SağlıkTıp

Ortak ürolojik cerrahi: litotripsi

tıbbi terim "ürolojik cerrahi" jenerik tanımı ve ürogenital sistem tedavisinde çeşitli cerrahi yöntemler için kullanılır. Bunlar arasında:

 • cerrahi böbrek (nefrektomi pielotomiya, nephrotomy)
 • ameliyat üreter
 • operasyon mesane
 • üretra cerrahisi
 • testis ve penis çalışma.

ürolojik endoskopik işlemler yolu ile ve karın (abdominal kavitenin bir kesi ile gerçekleştirilmektedir açık cerrahi) (endoskop kullanılarak küçük bir kesik içinden sevk edilir) bölünür.

ameliyat gerektiren tedavi olan genitoüriner sistem, birçok hastalık vardır. ürolojik cerrahi tedavi endikasyonlarını böyle enfeksiyonlar ve taşlar böbrek ve mesane içinde, prostat büyümesi, kanser, kist, sistit gibi durumlardır. Bu listede en yaygın hastalıklardan biri - bu nefrolitiyazis veya böbrek taşları olduğunu. litotripsi - Bu yazıda, böbrek taşları için en etkili tedavilerden birini inceliyoruz.

Litotripsi - böbreği üstünde, yayılmayan ürolojik cerrahi, özü olan onlara darbe yüklerinin yayan özel bir alet davranarak taşları yok etmektir. Taşlar yeter ki kendi başlarına çıkmak edebiliyoruz böyle bir boyut olmazlar olarak kesildi. ultrason veya röntgen kullanılan bakliyat taşları hedefleyen için. Bu yöntem yaygın yana 80, uygulamada kullanılmaktadır.

Taşkırma altında gerçekleştirilir lokal anestezi ve yaklaşık bir chasa.Chastota sürer ve yoğunluğu şok dalgalarının prosedüre alışması için vücut sağlayan giderek artmaktadır. Bazı modern cihazlar anestezi olmadan prosedürünü yürütmek için izin ancak bu gibi durumlarda, hastalar hala ılımlı ağrı çeker. Bu doku içinden dalgaların geçişi ve sinir uçlarının uyarılmasından kaynaklanır.

litotripsi endikasyonları

Taşkırma 2.5 cm'ye kadar taşları kırmak için kullanılır. Aynı zamanda, bu tedavi yöntemi, hem yetişkinler hem de çocuklarda için uygun olduğunu belirtmek gerekir.

prosedüre kontrendikasyonlar şunlardır:

 • Olamama şok dalgası (nedeniyle obezite veya spinal deformitesi, örneğin) taşı hedefleme
 • Pıhtılaşma arızası
 • antikoagülasyon
 • adet
 • gastrointestinal sistem hastalıkları ağırlaştıran
 • bünyesinde Enflamatuar süreçler.

türleri litotripsi

Şok dalgalarının türüne göre elektromanyetik, piezoelektrik ve elektro-hidrolik litotripsi yayar.

Uzak ve kontakt litotripsi izole taşlar üzerinde etkisi yöntemine bağlı. taş kırma taş aracı kullanmak için yönlendirildiği zaman, dışında yer alan. İletişim litotripsi vücuda bir alet getirilmesini gerektirir. alet üretra yoluyla taşı (temas nedenle adı) doğrudan beslenir mesane ve üreter. Genel bir kural olarak, temas litotripsi etkili uzak. Söz konusu karar, seçim için veya litotripsi başka bir yöntem hastalığı ve hastanın durumunun özelliklerine bağlı olarak hekim tarafından kabul edilmektedir.

litotripsi Faydaları

litotripsi temel avantajı deride bir kesi yapmak gerek yoktur. Bu duruma göre, prosedür, invaziv ürolojik cerrahi ile karşılaştırıldığında daha az travmatik ve komplikasyonların asgari sayıda gerektirir. litotripsi sonrası iyileşme süresi de taşlar prosedürlerin kaldırıldıktan sonra diğer rehabilitasyon çok daha az zaman alır. Buna ek olarak, litotripsi diğer tedavilere kıyasla daha ucuzdur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.