Gıda ve içecekAna yemek

Nişasta muhtevasındaki bu çalışma ürünleri. nişasta yüksek gıdalar

Nişasta düzenli gıda olarak insanlar tarafından kullanılan birçok bitkisel gıdalarda bulunur. O Eski Yunan ve Roma'da geri almaya başladı. insanların% 80 karbohidratları tüketen - bir nişasta içeriğine sahip ürünlerdir. Gövde için bu maddenin yüzdesi kullanışlı olmaması. Bu bileşen kolayca doğal peynir şeklinde kullanmak için, yutma ile parçalanır. Nişastanın varlığının ve evde belirlenebilir.

İşleme organizma nişasta

Nişasta polisakaritler, doğal makro moleküler karbonhidratlar bir gruba karşılık gelir. Bitkilerin bir çok sayıda kendi hücrelerinde içerirler, bu şeker birleştirdi. O bitkileri, meyve ve yaprakların karabuğday, havuç, patates, saplar içindedir. İnsan vücudunun normal işleyişi için gereklidir.

Nişasta muhtevasındaki bu çalışma ürünleri, patates, buğday, mısır, buğday, pirinç, fasulye ve diğer yaygın olarak kullanılan katkı maddelerinin bunların büyük miktarda gösterdi.

bir nişasta içeriğine sahip ham ürün çöküşü tükürük ile ağızda vurulduktan hemen sonra başlar. Bu maltoz dönüşür. bağırsaklarında onu dövdüğünü sonra monosakkaridlere hidrolize edilir. Onlar da, bağırsak çeperine nüfuz ve kan dolaşımına fosfat bulunmaktadır. Sonunda glikoz haline gelir. ürünlerinde nişasta içeriği - Bir diyet ve egzersiz oturuyor olanlara kimyasal bileşimi önemli bir göstergesidir.

Pişmiş nişasta kişi üzerinde çok olumsuz etkisi vardır. nişasta inceleyen bilim adamları, moleküllerinin hatası Su, alkol ve eter içinde çözülür ederim. Bu ürün kan tıkayabilir yeteneğine sahiptir. Sıcakken suda şişebilen nişasta maruz bırakılmıştır. Bu içine girer, aynı sonuç elde edilir. Bu, sıvı gerektiren vücuttan dışarı götürür. Böyle macun puanları 12 parmak bağırsağı ve ince bağırsak.

Pek çok doktor, yüksek nişasta içerikli gıdaların aşırı tüketimi kanseri riskini neden olduğunu söylüyorlar. Kadınlar en tehlikeli istismar hamur işleri vardır.

nişasta ürünlerinin uygun kullanım

Tamamen nişasta içeren diyet ürünleri ortadan olamaz. Onun enerji doldurmak için vücutta ihtiyaç vardır. Sen sadece kendi tüketim miktarını kontrol etmek gerekir. nişasta içeriği ile normal sindirim ürünleri için vücuda giren toplam en fazla 20% 'den fazla olmalıdır.

Nişasta içeriği çalışma ürünleri belirli gerekliliklere mümkünse yan etkilerinden kendilerini korumak için mümkün olduğunu göstermektedir.

nişastalı gıdaların güvenli kullanımı temel kuralları:

  • Madde az olarak diğer ürünlerle emilir;
  • nişasta + ham sebze salata en iyi kombinasyonu;
  • kolay B grubu vitaminleri yeterli alımı ile sindirilmiş;
  • eleman ihtiva eden ürünler, ısı tedavisi için uygun değildir.

Gıda endüstrisinde nişasta kullanımı

Nişasta içeriği çalışma ürünleri gıda üretiminde yaygın olarak kullanılmalarını gösterir. madde yüksek sıcaklık işlemine tabi tutulur. Bu modifiye edilmiş nişasta olarak adlandırılır. O gereksiz kalori ile vücut dolduracaktır. Bu tür ürünler, sindirimi zor ve görüntülenecek çok zor olduğu anlamına gelir.

, Yoğurt, tatlılar, korur, dondurma-ürünleri likör çikolata, pasta kreması, buzlanma, dolgu maddeleri, nişastayı içeren ürünler. Bu aynı zamanda dondurulmuş sebze, et, balık, yağ yerine geçen, içecek, çorba, hazır gıdalar, kuruyemiş ve diğer glazes içerir.

nişasta yüksek gıdalar

Onlara çok şey öğrendik gibi. Ve bazen ürünlerde çok yüksek nişasta içeriği. Aşağıdaki tablo, bunun en yüksek miktarda içeren bu adlarını gösterir. nişasta açısından zengin sebze ekşi krema, tereyağı veya krema ile kullanılması önerilir. Bu pancar, turp, tatlı patates, patates, yer elması arasındadır.

Gıdalarda nişastanın oranı
ürün adı % içerik
pirinç unu 79
beyaz pirinç 78
pirinç bütün 75
spagetti 75
lapa 74
yemek, arpa 72
buğday unu 72
darı 69
patlamış mısır 68
taze ekmek 66
mısır 65
Un, Mısır 65
erişte 65
Makarna Tam Buğday 64
yulaf yapılan yemekler 61
galeta 61
buğday 60
Kraker Tam Buğday 58
beyaz ekmek 48
bezelye 45
çavdar ekmeği 45
puf böreği 37
patates kızartması 35
patates kroketler 20
haşlanmış patates 14
yabanturpu 11.7
zencefil 11.2
patates püresi 11

nişasta içeriği düşük olan bitkisel gıda

biber, lahana ve meyvelerde bu elementin en düşük içeriği. Biz ayrıca ürünlerinde nişasta içeriği dikkate devam ediyor. Tablo isimleri sahip olanlar bunun en az miktarda bulunmaktadır katıldı. Yani en azından ürünleri bu durumda tehlikeli nelerdir?

en az nişasta içeriği olan ürünler
isim % içerik
enginar 0.5
mantar -
dolmalık biber 0.1
lahana 0.1
yer lâhanası 0.5
kırmızı biber -
yaban havucu 4
maydanoz 1.2
turp 0.3
kuşkonmaz -
kabak 0.2
hindiba -
sarımsak 2
Ispanak, kuzukulağı 0.1
hindiba -

nişasta ürünlerinin varlığı için kontrol edilmesi

Evde, sen nişasta ürünlerin içeriğine bir çalışma yürütebilir. Bu amaçla genellikle iyot veya Lugol solüsyonu kullanın. Muz parçası üzerinde birkaç damla koymak tahıl, yoğurt, mayonez veya başka herhangi bir yiyecek eklemek için gereklidir. saptanabilir bir nesne daha büyük bir nişasta, daha koyu bir yer olacaktır. Bu küçük deney günlük diyetin bilgisini artırmak ve gıda kalitesini anlamak için yardımcı olacaktır. Bu şekilde, farklı üreticilerin aynı ürünü kontrol edip en iyi kalite seçebilirsiniz. süt, lor ve bal metresi kontrol ederken Bu yöntem genellikle kullanılır. Bu ürünlerin, hiçbir nişasta olmalıdır.

Ürünler tek tek seçilmelidir. Her şey onların asimilasyon ihtiyaçları ve fırsatlar bağlıdır. özel bir diyet takip ederek, karbonhidrat olmadan diyetler süresini en aza indirmek gerekir. Vücutta Onların yokluğu strese yol açar. Bu nedenle, bitki besin karbonhidrat olarak diyette bulunması gerekmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.