SağlıkTıp

Diphyllobothriasis balık. Diphyllobothriasis - bu hastalık nedir?

Bulaşıcı hastalıklar tüm insan hastalıkları arasında önemli bir yere sahiptir. kurtlar kaynaklanan hastalıklar - Aralarında özel bir yer enfeksiyonları helmint aittir. Bu tür bir hastalık bothriocephaliasis balıktır.

Bu nedir

Diphyllobothriasis grup cestodosis bir solucan neden olduğu bulaşıcı hastalık denir. Patojen - Difilobottrium Latum, yuvarlak kurt. Bu hastalık Rusya Federasyonu yaygın; Karelia Cumhuriyeti ile Murmansk bölgesinde kayıtlı bothriocephaliasis balık, böyle Indigirka, Pechora, Kuzey Dvina ve Volga olarak nehirleri. Hastalık çoğunlukla soğuk bölgelerde yayılır. Kuzey Avrupa ülkelerinde daha az yaygındır; İthal durumlarda hakim.

Diphyllobothriasis balık tenya olduğunu. Solucan bir parazit ince bağırsağın. Parazit yumurtaları ortamında dışkı ve dışkı ile birlikte olsun. Optimum koşullar yumurta larva (20 dereceye kadar sıcaklık kadar) altında. Suda yaşayan Cyclops - Her küçük kabuklular yutmak. coracidium - Bu kabuklular parazitin gelişmesinin ikinci aşamasına geçmesi halinde öyle. bir sonraki aşamaya - kabuklu plerocercoid geliştirmekten su balık larvalarını yiyen sonra. kişi gıda kirlenmiş balıkların kullanımında onları etkiledi.

Balık - O bothriocephaliasis hangi ana ürün, gelişebilir yukarıda belirtilmişti. Hangi balık en sık tenya bulaşmış? Tipik olarak bu yayın balığı, yılan balığı, levrek, Ruff, levrek gibi türler de etkiler. Balık yanında ajan mors, fok balığı gibi et hayvanlarda bulunabilir.

Nasıl enfekte alırım

Diphyllobothriasis - bir hastalık, ilk dönemde kendisini göstermemektedir. Yukarıda belirtildiği gibi, insanlar kirlenmiş balık yiyerek enfekte olurlar. Harici olarak, normal farklı değildir, nedenle görsel açıdan patojenin varlığının belirlenmesi mümkün değildir. Nehir balığı avantajlı Enfekte. Solucan larvalar sadece mikroskop altında görülebilecek kadar küçük ki.

Enfeksiyon meydana için yeterli tek larva vurmak. Gelen insan bağırsak solucanları yaklaşık iki hafta yaklaşık gelişir. Klinik belirtiler aynı anda ifade edilir. Çoğu zaman balıkçılar, denizciler, suşi severler etkiler.

Diphyllobothriasis balıklar da hayvanlarda oluşabilir, ancak bunların insan enfeksiyonu son derece nadirdir.

Ayrıca listelenen mesleklerden veya hobileri ile ilişkili olmayan enfekte insanlar haline gelebilir. Her şey iyi balık hazırlanan bağlıdır. Sıcaklık larva kalıba bağlı olarak, balık insan tüketimi için güvenli hale gelir.

Hastalığın patogenezi

O halde, bothriocephaliasis balık insan vücudu üzerinde bir etkiye sahiptir? Normal olarak, insan vücudunun bir veya daha fazla solucan geniş tenya geliştirmek, ancak insan 100 veya parazitin daha fazla türün asalaklaşma vakalarını tarif edilebilir. Vücutta, solucanlar uzun süre yaşayabilirler - vücudunun parçaları ile 20 yıl veya daha fazla verimliliğe kadar kademeli olarak dışkı ile birlikte gidin.

