Haber ve ToplumKültür

Kilisenin kubbe: ad ve değer. Ne renk kilise kubbe olmalıdır

Eski çağlardan itibaren, hastalıklar ve sorunlar onları korumak mümkün olacaktır bu olağanüstü bir yer ihtiyacı olan insanlar. Her kişi nereye o ne olduğunu bilmek gerekir. Kilise - bu insanların güvende hissetmek yerdir. Bunlar, onunla derin sırlarını paylaşan günahlarından ona anlatmaya "Tanrı ile konuşmak" ve onları affeder ümit edebiliriz.

insanların yaşamlarında kilisenin değeri

Her ulus kendi özgü inancı vardır, ama genel olarak, insanlar iki kategoriye ayrılır: Allah'a inananlar ve varlığını tanımaz olanlar. kilise - Birinci grup her zaman dini binayı ziyaret etmek fırsatı buldu. Kutsal tapınakta, bir barış ve ciddi günahların tövbe Orada kalır, o da binanın duvarlarında af ve merhamet, rahatlık ve sıcaklık arıyordu ve ben buldum. Her bina, kural olarak, kilisenin kubbesi varmış, o belirli ciddiyet bağlı. O güneşte parıldıyordu ve tüm gezginlerin dikkatini çeken en iyi malzemelerin yapıldı. Bu mimarların harika yaratılması sihirli anlam kutsal tapınağı ve sihirli bir dokunuş verdi olduğunu. Böylece, yol veya bir serseri üzerinde yorgun her göçebe, kiliseyi ziyaret ve yardım, sıcaklık ve Tanrı'yı bulabiliriz.

Nasıl kubbe ortaya çıktı?

Kilisenin kubbe - ana gurur kaynağıdır. Bu alışılmadık yapının adı İtalyan cupola'dan meydana gelir ve bir taşıma elemanı kaplama sunuyor. Tipik olarak, bir yarım küre ve bir parabol, elips benzer kubbe şekli. Bu tip yapı ile devasa boşluk kapatılabilir. Kubbe dairesel ve çokgen binaların üzerine yerleştirilir.

Çıkarıldığı kubbeler

Bugün herkes kutsal Tapınağı kelimeyle muhteşem kubbelerin olmadan var olamayacağını bilir. Fakat birkaç kişi icat ve kullanılmış, onlar, tarih öncesi dönemde yani Nuraghe anıtlar veya Gaul biliyorum. Buna ek olarak, onlar Etrüsk mezar mezarlar, piramitler görülebilir. Tabii ki, kilise kubbesine önce adı olan olmasaydı o zaman, bambaşka bir tasarımdır. Bu taş ya da tuğla yapılmıştı. İnşaat birbirlerine belası olur ve duvarlar yatay kuvvetlerini aktarmaz.

somut icat edildiğinde sadece, inşaatçılar kubbenin sağ ve kalitesini yapmak öğrendik. Bu Roma mimari devrim döneminde oldu. Romalılar engin expanses üst üste harika yapılar inşa ettiler. Aynı zamanda insanlar desteği kullanmayın. Bu en eski yarımküre 128 AD inşa edilmiş olduğu görülmüştür.

geliştirme kupolostroeniya

Rönesans döneminde en vahim gelişme kupolostroeniya geliyor. yarımkürede inşa edildiği onbeşinci-onaltıncı yüzyıllarda Santa Maria del Fiore ve Aziz Peter Katedrali. Doğru profesyoneller tarafından yapılan, gerçekten ilahi tasarım oldu. Kilisenin barok kubbesinin zamanında büyük inşaat unsurdur.

On dokuzuncu yüzyıldan beri, kubbe kutsal tapınaklarda değil, aynı zamanda kamu kurumlarında sadece inşa edildi. Ayrıca sıradan evlerde bu tip mevcut tasarım, ama bu çok nadiren olur. Bu dönemde, bu kiliselerin son derece popüler altın kubbeleri oldu. kullanılan soy metal ve cam ve beton gibi diğer malzemeler ile birlikte. Yirminci yüzyılda, hemisfer kullanımı birkaç kez popüler hale gelmiştir. Bu dönemden kubbe benzeri spor tesisleri, eğlence tesisleri ve inşa edilmiştir.

