FormasyonBilim

Temporal kemiğin kanalları. Anatomi: temporal kemik

İnsan vücudunun her kemik büyük makinesinde en önemli "dişli" dir. Kafa kemik elemanları koruyucu bir işlevi yerine. Bu elemanlar temporal kemik içerir.

temporal kemik: açıklaması

Kafatasının ve bu nedenle buhar banyosu her iki tarafında bulunan temporal kemik ait kafatası önemli bir parçası. Daha kesin olmak gerekirse, bu beyin kapsayan kafatası bileşenlerinden birine aittir. Onun sfenoid, parietal ve oksipital kemikleri Surround.

hareketli çene ile birlikte bu kemik elemanı bir şekilde birleşir. paralel olarak elmacık kemiği onlar elmacık kemer oluşturdular.

Zamansal elemanın kendisinin de kendisini oluşturan bir dizi parça ile temsil edilen bir entegre olmayan kemiktir.

Altı puan temporal kemik kemikleşme geliştirmek. embriyonik gelişim 8 haftanın sonunda ilk pullu parçalar kemikleşmek için. 3 ay Katılaşmadaki davul oluşur. Piramidin kıkırdak bölgesinde cenin gelişiminin 5. aydan gelmesiyle kemikleşme çeşitli alanlar vardır.

doğum öncesi dönem için, temporal kemik zaten bağ doku ile ve bu parçalar arasında pul pul parçalar ve tambur Petröz parçası yerleştirilmiştir yarıklar içermektedir.

Kemik yapısı

aşağıdaki gibi temporal kemiğin anatomisi olduğunu. Bu piramit tambur kısmı ve ölçekler izole edilir.

Piramit da kayalık bölümünü denir. Ve sebepsiz değil, bu unsur bir katı kemik eleman oluşur çünkü. Bunu formunda kayalık parçası, üçgen piramit (adı gibi) çok benzerdir. Piramidin taban mastoid görüntülenir.

Piramit, aşağıdaki parçalardan oluşur: bir uç; Ön, arka ve alt yüzeyleri; Apikal arka ve alt kenarı.

Piramidin ön yüzeyi ileriye ve yukarı doğru ifade edilen bir konuma sahip bulunmaktadır. Piramidin tarafta temporal kemik ölçekler olur. Temporal kemiğin bu iki eleman arasında taş pullu deliktir. merkezi kısmında, piramidin bir ön yüzey, bir hafif kavisli elevasyona sahiptir. bir çatı olarak işlev görür düz bir kısım bulunan pul şeklinde delikler bu tepeler arasında bir mesafede timpanik boşluğun.

merkeze yakın piramidin arka yüzeyi. Pratik olarak bu yüzeyin merkezinde internal akustik kanal akar küçük piramit işitsel açıklığa sahiptir. podduzhnaya fossa bulunduğu işitsel açıklıklar kenarındaki. Ve bir açma vestibüler kanal alt tarafında.

Piramit yüzeyi kabartma alt yüzey zor bulunur. alt yüzey mastoid akar.

piramit üst kenarı tutturma ön ve arka yüzeyleri arasında bir sınır çizgisidir. oluğun tabanına göre petrosal sinüs olup.

Arka piramit kenarı arka ve alt yüzeyleri sınırlandırır. alt yüzeyi boyunca oluk Petrosal sinüs aittir. oluğun yanına civarında dış delik tübül salyangozlarına bir çöküntü olması.

İçerden piramit işitme ve denge organlarını yerleştirir.

