OtomobilArabalar

Motorlu araç cihazı. Açıklama, çalışma prensibi

Şu anda yüklü olanlar, en popüler motor içten yanmalı motordur. Tasarım ve çalışması , bir taşıt motoru oldukça basit parçaların çok sayıda olan bu oluşur, ancak. Bize daha ayrıntılı olarak bu inceleyelim.

Toplam DIC cihazı

motorların her biri bir silindir ve bir piston vardır. mekanik dönüşüm içine ilk termal enerji olarak araç hareket etmesine neden olabilir ki, meydana gelir. Motorun çıkan krank mili, sürekli döner, böylece sadece bir dakika, bu süreç, yüzlerce kez tekrarlanır.

Makine motor mekanik işe enerji dönüştürme çeşitli kompleksler sistemleri ve mekanizma oluşur.

Bunu nokta:

  • gaz dağıtım;

  • Krank mekanizması.

Buna ek olarak, bu sistemin çalışması aşağıdaki gibidir:

  • güç;

  • kontak;

  • harekete geçirme;

  • soğutulması;

  • yağlama.

krank mekanizması

Onun sayesinde, döner krank içine karşılıklı hareket döner. ikincisi nihai bağlantı iletim tekerlekleri olan, özellikle bir siklik kolay tüm sistemlere iletilir. Ve onlar rotasyonla çalışırlar.

araba araç tekerlekli değilse, hareket için bu mekanizma, belki gerekli olmazdı. Ancak, krank işin bir makinenin durumunda tamamen haklı.

gaz dağıtım mekanizması

Bağlı yakıt karışımı veya hava zamanlama (motorda bir karışım oluşması özelliklerine bağlı olarak) silindir içine akar, o zaman önceden egzoz gazlarını ve yanma ürünleri çıkarılır.

Bu gaz değiştirme darbeleri ile organize edilmesi ve karışımın çalışma hassasiyetini garanti ve ısı bırakımının büyük bir etkinin elde edilmesi ile programlanan bir zamanda belirli bir miktar yer sürer.

besleme sistemi

hava karışımının silindir yakılan yakıta. incelenmekte olan sistem tedarik miktarını ve basit oranını düzenler. Genellikle, iç ve dış karışım oluşumu. İlk durumda, hava ve yakıt silindirin dışında diğer karıştırılır - içinde.

Dış karışım oluşmasına elektrik sistemi, bir karbüratör adı verilen özel bir cihaz vardır. Yakıt havaya püskürtülür ve daha sonra silindirler içine akar.

Tertibat motorlu iç karışım oluşumu ve enjeksiyon sistemi ile araç dizel. Onlarda yakıt özel mekanizmalar vasıtasıyla enjekte edilir, hava silindirleri ile doldurulur.

ateşleme sistemi

motorda var tutuşma meydana gelir. Onlar yüksek yoluyla işlerken Dizel ünite, gerekli değildir sıkıştırılma derecesi aslında ısınır hava,.

motorlar elektrik kıvılcım boşalmasının ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Bununla beraber, ek olarak, ateşleme borusu yanma madde ateşlenir olan çalışma karışımı kullanılabilir.

Bu başka şekillerde ateşe yapabilirsiniz. Ama en pratik kalıntıları bugün sistemini kıvılcım.

başlangıç

Bu sistem başlangıçta motor krank mili dönüşünü elde edilir. Çalışma ve bir bütün olarak motorun bireysel mekanizmalarını başlatmak için gereklidir.

ağırlıklı olarak kullanılan marş başlatın. Onun sayesinde, süreç hızlı ve güvenilir, kolayca gerçekleştirilir. Ama rezerv çalışır pnömatik biriminin bir varyantı olduğu sıkıştırılmış havanın kompresör alıcıları veya elektrikli tahrik ile tespit edilmiş.

En basit sistemi motorun krank mili krank içinden krank ve tüm mekanizma ve sistemlerin işe başlar. Yakın zamana kadar, tüm sürücülerin onunla götürdü. Ancak, ne bu durumda hangi kolaylık hiçbir olabilir. Bu nedenle tüm Bugünlerde bunlar olmadan.

soğutma

Bu sistemin sorunu, belirli bir sıcaklık çalışma ünitesini sağlamaktır. silindirlere yakıt karışımı ısı salınması ile ortaya çıkar olması. Birimler ve motor ısısının ayrıntıları ve sürekli normal çalışmasına soğutulmalıdır.

