Sanayi

MTZ-80 traktör: yaratılış tarihi ve ana karakteristikler.

Bugün ünlü traktör MTZ-80 hakkında konuşacağız. Temel özelliklerini ve değişikliklerini tartışırız.

Yaratılış tarihi

MTZ 80/82 traktörünün inşası, Sovyetler Birliği Bakanlar Konseyi'nin 606 sayılı yayınıyla başladı. Motosiklet sürücüsü olan 1.4, 1.4 sınıf motorlu, 75-85 beygir gücünde evrensel bir traktör üretilmesi gerektiğini söyledi.

Fabrika yönetimi, üretim masraflarını önemli ölçüde azaltmak ve yeniden üretim sürecini hızlandırmak için MTZ 50/52 traktörü yükseltmeye karar verdi. MTZ-50'nin kendisinde çok sayıda değişiklik yapılmıştır. Harici değişiklikler arasında, yeni MTZ-80 traktörünün yeni bir kabin trimi aldığı ve en önemlisi, traktöre yüksek güçte yeni bir modernize edilmiş motorun monte edildiği kaydedilebilir.

MTZ-80, 1972 başlarında ilk testlerini geçti ve bu test sırasında yaklaşık 230 adet ünite ve aletin iş için kullanılabileceği ortaya çıktı. Hızları dakikada 2200 olan yeni bir motorun kurulumundan dolayı MTZ-80 traktörünün hızı, hangi nakliye işlemlerinin daha hızlı gerçekleştirilebileceği sayesinde 33 km / saate yükseldi. Seri üretim Yeni modifikasyonun traktörü 1974'te başladı. MTZ-80 traktörünün fotoğrafı, zamanın bilgi kaynakları olarak yayınlandı.

Kısa açıklama

"Belarus-50" traktörlerinin ve MTZ-80'in benzerlik derecesi% 70'e eşittir, ancak montaj birimlerinin çoğunun modernize edildiği dikkati çekmektedir.

MTZ-80 öncekilerden neredeyse farklı değil: yarı şanzıman yapısı, ön motor konumu, önde gelen arka tekerlekler çap olarak büyütülmüş, ön tekerlek kılavuzları azaltılıyor. MTZ-80 traktörün yalnızca arkadan çekişli bir sürüşü var, ancak MTZ-82 dört tekerden çekişli.

Motor

"Belarus-80" modelinde 4 silindirli 4 zamanlı dizel motorlu D-240 ve D-243 modelleri bulunmaktadır.

Bu motorların üreticisi Minsk Motor Fabrikası. Bu motor yarı bölünmüş bir yanma odası ve sıvı soğutma özelliğine sahiptir. Çalışma hacmi 4.75 litre, kapasitesi 80 litredir. . Ile, Başlangıç, bir elektrikli marş kullanarak yapılır, bazı durumlarda, marka PD-10'un çalıştırma motoru, kapasitesi 10 litredir. a.

Bazı motorlarda, PZHB-200B markasının ön başlatma ısıtıcıları bazen takılır.

Trasmissiya

Ancak sadece mekanik bir şanzıman takıldı. Debriyaj tek disklidir, sürekli kapalı, kurudur. Şanzıman iki kademeli ve iki kademeli olarak sunulmakta ve bir redüksiyon dişlisi ile tamamlanmaktadır . Böylece ileri ve geri vites için 18 vites bulunmaktadır. Bir hız düşürücü takmak mümkündür.

1985'ten sonra üretilen traktörlerde, bir yük ile çalıştırılan hidrolik kontrollü şanzıman, debriyajı kapatmadan dahil edilen aralıkta bulunan 4 vitesten birini seçmenize olanak tanır.

Arka dingil, kilitleme işlevine sahip bir diferansiyele sahiptir, fonksiyon, kokpitteki cila üzerinde bulunan pedalı kullanarak kontrol edilir. Daha yeni traktörlerde kilitleme kontrolü hidrolik olup, modun fazla çaba harcamadan geçişine izin verir.

ekipman

Pnömatik ekipmanlar: römork frenlerinin servis edilebilirliğini sağlayan dağıtım valfi ve kompresör.

Elektrik donanımı: marş motoru, aydınlatma, kabin havalandırması (klima), bazı durumlarda alarm kurmak mümkündür.

Hidrolik ekipman: üç bölümlü sürgülü valf, arka hidrolik silindir, konum ve güç regülatörü, NSH-32 marka dişli pompası.

MTZ-80 çekicinin onarımı, tüm parçaları kolayca değiştirilebildiğinden fazla para ve çok fazla zaman gerektirmez.

modifikasyonlar

"Belarus-80" traktörünün tadilatları, aşağıda ana başlıkları göreceksiniz:

  • Belarus-80.1 - büyük bir kabin var, aynı zamanda bir arkadan itişli yanı sıra MTZ-80 var.
  • MTZ-82 ve 82.1 - dört tekerden çekiş, ikinci versiyonda büyük bir kabin bulunuyor.
  • Belarus-82R - pirinç yetiştirme traktörü.
  • Belarus-82K - dik yamaçlarda (yirmi dereceye kadar) çalışmak üzere tasarlanmıştır.
  • Belarus-80 / 82V - bu modele tersine çevrilebilir bir dişli kutusu takıldığında temel versiyondan farklıdır.
  • Belarus-82 MK - kamu çalışmalarının gerçekleştirilmesi için tasarlanmıştır.
  • Orman endüstrisinde kullanılan T-80L, daha yüksek güç motoru taktığından azami hız 36 km / saat'tir. Tekerlekler aynı boyuttadır.

İlginç gerçekler

Saratov fabrikası "Mossar", ölçek 1: 43'te "Belarus 80/82" traktör model hattının üretiminde bulundu. "Traktörler: Tarih, İnsan ve Makineler" dergisinin altıncı sayısında bir MTZ-80 traktörü kırmızı renkte çıktı ve yirmi dokuzuncu baskıda mavi renkli MTZ-82 satın almak mümkün oldu. Birkaç bültenin ardından MTZ-82R pirinç traktörünün bir modeli mavi renkte görünür.

Kendinize bir traktörün ne olduğunu sormanız yeterlidir ve MTZ-80 traktörünün fotoğrafı bilinçaltında ortaya çıkar. Onun varlığı için bu model pek çok gelişme ve modifikasyona uğradı, ancak tarımda ana unsur olmaya devam ediyor ve sadece ana unsur olmaya devam ediyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.