SağlıkTıp

Nihai beyin: yapısı ve işlevi

evrim sürecinde Büyük (nihai) beyin diğer bölümlerden daha geç çıktı. Büyüklüğü ve diğer segmentlere göre çok daha fazla ağırlık. Kağıt onun fotoğrafın sunulacak. İnsan beyni entelektüel ve zihinsel aktivite en karmaşık tezahürleri ile ilişkilidir. Vücut oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Daha sonra, beyin ve nihai hedeflerinin yapısını düşünün.

yapı

raporlama bölümünün kompozisyonu iki büyük kesimlerini kapsamaktadır. korpus kallozumda üzerinden birbirine bağlanmış ön beyin hemisfer. kemer, arka ve ön: Bu segmentlerin de test yapışıklıklar arasında. sonu beynin yapısını göz önüne alındığında, bu bölümde boşluğa dikkat edilmelidir. Onlar oluşturan yanal ventriküller: sol ve sağ. Bunların her biri, karşılık gelen segmenti bulunur. şeffaf bölümü oluşmuş ventriküler duvarları biri.

segmentler

Yarımküre üst kabuk kapsar. nöronlar 50 tür ile oluşturulan bu gri madde tabakası. kabuk altında düzenlenmiş , beyaz bir katı. Bu miyelinli liflerinden oluşur. Bunların çoğu diğer beyin merkezleri ve bölümleri ile korteksi bağlar. beyaz meselede gri kümeleri vardır - Bazal ganglion. Beyin sapı hemisfer ve talamus artışlarla By. İç kapsül adı verilen beyaz madde kartının talamus ara katmanın segmentlerini sınırlamak için. Hemisferik uzunlamasına yarıklar ile birbirine ayrıldı. Alt yanal ve orta - - her bir segment üç yüzey vardır ve birçok kenarları Temporal, oksipital ve frontal.

Manto yüzey elemanı

her bir segment, beynin bu kısmı derin çatlaklar ve yarıklar ile fraksiyona ayrılmıştır. Birincil gövdesinin kalıcı bir oluşumu anlamına gelir. Embriyonik aşamada (beş ay) 'de oluşur. büyük boyuna oluklar (paylaşımlı kesimleri) ve enine (oksipital lob beyincik ayırır) içerir. İkincil ve özellikle - yükseköğretim rahatlama bireysel kesimleri (o fotoğrafta görülebilir) tarafından belirlenir. İnsan beyni doğum öncesi dönemde sadece, geliştirilmiştir. Örneğin, ikinci ve üçüncü oluk doğumdan sonra 7-8 yıl için oluşturulur. Nihai kablosu olan kabartma, kalıcı yapılar ve büyük giruslar çoğu insanın yeri benzerdir. limbik, her bloğa, temporal oksipital, parietal ve frontal: her bir parçası, altı parça ile izole edilir.

yanal yüzey

Bu alanda telencephalon rolandovu (merkezi) karık içerir. Bununla beraber parietal ve frontal lobları ayrıldı. Ayrıca Sylvius (enine) karık yüzeyi üzerinde mevcut. Onun parietal ve frontal lob ile zamansal ayrılır. anteroinferior sınır oksipital bölge hayali çizgiyi vermektedir gibi. Bu yan-oksipital sulkus üst kenarına kadar uzanır. hat yarıkürenin alt ucuna yönlendirilir. Ada (insula) zamansal, parietal ve frontal bölgelerin alanlarını kapsıyordu. Bu yan oluk (derinlik) 'de yer almaktadır. limbik payı medial tarafında korpus kallosum yanında yer almaktadır. Bu kayış oluğu ile diğer bölgelere ayrılır.

