Gıda ve içecekPişirme İpuçları

Nasıl tavukları koparmak için. Birkaç ipucu kümes sahipleri

kırsal kesimde yaşayan insanların çoğu ev içindedir kümes. Çoğu zaman et veya taze yumurta tavukları doğurur. Er ya da geç, kuş yani her sahibidir öldürmek ve nasıl tavukları koparmak için nasıl bilmeli, yiyecek için kullandı.

temel kurallar ve adımları oschip

kesime sevk Kümes, sahibi peşin seçmelisiniz. Bu bir heves ya da heves değildir ve meşru bir ihtiyaçtır. artık gıda kesim sonrası karkas içinde çürümez ve et değil yağma böylece Mide seçilen kümes hayvanları, tamamen boş olması gerekir. Ölü kuş derhal işlemesi gerekir. Aksi takdirde, kaldırmak tüyleri çok zor olacaktır. İlk kuru oschip. Tavuk karkas farklı kısımlarından Kalem şu sırayla kaldırılır:

  • kuyruğu ve kanat;
  • göğüs;
  • geri;
  • bacaklar, boyun.

kazara cilde zarar vermemek için iş çok dikkatli yapılmalıdır. bazen aynı anda acele, tavukları koparmak nasıl bilmez herkes tüyler çok sayıda yakalar. Yani imkansız her durumda yok. Bu cildin yırtılmaya yol açabilir ve daha sonraki işlemler için daha zorlaştırabilir. Kalemin çıkarılmasından sonra sıkıcı bir bıçağı alıp onların köklerini kesip bazı yerlerde kabartmak kalan kaldırmak gerekir.

işlerinizi daha hızlı gitti To

mümkün olan en kısa sürede bu süreç üzerinde harcama, tavukları koparmak nasıl anlamaya yardımcı birkaç küçük sırlar vardır. Örneğin, herkesin tüyleri kesinlikle onların büyüme yönünde karkas yüzeyinden kaldırılır bilir. Ama bazen yapmak oldukça zor. tüy giderme işlemini tecrübeli ev kadınları kısa bir süre (40-60 saniye) kolaylaştırmak amacıyla, sadece sıcak su ile ölü kuş kabın içinde düşürülür. Su sıcaklığı, 50-55 derece arasında olmalıdır. Bir baş, kanatlar ve boyun, ilave olarak ayrıca yaklaşık 58-60 derece su kaynama sıcaklığı ile haşlanmış. Bu muameleden sonra, kalem sorunsuz kaldırılır.

tavukları koparmak anlamaya yardımcı olur başka sır yoktur. Ana işleme kümes hayvanı eti, sonra genellikle bir bıçak veya bir cımbız ile kaldırılamaz oldukça küçük tüyleri, kalır. Bu durumda, daha sonra ilk ızgara karkas unu veya kepek ve bir gaz brülör ile yakmak. yüzey üzerinde oluşturulur İs, su ile kolayca yıkanıp edilebilir.

eylemlerin sırası

Oschip - ara işlemler, genel yöntem kanatlı parçalama biridir. Ve nihai ürünü yağma etmemek için, olması gerektiği gibi gerçekleştirmek gerekir. Örneğin, tüm iç görün ondan kaldırılması gerekir, önce bir tavuğu koparmak unutmamalıyız. göbek üzerinde küçük bir kesi yapmak için. almak için iç organları körlemesine zorunda, bu yüzden çok dikkatli yapılmalıdır. Bu aşamada en önemli şey - pankreası zarar vermemeye. Aksi takdirde, safra et ve nihayet yıkıma alır. Nitekim, safra hoş olmayan bir tat nötralize etmek neredeyse imkansızdır. iç Çıkarma düzgünce, ayrı bir kabın içine katlanmış kenara ve ancak o zaman nihai tedavi ile anlaşma yapılmalıdır. Eğer doğru yaparsanız, tavuk karkas soğumasını ve oldukça bulmak zorluk yolma işlemi yapabilirsiniz. tüm eylemler düşünülmüş ve koordine edilmelidir nedeni budur. Yalnızca bir tavuğu koparmak bilmiyor gerekir, ama aynı zamanda her adımın muhtemel sonuçlarını anlamak için.

son teknoloji

Hiç kimse kümes hayvanları yolma işlemi emek yoğun ve yorucu olduğunu iddia edecektir. Buna ek olarak, çok fazla zaman alır. Bu soru tasarım mühendisleri ile başa çıkmak. Amaçları hızla tavuk veya diğer kuş koparmak nasıl anlamaya oldu. Son olarak, karkas yüzeyinden kalem kaldırma işlemi önemli ölçüde azalır edildiği özel bir cihaz geliştirmiştir. Bu alet, bir silindirden oluşur ve kauçuk veya silikondan yapılmış, parmak sabit fırçanın bir türüdür. Cihaz, geleneksel bir tornavida veya matkap tespit edilebilir bir ağızlık olarak tasarlanmıştır. Böyle bir cihaz çok basit çalışır. Meme, esnek parmak döndürerek kalem yavaşça yüzeyinden çekerek şunu. Böylece deri gerçekten dokunulmadan kalır. Birtanesi elinde karkası tutmak ve yanlara cihaza getirmelidir. Temizleme işlemi sadece 2-3 dakika yerine Elle koparma sırasında yaklaşık 30-40 dakika sürer.

orta

Plucked tavuk - bu kapak ve daha fazla yemek için hazır kalem yoksun bir kuş, bu. Lezzetli yemekler büyük sayıda hazırlanması için bir yarı-mamul bir üründür. Bu formda tavuklar mağaza raflarında varıyoruz. Alıcı sadece ev ürünü getirmek ve istedikleri gibi buna göre hazırlayabilirsiniz. Kuşun satışı ise iç organlara olmadan zaten ulaşır. Bu ikincil ürünler ayrı olarak satılır. Kuş, mağazadan alınan, bölüme ayrılmıştır veya bütün pişirmek edilebilir. Sovyet zamanlarda, tavuk büyük bir açığı oldu. Onun bütün kuyruk mağazalarda dizilmiş. Bu tabii ki, hepsi değil, anlaşıldı. değerli satın alma Mutlu sahibi gururla onun "av" ev taşıdı. Modern sanayi çok ev hanımlarının işini basitleştirilmiştir. baldırlar, kanatlar ve arka: Artık satışa değil, bir bütün olarak tek tavuk karkas, aynı zamanda bireysel parçalar vardır. Herkes kendiniz için en uygun ürünü seçebilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.