BilgisayarlarProgramlama

Pascal nedir. Pascal Programlama

Pascal nedir? insan Oldukça çok bu sorunu sor. Temel olarak, bu temel düzeyde bir bilgisayar kullanmak insanlardır. Pascal - bu en popüler programlama dillerinden biridir. Kural olarak, yüksek okul olarak, ya da ilk üniversiteler kursları, bunu öğrenin. Birçok diğer programlama dilleri için temel olarak kabul edilir.

öykü

Pascal nedir, biz bulduk. Şimdi ilk ortaya çıktığı ve gelişim tarihine doğrudan geçin. Dil Oluşturan - Niklaus Wirth. Bu 1968'den 1969'a döneminde geliştirilmiştir. fikir yaratma Pascal dilinin gelişimi üzerinde özel bir komite katıldıktan sonra ona geldi. Pascal nedir, birçok acemi programcılar ilginçtir. Ünlü Fransız bilim adamı sonra bu adın olan dil seçildi Blaise Pascal, mekanik bir makinenin oluşturulması için özellikle ünlüdür, iki sayıyı özetlenebilir.

Ne Pascal ilk yayın, 1970 yılında ortaya çıktı. Bunlar mükemmel bir programlama becerileri ve veri yapılanma olmasına katkıda bulunacaktır etkinliği olarak dilin yaratılması amacı hakkında konuştuk.

uygulama dili

  • UCSD Pascal. Bu sistem 1978 yılında kuruldu. Bu taşınabilir kod sağlayan derleyici portu çıktı ve şimdi bu yüzden orijinal sistemini düzenlenebilir ve edilebilir. Daha sonra UCSD birçok müteakip Pascal uygulamaları için temel oldu.
  • Object Pascal. Pascal programlama, her zaman birçok genç profesyonelleri çekti. 1986 yılında Apple nesne uzatma dilini yarattı. grup Pascal "babası" ile danışmanlık, geliştirme devreye girer.
  • Turbo Pascal. IDE ilk sürümü 1983 yılında ortaya çıktı. Borland Bu uygulama geliştirme yapan edilmiş şirket oldu. Ama birçok Turbo Pascal Odject Pascal ödünç ve genel olarak bu uygulamalar benzer olduğunu belirtmekte fayda vardır. Pascal Programlama ilgilenen ve Microsoft vardır. Hemen hemen aynı anda, onlar Pascal dayalı nesne dilinin kendi sürümünü yayınladı. O kütle dağılımı alamadım ve kısa süre unutuldu. Daha sonra, Borland denilen Nesne Pascal uygulanması.
  • Bugün Object Pascal. Pascal tarihinin en önemli adım özgür uygulamaların getirisidir. Onlar diğer birçok lehçelerde tüm iyi dahil. Onlar birçok işletim sistemlerine mükemmel uyumluluk sunuyoruz.

Özellikler

dil Pascal ile aşinalık özellikleri ile başlamak gerekir. Aralarında Baş - sıkı yazarak ve varlığı yapısal programlama. Pascal - dilin bu tür ilk. Bunun mümkün olduğu kadar sözdizimi hataları çeşitli yanı sıra mevcut sezgisel bir arayüze dışlanan beri dil, disiplinli programlama katkıda bulunmalıdır, geliştirici düşündü. Ne Pascal ve onun temel özellikleri nelerdir - başlayanlar ilgilendiren başlıca konular. dil başlayanlar için bile oldukça basittir.

Başlangıçta, ancak dil bir çok dezavantaja sahiptir. Bunlardan en önemlisi ise: çalışmak için yetersizlik dinamik bellek, vb kısa IO kütüphane, diğer dillerde kuruluş görevini çalıştırmak için kaynak yokluğu, vb. kimin dili oldukça basittir, 80'lerin başında, pek çok uzman öğrendik Pascal, nedir. Ancak hepsini değil tatmaya geldi. Bazı uzmanlar bile dilin her eksikliği konusunda detaylı olarak boyanmış makaleler yazdı.

Kusurlar ve bunların düzeltilmesi

diğer birçok programlama dilleri gibi, Pascal avantaj değil, aynı zamanda ciddi dezavantajlara sadece sahiptir. Kademeli geliştiriciler dezavantajları ile mücadele söylenebilir gerekir, ancak bu her zaman kalmamasıdır.