Diyagramda gösterildiği gibi:

 1. Pullu kısmı veya ölçekler. Bu kemik elemanı yivlidir üst kenarı olan bir tabak, bir konveks dış şekle sahiptir. Adından - terazi - bu parça nedeniyle parietal bitişik ucuna tekabül eden (ölçekli) olarak ve sfenoid kanat ile örtüşür kaynaklanıyordu. alt kenarında piramitin ve tambur mastoid kısmı ile birleşir. pürüzsüz bir yapıya sahip olan dış yan zamansal fossa oluşturur. ölçekler zigomatik bir kemik zamansal süreci yönünde zigomatik işlem başlık kaynaklanan ve buna zigomatik kemer oluşturmak üzere dişli bir kenar vermektedir. Aşağıdaki pullu kenarları gösterilmektedir.
 2. Zigomatik süreci. Bu eleman elmacık kemiği ile bir bağlantı kısmı olarak hizmet vermektedir. işlem, kök ikisine göre ön ve arka ve aralarında alt çene takmak için fossa yerleştirilir.
 3. Eklem tüberkül. Bu zigomatik işlemin kök ön alt kenarında yer almaktadır. geniş ağız açma zamanında alt çene kemiği başı öne yerinden çıkmasını önler - Bunun işlevi, alt çene bölünmesi için çok önemlidir.
 4. Mandibüler fossa. Kemik malzemeden yapılmış dış kulak yolu, ince plakadan izole edilir. Bu ayrım ters yönde eklem kısmında patolojik proses kulak kepçesi taşıma işlemi ile ilgili iyi bir etki.
 5. Dış kulak girinti. Bu delik, temporal kemiğin dış tarafında yer almaktadır. Temporal kemiğin timpanik parçası - Ön ve alt ile mastoide arkasındaki terazi ile tepesinde.
 6. Aksi taş tambur olarak bilinen Glazerova yuvası. Temporal kemikte timpanik kısmının kulak zarı çatısı çıkıntı yapan kenar kısmı sınırlayan bu dar oyuk;
 7. tambur parçası. Bu kemik plakası boyutu ve kavisli şekil büyük değildir. Bu temporal kemiğin bitişik kısımlarına bağlanmıştır. Davul bölümü ölçekleri ve mastoid ile birlikte üç tarafını saran dış kulak açıklığı korur. temporal kemiğin Bu üç bölüme, ön ucu, arka ve alt ile birleştirilir. Onlara toplanma denilen mastoid silindirli yuvası yerleştirin, bu açılış duruşmasında arkasında yer alır. İşitsel delik kulak boşluğunun son noktasıdır işitme kanalına, geçer. konektör önüne itibaren davul-pullu çatlak yatıyor.
 8. Mastoid. Açılış işitme arkasında yer alır temporal kemik, bu arka parçası. pullu kısmından itibaren bu paryetal çentik şekilde ayrıldı. mastoid dış başın kasların tutunduğu itibaren onlar iyi onun dışbükey ve pürüzlü yüzey sayesinde tutulur.
 9. Stiloid süreci. Bu kas dokusu ve bağ bileşiği bölümünü içerir. Stiloid - oluşum doğası gereği solungaç doğaya sahip temporal kemik, bir fragmanı. O dil kemiği kemerin bir kalıntı unsurdur.

fonksiyonlar

temporal kemik üç işlevi vardır:

 1. Koruyucu. kafatası kemikleri geri kalanı ile birlikte Temporal kemik hasarı her türlü gelen beyni korur.
 2. Başvurusu. Kafatası kemiği temporal lob onun dayanak noktası olarak, beyin destekler.
 3. Temporal kemik - Kafa kaslarının yerini tespit.

Buna ek olarak, bu kemik organları ve işitme cihazı, denge kanalları içerir ve çeşitli kanallar ve kan damarları uzan.

Fonksiyonlar Temporal kemiğin anatomisi üzerinde tamamen bağımlıdır. Buna ek olarak, yakındaki kemiklerin konumu da işlevlerini etkilemez.

Temporal kemiğin kanallar

temporal kemik tamamen farklı girintiler kanallarındaki oyukları çizgili edilir. kanallar ve temporal kemik boşlukları damarları, sinir dallarının, arterler için kullanılır. Kanallar temporal kemik kısmını dokunmuş, içi boş bir boru şeklinde ipliklerini temsil eder.

Aşağıdaki tablo temporal kemik kanalları gösterir.

