yöneticileri. Bunlar Çin imparatorları ilk hanedanı onları inşa edeceğini umuyordu.

uzak alemlerde ile yaygın olarak kullanılan taktik ittifaklar birleşmesi mücadelesinde Rakipler. Bu "Yatay ittifak" Qin ve Qi yönelik Chu ve Zhao krallıkların "dikey" birlik, tanınır. Chu eşliğinde ilk başarısı, ancak, Qin son kelime cetvel vardı.

 • 228 MÖ. e. Qin Zhao birliklerinin darbeleri altında düştü;
 • 225 - Britanya Wei;
 • 223 Chu ele edildi;
 • Daha sonra bir yıl - Yan;
 • Geçen krallık Qi (221 MÖ. e.) teslim oldu.

Sonuç olarak, Ying Zheng düşen imparator Qin Shi Huang (Çin imparatorunun adı "Qin İlk İmparatoru" olarak çevrilmiştir) sembolik adını almıştır.

ARKA PLAN birleştirme

dünya arasında eski siyasi sınırların yok edilmesi için en önemli önkoşul kalıcı ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi oldu. III yüzyılda boyanmış aralarındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi bir canlı resmi. e. Xunzi de topraklarında üretimi bulunmayan bu ürünlerde halkın doğal ihtiyaçlarını karşılamak için ekonomik bağların önemli rol altını çizmektedir.

Yine bu anda paranın ödenmesi kısmi kendiliğinden birleştirme yoktu. V-III yy. e. bölge Srednekitayskoy ovalar ve bitişik alanlar, tedrici olarak, sınırları krallıkların siyasi sınırlarıyla uyuşmuyorsa geniş bir ekonomik alan, kurdu. Sıradan insanlar, tüccarlar ve ekonomi uğruna iç sınırları silinir edecek bir "tek" Çin imparatorunun daha da geliştirilmesi için nelerin gerekli olduğunu anladığını biliyorum.

Tek bir etnik grubun oluşumu

Qin Shi Huang egemenliği altında birleştirecek bir başka temel nedeni pratikte zaman ortak bir etnik ve kültürel boşluk tarafından kuruldu. Onları Orta Krallık sınırlarını ayrılmış olmasına rağmen, eski Çin bir araya getirilmiştir.

genelliği ortak kültürel klişe nüfus stabilizasyon kavramların Katlanabilir, eski Çinli etnik bilincin gelişmesi gelecekteki dernek yolunu açan, aynı zamanda bir öncelik yaptı sadece.

Çin Şi Huang reformu

Altı alemlerinin yenilgi yanı sıra bölgelerin müteakip birleşmesi durumunun oluşumunda sadece çekingen küçük bir adım idi. Daha da önemlisi Çin imparatoru Qin başlattığı sevilmeyen ama gerekli reformları oldu. Bunlar uzun vadeli ekonomik ve politik parçalanmanın etkilerini gidermeye yönelikti.

Kararlılıkla imparatorluğun tüm bölgeleri arasında düzenli iletişim kurulmasını önlenir bariyerleri kırarak Qin Shi Huang bazı savaşan krallıklar ayrılmış duvar yok. Kapsamlı kuzey sınırları boyunca sadece binalar eksik alanlara tamamlanmış ve bir Seddi birleştirilir, korunmuştur.

Shi Huang ayrıca çevre için Xianyang sonra sermayesini bağlayan ana yol inşaatı büyük dikkat. Bu tür en iddialı inşaat çalışmaları biri (1,400 km üzerinde) Xianyang ilçe merkezi jiuyuan ilçesi civarında bağlantılı düz yolu döşenmesi.

idari reformlar

Bu reform imparatorluğun idari sistemin ilkesinin temel teşkil yeni işgal topraklarının yönetimini nasıl düzenleneceği konusunda sert bir mücadele görüşleri sonrası gerçekleşti. Wang Guan Danışmanı gelenek geri Chou zaman, ülkenin ücra toprakları imparatorun ailesinin kalıtsal sahip olmasına dikkat edilmelidir büyük vurguladı.

Bu Karşı kuvvetle tümüyle farklı bir tasarıma sundu Li Si, savunduğu hükümetin. Çin imparatoru önerileri Li Si aldı. Gök alan bölgeler oluşan, her biri 36 bölgeleri (Xian) bölündü. ilçelerin başında imparator tarafından doğrudan atanan valiler vardı.

Bu arada, kendi içinde ilçelerin yeni katılan topraklarda yaratma fikri - merkezi hükümet altında idari birimler - V yy sonunda geldi. e. Çin Şi Huang reform özü o imparatorluğun bütün topraklarında ilçe sistemini dağıtılmış olması olarak ifade edilmiştir. yeni oluşumların sınırları Savaşan Devletler döneminin eski krallıkların toprakları ile uyuşmuyorsa ve ülkenin belirli alanlarda izolasyonuna katkıda bulunabilir doğal coğrafi sınırları, karşılık vermedi.

Kültür ve hukuk

İmparatorun merkezi gücünü güçlendirmek için diğer önemli ölçütleri olarak da:

 • üniforma mevzuatın tanıtılması;
 • Ağırlık ve ölçü birleştirilmesi;
 • Parasal sistemin reformu;
 • Tek bir yazı giriş.

