BilgisayarlarProgramlama

Oldukları gibi algoritmalar sıralama

Sıralama artan veya azalan, örneğin, belirli bir sırayla nesnelerin düzenlemedir. Genel olarak, elemanların sipariş - en yaygın veri işleme gerekli bilgileri daha da aramayı kolaylaştırmak için. Bu büyük ölçüde, çeşitli ilgilidir veritabanı yönetim sistemleri. Sıralama algoritmaları onlar benzer özellikler (aşamaları) olmasına rağmen, zaman içinde bu noktada çok sayıda bulunmaktadır: karşılaştırarak sürece dizisi sipariş olmayacak gibi çiftler halinde elemanların permütasyon.

Sıralama algoritmaları iç ve dış içine sınıflandırılabilir. Eski sıralanması için tüm elemanlar bellekte yer alır ve bunların herhangi bir rasgele erişim olabilir olması ile karakterize edilir. ikinci yerleştirilen verileri ile çalışabilir harici hafıza (bir dosya). Bu elemanlara erişim sıralı uygulanabilir.

Tercih edilen bir sıralama öğeler yapısında olduğunda bir tek boyutlu bir dizilim. Bu tür maddeleri, bir seri numarası vardır ve dizi öğesine adres endeksi gerçekleşir. Bu durumda sıralama algoritmaları kullanmak en basit ve anlaşılır.

İç sıralama algoritması inen kabarcık yöntemi ve geliştirilmiş bir versiyonu, sıralama için farklı bir zaman kullanımı göz önünde bulundurun. kabarcık sırala aslında birçok isim var. Ayrıca seçeneği sıralama doğrusal sıralama yöntemi veya döviz olarak adlandırılır. Ama, ancak, adı olmasa. Neden kabarcık nedir? daha kolay olduğu gibi suda kez hava kabarcığı, açılır. Örneğin, elemanların en az olurdu üst artan göre sıralamak eğer.

dizisi tarafından sıralama algoritması balonu bir birinci örneği göz önüne alın. Sözlü algoritma dizi sıralama aşağıdaki gibi mas tanımlayıcıya sahip olan ve N elemanlardan oluşan:

birinci elemanın, dizinin (mas [1]) en büyük eleman yere 1. koyun. Bunu yapmak için, biz kalan tüm unsurları döner karşılaştırır (mas [2], mas [3] ... mas [N]). Eğer diğer elementlerin her mas [1] daha büyük olduğunu bulmak için, (ek değişken tampon tamponundan yoluyla) değiş tokuş etmek için gereklidir.

mas elemanına göz mas elemanı [1] ve tekrar aşama 1 ile ilgili ortadan kaldırarak 2. [2].

3. Bu adımlar geçen dışındaki tüm elemanlar için tekrar edilir.

Algoritma Uygulama kabarcık sıralama Pascal programlama:

İkinci seçenek (balonunun gelişmiş yöntemi) Hakkında bu algoritma söyleyebiliriz quicksort. Eğer dizi zaten sıralanır sıralamak için onu kullanmayı deneyin Yani, algoritma dizi öğelerinin ilk geçişten sonra çalışmalarını bitirir. Bu, anlamsız karşılaştırma elemanlarında sistem kaynaklarını ve bilgi işlem zaman israf anlamına gelir.

İşte Pascal programlama dili için sıralama algoritması uygulanmasıdır:

Yani, sıralama algoritmaları veri dizileri organize bir vasıtadır. dikkate zaman ve sistem kaynakları açısından maliyetleri almalıdır belirli bir algoritma seçerken.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.