Entelektüel gelişimiHristiyanlık

Patriarch Filaret: kısa biyografi, etkinlik

Tarih temelde, yine de, tarihin akışını değiştirmek için farklı yollar faaliyet bir alanda istihdam adlandırılmış tozkami birkaç ikonik kişilikleri bilir ve.

Patriarch Filaret, büyük sosyal ayaklanma dönemine denk yaşamın yaş, eylemler ve tarihsel önemi tüm Rusya için zor objektif değerlendirmek için Rus tarihinin, en tartışmalı isimlerinden biridir. Yine de, bu adam öncelikle ailesinin menfaatleri doğrultusunda hareket ve tahta Romanov hanedanının sağlam bir konuma sağlayarak, politik ve sosyal olayların gidişatını değiştirdi esasen etmiştir.

hayatı boyunca Patriarch Filaret Romanov - Dünyada Fedor Nikitivich içinde - kalıcı kariyer durumu ve aşağıdaki iki iniş çıkışlar yaşadı. dinci olmayan bir kişi ancak Metropolitan görevi alacağından durumda olarak, o sürekli kendini haklı Moskova ve Tüm Rusya Patriği Üçüncü statüsüne karşılık gelen görüntü Saygıdeğer hale Moskova yüksek din adamlarının temas etti. Bu yetenekli, güçlü, hırslı bir adam tarihin kayıtlarında kalamazdı.

manastır adı taşıyan adaşı, split Rus sonucunda kendi kendini ilan Ortodoks Kilisesi Ukrayna kimliğinin ateşli destekçisi olarak Deneyimsiz kişi için bilinen dünyanın Patrik Kievskiy Filaret Mikhail Denisenko. Patriarch Filaret faaliyetlerinin ana sonucu bağımsız bir Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ni ve Ukrayna güneydoğudaki askeri operasyonların kamuoyu desteği yaratmaktır. O alenen Kırım ilhak sonra Putin'e yaptığı olumsuz tutum ifade etti. görüş bağımsız ve özerk olması gereken göre, Filaret'in, Ukrayna Patrik, diğer yetkiliye karşı yaptığı sert açıklamalardan da bilinir.

Ne olursa olsun, ancak Ukrayna bağımsızlık konuşan Filaret çıkarlarını savunur, birinci ve bu metinde yüzden en önemlisi, bu ülkenin vatandaşlarının çoğunluğu, kutsal gerçekleri hiçbir arama yoktur, ancak manevi liderin zengin hayatı hakkında bilgi almak için verdiği ölçüde gerçeklerin bir dizi vardır.

Filaret Romanov Patrik: soyağacının ve aile

Bir rahibin hayat kolay değildi. Korkunç İvan ilk eşi - o Anastasia Zakharina, St. George yeğeni olduğu için Biyografi Patriarch Filaret dikkate değer. Böylece, Romanov klan Rus çarları hanedan katıldı. Rhode Anastasii Zaharinoy (aka St. George, Kedi) 14. yüzyıldan Moskova hükümdarlarının hizmetinde oldu. Ivan Grozni reşit oğul Theodore vasi boyar Nikita Romanovich ile terk ettiğinde ülkenin gemide bu ailenin değeri, 1584 yılından bu yana artmıştır, kardeşi kimin Varsayılan Romanov ailesinin popülerliğe temeli olan Anastasia, öldü.

İlişki Godunov ve Romanov düşman değildi. Taç giyme Boris Romanov birçok ayrıcalık verdi ama taht için büyüyen mücadeleyi hafifletmek could Aksine,.

Gençlik ve gençlik

Fedor Nikitivich Romanov 1553 yılında doğdu. aklın laik pratik dönüş ile, Fedor Nikitivich herhangi rahiplik almak istemedim. Gençliğinde, o en ünlü Moskova Shchegolev biriydi.

