SağlıkTıp

Morton'un Nöroması

Morton nöroması ayağındaki plantar sinirin patolojik bir kalınlaşmasıdır. Bu durum, dördüncü ve üçüncü parmak arasındaki bölgede ağrı eşlik eder (nadiren üçüncü ile ikinci parmak arasında).

Tıbbi literatürdeki Neurotem Morton'un diğer adları olabilir: perinöral fibroz, Morton parmak sendromu, Morton hastalığı ve diğerleri.

Bir kadının rahatsızlığına karşı daha duyarlı. Bunun nedeni, yüksek topuğa sahip sıkı ayakkabıların sıkça giyilmesi, ayağın ön ayağını çok yüklemesi. Nadir durumlarda Morton'un nöroması aynı anda iki bacağı da çarpar.

Hastalığın gelişmesinin en yaygın nedeni , metatarsal kemiklerin sinirine aşırı baskı oluşturmasıdır . Bu tür anormal işlevler, aşırı kilolu veya yüksek topuklu ayakkabılarla birlikte sıkı ayakkabıların kullanımı değil, aynı zamanda enine düz ayakla da tetiklenebilir.

Gelişimin başlangıcında Neurotem Morton, hissizlik, dördüncü ve üçüncü ayak parmakları arasında yanma veya karıncalanma, ağrıtan ağrılarla karakterizedir. Yakın ayakkabılarda, hisler artar. Bazen hastalar parmaklar arasında yabancı cisim hissi ile ilgili şikayette bulunurlar.

Periyodik olarak, hastalığın belirtileri zayıflayabilir veya yoğunlaşabilir. Yürürken akut hassasiyet kaydedilmiştir. Sıkı ayakkabıyı çıkardıktan sonra geçer.

Zamanında tedavinin yokluğunda, ağrı kalıcı hale gelir. Parmak uçlarına taşınabilir. Bu durumda, ayakkabı türü artık önemli değil.

Tedavi edilmeden perineural fibroz geliştikçe, parmaklar arasındaki ağrı da o kadar belirginleşir.

Hastalığın başlıca tanısal faktörü dördüncü ve üçüncü parmaklar arasındaki duyuların dar bir lokalizasyondur. Hastalığı saptamada önemli bir nokta, hasta ön ayağını sıkıştırdığında enine yönde artan hassasiyettir.

Tanıyı netleştirmek için muayene gereklidir. Bazen uzman, hissizlik alanlarını manuel olarak ortaya koyar. Muayene sırasında tanıyı semptomatolojide benzer hastalıklarla (artirit, kırık) ayırmak önemlidir. Bu amaçla bir röntgen ışını kullanılabilir. Tartışmalı veya ağır vakalarda, MR kullanılmaktadır.

Önleyici tedbirler, ayağın ön ayağı üzerindeki yükü azaltmayı amaçlar. Esasen, bu, rasyonel ve optimal ayakkabı seçimidir ve elbette enlemesine düz ayakların önlenmesidir.

Morton'un Nöroması. tedavi

Hastalığın gelişiminin başlangıcında ağrının periyodik doğası ile konservatif tedavi çok etkilidir. Bunun nedeni, bu dönemdeki sinirlerdeki geri döndürülemez rahatsızlıkların bulunmamasıdır. Hastalara analjezikler, kortikosteroid enjeksiyonları, fizyoterapi reçeteleri verilir. Ayrıca daha rahat ayakkabılar seçmeniz önerilir. Yüksek topukluktan kadınlar pes etmek zorunda. Bütün bu önlemler ayağın boşaltılmasına ve Morton nöromasına eşlik eden ağrının giderilmesine katkıda bulunur. Halk ilaçlarıyla yapılan muamele etkisizdir.

Yassı ayak (enine) tespit edilirse, terapi rotası da ortadan kaldırmak için alınacak tedbirleri içerecektir.

Konservatif tedavi yöntemlerinin yokluğunda cerrahi müdahale önerilir. Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Metatarsal kanal açılır ve nöroma ayrılır. Müdahale sonrasında, parmaklar arasında küçük bir uyuşma alanı olabilir. Kurtarma süresi, kural olarak, birkaç aydır. Rehabilitasyon döneminde, hastaların ayağın ön ayağında yük oluşturmayan rasyonel ayakkabı kullanmaları önerilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.