SeyahatTuristler için ipuçları

Roma Fiumicino Havaalanı

Fiumicino olarak da adlandırılan ve Leonardo Da Vinci adını taşıyan Roma Havalimanı, İtalya'nın en büyüğüdür. Tarihi 1950'lerin ortalarına kadar uzanmaktadır. Sadece parlak bir sanatçı değil, aynı zamanda önce bir helikopter geliştiren bir mühendis ve kanatlı bir uçak olan Rönesans'ın ustasından almıştır. Bu İskelesi, Roma'nın şehir merkezinin 35 kilometre güneybatısındaki Tyrrene Denizi sahil şeridine yakın, Fiumicino'nun küçük bir balıkçı köyünde bulunuyor. Havalimanı karayolu ve demiryolu ile İtalya'nın başkenti ile iletişim halindedir. Termini Merkez İstasyonu'ndan trenle havaalanına yapılan yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer.

Leonardo da Vinci Havaalanı'nın resmi açılışı 15 Ocak 1961'de gerçekleşti. Sonra iki pistli küçük bir hava limanıydı. Fiumicino başka bir havaalanını boşaltmak için inşa edildi. O dönemde Roma, Ciampino hava alanıyla dolaşıyordu ve şimdi sadece ev ve charter seferleri için kullanılmaktadır. Onlarca yıl boyunca, Fiumicino genişliyordu, yeni hangarlar, bakım merkezleri inşa edildi ve yeni pistler inşa edildi.

Şimdi Roma Havalimanı'nda dört terminal bulunuyor ve konferans salonları, bankalar, kafeler, restoranlar ve yerel İtalyan ve uluslararası malları satan dükkanlar geniş bir yelpazede sunuyor. Terminal 1, çoğunlukla İtalya çapında uçuşlar sunan Alitalia tarafından kullanılır. Ayrıca Çek Cumhuriyeti, Fransa, Danimarka, Yunanistan, Almanya, Macaristan, İspanya, Polonya ve İsviçre olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine yapılan 1 ve 2 numaralı uçaklar da Terminallerde gerçekleştirilmektedir. Terminal 3 uluslararası uçuşlarda uzmanlaşmıştır. 2008 yılında açılan 5. Terminal, Charlotte, Philadelphia, Newark ve Washington'a uçuşlar yapan Birleşik Devletler'in büyük uluslararası havayolları (United Airlines ve US Airways) tarafından kullanılmaktadır.

2012'de Roma Havalimanı, dünyadaki 150 değişik gidilecek 37.5 milyon yolcuyu ağırladı. Dünyadaki iş yükü açısından 27. sıradadır. Roma'ya ek olarak, Fiumicino, Capena, Ciampino, Cerveteri, Fonto Nuova, Monterotondo, Ladispoli, Pomezia, Tivoli ve Riano gibi en yakın yerleşim yerleri ile karayolu taşımacılığı ile bağlantılıdır. Onlara otobüs, taksi ve trenlerde ulaşabilirsin. Bağımsız araba kullanmak isteyenler, doğrudan havaalanında bir araba kiralayabilir. Bunu yapmak için, sadece ehliyetinizi göstermeniz yeterlidir.

Daha önce de belirtildiği gibi, Roma Havaalanı gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Bilgi yazıları varış salonlarının yakınındaki tüm terminal binalarında mevcuttur. Her terminalde, turistlerin hediyelik eşyalar, kıyafetler, parfümler ve elektronik ürünlerden lüks eşya ve sanat eserlerine kadar herhangi bir mal satın alabilecekleri mağazalar vardır. Uçuş öngörülerek, yolcular havaalanının bar ve restoranlarında İtalyan makarna ve pizza denemeye davet ediliyor. Ayrıca fast food işletmelerinde, burada bir hamburger, Fransız kızartması veya dondurma ile ısırık yaşayabilirsiniz. Bir bardak lezzetli İtalyan şarabını içmek için "Frescobaldi" barını ziyaret etmelisiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.