ÇirkinlikBahçıvanlık

Haşere ve hastalıklardan ilkbaharda çilek İşleme

Çilek sadece tembel muhtemelen kendi arsa üzerinde büyümez. Bu çok dut kullanışlı lezzetli ve aynı zamanda gösterişsiz. Ancak, bazen bu bahçe bitkileri ile ilgili sorunlar vardır. çilek oldukça sık hastalıklardan her türlü maruz gerçeği. Bu nedenle verim hiçbir azalma olmadığını Yani, çalılar, bahar işlemek için arzu edilir. Aynı zamanda, duruma bağlı olarak, bu halk ilaçları ve kimyasallar olarak kullanılabilir. Daha sonra makalesinde, bahar ve bu amaçla hangi yöntemleri kullanarak kullanmak en iyisidir içinde çilek işlenmesini nasıl düşünün.

temel hastalık

Çoğu zaman, çilek ve çilek çarpıcı:

  • gri küf,
  • yaprak lekesi,
  • Verticillium Wilt.

verim belirgin bir düşüş de yumurta ve böceklerin çeşitli larva kirlenmesine neden olabilir. Çoğu zaman, çilek dikim sorun sahipleri teslim:

  • çilek akarı,
  • bahçe sümüklüböcek
  • ahududu-çilek buğday biti.

Yani, yukarıdaki listeden hastalık ve zararlılara karşı bahar çilek tedavisinde yapılanlara dönelim.

Nasıl gri çürüklüğü ile başa çıkmak için

Hastalık oldukça tehlikelidir. enfeksiyonun bir sonucu olarak kuru bir yıl içinde ham hasat% 50 kadar kaybedilebilir -% 80 a kadar. Onun özellikleri şunlardır:

  • çilek kahverengi, hızla çoğalan lekelerin görünümünü,
  • tartışmalara bir sürü gri kabarık baskını görünümü.

Enfekte çilek çabuk çürür. Tabii ki, gıda tamamen uygun değildir.

botrytis neden olduğu enfeksiyona bağlı verim kayıplarını önlemek için, çilek yay, erken büyüme, iyot çözeltisi (10 litre su başına 10 mi) işlemek gerekir. Emin olmak için, prosedür tomurcuklanma ve tekrar 10 gün sonra döneminde tekrarlanır.

önceden enfekte çilek için, güçlü bir infüzyon sarımsak (10 litre su içinde kurutulmuştur yaprak 100 g) işlemek için kullanılır. Çok iyi bir sonuç, hardal bitkileri infüzyon (sıcak su 10 litre 50 g toz) serpilir, elde edilebilir.

Bazen yay çilek tedavi gerçekleştirilir tatilcilerin ayrıca kimyasal vasıtaları kullanarak. Bu olabilir, örneğin, "fundazol" (% 0.2) ya da "çok Euparen" (% 0.1).

ekin hasat edildikten sonra, istenen çilek bir yatakta toprak kül çözeltisi (500 gr su başına 10 litre) dökün.

yaban çileği yaprakları Spotting

Bu hastalık kadar% 15 verim kaybına neden olabilir. çilek yaprakları üzerinde enfeksiyondan sonra ortada beyaz bir nokta ile siyah küçük lekeler belirir. toplam iniş% 90'a varan - Yenilgi genellikle çok büyüktür. Bunlar kimyasal yollarla genellikle bu hastalıkla mücadele ediyor. Sen önlenmesi için püskürtme bahar kullanabilirsiniz. en kolay yolu, her iki durumda da, bir% 1 Bordeaux karışımı kullanın. Bazen, bu durumda ilk yay çilek işlem kullanılarak gerçekleştirilir bakır oksiklorür (% 0.4).

Verticillium solgunluğu

Çok tatsız bir hastalıktır, tedavisi yok. Bu yapraklar ölmeye başlar neden bitkilerin kök boynunu etkiler. "Yerleşir" gibi Bush yüksekliği diğerlerinden daha az olur. Bu durumda, hiçbir tedavi ilkbaharda yardımcı olmayacaktır. zararlılardan Çilek ve diğer birçok hastalıklar kaydedebilirsiniz. enfeksiyon üzerine, Verticillium Wilt haşere kurtulmak için tek yoldur - hastalıklı çalılar kazmak ve onları yok etmektir. Yeni dikim eski yatağından bitkileri kullanmadan uzakta yapmak daha iyidir. Genellikle bu tatsız hastalığın ilk belirtileri gibi erken Mayıs sonunda olarak görülebilir.

çilek akarı Püskürtme

Bu böcekler hemen hemen tüm bitkileri bir kaybına yol açabilir bitkinin yenilgisi -% 80'e varan. Akarlar ve onların larvaları ikincisi içi geçmek, ölmek kademeli olarak daha hafif bir gölge haline ve bunun bir sonucu olarak yaban çilek yapraklarından öz suyunu emer.

