FormasyonBilim

Vladimir Ivanovich Vernadsky: biyografi, bilimsel başarıları ve hayat ilginç gerçekler

Vladimir Ivanovich Vernadsky (1863-1945) - dünyaca ünlü bir Rus filozof ve doğabilimci. O ülkenin sosyal hayatında aktif yer aldı. Bu Yerbilimleri önemli komplekslerinin temel kurucusudur. Çalışmanın alanları gibi sektörleri dahil:

 • biyojeokimyası;
 • jeokimya;
 • radiogeology;
 • hidrojeoloji.

O en bilimsel okulların yaratıcısı. SSCB Bilimler Akademisi - 1917 yana bir Rus Bilim Akademisi akademisyen ve 1925 yılında olduğunu.

Moskova Enstitüsü Profesörü - 1919 yılında daha sonra Ukrayna Bilimler, Akademisi ilk sakini oldu. Ancak, o istifa etti. Bu jest öğrencilerin kötü muamele karşı bir protesto işaretidir.

Anahatlı Vladimira Ivanovicha Vernadskogo gelişimi için başlangıç noktası haline düşünce dünyasının modern bilimsel resmin. Bilim adamı ana fikri böyle biyosferin olarak bilimsel gelişme kavramları entegre edilmiştir. Ona göre, terim yaşayan bir dünyevi tanımlayan Dünya'nın kabuğunu. Vernadsky Vladimir Ivanovich sadece kabuk yaşamayan bir rol oynar bütünsel kompleksi, eğitim gördü, aynı zamanda insan faktörü ( "Noosfer" da bilim adamı tarafından tanıtılan bir terimdir). Öğretileri çok akıllıca ve mantıklı insan ilişkilerinin profesörü ve çevre her makul insanın doğal bilimsel bilincin oluşmasında önemli bir etkiye sahip olabilir.

Vernadsky aktif bir destekçisi oldu Rus cosmism, evrenin birliği fikrine ve tüm insanlığın dayanır. Ayrıca Vladimir Anayasa-Demokratlar ve Liberaller Zemsky hareketinin lideri oldu. O 1943 yılında SSCB Devlet Ödülü aldı.

Çocukluk ve gelecekteki akademisyen gençlik

Vernadsky Vladimir Ivanovich (biyografi bu doğruluyor) St. Petersburg doğumlu 12 Mart tarihinde 1863 yılı. Soylu bir aileden yaşadı. politik ekonomisine ilk Rus kadın - Babası ekonomist ve annesini oldu. bebekler ebeveynleri oldukça tanınmış reklamcılar ve ekonomistler ve onun kökeni asla unutmadı.

aile Efsaneye göre, doğan Vernadsky desteklerinden Bogdana Hmelnitskogo için idam edilmişti Kazaklar ve Polonyalılar için arızalı Litvanya gentry Verna, kaynaklanır.

1873 yılında bizim hikayemiz kahraman Kharkov okulda çalışmalarına başladı. Ve 1877-m ailesi St. Petersburg geçmek zorunda kaldı. O zaman, Vladimir lise alındı ve başarıyla mezun oldu. Ivan - - Neva babası Vernadsky şehrin yılında kendi yayın "Slav baskı evi" olarak adlandırıldığı şirketi, yanı sıra Nevsky Prospekt üzerinde kitabevinin ücret açtı.

Gelecekteki akademisyen içinde on üç yaşındayken doğal tarih, Slavlar, hem de aktif bir sosyal hayata ilgi göstermeye başlar.

1881 olaylarında zengindi. Sansür aynı anda da felç olur babasının dergisi kapatıldı. Ve o Alexander II öldürüldü. Vernadsky olarak kendini başarıyla giriş sınavlarını geçti ve St. Petersburg Üniversitesi'nde öğrenci hayatına başladı.

Arzu bir bilim adamı olmayı

kimin biyografisi bilimsel başarısına kadar popüler olan Vernadsky, 1881 yılında St. Petersburg Üniversitesi'nde çalışmalarını başladı. O zorlukları aşmak yeterli öğrencileri teşvik ve onların özgüvenlerini güçlendirmek ve öğretilen dersler Mendeleyev, almak şanslıydım.

1882 yılında, Bilim ve Edebiyat Derneği Vernadsky mineralojiyi kurşun onuruna sahip olduğu üniversitede kurulmuştur. Profesör Dokuchaev genç öğrenci doğal süreçleri gözlemlemek öğrenir gerçeğine dikkat çekti. Vladimir Büyük deneyim profesör ilk jeolojik rota üzerinden almak için bir kaç yıl var sonunda öğrenci seferi organize olmuştur.

