Gıda ve içecekPişirme İpuçları

Salatası gibi? bıçakla lahana parçalamak için nasıl

lahana parçalamak için nasıl soru, boşta değil. Eğer doğru yaparsanız, herhangi bir çanak harika görünecek. ve daha fazlası - Bir iyi bir keskin bıçak üzerinde stok yalnızca vardır, sanatsız parçalama tekniğini öğrenin!

Ne kadar yararlı lahana

Eğer uygulamaya gitmeden önce, tüm uzun bir süre boyunca mutfaklarda kullanılan bu harika sebze hakkında biraz bilgi gereklidir. Lahana neredeyse tüm ılıman iklimde dünyada yetişir. Onun yararlı özellikleri uzun çalışılmıştır ve lahana suyu yaprakları halk hekimliğinde kullanılır. Bu büyük miktarda içerir vitamini U, aksi methylmethionine olarak adlandırılır. Bu malzeme ülser ve çeşitli iltihapları mide ve bağırsaklar için mükemmel bir koruma sağlar. Lahana da vardır:

  • C vitamini (ascorbigen);
  • pantotenik ve folik asit;
  • kalsiyum, fosfor ve potasyum tuzları;
  • eser elementler: mangan, alüminyum, demir, çinko.

Ayrıca lahana kafaları farklı şekerlerdir. Bu, früktoz glukoz ve sakroz. Bunlar kolayca çözünen, iyi insan vücudu tarafından absorbe edilir. Bu sebze, iyi inhibe enflamatuar süreçler metabolizmanın bir uyarıcıdır ve hatta ağrı belirli türde yardımcı olur.

Hangi bir kafa parçalayıcı seçmek için

Peki nasıl slaw? Öncelikle iyi bir kafa seçmeniz gerekir. Çorba pişirmek veya sadece söndürmek için karar Eğer herhangi lahana uygun olacaktır. Eğer turşu ve mayalanmaya istiyorsanız, o zaman kalın beyaz bir baş seçmek gerekir. Bu nerede dekapaj böylece gerekli olan suyu büyük miktarda.

Üst yaprak çıkarılmalıdır. lahana yıkamak için gerek yoktur. Varsa, karanlık noktalar kaldırmak yeterlidir.

Sonra iki bölüme lahana kesmek gerekir ve bu büyükse, daha sonra dört. Shred o saplarından arzu edilir, yapraklar çürümeye yoktur. Eğer yaklaşık 6-7 santimetre güzel parçalarını almak, böylece, damarlar boyunca lahana kesim her parça önerilir. Kesmeye, o zaman bu genelinde yapılması gerektiğini unutmayın. Sonra yaprakları maya ile çok gereklidir daha meyve suyu tahsis edecek.

lahana şeritleri olmalıdır ne kadar büyük

Eğer yaklaşık 3 cm çıkartmanız gerekmektedir kafa kısmını kesin. Onları kalın yaparsanız, lahana iyi mayalamak olamaz. Varsa, bunlar hızla fermente edilir Aksine, şiddetle ezilmiş yaprak üzerinde gevşek hale gelir. Bu yüzden bir orta yol seçmek daha iyidir.

yeşil yapraklı lahana dekapaj için almayın, çorba ve ana yemekler için uygundur. lahana kurudu ise, o lahana rulo üzerine koymak için daha iyidir, sığmadı.

Doğru bıçak seçimi

Birincisi, evde özel aygıtları yoksa en, nasıl bir bıçak salatası bakalım. Sadece iki şey gerekir. Bu geniş kesme tahtası ve uzun bıçak ve geniş ve istikrarlı kabzalı keskin bıçak.

lahanalar Hazırlanan kısmını koyun onun sol kurulu düzenledi. Aynı zamanda parmaklarınızı tutun kesim hattı üzerinde değildi. Ve işe başlar. Elbette birçok mutfak programlarında görüldüğü yanı slaw ettik. Bu durumda bıçak ucu kesme tahtası uzakta kırmak olmamalıdır. Zor değil, deneyin.

ve bir kesme tahtası bir bıçak ucuna yaslan ilk kesim yapmak. Sonra bıçağını almadan, biz sola taşımak ve başka kesim yapmak. Ve böylece hareketler devam bulunuyor - Bıçağın ucu kesme tahtası üzerinde her zaman ve bıçak çok hafifçe hareket ettirilir. Ve süreç sona erer. güvenliği hakkında unutmak ve elleri zarar vermemeye özen vermeyin.