Çeşit kubbeler

Birçok kişi kilisenin kubbe ne olması gerektiğini merak ediyorum. (Dini inançlarına aykırı değilse) tasarımları birçok türü vardır, istediğiniz herhangi birini seçebilirsiniz. Yani, Kat aşağıdaki türleri: bel, "ampul", oval, yelken, "daire", bir çokgen, bir "şemsiye". Bunlardan ilk en eski olarak kabul edilir ve pek günümüzde kullanılmaktadır. barok tarzı elde edilir oval kubbe, bu yumurta şeklinde imal edilir. Yelken tasarım ustaları "yelken" destekleyen kemerler tasvir verir. aşağıdan üflenmiş gibi kare kubbe, dört köşede takılır. Bir fincan tabağı şeklindeki tasarımların çeşitliliği en düşük olarak kabul edilir. Bu sığ olmakla bugünlerde size kubbenin bu tip binalarda bir sürü bulabilirsiniz. Çokgen yapısı, bir çokgen dayanır. kupola- "şemsiye" için olduğu gibi, bir baz merkezine yaymak "kirişler" olarak adlandırılan bölümlere ayrılır.

Kupol- "ampul"

En yaygın türü bir "ampul" olarak kabul edilir. Bu düzgün yukarı doğru incelen dışbükey bir şekle sahiptir. Kubbenin Bu tip birçok ülkede oldukça yaygındır. Aralarında Hindistan, Rusya, Türkiye ve vardır Ortadoğu'yu. Üstelik kupol- "ampul" çoğu Ortodoks kutsal tapınaklarda kullanılır. Bu büyük bir çapa sahiptir ve "davul" olarak ayarlanır. Genellikle, yapı yüksekliği genişliğini aşar.

Kilise, birkaç kubbeli, Rus kökenli olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle, bu tesislerin bakarak, insanlar hemen Rusya ile ilişkilendirmek. Aynı zamanda Slav inşaatçılar bir ayırt edici özelliğidir kubbelerin boyutudur. Bunlar kural olarak parlak bir renge boyanmış, Bizans göre önemli ölçüde daha az olan ve. Çoğu tasarımlarda altın ile kaplanmış. Aslında, ne kilise kubbesinin rengi önemli değildir. Bu çalışanlar çözer, ancak diğer binalar arasında çarpıyordu ki genellikle, parlak yapılır ve her zaman zenciye bulunabilir.

Hangi farklı halkların din kubbe demektir?

Her ulus olarak din kendine özgü özellikleri vardır, ama neredeyse her bunların kilisenin kubbesi vardır. Onun önemi de farklıdır. Örneğin, son derece önemli Hıristiyan ve Müslüman mimarisi için tasarım kabul edilir. Birçok Katolik, Ortodoks ve diğer kilise, cami ve katedraller şaşırtıcı kubbeleri ile donatılmıştır. Bazı inançlar yapısını sembolik bir anlam vermek. Cennetin bir işareti, Tanrı, cennet ve melekler krallığı ile ilişkilidir - Ortodoks için.

kayışın büyük yapı önce Atreus'a Hazine 1250 yılında inşa edildiğini kubbe olarak kabul edilir unutmayın. O zaman bile, Yunanlılar kutsal bir değere yapımını donatılmış. Sonra İtalya'da anıtsal kubbe inşa edilmiştir. Bilindiği gibi, yarımkürenin İtalyanlara sayesinde çok hızlı tempolu ve popülerlik kazanıyor haline gelmiştir. Buna ek olarak, onların yardımıyla, onların lüks, ihtişam ve teklik farklı ülkelerden insanları etkileyen, dünya çapında yayıldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.