1884 yılında Vernadsky aynı Dokuchaeva teklifi yararlanarak, St. Petersburg Üniversitesi mineralojik kabinesinin bir çalışan haline gelir. Aynı yıl o emlak eline geliyor. Ve iki yıl sonra güzel bir kız Natalia Staritskaya evlenmek. Yakında Yale Üniversitesi profesörü olacak gelecekte bir oğlu George var.

Mart 1888 Vernadsky (biyografi hayat yolculuğunu anlatır) bir iş gezisi gider ve Viyana, Napoli ve Münih ziyaret etti. Böylece yurtdışında Kristallografinin laboratuvarda görevine başladığında.

Ve üniversite öğretim yılı başarıyla tamamladıktan sonra Vernadsky mineralojik Müzesi'ni ziyaret Avrupa'ya bir gezi kurtarmak için karar verir. Yolculuk sırasında, İngiltere'ye gerçekleşen Uluslararası Jeolojik toplantının Beşinci Konferansı'na katıldı. İşte o Bilim İngiliz Derneği'ne başvurdu.

Moskova Üniversitesi

Moskova'ya gelen Vladimir Vernadsky, babasının yerini alarak Moskova Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. elinde büyük bir kimyasal laboratuvar ve mineralojik çalışmaydı. Yakında Vernadsky Vladimir Ivanovich tıbbi ve fiziksel-matematiksel fakültede ders vermeye başladı (biyoloji çok iteresovala genç bilim adamı henüz değildi). Öğrencilerin olumlu öğretmen verdi önemli ve yararlı bilgi, söz etti.

Vernadsky gibi doğal bileşikler kabuk gibi mineralleri çalışma sağlar bir bilim dalı olarak mineralojisini tarif.

1902 yılında hikayemizin kahramanı kristalografisi doktora ve tam profesör oldu. Aynı zamanda, Moskova'da gerçekleşen dünyanın her yerinden jeologlar kongresinde yer aldı.

1892 yılında Vernadsky ailesinde ikinci bir çocuk vardı - bir kızı Nina. O zaman, en büyük oğul zaten dokuz yıl oldu.

Yakında profesör yepyeni bilim mineraloji ayrılmış "büyüdü" ifadesi kullanıldı. Onun prensipleri, o doktor ve bilim adamlarının bir sonraki kongresinde söyledi. O zamandan beri, yeni sanayi - jeokimyası.

May 4, 1906 Vladimir Ivanovich Bilimler Petersburg Akademisinde mineralojide yardımcı doçent oldu. Ayrıca Mineraloji Jeoloji Müzesi Bölümü başkanı seçildi. 1912 yılında Vernadskii (biyografi o - Doğrudan geçirmez) akademik hale gelir.

Dünya çapında seyahat, bir bilim adamı toplar ve ev taşların en çeşitli koleksiyon getiriyor. Ve 1910 yılında, İtalyan doğabilimci açık çağrı Vladimir Ivanovich maden "vernadskitom".

Moskova Üniversitesi profesörü öğretim Onun faaliyetleri 1911 yılında tamamladı. Bu hükümet Cadet yuva mağlup bu dönemde oldu. Üst yerlerin protesto etmek amacıyla öğretmenlerin üçüncü bıraktı.

Petersburg Yaşam

Eylül 1911 yılında bir bilim adamı Vladimir Vernadsky Petersburg'a taşındı. profesör ilgilenen konulardan biri, küresel kurumda Bilimler Akademisi mineralojik Müzesi'nin dönüşümü oldu. 1911 yılında müze mineraller koleksiyonlarından rekor sayıda dizi aldı - Aralarında 85. dünyadışı kökenli (meteorlar) kayaları idi. sergiler sadece Rusya'da bulunan, aynı zamanda Madagaskar, İtalya ve Norveç'ten ithal edilmiştir. Petersburg Müzesi'nin yeni koleksiyonları dünyanın en iyi biri haline gelmiştir ile. 1914 yılında personel artmasından kaynaklanmaktadır mineralojik ve Jeoloji Müzesi kurdu. Vernadsky onun yönetmeni oldu.

kimyasal, fiziksel ve mineralojik: St. Petersburg bilim adamı kaldığı süre içerisinde çeşitli bölümlerinden oluşmaktadır oldu Lomonosov Enstitüsü, oluşturmaya çalışır. Ama ne yazık ki, Rus hükümeti onun maliyesi ayıracak istemiyordu.

