FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Ne var - Kanada'da iklim?

Kanada - Amerika kıtasının kuzeyinde geniş bir ülke. boyutuna o olduğu için, Rusya gibi birçok iklimsel bölgeye sahiptir. Ülke iki okyanusların suları ile yıkanır. Bu beş bin kuzeyden güneye kilometre ve altı ve doğudan batıya bir buçuk kadar uzanır.

Buna ek olarak, değişiklikler ve arazi: ovalar dağlar yol vermek. Ve merkezinde ve sahil hava genellikle çok farklı olduğu için.

Kanada İklim Özellikleri

bu ülkenin topraklarında genellikle aşağıdaki ayırt iklim bölgesi: Güney için - Atlantik ve Pasifik okyanusları, Cordillera dağlar, Great Lakes, hem de kır. seyrek nüfuslu bölgelerde, sadece iki vardır: Arktik ve alt kutup bölgesi. Tabii ki, kuzeydeki soğuk. Kanada Arktik Takımadaları Çok - permafrost bir bölge.

İklimsel koşullar, kıyaslandığında, ülkemizin aynı enlem yerleşim üzerinde olduğundan daha ciddidir. Ve daha kolay çünkü daha spesifik göstergeler belirli bir konuma veya bölgeye göre üretmek. Örneğin, güneşli saat sayısı: Aralık ayında güneyde, orada sadece sekiz vardır ve hiçbiri kuzeyindeki hiç. Kanada'nın iklimi üzerinde büyük bir etki kendi ülkesinde ABD'den kutup soğuk ve sıcak havanın karşılaştığı öngörmektedir. Bu nedenle, kış yağış bir bolluk. Genelde, şiddetli Kanada'nın iklimi. Kışlar yazlar kısa, soğuk ve yağışlı geçer. En güzel zamanı - bu sonbahar. güney bölgelerinde Yaprak döken ormanlar rengini değiştirmek ve tek kelimeyle muhteşem görünüyor. Bu dönemde ve fauna içinde Etkileyici.

sıcaklık koşullarının

Ortalama sıcaklık güneyde 20 derece santigrat - en soğuk kez kuzeye içinde otuz beş eksi değişir. artı 7 ve yirmi yedi sırasıyla: Yaz için iki göstergeler olduğu gibi. Çok soğuk yerlerde, termometre, elbette, büyük şehirlerde ... kendi şartlarını bırakın ve kırklı olabilir. Vancouver, örneğin, iklim ılıman ve orta derecededir. Ve kış genellikle sıfırdan biraz düşük olduğundan.

Toronto da serin ve termometre kadar bırakabilirsiniz - 4 santigrat. Yaz aylarında buralardaki hava ısıtılır artı yirmi yedi edilir. Bu oluyor, ve ısı dalgaları. Ve burada kıyılarında Atlantik Okyanusu Ocak ayında, kolon altına düşmeyecek - 4 derece santigrat. Temmuz İçin tipiktir artı kuzey ve güney + 18 yedi. Genel olarak, Kanada çoğunluğu onun karakteristik sıcaklık varyasyonları ile, ılıman iklimin bandında olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

yağış miktarı

Nedeniyle ülkenin büyük boyutuna genel performansı hakkında konuşmak zordur. Güneyde daha yağmur kuzeyde daha düşer. Ve batı kıyısında, bir kural olarak, merkezde daha fazla. İkinci okyanus esen rüzgarlara kaynaklanmaktadır. Yüksek nem ve Büyük Göller kıyısında. Ülkenin batısındaki yıl için yağış iki buçuk bin milimetre düşecek. Doğuda rakam zaten 1250 mm'dir. Merkezde yılda iki yüz elli milimetre dört yüz ortalamasıdır. Eh, Kanada'da neyi iklimin bazı izlenim sahip olmak için, kısaca her sezon dikkate almak gerekir.

bahar

Bu dönem yağış açısından zengin olup, sonbaharın çok anımsatır. Öğleden sonra ılık hale geldi, ancak akşamları ve geceleri hala çok soğuk. İlk çiçekler Mart ayında görülebilir. ağaçlarda yapraklar bir ay sonra görünür. Bahar genellikle Mart ayı sonunda başlar - Nisan başında ve Haziran ortasına kadar sürer. nedeniyle yoğun kar erime ciddi çamur kaymaları Bu dönem.

yaz

Bazı bölgelerde bu yılın zamanı, hem de, Kanada'nın kendi iklim dışında, sıcak denilen edilemez. merkezi bölgelerde, tabii ki, bu olur ve havasız. Ama Temmuz nadir sıfırın sıcaklık kuzeyde. ülke genelinde ortalama oldukça rahat, artı yirmi olduğunu. Ve Ottawa, örneğin, hava Temmuz'da + 26'ya kadar ısındı edilebilir. Ayrıca zaman kuvvetli fırtına durumdur. Kanada'da da kasırgalar vardır.

sonbahar

Bu yağış dolu, Kanada'da oldukça serin zamanı. Ve Kasım ayı sonlarında, bazen de zaten ilk kar düşer.

Batıda ise, bu dönemde daha sıcak. yaprak döken ormanlar bu dönemde dönüşür çünkü Doğa güzeldir: onlar sarı-altın ve mor rengini değiştirin.

kış

yılın en uzun sezonu. Genellikle Kasım ayında başlar. Ancak, ülkenin en kar sadece Aralık ortasında yatıyor. Kayak kadar yüz elli gün bir yıl olabilir. Bir kar kalınlığı 150 santimetredir. Sonbaharın son ayında soğuk rüzgarı esmeye başlar ve sıcaklık hatta gündüzleri sıfırın altındadır. Ve daha kuzeyde sen soğutucu gidin. Şiddetli donları soğuk rüzgarlar eşliğinde. Onlar da "Barbie" denir.

Bunun nedeni erkeklerin sakal ülkenin bazı yerlerinde kar fırtınaları ve kar fırtınaları vardır ... buz pelet büyük miktarda sıkışmış olmasından etmektir. Kanada'nın iklimi üzerinde batı yakası ılımlı etkisi üzerinde sıcak akım vardır. Kış genellikle mart önce bitmez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.