Laik elbise için kitap ve sevgi için mükemmel bir eğitim, mükemmel bağlantı aşkı Alınan, Fedor Nikitivich bile Latince onun için özel olarak yazılmış Latince kitapların yardımına başvurmadan, öğrendik. çağdaşlarının göre, o genç adam, meraklı, güzel, zeki ve dost oldu.

Rostov Büyükşehir

Romanovların ve 1600 yılında boyarlar diğer birçok ailelerin geri kalanı ile Boris Godunov, Fedor Nikitivich ana rakiplerinden biri olarak o kraliyet lehine tabi tutuldu. süreç yanlış bir suçlamada koydu. Theodore zorla rahip tonsured ve sürgüne Beyliğinin kuzeye, Siya Manastırı'nın Antony, Kholmogory 90 kilometre uzaklıktadır edildi. İlk zamanlarda, manastır başın tepesini traş siyasi gücün bir kişi mahrum bir aracıdır. Birlikte yeni bir isim oluşturmak için, Filaret Romanov da sempati ve bir kraliyet soyundan ve Rusya yasal kralı sürgüne gönderilen yurttaşlarının destek aldı.

Sürekli öfkesini üzerine Moskova'ya şikayet ederken, kendi bağımsız faaliyetlerinin herhangi durdurmak için polis memurlarının - manastırda olarak, gelecekteki Büyükşehir sıkı denetim altındaydı. Ama bütün Filaret Romanov çoğu ailesini kaçırdı.

30 Haziran 1605 Filaret nispi hayali kral Yanlış Dmitry Hakları Moskova'ya iade edildi ve 1606 yılında o Rostov Metropolitanı oldu derece ile bir hükümet darbesinden sonra. Moskova'da iken 1606 Filaret içinde taklitçinin devrilmesinden sonra, o yeni Çar Vasily Ivanovich talimatıyla Prens Dmitry Ivanovich arasında Uglich vücuda gönderildi. Filaret Uglich iken, Shuya Moskova Kazan Büyükşehir Hermogenes'in Patriği görevine yükselmiş ve Fedor o 1608 yılına kadar kaldı Rostov Büyük, içinde bölümün kendi korumaları altında tahsis gitti.

Tushino olaylar

Nedeniyle Shumsky için nüfus ve yeni taklitçinin siyaset sahnesinde çıkmasının sevmemiş askeri asi kuvvetler Moskova kendisi yaklaştı. Moskova Patriği acilen archpastors Çar Vasily için dua cezalandırılan ve olayların gidişatını tarif onaylama devlet tarafından yendi. Patriarch Filaret, zaten mühim gerçekleri kamaştırdı kısa biyografisi, küresel şoklara durumu hakkında konuştuk, o krala sadık kaldı ve hangi ayaklanma Bolotnikov çeteler "Tushino hırsız", daha sonra yaşadı. 1608 yılında, İkinci Yanlış Dmitry birlikleri Rostov, harap şehri aldı ve Patriarch Filaret yakalanıp Tushino kampını zorbalık götürüldü.

Tushino olarak talip ve adamları Fedor uygun onur koymak başladı ve unvanı verildi "Moskova Filaret, Patrik." Tushino onun blyuli ve zorla tutulan içinde - Feodor Nikitivich bu pozisyonu takdir etmedi hiç şüphe yoktur. 1608 den bize ulaşan Sertifikalar, - tersine, Hermogenes - - Moskova meşru Patriği - o durumun kurbanı olduğunu düşünmüş 1610 en Filaret (Moskova Patriği) tüm kilise ve siyasi işler için bazı ilişkisi olduğunu iddia etmek hakkını vermedi.