Birinci Dünya Savaşı beri Rusya'da radyum için krediler hızla nedeniyle bilim verenlerle yurtdışı için bozuldu üzere, önemli ölçüde azalmaya başladı. Vernadsky doğal incelemek üzere bir komite oluşturmak için icat üretici güçlerini Rusya. elli altı kişiden oluşuyordu Kurulu, bir bilim adamı başkanlık etti. Ve bu zamanda Vladimir tüm bilim ve kamusal yaşam nasıl inşa edildiğini anlamak başladı. gerçeğine rağmen tam tersine, Rusya, Komisyon'un tüm kötü olduğunu, genişletilmiş. Ve 1916 yılında ülkenin çeşitli bölgelerine ondört bilimsel seferler düzenlemek başardı. biyojeokimya, çevre, aynı zamanda insanın kendi doğasını sadece çalışma oldu - Aynı dönemde, Akademisyen Vernadsky tamamen yeni bir bilim temelini atmayı başardı.

Ukrayna bilimin gelişiminde Vernadsky rolü

Poltava inşa 1918 Vernadsky evinde,, ben Bolşevikler tarafından ezildi. Hatta Ukrayna'da Almanlar gelmiş olmasına rağmen, bilim adamı birçok jeolojik geziler organize etmek, hem de "madde Living" konulu bir sunum yapmak başardı.

iktidar değişimi sonrasında ve Ukrayna Bilimler Akademisi düzenlemeye karar verildi, Hetman Skoropadski yönetmeye başladı. Bu Vernadsky emanet önemli bir görevdir. Bilim adamları en iyi çözüm Rus Bilim Akademisi örnek almaya olacağına inanıyorum. Bu kurum insanların maddi ve manevi kültürün gelişmesi, hem de üretici güçlerin bir artışa katkıda bulunmaktır. kimin biyografi Ukrayna'da oluyor birçok olaylar bir teyidi olup Vernadsky, böyle önemli bir meseleyi kabul etseler koşuluyla o Ukrayna vatandaşı haline gelmeyeceğinden.

1919 yılında UAS yanı sıra bilimsel kütüphane açıldı. Aynı zamanda, bilim adamları Ukrayna'da birkaç üniversitelerin keşif üzerinde çalışıyoruz. Ancak bu bile Vernadsky için yeterli değildi. O yaşayan madde ile deney karar verir. Ve böyle deneylerinden biri çok ilginç ve önemli bir sonuç verdi. Ama Bolşeviklerin gelişi ile Vladimir Staroselie biyolojik istasyona taşındı bu yüzden Kiev tehlikeli hale içindedir. Beklenmedik tehlike eşi ve kızı bekliyorlardı Kırım, gitmesini zorlar.

Bilim ve Felsefe

Vladimir Vernadsky o felsefeyi ve bilimi inanılan - bunlar insanın dünyayı bilmek birbirinden tamamen farklı iki yolu vardır. Bunlar araştırmanın farklı nesneler var. Ama felsefe sınır vardır ve her şeyi yansıtır. gerçek dünya - Ve bilim, aksine, bir sınırı vardır. Ama aynı zamanda, iki kavram birbirinden ayrılamaz. Felsefe - bilim için "beslenme" ortam çeşididir. Bilim adamları bu hayatı önerdi - bu enerji veya madde olarak, sonsuz evren aynı parçasıdır.

Hayatının son yıllarda, Vladimir Ivanovich noosfer içine biyosfer olan aklın bölgede, yaşam alanlarını tırmanan onun felsefi fikir dile getirdi. Bu evrimin rehberlik güçtür, bu yüzden doğal süreçler bilinçli değiştirilir - O insan zihni inanıyordu.

Jeokimya ve Biyosfer

1924 yılında Vladimir Vernadsky "Jeokimya" başlıklı bir kitap yayınladı. Çalışma Fransız yazılmış ve Paris'te serbest bırakıldı. Sadece üç yıl sonra, "Jeokimya üzerine yazılar" Rus ortaya çıktı.

