Sanayi

"Moskova", bir füze kruvazörü. Moskova füze kruvazörü "Moskva", Karadeniz Filonun amiral gemisidir

onun filo derece güçlü ve zengin bir devlet vardı, böylece eski çağlardan beri, bu bir gelenek haline gelmiştir. Bu, özellikle her zaman çok pahalı mal çalışmasına savaş gemileri için geçerlidir. Bugün, bu açıklama çok doğru. Gemiler - korkunç pahalı arabalar, böylece bir filoya sahip inanılmaz o vardır devlet, uluslararası prestijini güçlendirir.

1990'ların iniş ve çıkışlara rağmen, ülkemiz donanmasını tutmayı başarmıştır. Bugüne kadar, yavaş yavaş genişledi ve modernize etmiştir. Ne yazık ki, bu süreç yavaş ve gemiler SSCB'nin son yıllarda olduğu kadar erken devreye çünkü hala çok önem korur. Bunun bir örneği -. "Moskova" Bu ada sahip Füze kruvazörü hala denizlerin çokluk içinde zorlu bir gücü temsil eder.

temel bilgiler

"Uçak gemisi katili" - Onun bir fırsat denizciler kendisine verildi, en az bir takma ad caizse. Bu tüm Karadeniz filosunun amiral gemisi değil, aynı zamanda tüm Rusya'nın filoları en güçlü gemilerinden biri ibaret değildir. Ev portu - Sivastopol. Sürekli kira konusunda tartışmalar vardı Ukrayna tarafıyla gibi tanınmış olaylara Karadeniz Filosu, rahatsızlık bir sürü vardı. Artık tüm bu önemsizdir.

Yerleşik "Moskova" (füze kruvazörü, elbette) Nikolayev kentinde oldu. Başlangıçta, gemi adı "Glory" verildi.

Atama, devreye alma

Bu kruvazör 1164 "Atlas" projesinin ana nesnesidir. Sovyet Donanma kompozisyon anti-denizaltı gemisi (1123 tarafından tasarlanmış) "Moskova" lağvedildi sonra, gelecekteki lideri hemen onun adı var. Ana amacı derhal büyük gemilerin olası (örneğin, uçak gemileri) düşmanı, hava savunma ve kıyı yangın onların iniş kapsayacak öldürülmesini hedeflenmiştir.

o "Moskova" operasyonda piyasaya sürüldüğünde? Füze gibi erken 1982 olarak suya kruvazörü, ancak kullanımı resmen 1983 yılına kadar başlayacak olan.

O, ünlü Ne kruvazör kaldı Nerede?

hizmet Onun asıl yeri Akdeniz oldu. Defalarca "Moskova" limanları olan kıyıları o yıkar tüm devletler görülen. Toplantı Malta adasında Aralık 1989'da yer Mihaila Gorbacheva ve George aldığında Bush (kıdemli, elbette), bu gemi bütün konferansın güvenliğini sağlamak olduğunu.

Modernizasyonu, mücadele kullanımı

1990 yılında GRKR "Moskova" modernizasyon için memleketi Mykolayiv döndü. Sovyetler Birliği'nin çökmesiyle tam olarak 8.5 yıl sürdü çünkü bu sadece ve sadece 13 May 1998 o yeni bir bayrak ve yeni bir ülkenin bayrağını aldı. Buna ek olarak, Karadeniz Filosu devriye gemisinin aynı anda "Moskova" da Muhafız unvanını aldı hangi "Kırmızı Kafkasya", çıkarıldı.

2003 yılında GRKR "Moskova" ilk Sovyet döneminden beri uluslararası sahnede parladı hangi bir olay oldu. Biz Karadeniz, Pasifik Filosu ve Donanma dost Hindistan tarafından ortaklaşa yürütüldü "Indra" egzersizleri, bahsediyoruz. Bir yıl sonra o İtalyanlar ile ortaklaşa gerçekleştirildi egzersiz "IONIEKS-2004", katıldı. 2008 yılı başında şirketin uçak gemisi "Sovyetler Birliği Kuznetsov oramirâl", ve ona eşlik eden gemilerin Akdeniz'de buluştu.

Ağustos 2008'de, "Moskova" karşısında Karadeniz Filosu ise Osetya sularında, barışa Gürcistan'ı zorlamak için operasyon katıldı. gelecek yılın başında, bir yüz yıl önce Sicilya'da meydana gelen korkunç depremin yıldönümü adanmış anma etkinliklerine katıldı. Ardından, İmparatorluk Deniz Kuvvetleri denizciler sonrasında aktif olarak katıldı.

Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri için "Moskova" değeri

Genel olarak, devlet sermayesinin adıydı adı olan gemiler, inceleme altında her zaman vardır. Ben bir istisna ve "Moskova" idi. Füze kruvazörü defalarca gemide SSCB ve diğer ülkelerde hem en güçlü kişileri sürmüştür. Ancak bu hurda bu gemiyi gönderme düşünmek 1990'ların başlarında ülkenin yeni makamlarını engelleyemedi.

Biz karmaşık bürokratik gecikmeler yönetmek kadar Nikolaevsk stokları üzerinde hiçbir şey, yaklaşık sekiz buçuk yıldır bu kruvazör durdu söyleme. Neyse ki, verilmez, metal kap haline getirilir ve Karadeniz Filosu efsanevi lideri kaybetmedi.

gereği üzerinde

"Ekonomik ekonomi" ve yerli medyada "maliyetlerin azaltılması" sonrasında 1990'ların ortasında sık sık tüm savaş iltihaplı. "Uzmanlar" uzun ve yoğun şekilde tartışılan ve gemi tabi ülke olup olmadığı. Birçok olduğunu Pasifik Filosunun sorumluluk bölgesinde ona "sollamak" sunan bu kruvazör bakış bir ekonomik açıdan dezavantajlı olan Karadeniz'e tutmak inanıyordu. Bunlar aktif olarak yabancı rakipler destekledi. Onlar kesinlikle "uçak gemisi katili" Bu sularda görevini taşıyacak fikrine etkilendim değildir.

Ağustos 2008 ülke "Moskova" ihtiyacı nasıl gösterdi. Muhafızlar füze kruvazörü döküntü kararlarından NATO tuttu ancak "ağır sözcüğü" idi. Şimdi bu hatırlamak kabul edildi ancak Karadeniz'de "beş günlük savaş" sırasında ittifak gemilerin büyük bir sayı oldu değil nasıl. Ama Moskova (sermaye) neler olduğunu şaşırtıcı rahat bir tutumdur.

Cevap basitti: füze kruvazörü "Atlanta" projesi kolayca hurda NATO gemilerinin tüm fribordu grubunu yapabiliriz. Bütün bu iyi bilinmektedir ve bu nedenle silahlı nötr bir tür tutulur.

Her şey nasıl başladı

Nasıl proje 1164 yılında füze kruvazörü Rusya'yı göründü mü? Bu sınıfın ilk gemi adı "Aurora" şifreli ve gelişimi geçen yüzyılın ortalarından 70-ler almıştır. Başlangıçta, baş tasarımcı Alexander Perkov tarafından onaylandı, ancak daha sonra Mutihin V. değiştirdi. Deniz Kuvvetleri itibaren atanan A. Blinov, ikinci sırayı kaptanı gözlemleyerek.

Tasarım ekibi önce gerçekten önemsiz olmayan bir görev idi. askeri savaş gemileri gelen sınıfını ama tahkimat kıyı çizgileri ile birlikte, kıyı alanı yerel uçaksavar savunma olarak sağlamak ve toplu savunma parçası haline mümkün olacaktır yönlü mücadele makinesi, sadece ihtiyaç vardı aslında.

Ancak, çok zor tasarımcılar ile zekice başa. Onlar S-300 savaş zafer kompleksi, daha sonra, (mektup "F" ile ayırt edilebilir) geminin bir versiyonunu oluşturulan yeni bir araca ayarlayın kaplı aldı. Bu silahlar hala yüksek aciliyet korur ve Karadeniz Filosu gemilerinde hava saldırıları yansıtmak için yeterince emin kılar.

hangi teknik çözümler kullanılmıştır?

Genellikle "Atlanta" yaygın proje 1134B gemilerden iyi kanıtlanmış çözümleri kullanılmaktadır. Tabii ki, bunlardan birkaç işlenmiş, ancak ana teknik üssü önemli değişiklikler olmadan kalmıştır. O zamana kadar bu donanmada lakabını "Boukari" var proje 1134B, yedi gemi inşa edilmiştir. sıralamadaki bu zamana kadar da Rusya Federasyonu'nun Karadeniz Filosunun parçasıdır yalnız "Kerç", bıraktı.

"Moskova" ana taktik özellikleri

bu muhteşem geminin Deplasman 11 500 tondur. Geminin toplam uzunluğu 186 metreye eşittir. 42.5 metre - yüksekliğinin 21 metre genişliğinde bulunmaktadır. Beklendiği gibi, sediman kadar etkileyici uzay gemisi 8.5 metre olmasıdır. Elde edilebilecek maksimum hızı (bunu daha sonra ele alacağız) - 32 knot, her zamanki kurs - 16 knot. santralleri dört gaz türbini aygıtı olarak işlev olarak, her biri güç 22.500 litredir. a. damar hareketi sadece iki vermek pervaneleri.

