SeyahatTuristler için ipuçları

Minsk Kalesi: Tarih

Minsk Kalesi modern Beyaz Rusya'nın başkentinin temelini atan bir surdur . Maalesef hayatta kalamadı, ancak tarihsel belgelerde tanımıyla birçok kayıt bulabiliriz. Görünümleri ve kale duvarlarında gerçekleşen olaylar hakkında bir fikir verirler, ötesinde.

vakıf

Minsk Kalesi 11. yüzyılın ikinci yarısında Svisloch ve Nemiga nehirlerinin birleşmesiyle inşa edilmiştir. Güçlendirme temelinin amacı , Polotsk Prensliği'nin güney sınırlarının korunmasıydı . Bilim insanları, kaleyi düzenleme emri büyük olasılıkla, büyücü takma Vseslav Bryachislavich geldi inanıyoruz. Polotsk prensliğini 57 yıldır yöneten Rurik halkının bu tanınmış torununun mallarını ve ticaret yollarını güneyden ve batıdan koruyacak bir kaleye ihtiyacı vardı.

Nemiga Savaşı

Kalenin Minsk'in ilk sözü, daha doğrusu Menesk, ünlü "Geçmişin Masalı" nda yer almaktadır. 1067'de Kiev'de hüküm süren Hakikat Yaroslav oğullarının duvarlarının altında bir ordu ile geldiği bir kayıt var. Kent konseyi kapıları açmayı reddetti, ancak Minsklerin direnişi yakında kırıldı. Yaroslaviç kardeşler şehri yakaladı ve perişan etti ve daha sonra Nemiga nehri üzerindeki orduda Vseslav Bryachislovich birliklerini mağlup etti.

12. yüzyılda

1101'de, eski prensin ölümünden sonra, mirasçısı babasının eşyalarını paylaştı. Sonuç olarak Menesk, kenti kendi prensliğinin başkenti ilan eden Gleb Vseslavich'in yönetiminde geçti. Yeni statü ve olumlu coğrafi konum sayesinde şehir hızla ilerlemeye başladı.

Zaten 1104 yılına kadar Minsk Kalesi yine yeterince güçlü bir kale haline geldi ve Yaroslav Vladimirovich ve Oleg Svyatoslavich prensleri eşliğinde Kiev valisi Putyata liderliğindeki birliklerin kuşatılmasına müsaade etti. 12 yıl sonra, yaklaşık 2 ay boyunca, manastır kaleyi ele geçirmeye çalıştı ve Vladimir Monomakh, ancak geri çekilmek zorunda kaldı, saldırının boşuna olduğuna ikna etti.

12. yüzyılın ikinci yarısı bugün modern Beyaz Rusya topraklarını oluşturan topraklarda kanlı yabancılar savaşları ile damgasını vurdu. Onlarda Polotsk prensi Rogvolod Borisovich aktif bir rol aldı. Birliğinin 1159, 1160 ve 1161 yıllarında Minsk Kalesi'ni başarıyla kuşattığına dair yazılı kanıtlar bulunduruldu.

13-16. Yüzyıllarda

Garip göründüğü kadarıyla, 1200'lerin başından 1320'lerin ortalarına kadar Minsk Kalesi ve çevresinde neler olup bittiği hakkında hiçbir bilgi yoktu. Sadece, Moğol-Tatar istilası, Altın Ordunun baskınları ve Eski Rus devletinin dağılması nedeniyle, prenslik çok zayıflamış ve Litvanya'nın nüfuz sahibi olması için destek aramaya başlamış olduğunu varsayabilir. Bu, 1324 yılına ait bir belgede bulunan bir kanıt tarafından kanıtlanmıştır. 120 yıldan sonra Litvanya Büyük Dükesi Dördüncü Kazımir, Minsk'e imtiyazlı şehirler tüzüğü verdi. Daha sonra, oğluyla birlikte Magdeburg hakkını aldı . Dolayısıyla, Belarus'un modern başkenti birçok ünlü Ortaçağ kenti ile birleşmiştir. Bu dönemde kalenin bakımı ile ilgili özel vergi ve harçlar alınmış ve bölgenin politik, askeri ve kültürel merkezleri ile prensler ve valilerin ikametgahı sayılmıştır. Buna ek olarak, 15. yüzyılın sonuna kadar kalenin askeri önemi vardı.

