FormasyonBilim

Mantıksal düşünme

Bu argüman - Mantık klasik Yunancadan tercüme. O düşündüğümüz her şey, bu nedenle, mantıksal düşünme aklımızda ayrılamaz olduğu görülmektedir. Ancak argümanlarla operasyon - anlayış ve bilginin süreçlerinin türlerinden sadece biri. problem çözme görevini yansıtan birini ya düşünce veya birkaç diğer türü kullanabilirsiniz.

Küçük çocuklar, bu henüz mantıklı ve soyut düşünme yeteneğini görünmüyor. çocuklar saymaya öğrendikçe unutmayın: çocuğa "3" şeklin doğada var olmayan bir fikir vermek için, o üç benzer konunun bir dokunuş verilir. ve bir gruba öğeleri birleştirmek - çocuk (kırmızı üç yeşil elma diğeri olmasından, örneğin) nesneler arasındaki önemsiz farklılıklardan rahatsız etmek için bir çaba gerekecektir.

yana figür aksine nedenle, mantıksal düşünme, soyut kavramlarla çalışır. sürecin anlaşılmasına Bu özel tür hazır mantık tasarım kavramları, yargıda kullanılan ve sonunda çıkarım veya sonuca üretilen nerede. Böyle bir yapının kullanılması zorunlu doğru sonuca yol açacaktır söyleyemeyiz. Bir kişinin duygusal, mecazi düşünmek veya sezgi dinlemek için hayal kullanıyorsa Yanlış ve buna, yanlış sonuçlara götürecektir. düşünme her türlü konuda müzakere sürecinde iyi kullanan, eleştirel bir yaklaşım unutmadan.

davayla ilgili bina anlamamız, bu özel, münferit bir olay tekrar taşımak için bir karar oluşturmaya soyut mantıksal yapılar ve sonuçlar aktarılır. Bu nedenle, mantıksal düşünme aşağıdaki adımlardan geçer. Analiz, biz onun bileşenlerine veya özellikleri içine bazı karmaşık durum teşrih zaman. Bu aşamada, indüksiyon, kesinti ve benzetme yöntemlerini uygular. Tümdengelimli yöntem mümkün sonuçlandırmak için yapar - şey nesne grubuna uygulanır, eğer gruptaki bir nesneye uygulanır. Bir indüktif, tam tersine, bazı temel kalite tek parça grubunun tüm konuları kapsar düşündürmektedir. analoji bazı özelliklerinde benzer iki farklı gruba belirli öğeleri ilişkilendirir.

Ama mantıksal düşünme basit analiz ve sentez sınırlı değildir. Onun işleminde, belli bir aşamada geçer. Bunlardan birincisi - arayışları ve nedensel ilişkilerin belirlenmesi. Ne bu fenomenin yol açtı? Bu neden bir sorun oldu? bu tür bağlantıları doğru kurulması - bu başarı çıkışının gerçek garantisidir. ikinci aşama - Bu ikinci ana dalıdır. "Sonra" "çünkü." Anlamına gelmez Biz ikincil alırsak, özel anlamlı olarak, biz yanlış bir sonuca inşa edecek. aslında, çözümler için arama - Sonraki kavram ve yargılar işlenmesidir.

Yargılama basmakalıp, hatalı olabilir. Eğer eleştirel bir yaklaşımla olmadan onları ele alırsak, biz çıkmazda olmak risk. Bu aşamada, bizim özel durumda gelen soyut ve terimler sözel terimler içinde, küresel düşün. aklımızda görüntünün belirli konu yoktur, ama bir dilsel yapı yoktur. Sözel ve mantıksal düşünme problem çözme her aşamasında çok önemlidir: Sorunun doğru formülasyonu ile; onun oluşumunu yol açan nedeni belirlemede; oluşturmak (veya düzeltmek) sorunu çözmek için gerekli olduğu belirlenirken. Ve tabii ki, sırayla bu özel duruma getirdiği soyut sonuca nasıl uygulanacağını anlamak için.

Yanlış varsaymak ise soyut-mantıksal düşünme tamamen değiştirmek veya figüratif, tensel, sezgisel ve ilişkisel yerini alamaz. yapabiliyor Adam nedenle daha güçlü robot yöntemleri kalıplaşmış standart uygulamalara ek olarak, aynı zamanda anlayış her türlü kullanılacak. Bizim duygusal tutumları (hoşlandığı ve hoşlanmadığı), bize zihinsel bazen oldukça farklı şeyler ve kavramları karşılaştırma tamamen önemsiz mantıksız, ama şaşırtıcı parlak sonuçlara bize yol için izin bizim fantezi ve hayal gücü, dernek,.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.