Bu çalışma bilim adamı olarak pratik ve teorik kabuk atomları ilgilendiren bilgilerin yanı sıra doğal bileşimi geospheres okuyan yaygınlaştırır. Aynı çalışmada bu "meselesi yaşayan" kavramına verildi - Başka bir konu olarak aynı şekilde incelenebilir organizmaların bir dizi: ağırlıkları, kimyasal bileşim ve enerji açıklar. Jeokimya kimyasal bileşime ve yeryüzündeki kimyasal elementlerin yayılma yasalarını inceleyen bilim olarak tanımlamıştır. Jeokimyasal süreçler kabuğun tümünü kapsayacak edebiliyoruz. en muhteşem ayırma işlemi katılaşma ve soğuma esnasında maddeler olarak kabul edilir. Ve burada güneş, yerçekimi ve ısı enerjisi olarak kabul edilir tüm jeokimyasal süreçlerin kaynağıdır.

Kimyasal elementlerin dağılımı yasalarını kullanarak, Rus bilim adamları jeokimyasal tahminleri yanı sıra mineraller bulmak için yollar geliştiriyorlar.

"Yaşam alanı" büyük bir sistem - Vernadsky hayatın herhangi tezahürü sadece biyosferin şeklinde varlığını sürdürebilen bir sonuca yaptı. 1926 yılında profesör onun öğretilerinin tüm temel hatlarıyla hangi bir kitap "Biyosfer" yayınladı. yayın basit yaratıcı bir dilde yazılmış, küçük aldı. Birçok okuyucu zevk yol açtı.

Vernadsky Biyosferin biyokimyasal anlayışı formüle edilmiştir. İçinde kavram popülasyonunda tüm canlı organizmalarda bulunan kimyasal elementlerin çeşitli oluşan, yaşayan bir madde olarak görüldü.

biyojeokimyası

Biyojeokimya kompozisyon, yapı, yaşam maddenin özünü inceleyen bir bilim dalıdır. Bilim adamları, dünyanın modelini gösteren birçok önemli ilkeler belirledik.

Ne Vladimir Vernadsky söyledi?

biyosfer - Dünya'nın yaşam ortamı - bu yüzden her zaman değişen, önceki durumuna dönmek asla. Ama yaşayan madde çevremizdeki dünya üzerinde sürekli jeokimyasal etkisi vardır.

Dünya atmosferi - bir biyojenik oluşumu, dünya çapında oksijen mücadelesi olarak gıda mücadele daha önemlidir.

dünyanın en güçlü ve farklı yaşam gücü bir bakteri, açık bile Leeuwenhoek olduğunu.

1943 yılında, bilim adamı Sipariş ve layık görüldü Stalin Ödülü. ücret profesörün ilk yarısı defansif Vatan Fonu verdi ve ikinci Rus Bilim Akademisi jeolojik koleksiyonlarının satın geçirdi.

biyosferin hakkında Vernadski'nin doktrini ve noosfer

Noosphere - İnsanlığın kültürel ve teknolojik faaliyetlerin yanı sıra doğal fenomenler ve süreçlerin bir sonucu olarak oluşan Dünya, entegre bir jeolojik zarf. kavramının en önemli ilke çevreye insanların bilinçli etkisinin rolü oldu.

biyosfer ve noosfer hakkında Vernadski'nin doktrini mantıklı evrimin bir sonucu olarak bilinç ortaya çıkışını inceler. Ayrıca profesör uzaya bir birinin olabileceğini anlamına noosferin sınırlarının genişlemesini tahmin edebildi. Vernadsky göre, noosfer doğal güzelliği ve insanın uyum temelidir. Bu nedenle, sebeple sahip varlıklar, bu uyum ile dikkatli olun ve onu yok etmek değil.

noosferin çıkması için başlangıç noktasının ilk araçları ve yangın insan yaşamında ortaya çıkmasıdır - bu yüzden hayvan ve bitki dünyasının lehine çevirdi, kültür bitkilerinin yaratılması ve hayvanları evcilleştirme yoğun süreçleri başladı. Ve şimdi adam rasyonel bir varlık olarak hareket etmeye başlar ve bir yaratıcısı olarak gelmez.

Ama çevreye insanlığın zararlı eylemleri çalışması ile uğraşan bilim, Vernadsky ölümünden sonra ortaya çıktı ve ekolojiyi aradı. Ama bu bilim insanlar ve sonuçlarının jeolojik aktivitesini incelemek etmez.

bilime katkısı

Vladimir Ivanovich birçok önemli keşifler yaptı. 1888 ile 1897 yılları arasında bilim adamı, silikatlar kavramı geliştirilmiştir silisli bileşiklerin sınıflandırma belirlenir ve aynı zamanda kaolin çekirdeğinin tanımlamışlardır.

