FormasyonBilim

Manyetik momenti - temel parçacık maddenin bir temel özelliğidir

atomu manyetik momenti - Temel fiziksel vektör miktarı, herhangi bir maddenin manyetik özelliklerini karakterize. Klasik elektromanyetik teoriye göre manyetizma Kaynak, mikro akımlar elektron yörünge hareketi kaynaklanan edilmektedir. manyetik momenti - bu durum olmadan, tüm gerekli bir özelliktir temel parçacıkların çekirdek moleküllerin çekirdek ve elektron kabuklarının.

göre, tüm parçacıkların ortak olan Manyetizma, kuantum mekaniği nedeniyle bunlar sıkma (kendi ivme kuantum mekanik doğası) adı verilen bir mekanik an varlığından kaynaklanmaktadır. Bir atom çekirdeği eğirme darbelerinin manyetik özellikleri temel parçadan oluşur - proton ve nötron. Elektronik kasa (içi yörünge) da üzerindeki olan elektron Manyetik anlar toplamıdır manyetik momenti sahiptir.

Diğer bir deyişle, temel parçacıkların ve manyetik momentleri atomik orbital eğirme ivme olarak bilinen bağlı içi kuantum mekanik etkiye. Bu etki, kendi merkez ekseni etrafında dönme açısal momentumu benzer. Kuantum teorisinin temel sabiti - Spin ivme Planck sabiti olarak ölçülür.

Planck göre, aslında, atomunu oluştuğu her nötron, elektronları ve protonlarının, ½ eşit bir spin sahiptirler. atomun yapısı sıkma ivme yanı sıra çekirdek etrafında dönen elektronlar daha yörünge açısal momentumu sahiptir. statik bir konuma sahiptir rağmen Çekirdek, aynı zamanda nükleer spin etkisi yaratan açısal momentumu vardır.

Atomik manyetik momenti ürettiği manyetik alan açısal momentumun çeşitli şekillerde belirlenir. konusunda en dikkate değer katkısı manyetik alan o etkiyi dönmeye yapar. göre Pauli ilkesine, kendi eğirme darbeleri taban tabana zıt çıkıntılar haline ile buna göre iki özdeş, elektronların kuantum halde, aynı zamanda bulunan olamaz, bağlı elektronlar birleştirme. Bu durumda, elektron manyetik momenti tüm yapısının manyetik özelliklerini azaltır azalır. elektron eşit sayıda olan bazı hücrelerde, bu nokta sıfıra indirgenir ve madde artık manyetik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, ayrı bir temel parçacıkların manyetik momenti tüm nükleer atom sisteminin manyetik kalitesi üzerinde doğrudan etkisi vardır.

elektronların tek sayıda Ferromanyetik elemanlar dolayı her zaman çiftleşmemiş elektronun bir sıfırdan farklı manyetizma sahip olacaktır. bu elemanların bitişik yörünge örtüşme ve eşleşmemiş elektronların tüm eğirme anlar en düşük enerji durumuna ulaşılmasına yol açan uzay içinde aynı oryantasyon alır. Bu işlem, kuru etkileşimi olarak adlandırılır.

Ferromanyetik atomu, bir manyetik alan manyetik anları bu uyum bulunmaktadır. şaşırmış manyetik anlarla atomlarından oluşan bir paramanyetik element kendi manyetik alanı yoktur. Eğer manyetizma kaynağına dışında üzerlerinde çalışmak Ama eğer atomların manyetik momentleri aynı hizaya ve bu elemanlar da manyetik özelliklerini edinirler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.