Moskova'ya döndükten sonra, Moskova piskoposluk aynı onur oldu, Mart 1610 yılında Filaret Tushino kampın yıkılmasından sonra o Polonyalılar tarafından ele geçirildi ve Joseph Volokolamsk manastırın içine uvezon, ama yakında Gregory Volueva dekolmanı desteğiyle bitti ve.

iki hükümdarlı yönetim

Eylül 1610 yılında Filaret ve Prens Golitsyn "Büyük Elçiliği" o esir olarak Polonya'da elçiler gönderdi ve bundan sonra Kral Sigismund, tanışmak Smolensk Moskova'dan taşındı. Esaret Filaret sekiz yıl geçirdi ve 1619 yılında takas edildi ve daha sonra hemen o tahtın oğlunun narodoizbranny oturuyordu Moskova, götürüldü , Mikhail Fedorovich Moskova Patriği boş alanı işgal etmek için. 1619 yılında, Varsayım Katedrali 24 Haziran'da rütbesine onu adlandırma edildi - "Moskova ve Tüm Rusya Patriarch Filaret" Şimdi Filaret, kraliyet ünvanı "Büyük Sovereign" adlı eşit kilise ve devlet yönetme başladı.

Böylece, Moskova, çift güç en yüksek devlet otoritesi sadece kral ve Zemsky Sobor ve oğluna patrik babanın mektup vardı ki 14 yıllık bir süre için kurulmuş, imparator kamu yönetimine üzerine patrik etkisinin gücünü ortaya çıkarır ve kendi bütünlükleri içerisinde Patriarch Filaret faaliyetlerini tanımlamak .

1619 yılında konsey kararı bilinen Tarihçiler, o not "makaleler" patrik yaratıldı, "yeryüzü ustroiti olarak". Doğru krallık farklı yerlerinde nüfusun dengesiz mali ve mülkiyet durumunu değerlendirildi, bu nedenle, bu tür önlemlerin gibi alınmıştır:

  • siteleri servis uygun dağıtım;
  • Arazinin stokların doğru bir envanter derlemek ve doğru vergi ödeyen vergi ulaşmak için bunları kullanır;
  • nakit kasasına ve gelir ve giderleri belirlemek için gelecekteki kaynak olarak öne koyarak;
  • idari suçların ortadan kaldırılması için gerçek önlemlerin benimsenmesi, ülkedeki devlet kurulmasını ve sosyal düzeni önler.

nüfus için en kolay ve doğru yolu hükümet fonlarını artırmak için - Bütün bu uygulama tek bir hedefi takip etti.

Fedor da Nikitivich tipografi yanı sıra hatalar için eski metinleri düzenleme harcanan himaye.

kilise yönetiminde reform

Olaylar siyasi işadamı ve ince diplomatın cilalı hayatını Patri¤i. hanedan iktidarı güçlendirmek için İlgi ona mümkün ve incelikli bir lider olduğumuz devletin işlerini yönetmek için tüm çabalarını yönlendirmek için yol açmıştı. Ama teolojik eğitim hakkından yoksun kalmaması, o özellikle ölçülü ve kilise işlerine dikkatliydi. Bu alanda, Filaret ortodoksinin korunmasına özen ve yurtdışında Polonya-Litvanya için büyük bir tehlike arıyordu. Geri kalanı için, o kilisenin kısa vadeli ihtiyaçları için gitti ve ileriye adımlar atmış hiç. Böylece, Filaret siyasi faaliyetleri verimli ve etkin kilisesiydi. o olgunlaşmış ve Romanov hanedanı nüfusun geniş çevrelerde destek kazandı ve bu Fedor Nikitovich tarihsel liyakat olan hükümetin 1619 1633 yaş arası.

din ve kilise muafiyet ile ilgili tüm konularda, o çevresiyle önemli bir üne daha Moskova din adamları ile istişare tercih etti.

Aile ve çocuklar

Fedor Nikitivich fakir asilzade Kostroma Xenia Shestova kızı ile evlendi. Altı çocukları oldu. rezalet Borisa Godunova ailesi Fedor Nikitovich sonra Xenia Ivanovna zorla Martha adında bir rahibe tonsured ve Zaonezhsky Tolvuysky churchyard gönderildi. teyzeleri Nastasya ve Martha Nikitichna birlikte Oğlu Michael ve kızı Tatiana Yuryev semtinde Klina köyüne götürüldü.