Çin Şi Huang reformu büyük ölçüde imparatorluğun nüfusunun hem kültürel ve ekonomik topluluk güçlendirmeye yaramaktadır. "Üç deniz arasında Kara birleştirildi, -, açık Kapısı rahat dağlar ve göller kullanımına yasakladı - Bu Syma Tsyan hakkında yazdı. Bu nedenle, zengin tüccarların serbestçe Çin tüm seyahat başardık ve değişimi için malları nüfuz olmaz böyle bir yer vardı. "

Kölelik ve terör

Bununla birlikte, birinci Emperor sayesinde bir paragraf değildi. Aksine, birçok tarihçi onu bir zorba düşünün. Örneğin, aslında köle ticaretini, yakalanan askeri kampanyalarda mahkumları değil, aynı zamanda uygun Çin'in sakinleri sadece teşvik etti. sahipleri köle bunları satmak sonra kendisi borç veya işlenen suçlardan köle olarak halk kitlelerini çekti belirtin ve. Cezaevleri de bir köle pazarı haline gelir. ülke şiddetli bir terör, çevredeki tüm nüfus yıkıldı imparatorun hoşnutsuzluk faaliyetlerde bulunduğundan şüphelenilen birini belirledi. sık vakaları vardı: Buna rağmen, bu suç artan kaçırılması köle olarak satmak amacıyla.

muhaliflerin zulüm

Çin İmparatoru Shi Huang geleneksel öğretilen acımasız baskı Konfüçyüsçüler tabi insan değerlerini, ahlak ve yurttaşlık görevi ilkelerine, riyazet. Birçoğu idam veya zorunlu çalışmaya gönderilir ve tüm kitaplarını yaktı ve geleceğini yasaklandı bulundu.

Sonra ne olacak?

tarihçi Sima Qian Shiji ( "Tarihsel notlar" olarak) çalışmalarında yılı 210 yılında imparator Çin'e bir gezi sırasında öldüğünü bahseder. İmparatorun ölümü aniden geride. Ülkede iç toplumsal çelişkileri kötüleşti zaman onun küçük oğlu tahtını devral tahta geçti. Ershihuan ilk kuvvetle politikaları sürekliliğini vurgulayan babasının en önemli olayı devam etmeye çalıştı. Bu amaçla, Qin Shihuanom üstlenilen ağırlık ve ölçü birleşmesi, yürürlükte kalır bir karar çıkardı. Ancak, ustaca asalet tarafından kullanılan sosyal huzursuzluk, Çin'in ilk Qin hanedanı imparatorlar yol açan tarihsel arena bıraktı.

İmparatorluğun çöküşü

Sevilmeyen kararlar Çin Şi Huang, çeşitli toplumsal katmanların protestolara çağırdı. Bu girişimleri bir çok yapılmış ve kısa bir süre sonra ölümü, kitlelerin yaygın ayaklanmanın başladığı onun hanedanlığı yıkıldı. Asiler yağmalanmış ve kısmen yakılmıştır bile dev İmparator'un mezarı, yedek vermedi.

ayaklanma sonucu iktidara geldiği gibi, Liu Bang (206-195 yıl MÖ ..), yeni bir hanedan imparatorların kurucusu - Han, küçük bir köy sadece bir muhtar olmuştu. O kadar bir dizi önlem aldı yolsuzlukla mücadele ve oligarşinin etkisini azaltır. Yani tüccarlar ve tefeciler, hem de onların yakınları kamu hizmetinden men edildi. Tüccarlar yüksek vergileri zenginler için kurallar getirilmiştir kesti. Köylerde, bunlar, Qin Shi Huang kaldırılması yerel hükümet restore.

Dynasty Chinese imparatorları

 • Xia dönemi (2100-1600 yıl MÖ ..) - Varlığı hikayeleri anlatılan, ancak arkeolojik buluntuların hiçbir gerçek kanıt yoktur yarı efsanevi hanedanı.
 • Shang (1600-1100 M.Ö. ..) - ilk hanedanı, varlığı belgelenmiştir.
 • Batı Zhou, Chunqiu ve Chzhango: Zhou Dönem (.. 1027-256 BC) üç döneme ayrılır.
 • Qin (221-206 MÖ.) -. İlk imparatorluk olarak.
 • Han (202 M.Ö. - .. 220 M.Ö. ..) - ayaklanmasından sonra hanedanı kuruldu ulusal tarım yaşlı.
 • - Kuzey ve Güney Hanedanları dönemi (220-589) birkaç yüzyıl boyunca yöneticiler ve onların hanedanların bir dizi ile değiştirildi: Wei, Jin Qi Zhou - Kuzey; Su, Qi, Liang, Chen - Güney.
 • Sui (581-618) ve Tang (618-906) - bilim, kültür, inşaat, askeri ilişkiler ve diplomasi altın çağ.
 • Sorunlu bir süre - "Beş Hanedan" (906-960) sırasında.
 • Sung (960-1270) - merkezi otoritenin restorasyon, askeri gücün zayıflaması.
 • Yuan (1271-1368) - Moğol fatihler saltanatı.
 • Ming (1368-1644) - Moğollara karşı bir isyan başlatır dolaşan bir rahip tarafından kurulmuş. Meta ekonomisinin gelişmesi ile karakterizedir.
 • Qing (1644-1911) - Mançulara tarafından kurulan, köylü isyanları ve Ming son imparator devrilmesi nedeniyle ülkedeki karışıklık, yararlandı.

Sonuç

Çin Şi Huang - antik Çin tarihinin en ünlü tarihi figürlerinden biri. Onun adı ile ilişkili olan masal kahramanları G. H. Andersena "Bülbül ve Çin İmparatoru." Qin Hanedanı kurucusu adlarıyla üst üste konabilir Aleksandra Makedonskogo, Napolyon, Lenin - kişilikleri, radikal ev durumda sadece hayatını değiştirdi, ancak birçok komşular, toplumun tabanına sarsıldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.