FormasyonOrta öğretim ve okullar

Memelilerin doğada ve insan hayatında önemi nedir?

Modern biyoloji bilim adamları tahminlerine göre, yaklaşık 5.5 bin memeli türü memlekette temsil edilir ve bu adam (yüksek primatlar ve yunuslarla birlikte) bu hayali piramidi tamamlar. Soyları dahil toplam, tür sayısı - 20 binden fazla (modern Rusya topraklarında 380 tür var). Dörtlü ve omurga, cilt ve saç varlığının yanı sıra ana ayırt edici özellik, bebeklerini sütle besleme yeteneğidir (dolayısıyla genel adı). Şu anda, vahşi (ve evdeki) memelilerin önemi ve korunması birçok vatandaş için temel değerlerden biridir, çünkü bazı vahşi türler yok olma eşiğinde ve bazıları Kırmızı Kitapta listelenmektedir.

Sınıfı memeliler

Memelilerin doğada ve insan hayatında büyük önemi. Vahşi türler neredeyse her yerde karada, havada ve suda dağıtılır, doğa tarafından kendilerine verilen belli işlevleri yerine getirirler. Ve eski zamanlardan evcilleştirilmiş hayvanlar, tüm insanlık için yiyecek ve giyecek sorununu çözüyor. Görünüşleri oldukça çeşitlidir, ancak bütün bunlar, Dünya gezegeninin dört ayaklı sakinlerinin yapısının türüne karşılık gelir. Bu sınıfın, bilim adamları tarafından en çok örgütlenmiş olarak tanınmış olması karakteristiktir. Ve en gelişmiş temsilcileri, örneğin yunuslar, insanla karşılaştırılabilir, istihbarat ilkelerinin araştırma taşıyıcılarının modern biliminde itiraf ediyorlar. Aynı hikaye, en basit insani komutları yerine getirmek için uygun alıştırmaları kullanarak renkleri, melodileri ve harfleri bile ayırmayı öğreten yüksek primatlarla birlikte.

Doğada memelilerin önemi

Vahşi doğada, bu sınıf temsilcilerin bayağı veya etçilişine bağlı olarak bu sınıf birçok işlev ve görev gerçekleştirir. Hareket halindedir ve büyük miktarda gıda, hayvan ve sebze tüketirler ve böylece zaten çevreyi etkilerler. Memelilerin doğadaki önemi, besin zincirlerinde önemli bağlar olmasıdır. Memeli yırtıcılar, etçillerin çoğalmasını ve yayılmasını engeller ve dengeler. Örneğin, ormandaki hemşireleri tanıyan kurtlar, zayıf ya da hasta kişiler tarafından alınır ve bu da belirli hayvanların daha kaliteli bir nüfusa ulaşmasına neden olur. Kurtları ormandan çıkarsın, karneler yetiştirmeye başlar, bu da bazı ağaç türlerinin yanı sıra kültürel mahsullerin tahrip edilmesine neden olur. Ve tilkiler ortadan kaybolursa, fareler tarlalarda olgunlaşmak için zamana sahip olamayacak şekilde yetişebilirler. Doğada, her şey birbirine bağlıdır ve bir yırtıcı yokluğu, başlangıçta tasarlanmış belirli bir dengenin ihlali demektir.

Sredeobrazuyuschaya rolü

Bu bakımdan memelilerin doğada ve insan hayatındaki önemi de büyüktür. Çoğu yırtıcı memeliler, vahşi doğada yaşar, tohumlar ve meyveler taşıyan bitkilerin üretimi ve çoğaltılmasında doğrudan rol alırlar. Ve bazıları habitat oluşumunda paha biçilemez bir rol oynamaktadır. Örneğin, hayvanları kazmak - ben ya da diğerleri - toprağı gevşetin, onu havayla doyurun, bitkileri ve daha az gelişmiş hayvanların üremesini ve çoğalmasını sağlayın: böcekler, örümcekkarınca. Buna karşılık, bu, çeşitli türlerin kuşları için besin zincirinin doldurulmasına katkıda bulunur. Ve kunduz inşaatçılarının faaliyeti, su rejimlerini ve yaşam alanının manzasını değiştirebilir.

Kemirgenler

Memelilerin doğada ve insan hayatında her zaman önemi çok büyük değildir ve sınıfın temsilcilerinden bazıları insanlığa büyük zarar vermektedir. Örneğin, kemirgenler, tahıl ekimi yapılmış, uzun süren ekili alanların gerçek bir belasıdır. Birçok tarım ürününe fare benzeri hasar, gövdeleri ve yaprakları, tahılları ve meyveleri yiyin. Ve yine de, birçok kemirgen insanlara ve evcil hayvanlara ölümcül tehlikeli hastalık taşıyıcılarıdır. Bilim adamları, örneğin, Orta Çağ'daki Avrupa veba salgınlarının, şehirlerde ve köylerde yaşayan büyük bir sıçan ve farenin popülasyonu tarafından tahrik edildiğine inanmaktadır. Modern dünyada sıçanlar ve fareler, tünellerde ve yeraltı alanlarında zararlı iletişimi önemli ölçüde zarara uğratmaktadır: kablolama, tele-ve Internet iletişimi.