Filaret, Tüm Rusya Patriği, hemen sürgün ve oğlu Michael tahtına yapımı için Polonya seferi dönüşü eve sonra, bir tutumlu ve gözden düşen naibi dönüştü.

Patriarch Filaret ölümü 1 Ekim 1633 ülkedeki ikili iktidar sonunda yapıldı ve nihayet Romanov klan tahtına yerleşti, yılın en 1917 yılına kadar hüküm sürdü.

Filaret tarihsel önemi

çocuk kral Michael ve ülkenin fiili hükümdarı naibi olarak Patriarch Filaret onun adına ulusal harfler imzalanmış ve aynı zamanda Büyük egemen başlığı vardır.

Patriarch Filaret konuşan tarihçiler çoğunlukla baskı yaptığı himayesi bahsediyoruz. 1621 katip yana Elçileri düzen özellikle ilk Rus gazetesi kralın üretimini yapmak için "Hademeler harflerle."

Patrik değerini anladı ve silah ve demir ve çelik endüstrisinin geliştirilmesi tercih. Bu nedenle, Andrew Vinius 1632 yılında Tula civarındaki Rusya'nın ilk demir eritme, zhelezodetalnyh ve silah fabrikalarının tabanına Çar Mikhail Fedorovich için izin aldı.

Filaret Kievsky Patrik: doğum ve aile

Bu rahip Ukrayna aslen. Kiev Patriarch Filaret, dünyanın Michael Antonovich Denisenko içinde, madenci ailesinden 1 Ocak 1929 yılında doğdu. Köyün doğduğu Donetsk bölgesinde Amvrosievsky ilçesinde bulunan Blagodatnoe belirtti.

zorunlu gerekliliklere rağmen bekarlık yemini, basında çıkan haberlere göre, Filaret kamuya açıktan ailesiyle birlikte yaşayan - kızları Faith and Love, oğul Andrew - eşi Evgeniya Petrovna 1998 yılında öldü Rodionova, ve üç çocuk anılacaktır.

Çalışmalar, manastır ve keşişliğin benimsenmesi

Denisenko, 1946 yılında liseden mezun ve 1948 yılında - Odessa Ruhban ve Moskova İlahiyat Akademisi'ne kabul edildi. Ocak 1950 yılında, ikinci olarak, isim Filaret alarak rahip oldu. Yay diyakon farz edildi ve 1952 rahipliğe tayin edilmişti.

Bekletilen kadro ve görev unvanları

1952 yılında Denisenko teoloji alanında derece almış ve Yeni Ahit'in Kutsal öğretmek Moskova Teoloji Semineri kaldı. Aynı zamanda Filaret vekili dekanıydı Trinity-St. Doçent Sıra Mart 1954 yılında aldı.

Kiev İlahiyat Fakültesi - Ağustos 1956 yılında Filaret, başrahip olarak, Saratov Teoloji Semineri bir müfettiş, o zaman oldu. Ukrayna Eksarhhanenin İdari Bölümü o Archimandrite rütbesinde olmak 1960 yılında başladı.

1961'de Denisenko İskenderiye başrahip manastır Rus Ortodoks Kilisesi, İskenderiye Patrikhanesi atandı.

1962 yılında Filaret Luga Piskoposu piskoposluk Leningrad papaz rütbesi verilmiştir. O Riga piskoposluk yöneticisi atandı aynı zamanda; 1962 yazında - Orta Avrupa Eksarhhanenin Vekili; Aynı yılın Kasım ayında o Viyana ve Avusturya piskoposu oldu.

1964 yılında, Filaret Moskova piskoposluk Vicar yer kazandı ve zaten Dmitrov piskoposu olarak Moskova İlahiyat Akademisi ve Ruhban rektör oldu.