Bu böcekler iniş kirlenmesini önlemek amacıyla, kar erir hemen sonra yay, yatak sıcak su (65 °) ile birlikte döküldü edilmesi gerekmektedir. Bir süre sonra, toprak gevşeyen edilmelidir. Her bitki ve geçen yılın kalanlar kaldırmak için tavsiye edilir.

Önceki sezon dikim ağır akarı ile kirlenmiş olması durumunda, çilek işleme yay "Intavirom" (10 litre başına 1 tablet), ya da "Agrovertinom" (1 ml / l) gerçekleştirir.

Salyangozlar karşı korunma yöntemleri

Bu yumuşakçalar meyveleri bir sürü zarar yeteneğine sahiptir. bu tehdit yararlı sprey açılış yay ya da yaz hardal çözeltisi (10 litre su başına 100 g) ile mücadele etmek için. Bazen bahçıvanlar da kırmızı biber infüzyon kullanabilirsiniz. Ayrıca, tozlaşma kullanabilir tütün tozu veya toz kireç.

İşleme çilek ahududu-çilek biti yay

Daha sık çilek daha tam olarak bu böcekler hayrete. Weevil yaprakları, çiçeksiz isabet erken ilkbaharda bitkilerin görünür. Sonuç olarak, verimlilik önemli ölçüde plantasyon azalır. Özellikle, bu zararlının çok çilek erken çeşitleri muzdarip. hastalığın önlenmesi yay itici püskürtme sarımsak solüsyonunda kullanılabilir için (öğütülmüş diş 10 litre su ve 150 g). Bir kaynatma kapsikum (10 litre başına meyve 1 kg) kullanmak da iyidir. hortumluböceği ve infüzyon solucan otu (5 litre başına 1 kg) ile ilgili iyi faydalanır.

kimyasallar dahil olmak üzere bu haşere kurtulmak için kullanılır. Örneğin, kimi zaman "Zeta" ya da "Intavirom" (10 litre başına 1 tablet), çilek püskürtülür. Onlar ilkbaharda bunu. Ancak, eğer bitkilerde weevils çok ve tedavi hasadından sonra tekrar edilebilir. Bu zararlılar bahçede kış için terk önleyecektir.

Peki çiçek yatak sprey nedir?

Böylece, zararlıları ve hastalıkları çoğunlukla çilek etkileyen ne bulunurlar. Bu kültürün Önleyici püskürtme özel duruma bağlı olarak üretti. önceki yıl, bitki botrytis muzdarip veya hortumluböceği bulaşmış varsa, çilek işleme sarımsak özü ilkbaharda yapılır. Yapraklar siyah noktalar gösterildi, Bordeaux karışımı zayıf bir çözelti ile yatak püskürtme mümkündür. akarlar karşı kullanılan salyangozlar çözüm hardal ve "Intavir" caydırmak.

Çok iyi bir çok hastalık ve zararlıları işleme çilek yayı yardımcı bakır sülfat (10 litre başına 2.5 g). Ve tabii ki, tarımsal teknoloji ve bu ürünün ekimi kurallarını takip etmelidir, çilek tehlikeyi bakteriyel bir hastalığı veya böcekleri önlemek için. Örneğin, çilek, ahududu yanında yer tavsiye edilmez. Mite çiçek ve bir ve diğer meyveleri etkiler. Nemli, kötü havalandırmalı yerlerde bu ürün dikmek mümkün değildir. Aksi takdirde botrytis enfeksiyonu önlemek ya da killi başarılı olmak olası değildir.

uygun bakım önemi

Bu dut genellikle (dikimden sonra ilk yıl) beslenen mullein ve sonraki tüm mevsimler edilir - ısırgan otu. Boşaltın çilek istenmeyen bir maddeydi. Özellikle ilkbaharda. Aksi takdirde renk kaybedebilir. Ama aynı zamanda olamaz ayrıca bitkilerin toprak altına güçlü bir kurumasını önlemek. çalılar yabani otların yokluğunda yeterli sulama ile iyi döllenmiş toprak güçlü ve herhangi bir hastalık dirençli büyür.

patates, biber, domates, salatalık ve patlıcan kabul iyi Yukarıdaki çilek. kirlenme ile ilgili pek çok sorun kaçının, bu mümkün, bu çilek sarımsak çalılar ve bazen yaprakları sürtünme arasındaki indi. Bu durumda, bu tür hastalık ve zararlılardan ilkbaharda çilek işleme gibi işlemi gerçekleştirmek zorunda kalmazsınız olabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.