Beyin: Anatomi. frontal lob

Aşağıdaki öğeleri içerir:

 • Prednetsentralnaya karık. o ve merkezi girinti arasında bulunan aynı isim girus.
 • Ön sulkus (üst ve alt). İlk üç bölgeye ayrılır: yörünge (orbital), üçgen (üçgen) solungaç (pokryshkovuyu). Üst, alt ve orta: oluklar arasında frontal girus uzanmaktadır.
 • Yatay ön karık ve artan dalı.
 • Medial frontal girus. Bu limbik singulat sulkus ayrılır.
 • Parsel singulat.
 • Orbital ve koku alma sulkus. Bunlar frontal lobda alt tarafında yer almaktadır. ampul, üçgen ve yoluna: koku alma sulkus aynı adı elemanlarını yatıyor.
 • Doğrudan girus. Bu yarım küre medial ucu ve koku sulkus arasından geçer.

lateral ventrikülün ön boynuz frontal lob karşılık gelir.

Görevler kortikal alanlar

Bu vücudun nihai beyin yapısı ve işlevleri göz önüne alındığında, frontal lob bölümlerin faaliyeti üzerinde durmak gerekir:

 • Perednetsentralnaya girus. İşte motorlu analizörü kortikal çekirdeği ya da kinestetik merkezi bulunmaktadır. Bu bölgede talamus afferent liflerin belirli bir miktarda geçer. Onlar eklem ve kas gelen proprioseptif bilgi taşırlar. Bu alanda, omurilik ve gövde doğru inen başlar. Onlar hareketlerinin düzenlenmesi anlamak için bir fırsat sağlar. uç-beyin bu alanda zarar görür ise vücudun karşı tarafında bir felç geliyor.
 • içinde orta frontal girus arka üçte. İşte grafiğin (harf) ve ilişkisel karakterler alanının merkezidir.
 • Alt ön girus arka üçte. Bu alan merkez Konuşma değildir.
 • Ortalama ve frontal girus ortalama üst ve alt kısmının ön üçüncü. Bu alanda ön kortikal ilişkisel alan vardır. Bu karmaşık davranış biçimlerinin farklı programlama taşır. medial frontal girus bölgesi ve emotiogenic sitelerin düzenlenmesi ile ilişkili frontal kutup limbik sisteme dahil. Bu alan psiko-duygusal arka plan kontrolü ile ilgilidir.
 • Anterior frontal girus ortalama. Gözleri ve başın kombine dönme bir bölge vardır.

parietal lob

Bu yan ventrikül orta bölgesine karşılık gelir. üst ve alt - Bu alanda Telencephalon postsentral girus ve karık paryetal lobülün içerir. parietal lob arkasında precuneus geçer. yapı, aynı zamanda interparietal karık sunuyoruz. alt bölgesi bulunan girus - açılı ve supramarginal ve parasantral kısmı dilimleri.

parietal lob Görevler kortikal alanlar

Bu yapı nihai beyin yapısı ve fonksiyonu açıklayan bu merkezlere tahsis edilmelidir:

 • Ön projeksiyon genel duyarlılık. Bu merkez bir olan cilt analizörü ve gönderilen kabuğu postsentral girus.
 • Projeksiyon vücut devre bölümü. Bu intraparyetal sulkusa kenarına gelir.
 • İlişkili bölüm "stereognozis". O palpasyon nesnelerin çekirdek analizi (deri) tanınması ile temsil edilir. Bu merkez, parietal lobların üst kabuk karşılık gelir.
 • İlişkili bölüm "Prax." merkez olağan amaçlı hareketleri analiz görevini yerine getirir. Kortikal supramarginal girus karşılık gelir.
 • Birleştirici konuşma optik ayrılmış harfler analiz temsil - jeton merkezi. Bu bölge, korteks açısal girus karşılık gelir.

Beyin: Anatomi. temporal lob

yan yüzeyi üzerinde iki yuva yalan: Alt ve üst. Bunlar, birlikte yan sınır girus ile. arkasından ayıran temporal lob net sınır taban yüzeyi, yoktur. lingual girus çevresinde oksipitotemporal olduğunu. Yukarıda itibaren lateral kollateral sulkus limbik bölgeye sınırlı ve bir - zamansal oksipital. payı yan karıncıkta alt boynuz karşılık gelir.