Her ne kadar gelebilir gibi, ama değil nadir dil eksiklikleri eğitim programcıları yardımcı olur. Buna ek olarak, 80'lerde Pascal o zaman yeni gelenleri okudu Fortran ile karşılaştırıldığında büyük bir adım oldu. Özellikle Fortran fazla problem vardı. zamanın çok kısa bir süre içinde, Pascal birçok okullarda ve üniversitelerde öğretim için ana dili olmayı başardı. Temelinde sayısız programları geliştirilmiştir.

yapı

Pascal Hakkında, bir sürü yazabilirsiniz, ancak programlama sürecinin doğrudan gitmek gerekir. Pascal'da Her uygulama anahtar kelime (Programı) ile başlar. ";" Derhal Belirtilen program adından sonra ve ardından koydu. Bazen bu gerekli değildir. adını sonra, parametreleri oynayacak harici dosyaların bir listesini belirtebilirsiniz. Vücudunun - o programdaki en önemli gelir sonra. Bu sabitler, türleri, değişkenler, usul ve fonksiyonların bölümleri açıklamaları oluşur. giriş noktası - Bunlardan sonra tabloların bir blok var. Operatör ünitesi anahtar kelimeler başlar ve sonunda arasında yer almaktadır. Her ifade bir noktalı virgül ile ayrılır. program sona için vücut sonra yerleştirilen bir noktasını kullanır.

Uygulama modülleri

Program kodunda uygulama modülü için bunun için mevcut bir reklam olması gerekir. Böyle bir duyuru yapmak için, bir anahtar kelime KULLANIMI olan bağlantı talimatları kullanabilirsiniz. Ondan sonra, modüllerin isimleri bağlanacak. Talimatlar başlığından sonra veya arayüz bölümüne hemen girdi.

Bazı uygulamalar, özellikle eski sürümlerini dil modüllerini desteklemez. Bunlar iki tipe ayrılabilir: yazılım ve destek. Program anahtar kelime programı ile başlar ilk mevcuttur. İkinci değişkenleri, sabitleri, türlerini içerir ve benzeri diğer modüllerde kullanılabilir.

noktalama

Pascal sözdizimi sıkı uyum gerektirmektedir.

  • Noktalı. Değişken tarifi sonra başlığının ucunda yerleştirilir. operatörlerin ile birbirlerinden ayrılmıştır. Anahtar kelime sonunda önünü kullanamaz.
  • Virgül. listelerin çeşitli ayırıcı olarak kullanılır.
  • Noktası. Program gövdenin ucunda yerleştirilmiş (kelime sona ermesinden sonra).

Bilgisayar uygulamayı yürütme olarak kabul edilir, çünkü bu tür katı sözdizimi gereklidir. Yanlış karakteri durumunda bir hata görüntüler. noktalı virgül açıklamada ayırıcı olarak hareket ederse, operatör bir noktada ve daha sonraki nokta arasındaki tüm metin olarak kabul edilir. operatörler arasındaki işareti nepostanovki durumunda, programın onlara bir ve bir hata üreten alacaktır.

Pascal dili yorumlarınızı eklemek için izin verir. Onlar programın koduna bir açıklama olarak hizmet vermektedir. Sen Rus dilini kullanabilirsiniz. programında yapılan yorumlar herhangi bir etkisi üretmek değil.

Pascal olarak, küçük harf ve büyük harf hem yazabilir. seçim programcısı kadardır.

eleştiri

Zaten belirtildiği gibi, Pascal özel popülerlik 1980-1990 geldi, ama anlamsız bir dil olarak kabul eleştirmenler vardı. Onların görüşüne göre, sadece eğitim için uygundur. Özellikle kayda değer eleştiri makalesinde açıklanan "Pascal benim favori programlama dili değil neden." makale Pascal ciddiye iyiye değişti başladı sonra oldu C geliştiricilerinden biri - Brian Kernighan tarafından yazılmıştır.

Tüm eksiklikleri, birçok programcının Pascal rahat tavrı en acil rağmen.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.