1890-1911 gg. O, özel mineral kristalleşme metodu arasındaki bağlantıları yanı sıra, kompozisyon ve oluşumu oluşumunu yükleme kurucu genetik mineraloji olmuştur.

Rus bilim adamları Vernadsky düzenlemek ve jeokimyada alanında yapı bilgisi yardım etti. Araştırmacılar ilk bütünsel bir çalışma sadece Dünya atmosferine değil, aynı zamanda litosferine ve hidrosfer gerçekleştirdi. 1907 yılında radiogeology başlangıcı oldu.

1916-1940'da biyojeokimyanın temel prensiplerini tanımladı ve aynı zamanda biyosfer doktrininin ve evriminin yazarı oldu. Bulguları dünyayı vuran Vernadsky Vladimir İvanoviç, yaşayan bir bedenin niceliksel içeriğini ve yaptıkları jeokimyasal fonksiyonları inceleyebildi. Biyosferin noosfere geçiş konseptini tanıttı.

Biyosfer hakkında birkaç kelime

Vladimir İvanoviç'in hesaplamalarına göre, biyosferin yapısı yedi ana maddeden oluşuyordu:

 1. Parçalanmış atomlar.
 2. Yaşayan maddeler.
 3. Kozmik kökenli unsurlar.
 4. Hayatın dışında oluşan maddeler.
 5. Radyoaktif bozunma unsurları.
 6. Biokostnye.
 7. Canlılar.

Vladimir İvanoviç Vernadsky ne yaptı, kendine güvenen her insanı tanıyor. Herhangi bir canlı maddenin yalnızca belirli bir yapının karakteristik olduğu gerçek alanlarda gelişebileceğine inanıyordu. Canlıların kimyasal bileşimi belirli bir alana karşılık gelir; bu nedenle daha fazla madde, daha fazla alan.

Ancak, biyosferin noosfere geçişi birkaç faktörün eşlik etti:

 1. İnsan yerleşimi, Dünya gezegeninin tüm yüzeyinin yanı sıra diğer canlılar üzerindeki zafer ve üstünlüğü için makultür.
 2. Tüm insanlık için birleştirilmiş bir bilgi sisteminin yaratılması.
 3. Yeni enerji kaynaklarının keşfi (özellikle nükleer enerji gibi). Bu ilerlemeden sonra, insanlık çok önemli ve güçlü bir jeolojik güç aldı.
 4. İnsanın geniş kitlelerini kontrol edebilme yeteneği.
 5. Bilimle uğraşan insan sayısının artması. Bu faktör aynı zamanda insanlığa yeni jeolojik güç verir.

Biyolojiye katkısı çok değerli olan Vladimir Vernadsky, iyimser bir bilim adamıydı ve bilimsel bilginin geri dönüşsüz gelişmesinin var olan ilerlemenin tek temel kanıtı olduğuna inanıyordu.

Sonuç

Prospect Vernadsky - Moskova'nın başkentin güneybatısındaki en uzun caddesidir. Kökeni, kurucusu bir bilim adamı olan Jeokimya Enstitüsü'nün yakınında ve Genelkurmay Akademisi ile biter. Böylece, Vernadsky'nin ülkenin savunmasında gösterilen bilimdeki katkısını sembolize eder. Bilim uzmanının düşlediği bu ihtimal üzerine, birkaç araştırma enstitüsü ve eğitim üniversitesi bulunmaktadır.

Vladimir İvanoviç Vernadsky, bilimsel ufkun genişliği ve bilimsel keşiflerin çeşitliliği açısından, belki de zamanımızdaki diğer büyük doğal bilimcilerden ayrı durmaktadır. Başarılarına birçok bakımdan öğretmenlerine teşekkür etti. Sıklıkla cezalandırma sisteminin kurbanı olan arkadaşlarının ve öğrencilerinin hayatları için savaşıyordu. Parlak bir zihin ve olağanüstü yetenekler sayesinde, diğer bilim insanlarıyla birlikte, dünya için önem taşıyan güçlü bilimsel enstitüleri kurmayı başardı.

Bu adamın ömrü birden kesildi.

25 Aralık 1944'te Vladimir İvanoviç eşinden kahve getirmesini istedi. Ve mutfağa giderken, bilim adamının serebral kanaması vardı. Benzer bir talihsizlik babasına bas ve oğlu aynı ölümle ölmekten çok korkuyordu. Olaydan sonra, bilim adamı bir on üç gün daha yaşadı ve bilinci geri kazanmadı. Vladimir İvanoviç Vernadsky, 6 Ocak 1945'te öldü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.