Memelilerin insan hayatındaki önemi

Ancak yine de bazı memeliler insanlara büyük fayda sağlıyor. Bu, eski zamanlarda insanlar tarafından evcilleştirilen evcil hayvanlarla ilgili. Hayvancılık, bir ekonomik faaliyet kolu olarak, insanlar daha varlıklı bir yaşam biçimine yönelmeye başladığında doğar. Eski bir adam bazı yabani hayvanları yakalar ve onları ev içi yaşam koşullarına kademeli olarak evcilleştirir. Başlangıçta bilinçsizce bir çeşit yapay seçilim yapılır . Bir kişi, sonraki nesillerde sabit olan değerli niteliklere sahip en sağlıklı ve güçlü hayvanların yavrularının üremesi ve cinsinin devamı için seçer ve ayrılır. Sonra insanlar dirençli ırkların yetiştirilmesi için zaten bilinçli seçim ve geçiş memelileri uygulamaya başladılar. Bu nedenle, vahşi muadillerinden çok daha büyük niteliklere sahip türe ait ürünler vardı. Örneğin, ineğin ataları - Avrupa turnesinin dişileri - doğumlarından üç ay sonra yavrularını besledi. Ve modern süt ırkları bu süreci 10 aya kadar uzatabilir (maksimum sabitlenir - bir yıla kadar). Bunu yaparken, tek bir besleme porsiyonunda çok daha fazla süt veriyorlar. Böylece memelilerin insan hayatındaki önemi modern teknolojinin kullanımı ile artmaktadır.

Protein gıdaları

Bazı hayvan türleri için üzücüdür, ancak insanlar düzgün çalışması için bir proteine ihtiyaç duymaktadır. En ulaşılabilir ve besleyici olan bu hayvanların etinde bulunur. Eski bir insanın seçimi, deneme yanılma sonucu bazı memelilere düştü. Yırtıcıların eti çok zordu ve hoş olmayan bir kokusu vardı. Kuşların eti kullanılmıştı, ancak bazılarının yakalanması, büyüklüğüne bağlı olarak çok üretken değildi. Etnik kökenli bir yaşam biçimine yol açan memelilerin eti, hem hayvan boyutu hem de lezzeti için en uygun seçeneklerden biri olduğu ortaya çıktı. Her şey avlanma ile başladı. Ardından bazı hayvan türleri yakalandı (örneğin tohumlama: domuzlar, turlar) ve yapay olarak boşandılar. Evde beslenen, evcilleştirilen, bir zamanlar memeliler vardı, yiyecekler için kullanılıyordu.

Süt ürünleri

En eski hallerden biri, memelilerin süt gibi besleyici bir ürün üreticisi olarak insanlar için önemi. Doğuda - kuyruklu ve deve, batıda - koyun, keçi ve inek sütü. Ekşi süt ürünleri: kefir, süzme peynir, fermente edilmiş pişmiş süt, peynir insanlar için memelilerin bir diğer küresel önemidir. Bugüne kadar Avrupa, oryantal ayran ve suluguni'de üretilen peynirler, eritilmiş süt, ekşi krema ve süzme peynirinden Slavonic ryazhenka tüm dünyada listelenmiştir. Sütleri daha uzun süre muhafaza etmek için icat edildiğinde, tüm insanlık için tam teşekküllü ve tam teşekküllü tüketim ürünleri haline geldi.

Pratik kıyafetler ve ayakkabılar

Süpermarket ve butiklerin olmadığı bir zamanda, insanlar soğuktan bedenlerini korumak zorunda kaldılar. İlk vahşi deriler olmak için mükemmel bir yol ve daha sonra - ve evcilleştirilen hayvanlar. Kış soğuktan güvenilir ve gündelik bir sığınma evi haline geldi. İnsanlar, hayvan öldürmek için uygun hedefleri gerçekleştirmek için gerekli olmadığını fark ettikten sonra, yün bir giysi malzemesi olarak kullanmaya başlamıştı.

Evde

Memelilerin ekonomide bir taslak kuvvet olarak önemi büyüktür. Kara, at, deve, katır ve eşekler tarafından taşınmaya yardımcı olan hiçbir makine ve mekanizma olmadığında, kişiyi bu cihazlarla değiştirerek onları oldukça uzun mesafelere taşıdılar (ve ayrıca her türlü mal teslim ederler). Karavanlar ticaret ülkelerini birbirine bağladılar ve at birlikleri belirleyici savaşlar kazandı. Günümüzde, yüksek teknoloji çağında, memelilerin doğada ve insan hayatındaki önemi arka plana doğru çekilmiş gibi görünüyor, ancak medeniyet gelişimindeki temel faktörlerden biri olmayı sürdürüyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.