SeyahatSeyahat İpuçları

Ladoga Kanal dün ve bugün

Çar Peter İlk Rusya'yı yükümlü görkemli binalar, biri Ladoga Kanal olduğunu. zamanda, sorunsuz ticareti Avrupa ile ve sadece sağlanması devletin gelişmesinde büyük bir rol oynamıştır. Kanalda İki yüz yıl gitti kargo gemileri. Bugün Leningrad Bölgesi sakinleri, dinlenmek ve balık gibi bir yerdir. Birçoğu CHT bir bahçesi var "19 km Ladoga Kanalı."

coğrafi bilgi

Rusların Kim efsanevi bilmiyorum Gölü Ladoga? Sonuçta, abluka sırasında Leningrad binlerce hayat kurtarıcı bir köprü oldu. Bu gölün kıyısında ve Ladoga Kanalı'nı uzanır. Schlisselburg ve Yeni Ladoga - bitiş ağ geçitleri topraklarında bulunduğu şehir. Neva ve Volkhov - Kanal iki nehir birbirine bağlar. Onun uzunluğu 117 kilometre. Staraya Ladoga paralel Ladoga kanaldır.

AMAÇ inşaat

O 1703 yılında Rus imparatoru Büyük Peter gelecekte sermayenin rol oynamaktadır Neva Nehri'nin deltasında şehrin inşasına başladığı bilinmektedir. Fikir görkemli oldu, ama bunun somutlaşmış ciddiye yapımı için seçilen arazi özellikleri tarafından engellenmektedir. Nehirdeki sayısız bataklıkları ile çevrili, bu yüzden havuzlar kalın buzla kaplıydı zaman malzemelerin temini, sadece kışın yapılabildi. Göl Ladoga gelince, o "gibi" şiddet farklıydı ve insan ve değerli kargo ile yüzden fazla gemi öldürdü. Buna ek olarak, Baltık Volga gelen Vyshnevolotskaya suyolu üzerinde idi gemiler, sadece düşük olması nedeniyle yağışlar gölde seyahat etmek tasarlanmamıştır. Fırtına, Ladoga şiddetiyle sürerken kıymık sanki böyle deniz ve tekerlekli araçlar çok az farklıydı.

Gelecekteki sermaye inşa edilmesi gerekiyordu. Bunun için de diğer şeyler arasında, Avrupa ile ticari bağlantıları kurmak gerekliydi. optimal çözüm Peter İskandinav ülkeleri ile Baltık göl atlayıp bağlayan olacak kanalının oluşturulmasını düşündü. Başlangıçta İmparator Petra Velikogo Kanalı, daha sonra Petrovsky, Ladoga denilen ve bugün Ladoga Kanalı olarak bilinir. Onun hikayesi ile 1718 yılında başlayan Peter I kararname inşaatın başlangıç.

Peter'a kanalı inşaatları

Yukarıda sözü edilen kararname sonra altı ay (birinci ve ikinci - bu Petersburg ve Kronstadt olan) Rusya'da Peter üçüncü büyük binası çağ Büyük başladı.

taslağa göre, Ladoga Kanal mahalle kökeni alarak, 25 kilometre olan bir genişliğe ve 111 km'lik bir uzunluğa sahip olmalıdır Novaya Ladoga Shlisselburg ve "finishiruya". Ağ geçitleri onun aslen donatmak için değil planlanmış.

İnşaat zor ve çok pahalıya mal olacaktı. İmparator bile tüccarlar tarafından kazanılan her rublenin her köylü hane üzerinde 70 cent ve 5 kopek Rus özel "kanal" vergi boyunca tanıtıldı.

Peter onun fikirlerinin gerçekleştirilmesinde bizzat yer aldı. O ilk kanal hatlarını sahibi. Buna ek olarak, kral bizzat inşaatın ilk gününde gelecekteki baraj için el arabası toprağa taşınır.

(- tüm 60 000 kişi) serflerin, sivillere ve askerlere: 1719 1723 için işler itibaren halkın büyük bir sayı Tümgeneral Skornyakov-Pisarev gözetiminde edildi inşaat çekti. Birçoğu sert iklim ve ağır çalışma koşullarına dayanacak şekilde yapamaz, öldü. Bu, aynı zamanda Büyük Kuzey Savaşı Peter iki yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır çalışmalarını engelledi.

1773-m olarak, olay yerine ve duruma değerlendirirken, İmparator çalışma temposu ile son derece memnun oldu. Kürkçüler-Pisarev ve yardımcıları - sanatkarlar Almanlar - tutuklandı ve başka Peter inşaatı küratörü teğmen genel atandı - Burchart-Christopher von Munnich.

Bu canlı gitti - Ladoga Kanal çarçabuk büyüdü. Munnich sürecini hızlandıran toprak işleri savaşı çekti; ve ayrıca Gölü Ladoga suyun titreşimlerden kanal korumak gerekiyordu Geçidi projeye eklemek için önerdi.

planlarına ayarlamalar Peter şantiyeye katılan askerler çoğu transfer edildi Pers savaşı yaptı, ama temelde bu durum değişmedi.