temporal lobda Görevler kortikal alanlar

 • üst tarafında bulunan üst büklümlerinin orta kısmı, kortikal ayrılır işitsel analiz. girustaki arka üçte işitsel konuşma alanı bulunmaktadır. Hoparlör kelimelerin alanında yaralanma durumunda gürültü olarak algılanmaktadır.
 • konvolüsyonlar alt ve orta bölgesi vestibüler analiz kortikal merkez içerir. Beynin son işlev kırık durumunda, vestibüler aygıtın hassasiyeti azaltmak için, ayakta iken dengesini korumak için yeteneklerini kaybederler.

ada

Bu oran, lateral ve çevresel oluk sınırlıdır. Muhtemelen beyin fonksiyonu, bu alanda tat ve koku duyumlar analizi gösterilmektedir. Buna ek olarak, sorunun alanında işitsel konuşma algı ve somatosensoriyel bilgi işleme dahil etmek olasıdır.

limbik payı

Bu alan serebral hemisfer medial yüzeyi üzerinde konumlanmıştır. Bu kayış, parahipokampal ve dentat girus, kıstak içerir. hisse sınırları kapsamında KK sulkusu savunmaktadır. O, batan, hipokampusun girinti içine taşır. Bu oluğun altında, sırayla, lateral ventrikül nizhnerogovoy boşluğunda girus olup. Korpus kallosum oyukların üzerine başka sınır yatıyor. Bu çizgi - kayış oluğu -, singulat girus ayıran limbik parietal ve frontal ayırır. istmus ile singulat parahipokampal girer. ikincisi bir kanca ile sona erer.

departman hedefleri

Parahipokampal ve singulat limbik sistem doğrudan ilişkili. Bu alanda beyin fonksiyonu ortamının uyaranlara karmaşık psiko-duygusal, davranışsal ve otonomik yan kontrolü ile ilgilidir. Parahipokampal alanı ve kanca koku ve kortikal bölgesini içerir tat analiz. Bu durumda, hipokampus öğrenme yeteneği ile ilişkili olan, uzun dönem ve kısa süreli hafıza mekanizmalarını belirler.

oksipital bölge

yan yüzeyi üzerinde enine karık yatmaktadır. Orada kama medial kısmı. onun sınırları kalkarin arkasında ve önünde - paryetal-oksipital sulkus. Ayrıca tahsis dilli girus medial kısmında. kollateral sulkus - Yukarıdan aşağıda sınırlı kalkarin ve olduğunu. Oksipital lob lateral ventrikül arka boynuzdaki karşılık gelir.

Bölümler oksipital bölge

Bu bölge, izole edilmiş merkezleri gibi:

 • Görsel projeksiyon. Bu kademeli Kalkarin karık sınırlar korteks, yer almaktadır.
 • Çağrışımsal gözü. merkezi korteks dorsal kısmında yer alır.

beyaz madde

Bu çok sayıda elyaf biçiminde temsil edilir. Bunlar üç gruba ayrılır:

 • Projeksiyon. Bu kategori, götürücü Afferent liflerin demetleri ile temsil edilmektedir. Onların sayesinde projeksiyon merkezleri ve bazal sapı ve omurilik çekirdek arasında bir bağlantı vardır.
 • Çağrışımsal. Bu lifler, tek bir yarım küre içinde kortikal sitelerinin ait bir bileşik sağlar. Bunlar kısa ve uzun ayrılır.
 • Commissural. Bu elemanlar kortikal bölgesi karşısında hemisferlerin bağlanır. Commissural oluşumlar şunlardır: korpus kallosum, ön komissür ve posterior commissure ve tonoz.

kabuk

Başlıca neokorteks oluşmaktadır. En filogeneticheki geç beyin oluşumu olan bu "yeni kabuğu",. Neokorteks yüzeyinin yaklaşık 95,9% kaplıyor. beyin kalan görünür:

 • Eski kabuğu - arhiokorteksa. Bu Amon horn denilen temporal lob veya hipokampus yer almaktadır.
 • Antik kabuk - paleocortex. Bu oluşum koku ampul yakın frontal lobda alanı kaplar.
 • Mezokorteksa. Bu paleocortex bitişik küçük bir alandır.

omurgalılarda Eski ve antik kabuk diğerlerinden daha erken görülür. Bu oluşumlar, nispeten basit iç yapısı vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.