İnsan tenya üzerinde aşağıdaki etkileri vardır:

  • mekanik;
  • nöro-refleks;
  • Toksik ve alerjik.

belirtildiği gibi, bağırsakta bir parazitin neden olan ajan. Bu mukozaya bağlanır bağlı bir bölge atrofi ve ülserasyon yerde meydana getirmektedir. Nöro-refleks etkilerin bir sonucu olarak, çünkü mide ve karaciğer fonksiyonu bozulmuş ne komşu organların hassas uçları, tahriş meydana gelir. Ayrıca, madde beriberi vitamin B12 ve folik asit dayanan megaloblastik anemi, gelişimine neden olur.

hastalıklar kliniği

Klinik tablo geliştirme, Büyük yıkım ve hastanın özelliklerine derecesine bağlıdır. Oldukça sık bothriocephaliasis balık asemptomatiktir. böylece, guruldama geğirme ve midede ağrı olarak hasta tarafından böyle şikayetlerin gelişimini uyarır dışkıda solucan, bazı durumlarda kimlik olarak. D. önemli lezyon ile sindirim sisteminde önemli patolojik değişikliklerdir.

Hastalar, anormal dışkı kusma, iştah kaybından şikayetçi zayıflık aktivitesi azalmıştır. deri, kabarcık tür kurdeşen gibi alerjik olayları ortaya çıkabilir.

Bu hastalıkta dolaşım sistemi B12 eksikliği anemisi sonuçlanan uğrar.

Sinir sisteminin katılımı, vücudun farklı parçaların hassasiyeti değişiklikleri, yanma, karıncalanma, uyuşma yol açar.

Diphyllobothriasis balık: Tanı

Öncelikle tanı için o çiğ balık ya da yumurta yemeye çalıştı eğer hasta bu endemik hastalık ve bölgeler bazında son zamanlarda ziyaret etti olmadığını öğrenmek, salgın geçmişini toplamak için gereklidir.

Özellikle dikkat hastaların ifadesine verilmelidir. Hastalar dışkı ile solucanın parçaların ayrılması şikayetçi olabilir. Özellikle dikkat mikroskopik dışkı muayenesi için ödenmesi gerekmektedir. o geniş tenya yumurtası tespit edildiğinde tanı konur. daha araştırma, parazit kendisi çıplak gözle barsak mukozasında değişiklikleri görmek için izin verir ve bazı durumlarda sigmoidoskopi, yapılabilir arasında.

Bazen bothriocephaliasis ortaya mikroskobu yasallığı, (balık fotoğraf patojeni literatürde mevcuttur).

Araştırmanın bir başka yöntem, bir ortak bir kan testidir. diphyllobothriasis için, beyaz kan hücrelerindeki bir artış, eritrosit sedimentasyon oranı, eozinofil ile karakterize edilecektir.

tanıyı netleştirmek için yapılması gerekli olan serolojik testler.

tedavi

Tedaviye başlamak için, tanı diphyllobothriasis onaylamanız gerekir. Doğrudan böyle "fenasal" kabak tohumu kaynatma, bir ekstrakt olarak uyuşturucu kullanan vücuttan solucanlar sınırdışı erkek eğreltiotu.

Kan sisteminin düzeltilmesi için haftada intramüsküler kez 200-500 mikrogram için vitamin B12 kullanımını göstermektedir. Ayrıca reçete demir takviyeleri "Ferronal", "Aktiferrin", "Ferropleks." - "Acesol" "Trisol" "Laktasol" - tuzlu solüsyonlar Damardan kurmak için gerekli hemodinamik düzeltmek için.

Yararlı ve bir lavman olacak, bağırsak ve vücuttan patojenin hızlı kaldırma temizlemek yardımcı olur.

Ayrıca fizyoterapi teknikleri içermelidir ilaç desteğinin kullanımının yanısıra, bothriocephaliasis balık tedavisini açmıştır sinir sistemi, önemli bir hasar varsa.