En yaygın sıvı ve hava sistemleridir.

Sürekli soğutmalı motorun amacıyla, bir eşanjör gereklidir. Sıvı bir ile motorlarda kendi değiştirme ve kapatma ısı duvarları için çok sayıda borudan oluşur rolü radyatör alır. Uzaklaştırılması, daha fazla radyatör yanında monte edilen fan, artırılır.

bağlı olan bir ısı değiş tokuş alanı artar esas ısıtılabilir kanatçık öğeleri için kullanılan cihazların hava soğutmalı yüzeylerde.

Bu soğutma sistemi, düşük verimlilik ve çok modern arabalara nadiren kurulmuştur. Temel olarak çok çalışmayı gerektirmeyen motosiklet ve küçük içten yanmalı motorlarda kullanılır.

yağlama sistemi

gerekli parçaların yağlanması krank mekanizması ve zamanlama meydana mekanik güç kaybının azaltılması için. Buna ek olarak, işlem aşınma parçaları ve bazı soğutma azaltılması katkıda bulunur.

Yağ pompası ile boru üzerinden sağlanan araç motorlarında yağlama esas olarak basınç altında kullanılır.

Bazı elementler, püskürtme ya da yağ içinde daldırma ile yağlanır.

İki zamanlı ve dört zamanlı motorlar

Birinci tip motorlu araç cihazı oldukça dar bir aralık içinde tatbik edilmektedir: mopedler, ucuz motosikletler, tekneler ve benzokosilkah. Dezavantajı egzoz gazlarının çıkarılması sırasında yanıcı karışımın kaybıdır. Buna ek olarak, zorunlu tasfiye edilmesi ve egzoz valfı termal kararlılığı üzerindeki aşırı talepleri motorun büyüme oranları için bir neden vardır.

dört zamanlı motor bu dezavantajların kam mili sayesinde var. Ancak, bu sistem kendi sorunları var. motorun çalışması en iyi modu krank mili bir devir çok dar bir aralığında elde edilir.

teknoloji ve olası elektronik BU ortaya çıkması gelişmeler bu sorunu çözmek için. İç motor düzeneğine Şimdi uygun zamanlama modu seçilir ki bu durumda elektromanyetik kontrol, içerir.

Çalışma prensibi

aşağıdaki gibi BUZ çalışır. Yanma odasında karışımın çalışma sonra sıkıştırılır ve bir kıvılcım ile ateşlenir. Yanma silindir pistonu tahrik eden bir süper güçlü basınç ürettiğinde. O, inme denir (alımı ve sıkıştırma sonrasında) Üçüncü saat döngüdür alt ölü noktaya, doğru hareket etmeye başlar. Şu anda, piston nedeniyle krank milini döndürmek için başlar. Piston, sırayla, üst ölü noktasına hareket dördüncü saat devir motoru egzoz gazları iter - serbest.

Dört zamanlı operasyon oldukça basittir. genel araç motor ünitesi ve onun çalışma rahatça Video motorun içten yanmalı motorun çalışmasını gösteren izlemek nasıl daha kolay anlamak için yapmak.

akort

Birçok araç sahipleri arabanın alışık, bunlar ondan daha fırsatlardan o verebilir daha almak istiyorum. Bu yüzden sık sık kapasitesini arttırarak, motorun bu ayar yapmak. Bu birkaç şekilde yapılabilir.

Motorun yeniden programlayarak bilgisayar tarafından daha dinamik performans olarak ayarlandığında Örneğin, chip tuning bilinmektedir. Bu yöntem destekçileri ve muhalifleri hem sahiptir.

Daha geleneksel bir yöntem olan alterasyon bazı gerçekleştirir motoru, ayar edilir. Bu onun pistonlar ve bağlantı çubukları altında uygun bir ile krank değiştirerek yapılır; Türbin set; Sofistike manipülasyon aerodinamik ve benzeri gerçekleştirin.

Motorlu taşıt cihazı çok zor değildir. Ancak, herhangi bir değişiklik istenilen sonucu olduğunu sırayla öğelerin çok sayıda, bu dahil, ve aralarındaki koordinasyon ihtiyacı, onlar gerçekleştirilecektir kim düzey profesyonellik gerektirir. Bu nedenle, bu karar vermeden önce, onun zanaat gerçek bir usta bulmak için çabalarını alarak değer.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.