TeknolojininElektronik

Üç yollu ve iki yönlü hoparlörler: özellikleri, avantajları farklar

Günümüz piyasasında hoparlörler oldukça büyük bir aralıkta sunulmaktadır. Bu cihaz, gövde pek çok diğer nitelikleri özellikleri ve biçimine göre (alet, konser, stüdyo, vs.) kapsamı birbirinden farklıdır. En önemli parametre ilk etapta dikkat edilmesi gereken, sistemdeki "barlarda" sayısıdır. Bu kriter, seçkin, tek üç ve iki yönlü hoparlör göre. Nasıl birbirinden farklı mı ve daha iyi olan bu sistemde, biz bu makalede cevap vermeye çalışacağız.

Ses frekans

işitme insan organları tanıyabilen bir frekans ses 20.000 Hz 20. Bu nedenle, müziğin kalitesi belli bir aralıkta net ses dalgalarını oluşturmak için ekipmanın yeteneğine bağlıdır. Bu amaçla, hoparlör orta (100-7000 Hz) ve yüksek son derece düşük (20-150 Hz) yeniden hoparlörler, (5-20000. Hz) frekanslar dahil etmeye başladılar. Bu bağlamda, vardı:

  1. tüm frekans aralığı, bir hoparlör oluşturur SSB sistemi.
  2. İki yönlü hoparlör, iki hoparlör olan: Bir orta ve düşük frekanslarda ve ikinci müzik çalmak için - sadece yüksek üzerinde.
  3. Üç şeritli ekipmanları - Her aralığındaki sesleri oynatmak için ayrı bir "sütununda" karşılık gelir.

ekipman her konuşmacı belli ses çoğalır bantların bir sürü ile vardır frekans aralığı. En popüler iki ve üç şeritli sistemine sahip - onlar en uygun olan ve aynı zamanda mükemmel ses kalitesi sağlar.

iki yönlü hoparlörler avantajları

İki yönlü hoparlör sürücülerin arasında en popülerdir. Onlar aynı zamanda optimum ses kalitesi makul bir fiyata sahip sağlarlar. İki-yönlü teknoloji gelişimine Akustik aktif üç-bant ekipmanı yerinden, ama bunun nedeni onların avantajlarından hala yaygındır:

  1. kurulum ve konfigürasyon basitleştiren basit bir tasarım.
  2. hoparlör arasındaki tutarlılık yüksek derecede geliştirilmiş ve ses kalitesi ile sonuçlanır.
  3. En doğal, "canlı" sesi.

bas ve tiz - iki şeritli ekipman sadece iki hoparlör vardır. Bas hoparlörü düşük ve orta aralıklarında ses ve RF üretir - Sadece yüksek. Nedeniyle sistem için bu kadar basit geçit ağlarını gerekir.

Üç-bant ekipmanları bulunmaktadır

Üç yollu hoparlör zaten tarif sisteminden en iyi ses farklıdır. Bir sözde "mekansal" bilgisini taşıyan orta sürücü, doukomplektovyvaetsya böyle sistemler için donatım surround ses oluşturur. Buna ek olarak, görev ayrılığı nedeniyle, ekipman küçülmüştür. Negatif kaliteli üç-bant sistemleri yüksek fiyattır. Bu iki yönlü hoparlörler daha iki ila üç kat daha fazladır. Karmaşık frekans filtreleri - Dahası, üç yollu çapraz akustik yükleme gerektirir. Mükemmel işitme olması gerekir, ya da hoparlörlerin tutarlılık çalışmaz ulaşmak için bu tür donanımları kurmak için.

farklılıklar hoparlörler

Herhangi bir akustik sistem hoparlörler (MF, LF ve RF), filtre ekipmanı, işaret kuvvetlendiricileri, ses kabloları, ve giriş terminalleri oluşur. Filtrasyon cihazları ayrılması için sorumlu olan ses sinyalinin birden fazla bantlar halinde. Akustik bir çift bantlı filtre frekans iki "kısım" ayrılır - 5-6 bin Hz ve 6 kHz, yukarıda .. üç bölüme hacim aralığı bölen ayarlanabilir frekans filtreleri - Üç yollu cihazları genel geçitler ile donatılmıştır.

Tüm akustik ekipmana, aktif veya pasif olabilir. İlk durumda, her bir hoparlör, ayrı bir sinyal amplifikatörü ile donatılmıştır. Bu çözelti, toplam sistem maliyetini azaltmak, yayıcıların hizalanmasını kolaylaştırır. Ancak, servis, montaj ve ilk yapılandırmanın artan karmaşıklığı ile. Ayrı yükselteçler üç yollu cihazlarının çoğu zaman tamamlayıcı kümesi.

Koaksiyel ve Bileşen hoparlörler

Bir araba koaksiyel ve bileşenidir hoparlörlerin türüne bağlıdır içinde Yani üç veya iki yönlü hoparlörler gibi ses çıkarır. İlk radyatörler, yüksek, orta ve birleştirildiği tek bir monolitik yapı , düşük frekansları. Bu çözüm son derece yönlü ses yapar. Bu nedenle, bu aygıt ek olarak, tercihen küçük araçlarda kullanılmaktadır. Bileşen hoparlörler farklı yerlerde yerleştirilmiş olabilir, bir emitör vardır. Bu nedenle ancak, karmaşık kurulum süreci, çevre sesi elde etmek mümkündür. Ayrıca dolayı ses sahnenin yanlış kurulum oldukça heterojen olacaktır. Geniş bir iç mekana sahip araçlarda yüklü Bileşen sistemleri.

sorun fiyat

Daha önce belirtildiği gibi, iki yönlü hoparlör üç-bant donanımı yerleştiriliyor daha ucuz olacaktır. iki nedeni vardır:

  • ekipman daha az miktarda - sadece iki hoparlör, iki amplifikatör ve bir filtrenin fazla gerektirir;
  • Basit kurulum - Böyle bir sistem toplamak için elektrik alanında temel bilgilere sahip, bağımsız olabilir.

Üç yollu sisteminin bileşimi konvansiyonel cihazların fiyatın çok üzerinde olduğu hangi maliyet sofistike ekipman içerir. özel ölçme cihazları ve ince kulak monte sistemi ile iki yönlü hoparlörler ile aynı çalacaktır - Böyle hoparlörleri yüklemeye karar verirlerse, sen profesyonellerden yardım isteyecek gerekecektir. Yani üç yönden iki yönlü hoparlörler arasındaki farkın sorusuna ana cevaptır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.