SağlıkTıp

Lazerli yara izi giderme

Herhangi bir derin yaranın iyileşme sürecinde son aşama izlerin oluşumudur. "Olgun" skar dokusunun tam oluşumunun yaklaşık bir yıl devam ettiği kaydedilmelidir.

Tıbbi uygulamada, yara izleri normotrofik, hipertrofik ve hipotrofik olarak sınıflandırılır. Patolojik durum - keloid yara izi - özel bir kategorideki uzmanlara aittir. Aynı zamanda, yara izleri sadece boyut olarak azalmakla kalmaz aynı zamanda genişler, sağlıklı cilt bölgelerini yakalarlar.

Yara dokusunun aşırı büyümesinin başlıca nedenleri arasında genetik yatkınlık, endokrin bozukluklar, immünolojik durumun düşürülmesi ve diğerleri bulunur.

İnsan vücudunun belirli alanları en çok hipertrofiye duyarlıdır. Bunlar arasında orta hat, göğüs bölgesi ve omuz dış yüzeyleri bulunur. Eklem bölgesinde bir skar oluştururken, kontraktür (taşınabilirlik kısıtlaması) geliştirmek mümkündür. Daha iri iyileşmeye genellikle olumsuz koşullara yol açar. Yaranın germe kenarları arasında iltihap yanar.

Lazerli yara izi giderme , profesyonellerin ve yenilikçi teknolojilerin deneyimini birleştirir. Bu yöntemin yanı sıra, cildi düzeltmenin başka yolları da vardır. Bunlar arasında ultrason, kimyasal soyma, radyo dalgası terapisi sayılabilir. Bir kusurun ortadan kaldırılması yöntemi yara boyutuna, yaşına bağlı olarak seçilir.

Günümüzde lazer izi gidermenin şüphesiz en etkili olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni, bu yöntemin herhangi bir orijinli yara varlığında en öngörülebilir sonucu sağlar. Yara izlerinin modern lazerle çıkarılması, keloid yara izi gibi şiddetli koşulları bile ortadan kaldırabilir. Cilt üzerinde böyle bir kusur normal bir doku haline dönüşebilir.

Günümüzde birçok klinikte fraksiyonel lazer skar kaldırma yöntemi kullanılmaktadır. Doktorlara ve uzmanlara göre bu teknik, modern estetik tıbbın en iyisi. Lazerle çıkarma, akne izleri, yaralar, ameliyatlardan sonra kalan yaralar ve yaralanmalar varlığında kullanılır. Buna ek olarak, bu teknik cilt kusurlarını düzeltmede (stri, kırışıklıklar) çok etkilidir.

Daha önce, yara izlerini kaldırmak için ablasyon lazer imhası kullanıldı. İşlem sırasında cildin tüm yüzey tabakası ortadan kaldırıldı. Yara izlerinin lazerle tedavisi karmaşıktı, uygulama sırasında anestezi gerekiyordu. Buna ek olarak, iyileşme süresi (yaklaşık bir ay) çok uzun ve yan etki riski yüksektir.

Günümüzde, kesirli lazer kullanıldığında derinlik 1.5 mm ve çap 0.3-0.4 mm olan bir cilt sütununun çıkarılması gerçekleştirilmektedir. Bu hizipler kapağın bir santimetrekaresinde oldukça fazla yapılabilir. Aralarındaki bozulmamış cilt alanları korunur. Bu, oldukça hızlı iyileşmeye neden olur. Bir seansta deri yüzeyinin yaklaşık yirmi yüzde kaldırılabilir, bu nedenle tüm yüzey dört ila beş seansta değiştirilir.

Kusurların lazerle tedavisi bir kural olarak hastalar tarafından iyi tolere edilir. Gözlerin ve üst dudak çevresindeki alanda daha belirgin sansasyonlar.

Oturumun süresi, kusurun doğasına ve türüne, ayrıca oluştuğu deri alanına bağlıdır. Ortalama olarak, işlem on ila kırk dakika sürebilir.

Dört haftalığa lazerle maruz bırakılmadan önce, en azından güneşlenmek (solaryumda dahil) ve ayrıca suni güneş yanığının oluşum yollarını kullanın. Tedaviye başlamadan önce iki hafta aspirin kullanmayınız. Prosedürü gerçekleştirmek için, cilt üzerinde herhangi bir kozmetik ürün bulunmamalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.