Biz 16 deniz mili hız hakkında konuşursak, daha sonra bu koşullar altında, 6000 özerk seyir aralığı deniz mili (- yaklaşık 12 000 km metrik sisteme çevrilmiş). zaman gelince, tam bir ay avtonomki erzak eksikliği. 510 kişilik mürettebat, muharebe personel sayısı arttırılabilir. eşlik etmesi için ve istihbarat kullanılan çok amaçlı helikopter Ka-27, iniş yeri kıç yer almaktadır.

Temel teknik bilgi

Bütün gemiler "Atlas" projesi bir tahrik her mili üzerinde motor, ancak ikincil yanma powerplants bir çifti değildi sadece tamamen yeni bir gaz türbini tahrik sistemi aldı. motorlar ısısı ısı geri kazanım devresi (TCA) olacak zaman, yeni bir teknik çözelti uygulandı. Bu yardımcı türbin powerplant döner buhar haline sıvı dönüştürülür.

Bu çok büyük bir avantaj sağladı. Hatta 18 knot yakıt verimliliği de seyir esnasında% 12 oranında artmıştır. En yüksek hız bu sınıfın gemileri neredeyse bir rekor olduğunu, şimdi olduğu kadar 32 kadar knot sorumluydu tüm motorlarını kullanarak.

vücut Özellikleri

Blinov, vücudun hemen hemen tüm unsurları kalınlığı, en azından 8 milimetre sahiptir teknik çözüm tasarımcıları tarafından elde Navy, gelen gözlemleyerek. yollu konuşma ile, çok daha Tahmini'nin gerekti. Bu nedenle know-how için, bu Rus askeri gemileri yüksek dayanıklılık ile karakterizedir. Ama her şey kötü yanları vardır: nedeniyle% 28 oranında büyüdü (proje 1134B gemileri ile karşılaştırıldığında) kullanılan tasarım çözümleri yer değiştirmeye.

Doğruyu söylemek gerekirse bu makinelerin karşılaştırılması prensipte çok doğru olmadığını belirtmek gerekir. Böyle Rus savaş gemileri ve antisubmarine gemileri sadece görünüm ve teknik çözümlerin bazı çok benzer olması.

Başlangıçta, "Moskova" ve diğer "Atlanta" füzeleri P-500 "Bazalt" silahlanmışlardı. ateş kontrol sistemi - "Argon". Başlangıçta, gemiler 16 tür füzelerdi. Onlar üst güverte üzerinde bulunan sekiz eşleştirilmiş madenlerde monte edildi. Bundan başka, yükseltme eski füzeler P-1000 "volkan" olarak değiştirildi. Bu füzeler yaklaşık 700 kilometre uzaklıkta hedefleri vurabilir.

muharebe sistemlerinin Temelleri

ateş kontrol sistemi tüm 16 füzelerin (bir gol yenmek için) bir kerelik başlangıcı dahil muharebe çalışma modunu sağlar. yollu konuşma olarak, bu salvo dünyanın herhangi bir taşıyıcı sürdürmek değildir. Nasıl bu deniz savaş gemileri böyle uzun menzilli lansmanları de hedeflerin koordinatları mi? Çok basit: Ya uydular veya uçakların Tu-95 veya istihbarat ve hedefleme kendi sisteminin çalışmalarıyla.

Uçaksavar silahlanma kruvazör

etkili bir gemide hava saldırıları sadece iki SAMs monte edilir yansıtmak için. İlk olarak, P-300F, topluca veya bölgesel hava savunma sistemine yönelik. İkinci, "Osa-M" sadece geminin kendisinde saldırı uçakları, helikopterleri ve düşman füzeleri yansıtacak şekilde tasarlanmıştır.

S-300F için sadece sekiz başlatıcısıdırlar ayarlar davul nispeten hızlı şarj ve fırlatma hizmeti yapmak için izin türü. Bunlar üst güverte ve kruvazör kıç bölgesinde yerleştirilir. etkin bir şekilde başlatılması ve hedefleme sürecini yönetmek için özel radar deniz silah sistemleri dahil edilmiştir. Onun özelliği "aşamalı dizide" yapılan anten vardır.

Dediğimiz gibi, kendini savunma gemi için güvenle yaklaşık on kilometre mesafede hedefleri vurmak için izin verir kompleksi "Osa-M", kullandı. Bu (iki düzlemde faaliyet hedef arama sistemi ile), iki PU oluşmaktadır. eski gemiler kendini savunma kiti aksine ayrıca kendi kontrol sistemi vardır. Toplam mermi iki kompleksleri SAM "Yabanarısı" tam olarak 48 füzelerdir. Bu duruma göre, S-300 64 cephane sağladı.