çeşitli aksesuarlar

Yetenekli ustalar herhangi becerilere sahip olmasa bile o kim salatası olarak soru hakkında düşünce pişirin. Ve başlayanlar için bu süreci kolaylaştırmak çeşitli cihazlar icat etti. bıçakları ev kadınlarının başarılı tasarımı sayesinde bile şeridin kalınlığı ne olması gerektiği hakkında düşünmek zorunda değilsiniz. Her şey önceden sağlanmıştır. talimatlar özel bıçak slaw nasıl ayrıntılı olarak gösterildiği.

lahana parçalama için iki başarılı mekanik cihaz vardır.

  1. Bıçak skobets.
  2. Bir veya daha fazla bıçaklarıyla Sebze kesici.

İkincisi yapım daha büyük yiv ile, ve daha ince bir yapı elde etmek mümkün bıçak Skobtsov yardımıyla. Gibi özel bıçak slaw? kafanın sol eli kısmını alın ve kesmek başlar. Sebze kesici günü, sırasıyla ovmak. Hızlı ve kolay, zaman içinde süreç sadece birkaç dakika sürer.

elektrik yardımcıları

Ayrıca lahana toplama makinesi parçalamak olabilir. Modern cihazlarla olarak, boşluk kalınlığını düzenleyen bu amaçlar için özel bıçaklar vardır. Böylece, size lahana şeritler istediğiniz kadar geniş ayarlayabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, geleneksel kesim yaptıktan sonra. Gelen bir mutfak robotu , sen lahana kareler veya daha fazla üç boyutlu figürler doğrayın yapabilirsiniz.

Sık sık yemek yapan kişiler için, ile geldi bir elektrik sebze dilimleme. her şey çok kolay yapılır, çünkü onun soruyla, salatası gibi, ortaya çıkmaz. böylece çorba, salata, ana yemekler, lahana turşusu ve için - Bu makine (bazı Spicer'ı diyoruz) kolayca istenilen moda ayarlanabilir.

, Gevrek, lezzetli yararlı!

Yani, yöntemlerin hepsi biz hakim ettiniz ve şimdi iş aşağı alabilirsiniz. klasik ve özgün - Shinkuem iki tarifleri için kış için lahana.

Yani, yoğun beyaz kafasını 3-4 kilo almak parçaları ve shinkuem içine kesti. Bazı lahana çeşitleri çok koçanı de acı verir. Eğer tat beğenmezseniz, o zaman, dorezat sapları kadar bırakır tavsiye üç veya dört santimetre bırakmazlar. Ayrıca, bir kaba rende havuç parçalamak - dört orta ölçekli köküne üç tane istiyorum. lahana kilogram başına tuz kaba bir çorba kaşığı gerekir. tuzla uyur, derin bir kapta hazırlanan havuç ve lahana Shift ve o suyu izin böylece ellerin karışımını eziyet başlar.

Daha sonra, bir banka sıkıca yatan karışıma peryodik bir presleme bir kaşık anlam vardır. gününde mutfak bırakın - lahana yaklaşık 2-3 gün boyunca oda sıcaklığında ekşime olacaktır. gazlara ahşap sabah birkaç yerde sopa ve akşam ile delmek unutmayın. suyu çok fazla ise - onu dökün ve tam tersine, kaçırılmaması gereken ise, her zamanki kaynamış su ekleyin. Eğer mayalanmaya o lahana fark ettiklerinde, buzdolabında bankaya göndermek için.

o sirke eklemek gerekli olmadığı için bu tarifi iyi. Bu nedenle, bu lahana turşusu çocuklar ve yaşlılar, ve hastaların her ikisi için önerilir.

Güzel kırmızı

Ama lahana marine orijinal tarifi. Bu pancarı eklenmesiyle zengin pembe renk çıkıyor. Bunu yapmak için, üzerinde lahana shinkuem birleştirmek, ve en büyük olabildiğince parçalarını yapmaya çalıştı. Ayrıca 3-4 kg ve ince dilimler halinde kesilir, bir pancar, ağırlığındaki bir kafa alır. Daha sonra rendelenmiş lahana, pancar dilimleri alternatif tabakalarını koydu. sıkıca Rammed gerekli değildir. keskinliği Fanlar sarımsak, biber, defne yaprağı 5-6 diş ekleyebilir.

Ardından, marine hazırlamak. Biz gerekir: su, yarım litre, 9 oranında sirke bir fincan şeker yarım fincan ve tuz aynı miktarda. 5 dakika kaynatılır marine, bu yan, ayrılmış ve küçük bir soğuk elde edilir. lahana sıcak şurup Dolgu, bir kapak ile kapatın ve 2-3 gün boyunca oda sıcaklığında bırakıldı. Bu süre zarfında lahana turşusu iyi sadece batırılmış değil, aynı zamanda pancar suyu ve güzel bir koyu pembe bir renk elde edilir.

Şimdi lahana parçalamak için biliyorum, bu yüzden bizim tarifleri geliştirmek için zamanı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.