Ekim 1724 ile o Novaya Ladoga Dubno köyünü bağlayan kanalın ayrılmaya hazırdı. Bu sitede Peter bile binmeyi başardı ve kanalda gelişi onun için son biriydi.

İlk Catherine altında Bina

tahtta Ölen Peter ilk Catherine aldı. Proje için bir süre dondu ama Münnich, bolevshy bunun üzerinde inşaat geç egemen daha az olduğunda, yeniden işe yaptı. 1728 yılından bu yana Ladoga Kanal hızlandırılmış hızını inşa etmeye devam etti.

Bu son streç bıraktı, ama bunun nedeni kayalık toprağın en zor oldu. nehir Neva ve Kobona bağlayan küçük bir kesimi üzerinde kadar 2 yıl sürdü.

Kanalın inşaatı 1730 Ekim ayında tamamlanmıştır.

Ladoga Kanalı'nın açılması

Sadece bu yüzden onun halefi ve eşi Catherine İlk ve onların yeğeni Anne Ioannovne, için "post" Catherine yerini aldı ettik Peter brainchild açılmış oldu.

Açılış törenine 19 Mart 1730 tarihinde gerçekleşti. Onun İmparatoriçe sırasında Anna bizzat Shlisselburg kentinde bir kürek son duvar (Jumper) yok etti.

Eski Dünya'da en büyük hidrolik eserler haline gelmiştir kanal göre, devam eden gemileri başladık.

operasyonun ilk yıl

İlk kez at çekiş ile taşınan kargo su taşımacılığı. Ladoga Kanalı boyunca yol sürekli sicim yardımıyla deneme çekti (daha az sıklıkta veya, Burlakov) atları, doluydu.

askerlik, hem de sivil gönüllü katılan süreci.

yeni inşaat lansmanı çok hızlı çevredeki dönüştürdü. gelişmesine güçlü bir ivme ticaret, balıkçılık, tarım, el sanatları var. nüfusu giderek büyüyen şehirler, köyler ve şehirler inşa ettiler.

Araç değeri Staraya Ladoga (o Petrovsky) kanal olduğundan fazla zordu. Buna ek olarak, o stratejik askeri tesisin durumunu verildi.

Yıkım ve yeniden doğuş

Büyük Peter inşaatı On yıl sorunsuz çalıştırmak için. Ama uygun denetim, bakım ve onarım eksikliği olumsuz bir rol oynamıştır. Kanal çökmeye başladı. ufalanan bakıma muhtaç geçitleri yamaçları içine düştü, su yeterli, o kötü çevrili değildi.

işlerin bu içler acısı durumu Munnich suçlanıyordu. Mahkemeye göre, Korgeneral Sibirya'da sürgüne gönderildi.

1759-1762 durumu iyileştirmek (aka - Arap Petra Büyük) A. P. Gannibal çalıştı, ama boşuna. Ve sadece Catherine ikinci Münnich tarafından referans döndü Tamamen imha kurtarma kanalı yönetir. O kanalı temizlemek ve harap tesislerini elden geçirme Hazine'den fonların tahsisi yaptı.

operasyonların başarısı ilgileniyor bizzat Ekaterina kanal görüntüleme yürütülen ve kendi inisiyatifi ile, yeni bir giriş aldı. Bir süre sonra Shlisselburg başka bir giriş vardı. Bütün bu su arterin kapasitesini artırmıştır ve onun deneme bile zor gitmeye başladı. kamyonlara ek olarak, aynı zamanda özel tekneler üzerinde taşınan ve yolcu taşımacılığı için orada başladı - treshkotah. Navigasyon yılda iki yüz güne birinden sürdü.

"Halefi" ortaya çıkması

Rus devlet ticaretinin ölçeği büyüdü, gelişti ve Staraya Ladoga kanalı kendisine dayatılan "yükümlülüklerini" yerine getirmek zor hale gelmiştir. Bu nedenle, 19. yüzyılın başlarında, başka bir kanal oluşturmak için karar verildi.

son inşaat 1861 yılında başladı ve 1865 yılında sona erecek. Başlangıçta kanal Ladoga denirdi sonra projeyi başlattı Alexander II almıştır edildi ve.

Bu yapıdır, 50-60 metre genişliğinde vardı daha güçlü ve gelişmiş ağ geçidi, ana "hit" devraldı. nakliye 1826'da bir kuraklıktan sonra bile durdurduğu üzerinde bir Staraya Ladoga (aka Peter) kanal oldu "kenarda." Ona göre, St. Petersburg dönen sallar, samanla mavna, hem de boş damarları "yürütülen".

Ne zaman paralel kanallarda 20'inci yüzyılın başlarında döşeli demiryolu içinde, keskin hem su yolları talebini düştü.