Temporal kemiğin kanallar
kemik tüneller Hangi boşluğu bağlamak Yani kanalları haçlar
ön kanal Piramidin arka duvarı ve tığ delikli mastoid 7 yüz siniri, kayalık arter ve tığ-mastoid gemiler
karotid kanal Piramidin tepe ve kafatası dış tabanı Karotis arter ve uykulu pleksus
Kas-kanallı boru kulak boşluğu ve piramitler üst duvarı Dış barban arter işitsel tüp
tübül timpani Ön kanal orta kulak ve tambur boşluk 7. yüz siniri ve arka tambur arter
mastoid canaliculus Boyun yiv ve mastoid yuvası aurikülar uzantı 10 pneumogastric sinir
davul tübül Stony çukur, piramit kulak zarı alt duvarı alttan çalışır Küçük kayalık sinir damar timpanik arter,
Sleepy-davul tübülleri Kenar uykulu kordon ve tympanum Sleepy davul sinirler ve arterler
tübül salyangoz İç kulak organı ve piramidin alt tabanını başlat Viyana salyangoz tübül
İç kulak yolu iç kulak ve kafa çukuru arkasında 7 yüz siniri, 8 koklear sinir ve iç kulak arter
sıhhi tesisat holü Arka tarafta bulunan iç kulakta ve fossa başlangıcı, akan su damarlar

Kanal yüz siniri

Temporal kemiğin yüz kanalı düşünün. O kulağın içinde bulunan işitme cihazı, alt kısmında başlar. sinir lifi kayalık çatlak kanalına iletmek - Odak noktası yanal olarak ifade edilir. Bu bölgede, bu yüz kolentsa kanalı olarak adlandırılan bir spiral meydana getirir. Bu piramit doğru açı eksenine yörünge paralel boyunca, temporal kemik tarafına doğru kaparili ve arka onun bir şekilde ön kanalı devam eder. Daha sonra dikey yönde olur ve kulak zarı arka duvarına mastoid açıklığı sona erer.

karotid kanal

Karotis kanal temporal kemik bir açıklık (diyafram) şeklinde piramit alt tarafında yoluna başlar. Onun yönü - sağ ve yukarı, ama piramidin yüzeyine yakındır. Kanal 90 bir açı ile bükülmesi ve piramidin tepesinde dış açılım yapar. kanaldan karotis arter çalışır.

Kas-kanallı boru

iç kulak cihazının işitsel tüp bir fragmanını - Kas-Tüp temporal kemik kanal. Kanal, yani ön kenarı ve temporal kemiğin ölçekleri arasında yer alan piramit üst kısmında başlar.

tübül timpani

Bu tübül yüz sinirinin kanalından başlar, ancak orijin biraz Stylomastoid açıklığından üzerinde yer almaktadır ve taşlı-Tambur aralığı içinde sona erer. temporal kemik tablodaki Bu kanalın içerik daha ayrıntılı olarak gözden geçirilmiştir.

mastoid canaliculus

juguler fossa kanal uçlarının alt yüzü ile kesiştiği ve mastoid-Tambur aralığı içinde ayrılan tübül kökeni alır. vagus sinirinin onun tutma kolu ile mastoid oyuk kanalı.

davul tübül

Davul tübül kayalık gamzeler altından kaynaklanır. yukarı doğru ve düz yoluna devam etmektedir. Çaprazlar kulak boşluğunun alt kısmında yer alan ve yukarı doğru burun yönlendirir ancak oluk şeklinde olabilir. Onun sonu temporal kemik piramidin ön tarafında yer alır kayalık çatlak sinir yoluyla dışarı çıkar.

Tambur kanalının oyuk silindir sinir içerir.

Sleepy-davul tübülleri

Toplamda, iki uykulu-davul tübül vardır. Bunlar ayrıca kulak boşluğuna gösterilen duvar uykulu kanal başlayın. Bu kanalların fonksiyonu - taşıma.

temporal kemiğin kanalları şematik üzerinde görüntülenir. Bunlar kemik meydana gelen süreçlerin karmaşıklığı göstermektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.