Gıda ve içecekYemek tarifleri

Nasıl krep için lezzetli hamur pişirmek için?

Krep Rusya'da, kesinlikle putperestliğin günlerde ortaya çıktı. Onların yüzyıllar Gözleme Günü ve diğer tatil pişir. bal ile krep ölen kişi için uyandırmaya başlar. Lanet olsun, kendi içinde, güneş, yeni bir yılın başlangıcını ve yeni bir hayata temsil eder. çocuklar ve yetişkinler krep için - gerçek bir zevktir. Ama bunları pişir amacıyla, biz krep hamuru pişirmek gerekir.

Rus yemekleri pişirme Sırları kadınınkızına büyükanneden anneye, nesilden gelen anne aşağı geçti. Her aile kendi tescilli tarifi vardır krep pişirme. Kalın - Ve bazı ailelerin deliğe ince dantelli krep, diğer tercih maya krep, ve diğerleri - Bahar rulo. Tadı farklı, ama her şeyin başlangıcı lezzetli krep için hamur. Düzgün yoğurun bilmemek, sevdiklerinize sürpriz yapmak olası değildir lezzetli krep.

Aile tarifi ince krep.

Ben yaklaşık 10 yaşında iken, annem açtı krep hamuru nasıl hazırlanacağı sırrı. O zamandan beri, 25 yıldır annemin tarifi bu incelik pişirin. Bu bayram hakkında sadece deli kızım ve kocası.

İşte narin, gül, tatlı, dantelli krep tarifim, hiçbir mayasıdır.

Yani, kullanılacak hamuru hazırlamak için de krep Eğer yapılması gereken 10 adet miktarı:

  • 1 yumurta,
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • bir tutam tuz,
  • Bitkisel yağ 2 çorba kaşığı,
  • 150-180 sıcak g, ancak sıcak süt (küçük bir küçük çay bardağı yazıldı).

Tüm bu katkı maddeleri pürüzsüz hale gelene kadar 2-3 dakika bir karıştırıcı ile derin, dar bir kap içine koyun ve yoğrulur. En önemlisi, nasıl yumurta ve şekeri karıştırın. Ben bir kaşıkla krep için hamur yoğurmak veya fırçalamak için kullanılan, ama bence, blender gür ve havadar hale çok daha iyi kamçı.

Eğer bir pürüzsüz bir kıvama sahip kez, un eklemeye başlayın. Hep gözle bunu, ama yaklaşık 100-150 g.muki bırakır. Yine, iyice bir karıştırıcı ile karıştırın gerekir. Krep için hamur tek yumru olmadan olmak zorunda. Tabii ki, topaklar krep pişirmeye engel olmaz promeshannye değil, ancak tüm bunların güzelliği, incelik ve incelik hemen buharlaşır. Kalın almak mı homojen bir karışım ev ekşi krema türü.

İstenilen kıvama Islah testi süt.

o pan yayılmış böylece Ve sadece krep hamuru kolayca inceltilebilir Ondan sonra da sıvı hale. 1 oranında ılık su ve süt almaya ihtiyacı seyreltmek için: 1. Bir yere 100-150g gerekecektir. Bu tür bir karışımı. Bazıları ev su ile seyreltildi meyilli. olan krep kızartma olduğu gibi ben bunu önermiyoruz "yaltaklanmak." Bir süt diğer Seyreltilen karışım. Çünkü kötü su krep, sopa tava çevrilmiş eklemeden, önlemek için de iyidir. Sütlü hamurun içine su dökün ve yoğurt veya yoğurt içme biraz daha ince elde edene kadar sıvı kadar mikser veya bir çırpma teli ile iyice karıştırın. İşte bu - hazır krep için lezzetli vurucu!

Tüm hesaplamalar 10 krep üzerine yerleştirilen, burada sundu. 20 krep gerekiyorsa Buna göre, ürün sayısı 2 kat arttı. Bir düğünde krep pişirmek ve 100 krep ihtiyacın olursa, sadece 10 kat daha alır!

Şimdi orada ayçiçek yağı kez sadece iyi alüminyum ısınmak için tava, fırça ve krep pişirmeye başlayın! Her gözleme ihtiyaç duymaz zaten hamura eklediğiniz yemeklik yağ beri tava yüzeyini yağlayın. Sadece tavaya hamur küçük pota kısmını dökün farklı yönlere doğru eğin ve yaymak için hamur verir. Onbeş yirmi saniye geçti - bu çevirmek zamanı. her şeyi doğru yaptığınız takdirde, kolayca ve hızlı bir şekilde gözleme çevirmek için yönetmek. 10-15 saniye ve lezzetli yemeğin hazır! Afiyet olsun!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.