Kutsal Meclis Üyesi 1966 yılında Kiev ve Galiçya Başpiskoposu rütbesine onu kaldırdı. O yılın Aralık ayında Filaret Moskova Patrikliği Dış Kilisesi İlişkiler Kiev Bölümü Başkanı oldu. Bu süre zarfında o ben kongre, konferans ve meclislerinde tekrarlanan yurtdışında gezileri, katılımı yaptık Rus Ortodoks Kilisesi Moskova Patrikliği ve Ukrayna Eksarhhanenin heyetlerden. 1979 yılında Filaret Halkları Dostluk Nişanı ve 1988 yılında oldu - Aktif barış operasyonlarına Kızıl Bayrak İşçi Nişanı.

Moskova Patriği ve Tüm Rusya - - Pimen ölümünden sonra Bahar 1990 Filaret belediyeye düzenlediği o seçilme locum Ataerkil taht TENENS ataerkilik için en olası adaylardan biri haline geldi. Büyükşehir Alexy II - Haziran 1990 yılında Rus Ortodoks Kilisesi'nin yeni başkanı katedral seçildi. Geleneksel olarak, ancak, Kiev ve tüm Ukrayna Rus Kilisesi ve Kutsal Sinod en güçlü daimi üyenin değeri hierarch sonraki kabul edildi Patriği Filaret olduğunu.

manevi bir lider olarak Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Filaret'e

Bu dönemde desteğiyle Leonid Kravchuk Filaret Ukrayna Kilisesi'nin autonomization hedefleyen faaliyetleri başlar. Hatta Ukrayna Komünist Partisi çalışma Denisenko sırasında "dost" ilişkilerinin başlangıcı hakkında Medya konuşma. 1991 yılında Ukrayna'nın bağımsızlık ilanı ile Kravchuk kuvvetle bir temel kanonik Ukraynalı Ortodoks Kilisesi vardır özerk kilise oluşturulmasını teşvik - Ukrayna autocephalous Ortodoks Kilisesi (UAOC) ve Uniate o nüfus kendisi özerklik sağlamak için gerekli destek değildi. ima UOC bağımsız bir dernek olarak kanonik autocephaly Ukrayna'da tüm Ortodoks kiliselerini emer ve inter-günah çıkarma çatışmaların seviyesini azaltacaktır olmasıydı.

Ocak 1992 yılında Filaret piskoposlar toplantıda ve şimdi Ukrayna Cumhurbaşkanı Kravchuk destek Patrik eden bir çağrı yayınladı ile toplanan tüm piskoposlar ve kasıtlı olarak işlem UOC ait bağımsızlığına konusunda olumlu karar geciktirmede Rus Ortodoks Kilisesi'ni suçladığı Kutsal Sinod. Rus Ortodoks Kilisesi'nin Piskoposlar Konseyi zaten Filaret yokluğunda 1992 baharında bu konuyu gündeme getirmiştir. Moskova Patrikhanesi Filaret tarafından yapılan başvuruya cevaben o autocephaly desteklemeye zorlamak yerel rahipler üzerinde baskı dan Ukrayna Kilisesi'nin yönetiminde güçlerini güçlendirmek için bir araç olarak özerklik için kullandığı suçlandı. Bu tartışmada sırasında Ukrayna Patriarch Filaret ahlaksız davranış ve yönetim brüt yanlış hesaplamalar suçlandı ve gönüllü Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin primat istifa gerekiyordu. Filaret kendisi gönüllü olarak o onun yeni Birinci hierarch seçiminde sürecinde Ukrayna Kilisesi'nin serbestçe seçmeye engelleri düzenlemek olmaz piskoposuna sözünü verdi ama bir süre sonra o UOC Primate görevine ayrılmak reddetti. Bu piskopos yemin onun feragat izledi. Böylece "Filaret" olarak Ortodoksluk tarihinin bilinen dini bölünme, ortaya çıktı. Filaret kendisi Rus Ortodoks Kilisesi'ne gelen baskıya onun orijinal sözünü haklı ve bu nedenle dahili olarak değerlendirmektedir.

