Haber ve ToplumDoğa

Ne bir tehlike soygun akımı pozlar

Birkaç türü vardır okyanus akıntıları. Bunlar arasında kıyıya dik yönelik olanlar vardır. Slack sırasında akım meydana rip farklı hızlarda ayrı kısımlar üzerinden su. Bu fenomen yaygın değil, ama onu ve herkes ile karşılaşma can.

rip akıntısı

Bu süreç denize bir tehdit insanlardır olabilir. kum tükürür ve iskeletler çerçevelenmiş yumuşak eğimli plaj, sığ göletler ayakta kork. Doğal engeller suyun olasılığı giderek kıyıdan uzağa taşımak izin vermeyecektir.

okyanusa haliçe bağlayan dar geçit içinde sıvı basıncı hızla artmaktadır. Bu, bir aktığı sonuçlanır su kütlesi saniyede 3 metrelik bir hızda kıyıdan eğilimindedir. Suyun yüzeyinde bir rip akıntısı çalkantılı nehir benzer.

Nasıl tanımak

 • Akan su, kıyıdan uzakta ilgilidir.
 • Kıyı bölgesinde rengini değiştirir su. Örneğin, mavi deniz, beyaz alanın ortasında.
 • Köpük, su yosunları, hava kabarcıkları veya böyle bir şey kıyı dik olan bir jet hareket eder.
 • 10 m 5 genişliğine ulaşılırken gel-git hareketlerine boşluklar.

aşağıdaki özelliklerden birini taklit okyanusta Her beşinci rip akıntısı. Diğer durumlarda, spontan "rip" tanımak neredeyse imkansız. Bu görev ile Kurtarma uzmanları yönetecek, ama basit turist yapmıyoruz. Yüzücüler sadece güçlü görünmez iplik geciktirmek sonra sorunun varlığı hakkında öğrenirler.

Nasıl korunursunuz

Geçerli Rip - en tehlikeli tür fenomenler arasında. akışında sonra acemi yüzücüler üstesinden ve kıyıya doğru hareket etmeye çalışın. su denize onları almaya devam ederken Hızla, gücü tükendi.

Karadeniz'deki Rip akım küçük bir uzunluğa sahiptir. En yüksek akış hızı yüzeye yakın gözlenir nedenle tüm nesneleri suya sıkılır ve ayakta desteklenmektedir. jet kurtarma ekipleri girdikten sonra dayanamaz tavsiye ama debisi zayıflamış olduğu anı beklemek üzere. Bundan sonra kıyı boyunca kısa bir mesafe yüzmek ve arazi düz doğru veya bir açıyla hareket etmek. Lagünleri çevreleyen şişli ve adalar arasında yüzmeye tavsiye edilmez.

kıyı sürüklenme

kıyı bir açıda Dalga, kıyı ve yanal hareketler oluşumuna katkıda bulunur. Bunların hızı genellikle birden fazla düğüm değil, ama her yöne ve her durumda dalga yüksekliğine bağlıdır.

sörf bölgesinde maksimum akış gücü, tehlikeli kayalar ya da sadece garip bir yerde yüzücü taşıması yeterlidir. Kıyı sel sularının girintinin alt kısmında prodelyvat olabilir.

Riptide denize atık su kütlesi gözlenmektedir. kıyıya yaklaşan Büyük dalgalar, su seviyesini artırmak formu dalgalanmalar. Bu akış, 30 ila 1000 m arasında bir uzunluğa sahiptir. Gözlenen hiçbir dalgaları üzerine güçlü gerilme.

İnternet çizgi genişliği arttıkça sahil su akışının gücünü daha da arttırır. Kesintili akışları dalgıçlar dalış çoğu kazaların nedenidir. Su akışının Bu tip ayrılır:

 • belli bir süre için mevcut, uzun süreli. Çoğu zaman, iki ay birkaç saat. Kıyıya yakın deniz tabanının topografya değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Devam eden koşulların mevcudiyetinde görülen sabitleri (kaya huni veya oluk içinde bir açıklık).
 • Anında kendiliğinden ortaya çıkan ve aynı hızla kaybolur.
 • Kıyı boyunca Hareketli hareketli. Onların görünüşü tahmin edilebilir.

Rüzgar akımları Suyun yüzey tabakasının üzerinde güçlü hava akımlarının etkisi altında görünür. yoğunluk uzak iç yüzeyden daha düşük. rüzgar hızı ve süresi de akış suyu sıcaklığı, derinliği ve alt kabartma etkiler.

Havanın sahil kaynaklanan Konveksiyon akımları denizin yönde akar. Ilık su uzak sığ gelen, güneş tarafından ısıtılan. Onun yerini soğuk derinliklerinden yükselir.

gelgit Hakkında

gelgit - neden deniz seviyesindeki değişimler Güneş ve Ay karşılıklı çekiciliğini davranır. Bu olayları Hareketli doğudan batıya oluşur. boy, birçok faktöre r. H. Ve özellikler kıyı derinliğini bağlıdır. En büyük dalgalanmalar dar koylarında gözlemledik.

diferansiyel su seviyesi için Kayıt: Penzhinsky yuvası (11 m) ve Fundy (16 m). Tam ve düşük su - en yüksek ismi ve en düşük puanları. gelgit büyüklüğü - Bu iki uç arasındaki fark.

sınıflandırma

gel-git akış döngüsü süresine bağlı ayrılır:

 • Semidiurnal. 24 saat 50 dakika için bu 2 tam ve küçük su gerçekleşir.
 • Günlük. Aynı dönemde, gelgit bir oluyor.
 • Karışık. saf haliyle önceki sürümleri nadirdir. Çoğu durumda frekans, birinci ve ikinci düzenlemeye yaklaşan değişir.

Güneş ve Ay hizalanırsa, onların çekim kuvvetleri su seviyesi dalgalanmalarının maksimum değerleri toplanır. Şu anda, bu fenomen de incelenmiştir. okyanuslarda dağılımları düzenliliklerin karmaşıktır. denizciler, belirli bir gün ve saatte deniz ve okyanus herhangi bir noktada gelgit veya yüksek gelgit değerini belirlemeye yardımcı olmak için özel masalar tasarlanmıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.