16. yüzyıl

1505 yılında Kırım Han Mahmet-Giray'ın kalabalığı Minsk kalesinin duvarlarına çıktı. Savaş öncesi şehrin savunucularının kale kilisesinde bir molekül savunması, ancak mağlubiyet savunucularında sona erdiği biliniyor. Tatarlar Minsk'ü harap etti ve on binlerce erkek, çocuk ve kadın kaçırdı. Kaleye ulaşılamaz kaldı.

1547'de korkunç bir ateş formundaki büyük bir talihsizlik pratik olarak Minsk'i yok etti. Kilit (resimlerin, yukarıdaki arkeolojik kazının sonuçlarına göre yapılmış fotoğrafları) kısmen yandı. Onu geri getirme çalışmaları çok yavaş ve yetersiz gerçekleştirildi. Yakında anlamını yitirdi, ıssız kaldı ve çökmeye başladı.

Daha ileri tarih

Maalesef bugün Minsk'teki Minsk Kalesi incelenmek imkansız. 18'li yılların sonuna kadar - 19 yüzyılın başlarına kadar surların surları hala görünür olsaydı bile, onları yüz yıldan fazla sürede bulmak imkansızdır. Son yıllarda Belarus'un başkenti yetkililerinin bu eski kaleyi yeniden inşa etme planları bulunduğu biliniyor. Hayatta kalma açıklamaları temel alınarak kale kilisesi restore edilecek ve Svisloch kıyısında, Spor Sarayı'nın önündeki metro istasyonu ve çeşme arasında yeni bir kompleks kurulacağı düşünülüyor. Yapısının, altın pazarı, yeraltı müzesini ve eski 12. yüzyıl Minsk'inin bir parçası olan geniş bir arazi modelini içermesi planlanmaktadır. Bu durumda, Prospect Pobediteley'de bulunan "Çalışma Rezervleri" adlı spor salonu 2'yi yıkmanız gerekmektedir.

Kalenin tanımı

Kalenin görünüm ve tasarım özelliklerine ilişkin en fazla kanıt 18. yüzyılın belgelerinde saklanmaktadır. Özellikle, kalenin kuzey, batı ve güneybatısındaki alanın batırıldığı bilinmektedir; bu da iyi bir savunma yapımı sağlamıştır. Yapay ağaç ağacı şaftı da bu hedefe katkıda bulundu. Sur duvarlarındaki boşluklardan tüm çevre boyunca ateş açmasına izin verdi. Başlangıçta, şaft tabanında 14 m taban genişliği vardı, ancak daha sonra 22-25 m genişledi ve güvenle Minsk savundu. Kale (adres: 8 Mart'ta Meydan alanı), daha doğrusu duvarları 5 m yükseklikte ve şaftla birlikte - 13 m. Savunma toprağı setinin kuzeyde ve güneyde iki kopuşu vardı. Onlar aracılığıyla Büyük Cadde'den geçtiler. Kalenin toprağa girişinde bir tarafı şaftın bir çıkıntısı ile korunuyordu, bu da kapıyı kırmak isteyebilir diye düşmana yanaklardan ateş etmesine izin vermişti.

Arkeolojik kazılar sonucunda kale topraklarının ahşap zemin kaplaması ile döşendiğini ve çeşitli binalarda inşa edilen avlu kaplı müstakil mülklere bölündüğü tespit edildi.

Artık Minsk'in nasıl kurulduğunu biliyorsun. Yeniden inşa edilmesi durumunda kale (nerede bulunduğu, yukarıya bakın) Belarus başkentinin en önemli turistik yerlerinden biri olabilir, bu yüzden yakında bu tarihi binanın tüm görkemiyle görülebileceğini umalım.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.