Terapi hastanede iki hafta boyunca yürütülür. Bu dönemden sonra, dışkı çalışmalarını izlemek. İçinde helmint yumurta yokluğu başarılı bir tedavi sonucu tanıklık etmektedir.

Hastalığın komplikasyonları

Ne zaman geç başlamış tedavi bothriocephaliasis balık tarafından karmaşık olabilir bağırsak delinmesi. Bu durum acil cerrahi müdahale gerektirir.

bağırsak delinmesi peritonit sonucu gelişir Genellikle olarak. bağırsakta solucan varlığı, normal sindirim önler. Bu nedenle, insan vücudu malnütrisyon gelişimine yol açan gerekli besinleri almaz.

Başka hiçbir az önemli immün yetmezlik durumudur. Tipik haliyle, altta yatan hastalığın tedavisi tek başına kaybolur. Ancak süreç başlatılmışsa, şiddetli immün yetmezlik üyelik fırsatçı enfeksiyon olasılığı.

Şiddetli anemi genellikle dolaşım organlardaki bozukluklara yol organ disfonksiyonu gelişimi ile doludur normal kan dolaşımı ve doku metabolizmasında, engelleyebilir.

Çocuklarda hastalık epilepsi gelişimine yol açabilir hummalı bir sendrom ile karmaşık olabilir.

önleme diphyllobothriasis

Diphyllobothriasis - Bu hastalığın zoonotik tip bir hastalık, bu nedenle korunma dikkate çevrenin özelliklerini ve hususiyetleri almalı endemiktir. Koruyucu önlemler hastalık patojen iletimini ve doğal kaynaklar hem etkiler. İlk adım onlar hasta sayısında bir artış kışkırtmak dikkatli, enfeksiyon bütün taşıyıcıların tespit etmektir. Mutlaka hastalık balıkçılar ve denizciler için test.

aile evcil hayvan varlığında ve bunları incelemek emin olun. Enfeksiyonun doğal kaynağın İmha su birikintileri yanı sıra mağazalar girer balığın kontrolünü temizlemek etmektir.

sağlık hizmetleri önlenmesinde temel rol verilir. O ana organıdır yayılması bothriocephaliasis balık önler. mağazalara ve balık raflarında gelen Sıhhi değerlendirme bu örgütün üyelerini teşhir etti. Buna ek olarak, bu hastalığın önlenmesinde kısmi rol nüfusu eğitmek zorundadır ilçe doktorlar, aittir.

Bu iyi bir etki ve sosyal reklam vardır. Bazen insanların kafasında böyle bir darbe eyleme daha güçlü uyarıcıdır.

Eğer bu hastalığa geliştirdik eğer ne yapmalıyım?

Kesinlikle insanların çoğu bothriocephaliasis gibi hastalıkların varlığının bile farkında değildir. Bu nedir ve nasıl tedavi edildiği, bunlar herkesten daha iyi sadece doktorlar biliyorum.

Hastalığın kuluçka dönemi oldukça uzun olduğunu, bu yüzden insanların her zaman balık tüketimi ile ortaya çıkmıştır semptomların gelişmesini ilişkilendirmek mümkün değildir.

Çoğu zaman, onlar parçacıklar solucan tanımlayan hangi kalori dikkat. Bu bir doktordan yardım isteyin onları spodvigaet budur.

Eğer gelişme diphyllobothriasis üzerinde bir şüphe varsa, her durumda, tereddüt etmeyin. Hemen bulaşıcı hastalıkların başvurulmalıdır en iyisidir. O geliştirdiğiniz ne hastalık oluşturabilir Yani, araştırmanın uygun yöntemleri atama ve eğitimli bir tedavi planı yapmak.

Hiçbir durumda kendi başlarına hastalığı tedavi etmeye çalışmayın. Bu tür önlemler, sadece kendi durumu kötüleştirebilir. Hangi sebepten olursa olsun için, bulaşıcı hastalıklar yardımcı olamaz, bir durum varsa, bu bir terapistten yardım almak en iyisidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.