Gıda ve içecekIçkiler

Nasıl kaçak içki gelen konyak yapmak - Birkaç basit tarifler

Birçok kişi alışveriş votka alkol bazlı ürünler ev yapımı tercih ederim. Sonuçta, ev yapımı alkol kullanımında bir kişi sertifikalı olmayan, sözde vekil alkole karşı sigortalı. Her zaman hammadde içki yapılan hangi biliyorum ve bu iyice ne kadar temizlenir.

Genellikle insanlar kendileri için hazırlanıyor, çünkü ev yapımı alkollü içkiler, aracı ne de zamanı ne bağışladı oluşturun. kaçak içki tarifi pek bilinmektedir. Bazı kendi eklemeler getirmek: aile sırrı maddeler, zaman ve pozlama koşulları, bileşenlerin oranını değiştirmek sayılabilir. tarifi temeli sabit kalır. Su, maya ve glukoz ya da glikoz-ürün (şeker, reçel, buğday, patates, çilek, meyve, vs) içermektedir. katkı maddeleri, belirli bir oranda karıştırılır. Genellikle şeker bir kilogram su dört ila beş litre ve canlı maya yüz gram alınır üzerine. Biri diğerlerinden ederken, kurumaya onların tercih vermek, briket içinde mayayı seçer. Kuru maya üzerinde ( "canlı") briket değiştirirken, unutulmamalıdır ki, 1 gram olduğu , kuru maya , ıslak, 25 grama eşit.

Moonshine sadece kendi kendine alkollü içecek değil, aynı zamanda diğer alkol içeren sıvıların hazırlanması için bir temel olarak hizmet vermektedir. ev alkollü içeceklerin çoğu uzmanları kaçak içki gelen konyak yapmak hakkında endişeli. Konyak - asil bir içecek, kehribar rengi ve şaşırtıcı bir tadı vardır. Onun zenginliği o meşe fıçılarda yaşlanma yoluyla elde eder.

yapmak için nasıl çeşitli yöntemler vardır kaçak içki gelen brendi. İlk tarifi karışımı votka infüzyon dayanan ceviz duvarlar, karanfil, kimyon, vanilya şekeri ve çay. konyak pişirmeden önce Moonshine iyice temizlenmelidir. Bu amaçla, potasyum permanganat ve aktive edilmiş karbon için. votka bir litre bölümleri bir çorba kaşığı, çay, kimyon ve vanilya şekeri bir çay kaşığı almak için, sitrik asit bir tutam ekleyin ve karanlık bir yerde beş ya da altı gün içinde ısrar ediyorlar. Daha sonra, infüzyon, süzüldü ve şişe edilir.

Nasıl kaçak içki gelen brendi yapmak. tarifi, ikinci

şeker votka alınan çorba kaşığı litre başına, iki defne yaprağı, siyah ve iki bezelye yenibahar, çay kaşığı, vanilya bir tutam, nane yaprakları bir çay kaşığı ve biraz yanma biber. Tüm içerikler kombine moonshine dökün ve on gün boyunca karanlık serin bir yerde yerleştirilir. Sonra tülbentten geçirilerek süzülür içmek.

Üçüncü tarifi öğütülmüş kahve katılmasına dayanır. Gün boyunca ısrar ilk gereklidir. damıtılmış sıvının bir litre 150-200 öğütülmüş kahve gram su ve bir pint alınır. Israr demlemek kahve yirmi gün süreyle olmalıdır. İsteğe bağlı olarak, bu tür karanfil, vanilya, tarçın gibi diğer aromatik maddeler ekleyebilir. infüzyon tamamlandığında, pişmiş şeker şurubu, gerginlik eklemem gerekiyor ve şişelere dökün.

kaçak içki gelen konyak yapmak için nasıl başka öneriler de vardır. Bunlar arasında, kıyılmış içeren orijinal tarifi, en yakın meşe kabuğu. Böyle bir hesaplama ilave edilir: kaçak içki litre başına bir çorba kaşığı. Tarifte bir meşe kabuğu yanında yer alır defne yaprağı ve karanfil, yenibahar, çay, vanilya.

demlemek gelen konyak nasıl bilerek, ev yapımı bu lezzetli içeceğin tadını çıkarabilir. Birkaç kural vardır konyak içmek için nasıl. Bir üçte doldurulması, camın en üstünde, çok geniş bir dar dökülür. Bütün bu içeceğin iyi çikolata, çay veya kahve ile birleştirilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.