FormasyonBilim

Ölçülen radyasyon nedir? iyonlaştırıcı radyasyon

"Radyasyon" kavramı sıkıca çok olumsuz ve tehlikeli bir fenomen olarak aklımızda dayanmaktadır. Ancak insanlar kendi amaçları için kullanmaya devam. o gerçekte nedir? ölçülen radyasyon nedir? o canlı organizmayı nasıl etkiler?

Radyasyon ve Radyoaktivite

Latince kelime radyasyon "hafif", "ışıklar" olarak tercüme radyasyon ve terim bu nedenle enerji emisyon sürecini temsil eder. Enerji parçacıkları ve dalgaların akımlar biçimindeki bir alana yayar.

radyasyon çeşitli türleri vardır - termik (kızıl ötesi) ışığı, ultraviyole iyonize olabilir. Geçen en tehlikeli ve zararlıdır, burada da dahil alfa, beta, gama, nötron ve X-ışınları. Bu madde iyonize edebilen bir görünmez mikroskobik parçacıklardır.

Radyasyon kendi gelir gelmez, bazı özelliklere sahip maddeler ya da nesneler tarafından oluşturulur. bozunma enerjisi yaymak için başlar, bu malzemelerin atomların çekirdeklerinin, kararsızdır. iyonlaştırıcı madde ve deneklerin yeteneği (radyoaktivite) radyasyon radyoaktivite olarak adlandırılan.

radyoaktif kaynaklar

Doğal ve yapay: - radyasyon kanının aksine sadece nükleer santraller ve bombaları var, bunun iki tür olduğunu belirtmek gerekir. İlk neredeyse her yerde mevcuttur. Uzayda böyle bizim güneş gibi yıldızlı yayabilir.

Dünyada, radyoaktivite su, toprak, kum, ancak bu durumda radyasyon dozu çok büyük değil. Bu saatte 5 ila 25 mikro Röntgen arasında olabilir. radyasyona Yetenek ve gezegen kendisi sahiptir. Her bağırsakları çok sayıda içeren radyoaktif malzeme, örneğin, kömür ya da uranyum. Bu özellikler bile tuğlaları var.

Yapay radyasyon insanlar sadece XX yüzyılda almıştır. Erkek yüklü parçacıkların hareketi hızlandırmak için enerji üretmek için stabil olmayan çekirdek maddeler üzerinde çalışmak için öğrenmiş. Sonuç olarak, bu tür çelik radyasyon kaynağı, nükleer enerji ve nükleer silahlar, teşhis ve sterilizasyon ürünleri için araçlar gibi.

ölçülen radyasyon nedir?

Emisyon radyasyon çeşitli işlemler ile birlikte, bununla birlikte, akım ve dalgalar iyonlaştırıcı etkisini karakterize birkaç birim bulunmaktadır. radyasyon ile ölçülür ne İsimler genellikle onu muayene bilim adamlarının adları ile ilişkilidir. Yani, curie, kolye ve X-ışınları orada becquerel. radyasyon ölçülür özelliklerinin objektif bir değerlendirme için, radyoaktif maddeler :

ile ölçüldüğü üzere

ölçülen radyasyon nedir

kaynak etkinliği

Bq (Becquerel'in), C (Curie)

akıcılık

aşağıdaki gibi cansız dokuda radyoaktivite etkisi ölçülür:

ile ölçüldüğü üzere

değer

ölçü birimidir

emilen dozu

madde içine alınır ve radyasyon parçacıkların sayısı

Gy (Gri), memnuniyet duyar

maruziyet dozu

maddenin iyonlaşma derecesi tarafından emilen ışıma miktarının +

P (X-ışını), g / kg (kilogram başına Coulomb)

canlı organizmalar üzerinde radyasyon etkileri:

ile ölçüldüğü üzere

değer

ölçü birimidir

eşdeğer doz

Radyasyon tipi tehlikesi derecesinin bir faktör ile çarpılır absorbe radyasyon dozu

SV (Sievert) rem

etkili eşdeğer doz

Her organ üzerinde dikkate etki eden cismin her yerinde eşit dozlarda toplamı

Sv rem

eşdeğer doz oranı

belirli bir süre için Radyasyonun biyolojik etkisi,

Sv / saat (saat başına Sievert)

İnsan maruziyet

Radyasyon Radyasyon vücutta onarılmaz biyolojik değişikliklere neden olabilir. Ince parçacıklar - moleküller arasındaki bağları kırmak için canlı doku nüfuz iyonları. Tabii ki, efekt alınan radyasyon dozu bağlıdır. Doğal arka plan radyasyon hayatı için tehlikeli değildir ve sen ondan kurtulmak olamaz.

İnsanlar üzerinde Radyasyon etkileri ışınlama denir. Somatik (bedensel) ve genetik olabilir. tümörler, lösemiler, organ bozuklukları somatik radyasyon etkileri, değişik hastalıklar şeklinde kendini gösterir. çeşitli şiddette bir radyasyon hastalığının başlıca tezahürü.

Radyasyonun Genetik etkileri döllenme organlarının ihlal tecelli veya gelecekteki nesillerin sağlığını etkiler. mutasyonların genetik etkinin tezahürleri biri.

Radyasyonun nüfuz etme kabiliyeti

Ne yazık ki, insanoğlu radyasyonun gücü vardır olduğunu öğrenmek için bir şans olmuştur. Ukrayna ve Japonya, birçok insanın hayatında etkisi meydana kazalar. dünyanın Çernobil ve Fukuşima çoğunluk öncesinde eylem radyasyon mekanizması ve en basit güvenlik önlemleri hakkında düşünmüyor.

iyonize radyasyon partikül veya foton akış meydana gelir ve bu da nüfuz özelliği olmayan çeşitli sahiptir. zayıf alfa ışınları ya da parçacıklardır. Bariyer ve hatta cilt onlar için ince giysiler olduğunu. tehlike akciğerlerde veya sindirim yolu ile doğrudan temas halinde gelir.

beta parçacıkları elektronlar, kendi gecikmeler ince cam, ahşap malzemeler bulunmaktadır. X-ışınları ve gama-ışınları amaçları ve kumaşlar daha iyi nüfuz eder. Onlar kurşun plaka, kalın bir metre veya beton metre onlarca tutabilir. Nötron radyasyon nükleer reaksiyon sırasında zaman yapay faaliyetlerini oluşur.

hidrojen, berilyum, grafit içeren kullanım maddelerden korumak için, su, polietilen mumu, kullanılır.

Sonuç

Geniş anlamda, radyasyon - Radyasyon herhangi vücuttan gelen bir süreçtir. Genellikle bu terim, iyonlaştırıcı radyasyon anlamda kullanılır - nesneleri ve organizmaları etkileyebilir temel parçacıklar aktarın. Radyasyonun etkisi tüm dozuna bağlıdır, farklı olabilir.

o her yerdedir çünkü doğal radyasyon ile biz, her gün karşılaşıyoruz. Bunun miktarı genellikle küçüktür. Yapay radyasyon çok daha tehlikeli olabilir ve ciddi bunun sonuçları olabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.