Ladoga Kanal bugün

Tam olarak ne Ladoga Kanalı bugün? Onun karartıcı resmi ... Neredeyse kurudu ve saz ve otlarla kaplanmış olan. grandiyöz proje Petra Velikogo oldukça acıklı - genişliğinin çoğu site bir metreyi aşmayan de. Bu Shlisselburg topraklarında geçer kanalının bir kısmını bakmak en iyisidir - çok çok fazla yoktur çalılıkları ve hatta bazı yerlerde küçük bir tekneyle yüzebilirsiniz. havuzun dip çamuru ve akan akımlar, hemen hemen hiç bir kalın bir tabaka yer almaktadır.

Bununla birlikte, hidro bölgede duruşmada olmaya devam ediyor. şanssız sürücüler pist uçup ve sağ suya olsun Örneğin, medya çoğu zaman Staraya Ladoga kanalda kazalar hakkında bilgi bulabilirsiniz. Bu kazaların birçoğu maalesef ölümlerin sona.

Ama sadece böyle durumlarda felaket halk kanalı hatırlıyorum. Birincisi, onun sahil denir SNT vardır - "19 km Ladoga Canal"; ve ikinci olarak, Burada iyi bir balıkçı olabilir!

bahçe topluluğu

Yıllar önce, amatör bahçıvanlar tarafından seçilen kanalın çevresinde arazi. Devlet burada insanlara araziler tahsis ve onlar evler inşa ve meyve ve sebze yetiştirme, yaşanabilir hale mutluyuz. Bu nesnelerin biri - "19 km Ladoga Canal" SNT Bu bir doğal alanda yer almaktadır, yaz mantar dolu ormanlar ile çevrilidir ve kışın kayak yapabilirsiniz. Huş ağaçları, çam ve ladin alanları ve bahçıvanlar yetişir.

"19 km Ladoga Kanalı" CHT arazi, yorumlar çoğunlukla olumlu olan - bu periyodik doğanın kucağında metropolün gürültüsünden dinlenmek isterler birçok şehir sakinlerinin hayalidir.

Dernek sulama suyu kuyulardan alınabilir, siteye bir asfalt yol, bir pompa istasyonu sahiptir.

Ladoga Kanal: balıkçılık ve özellikleri

Bugün, Staraya Ladoga kanalında navigasyon tamamen durduğunda, o balıkçılık açısından değerini kaybetmedi. Tabii ki, bu (bazı çok kurudu ve diğer dolayı dacha için cevap vermem veya saz) her alanda mümkün değildir, ancak bazı yerlerde "ekmek."

Bu bir motorlu tekneyle balıkçılık kanalize etmek en iyisidir. Ama kıyıdan iplik bir şamandıra olta veya dökme uygundur mahalle Novaya Ladoga birçok alanda. Staraya Ladoga sazan, levrek, kadife balığı, karagöz, kızılkanat, Ruff, ide, karagöz, Rotan, levrek, pike ve diğer bazı balık türlerinin bulunur. üretim neredeyse çıplak elle su ve "avı" girmenize izin verir böyle bir rafinaj uzay yoktur. balıkçılar ağız nesplavnyh kanal kolları yakalamak edin.

Balıkçılık yılın herhangi bir zamanda mümkündür. seçmek için sağa mücadele ve yem, başarı güvenebilirsiniz.

Staraya Ladoga - UNESCO koruması altındadır nesne

Herkes geçen yıl 285 dönümü kaydetti Staraya Ladoga kanalı, UNESCO tarafından korunuyor bilir. Bu tarihsel değer olduğundan organizasyonu, Dünya Mirası listesinde özelliği eklemiştir.

Ne yazık ki, bunun kadar kanalın kaderi hiçbir etkisi olmadı. Yukarıda belirtildiği gibi, yavaş yavaş ölüyor. Bankalar daha her yıl daha az su ve moloz. Hatta devlet Staraya Ladoga yeniden inşasını ölçekli bir planı vardır. Eğer kurtarmak ve varsa olacak Shlisselburg ve Novaya Ladoga bulunan o zaman sadece bu alanları.

insan yapımı mucize

Dünya çok hayal yalpalayarak insan ellerin kreasyonları değil. Petrovskiy kanalı (aka Staroladozhsky) - bunlardan biri. Bizim çağdaşlarının, özel makine ve ekipmana ihtiyaç duyulmadan 18. yüzyılın başlarında insanlar, böyle bir makine inşa başardık nasıl hayal etmek zor, teknik ilerlemeyi şımarık. Bugün, gerçek fantezi gibi görünüyor. Ama aslında, hiçbir sihirli yoktu. inşaat işçilerinin Sadece binlerce Büyük Peter rüya gerçekleştirmek uğruna hayatlarını feda ve pratikte imkansız hale getirmiştir.

Kurbanlar varlıklarını borçlu ve her şey başladı ve hangi kanal kendisi ve şehir, Rus İmparatorluğu'nun parlak sermaye olmaya yazgılı edildi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.