1992 yılında, UOC Kutsal Sinod hala Ukrayna Ortodoks Kilisesi İlk hierarch ve Kiev departmanı olarak görevinden Filaret'in değişebileceği anlamına gelir. O kilise bölünmüş tarafından yapılan insan mengene, şantaj, Diktat, yalan yere yemin ve Piskoposlar Konseyi kamu karalama, Piskoposlar Konseyi Yargı eylemi aynı yılın Haziran ayında devlet kaldı, ama dini hizmetlerini düzenleme hakkına yoktu ve yanı sıra bir devlet yasağı sahipliği için papazlık Filaret vakarla devrildi ve rahiplik tüm yetki ve din adamlarının ikamet ilişkin haklarından mahrum edildi.

Haziran 1992 yılında Filaret destekçileri Kiev Birlik Katedrali toplandı. Bu Moskova Patrikliği ve Ukrayna autocephalous Ortodoks Kilisesi'ne mensup, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bazı temsilcilerinin birleşmesiyle Ukrayna Ortodoks Kilisesi Kiev Patrikliği (UOC-KP) oluşturulması başlangıcı oldu. 1995 yılında Filaret bunu Patrik görevine getirildi.

19 Şubat Filaret Konseyleri arasındaki dönemde bölücü faaliyetlerini yürütmek için kiliseden aforoz Rus Ortodoks Kilisesi'nin Piskoposlar 1997 Konseyi.

Rusya ile ilişkiler

Filaret ROC görevine en muhtemel aday sırada, ancak hiçbir şekilde tüm adaylığını uygundur. Özel kınama ve öfke onun hatalı ahlaki karakter, hırs, görgü, kaba ve saygısız yaşam tarzı neden oldu.

UOC yeni Patrik seçimi sırasında ciddi biçimde avtonomizirovannost mücadelesini şiddetlenir. Ve hatta bağımsızlık ve UOC yönetimi ve Filaret özerklik ulusal geleneklerinin kilise alanında özyönetim ve tezahürüne daha fazla hak yeni hükümlerin Rus Ortodoks Kilisesi ve Ukrayna Eksarhhanenin Piskoposlar 1990 Konsey kabul edilmesinin ardından - "Büyükşehir Kiev ve tüm Ukrayna ait" başlığı - o kamusal ve toplumsal yaşamda - O şimdi Ukrayna dini idealogii bağımsızlığı için mücadele bitmemişti.

Patriarch Filaret Rusya başarısızlığa mahkumdur Ukrayna halkının düşmanı olduğunu iddia ederek, Ukrayna güneydoğusundaki çatışma Rusya ana saldırganı inanmaktadır.

Yaygın Tüm Rusya Patriarch Filaret Patriği ve tüm Ukrayna karşılıklı tedavisi için bilinen. evrensel Hıristiyan duaları yaparak Moskova'nın Ukrayna piskoposuna bir mektupta, Patrik Ukrayna'nın güney-doğusunda çatışmanın sürekli destek sorusuna dengeli ve metodik yaklaşım çağrısında ve insan kişiliğinin karanlık tarafına karşı bütün Rus kilise birleştirmek için bu zor, kaygı zamanında çağırır. Ancak, onun cevapta, Moskova Patrikhanesi Filaret atıfta açıkça Kiev Patrikliği açısından bu kiliselerin birleşmesi imkansızlığı ve Moskova Patriği kibirli konumuyla ilgili konuşan ROC konumu hakkında olumsuz konuştu.

Son yıllarda, Ukrayna kilise salonlarında tüm Rusya Cyril Patriği sık geziler nedeniyle, Patriarch Filaret siyaset sahnesinden olası eliminasyon hakkında kendilerini inanarak ROC ile ilişkilerde temkinli mesafeyi korur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.