Ek uçaksavar sistemi

Ama bu olasılık uçaksavar kruvazör sınırlı değildir. gerçekten çok fonksiyonlu savaş birliği yapmak için, (tabii ki, otomatik) 130 mm biriminin, AK-130 (aynı zamanda karada ateş ve açık deniz tesisleri olabilir) evrensel tasarım dahil. etkinliğini artırmak için, radar algılama tam bir sistemdir "Aslan."

Diğer şeylerin yanı sıra, gemi 30 mm altı namlulu silahlarla AK-630M bütün bir pile sahiptir. Pil - güdüm sistemi ve hedef izleme "flama" tarafından kontrol edilir, her biri iki tesisat,. "Fırkateyn" ve "Sunrise": Geminin yakın, hem de bilginin temini yerleşik uçaksavar silahlanma sorumlu radar "Bayrak" için hava sahası durumu, diğer iki radar kurulumların kadar dahil yaptı. Bunların antenler katı ön ve ana direkler üzerine monte edilir "katil uçak taşıyıcılar."

düşman denizaltıları mücadele

Sovyet tasarımcılar denizaltılar olabilir nasıl zorlu bir rakip unutmadık. onları da korunmaktadır şok uzmanlık kruvazörüne rağmen: bir çekili anten ve bombeli içeren kanıtlanmış bir sonar kompleksi "Platin" vardır. düşman denizaltıları doğrudan Saldırının Torpil atmak için sadece iki 533 mm cihazını sağladı.

zaman olarak Aksine, iki RBU-6000 kurulum (füze ve bomba) On düşman torpido yaylım tarafından gemiyi korumak için tasarlanmıştır.

projenin tüm gemilerin Genel değerlendirme

"Atlas" Projenin toplam dört gemilerde dayanmaktadır. operasyon sadece üç verdi. Halen kullanılmakta olan gemilerin her biri. Bunlar Karadeniz, Pasifik ve Kuzey filoları üzerinde hizmet vermektedir. tip 1144 "Orlan" öncekilerden farklı olarak Prensip olarak, "Atlas" projesi gerçekten değerli ve dikkat hak ortaya çıktı. 1164 yılında Proje Mahkemesi çok daha az yer değiştirme, ama silahlanma kötü değildi ve öncekilere göre daha iyi çoğu durumda.

Buna ek olarak, hatta zaman öncelikli saldırı silahıdır verildi yaratma. Buna rağmen, yeni kruvazör yeterince zayıf yönleri vardır. Böylece, 96 gemilerde "Orlan" projesi S-300 için füze, vardı sadece 64 adet "Atlantis" iken. Buna ek olarak, SAM "Osa-M" bir kez hava saldırılarına karşı kendini savunma gemileri için en iyi vasıta vardı, ama onların kruvazör fırsatlardan zamanında açıkça yeterli değildir. Son olarak, gemiler üzerinde Projesi 1144 sadece 16 PU "Hançeri" vardı.

Böylece, Proje 1164 kruvazör mükemmel savaş gemileri onlar güvenilir hava kapağı yalnızca, savaşa göndermek planlanan Deniz Kuvvetleri kullanımına geç Sovyet doktrini tüm gereksinimlerini karşılamaktadır. Ne yazık ki, gelinen aşamanın böyle bir doktrin kötü karşılık gelir. Havadan gemilerin güvenilir koruma sağlamak her zaman mümkün değildir, bu nedenle kendi hava savunma sistemine özellikle önemlidir.

Proje damarlarının ana sakıncaları

(Yukarıda tarif nüansları hariç) en önemli dezavantajı, Cı-300 kompleksi içerdiği kavrama ve yönlendirme amacıyla amaçlanan tek kanallı radar ( "dalga") varlığıdır. Ayrıca, birim arızası gemi durumunda neredeyse tamamen birden fazla yön saldırıyı yansıtmayabilir hava, "Dalga" dan saldırılarından az ya da çok yeterli koruma kaybeder. Biz kruvazör benzer Amerikalılar hakkında konuşursak (proje "Ticonderoga" kapsamında inşa), sonra bunların her otomatik taşıyan ve çok cephede hedefleri vurmaya dört (!) Bağımsız radar monte edilmiştir.

Böylece, sadece bir radar istasyonu sadece varlığı düşman savaşçıları bakış açısını olumlu yönde nispeten kolay hedef "Atlanta" döner, ama aynı zamanda son yıllarda çok sektörlü saldırı alanında büyük fırsatlar göstermek son derece tehlikeli NATO karşıtı füzeler yapar.

Bu gemiler Nikolayev kentinde kurulmuştur bulunmaktadır. Böyle bir mahkeme inşa edilecek olası değildir olacak şekilde Tersane, başka bir ülkenin topraklarında değil, aynı zamanda kötü durumda sadece şu anda. Sadece böyle bir şey yapımını kurmak mümkün olacaktır yerli savunma sanayi için umut.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.