FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Kuzey Amerika'da kısa bir açıklama: nüfus, boyutu, yoğunluk ve tarih

Kuzey Amerika gezegende üçüncü büyük kıtasıdır. Yüzölçümünün yaklaşık 24.300.000 kilometre karedir. Yanında Grönland en büyüğü birçok takımadaları ve adalar vardır. Bugün itibariyle, Kuzey Amerika'nın nüfusu yaklaşık 530 milyon kişidir. Bu konuda daha detaylı ve bu makalede ele alınacak.

ilk insanlar

son tarihi araştırmalara göre, ilk insanlar kıtanın topraklarında birkaç bin yıl önce idi. Bilim adamları şu anki konumunda anda varolan bir kara köprüsü ile Burada Asya'dan geldiğine inanmak Bering boğazı. Bu Kuzey Amerika'da (Kızılderililer ve Eskimolar) yerli nüfusu gösterir gerçeği ile açıklanabilir Mongoloid ırk. kırmızımsı cilt tonunu, geniş yüzü, koyu göz rengi, direkt sert saç ve diğerleri - Asya yerel kabilelerin çarpıcı onay sayısız dış işaretler bulunmaktadır. Aborijin halkının baskın çoğunluğu, modern Meksika'nın topraklarında yaşıyordu. Gelişmiş bir kültür ve ekonomi ile ilk büyük medeniyet ve devlet idi burada edilmektedir.

kolonizasyonu

Onbeşinci yüzyılda Hristofor Kolumb Amerika'yı keşfetti ve sonra kıtanın sömürgeciliğin bir dönem başladı. İşte İspanyollar, Fransızca, İngiliz ve diğer Avrupalılar gelmeden başladı. Bu süreç yerel halk yıkımı veya normal bir yaşam için uygun olmayan arazilerde onların yer değiştirme eşlik etti. Bir süre sonra, Afrika'dan köle ithal edildi burada tarlaları üzerinde çalışmak için. Sonuç olarak, zaman içinde, anakara topraklarında negroid, Mongoloid ve karışık Caucasoid yarışı. kıtanın Aktif kolonizasyonu on dokuzuncu yüzyıla kadar devam etti. Böylece, ülke ve Kuzey Amerika şimdiki nüfus ağırlıklı bu faktörlerin etkisi altında meydana geldiğini kesin olarak söyleyebiliriz.

Modern Kuzey Amerikalılar

Bugün itibariyle, anakarada yaklaşık 530 milyon kişi yaşıyor. Başka bir deyişle - bu gezegenin sakinlerinin yaklaşık% 13 var. Yukarıda belirtildiği gibi, en sonunda (melez, Mestizo, ve diğerleri) karıştırılmasıyla oluşturulan olan insanların her üç yarış temsilcileri, hem de grupları vardır. ABD'de, başta Kanada İngilizce kullanılan - İngilizce ve Fransızca ve Meksika'da - İspanyolca. Ülkelerin ilk iki uzun yeni etnik grupların oluşumu olma sonuçlanan dünyanın farklı yerlerinden gelen göçmenlerin sürekli akışı ile karakterize edildiğini belirtmek gerekir. Bunlar yavaş yavaş Amerikalı ve Kanadalı ülkelere asimile.

Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada Kuzey Amerika'nın büyük ülkelerdir. Bu ülkelerin nüfusu yaklaşık 472 milyon kişidir. İstatistiklere göre, anakara toprakları üzerinde daha iyi bir yaşam arayışı içinde dünyanın her yerinden her yıl 500 bin kişinin ortalama göç.

yerli halk

Kuzey Amerika kıtasında temelde sadece her yüzüncü kişidir. Kızılderililerin Ezici çoğunluk Meksika'da Şimdi canlı ve Eskimolar Grönland ve Arktik Okyanusu güney kesiminde ağırlıklı yaşar. Buna ek olarak, Aborijin rezervlerinin nispeten büyük grup Kanada ve ABD'de, hem de Alaska bazı alanlarda bulunurlar. Sadece Kuzey Amerika'da, kaba tahminlere göre, en fazla 10 milyon Kızılderililerin nüfusu ve yaklaşık 70,000 Inuit. On Aleutian Adaları kabile Aleutians (5000 kişi) temsilcilerini kalmıştır.

Kuzey Amerika'nın yerli nüfus atalarının lehçelerine esas konuşuyor. Aynı zamanda, son yıllarda, temsilcilerinin birçoğu yavaş yavaş İngilizce, Fransızca ve İspanyolca taşınıyoruz. din gelince, mainlanders çoğunluğu Katolik bulunmaktadır. Diğer sayısal yerel dini gruplar - Protestan, Ortodoks, Budistler, Yahudiler ve diğerleri.

yeniden yerleşim

Ortalama nüfus yoğunluğu Kuzey Amerika'nın kilometrekare başına neredeyse 22 sakinleri olduğunu. Ancak, anakara sakinleri alan üzerinde çok dengesiz yerleşti. Bu tarihi ve doğal çevre nedeniyle. en yoğun nüfuslu alanlar Karayip adaları, hem de merkez parçası olarak kabul edilmektedir. Burada, her kilometrekareye yaklaşık 200 kişi için. Bu alanlar iyi birkaç bin yıl önce yerli halk tarafından kullanılmakta. yoğunluktaki ikinci bölge - Büyük Göller çevreleyen arazidir. bu göstergede üçüncü sırayı ise Pasifik kıyılarının ayrı bölgede bulunmaktadır. Özellikle ABD'de topraklarında yer alan alanlarla ilgilidir. az nüfuslu bölge için olduğu gibi, o zaman, elbette, bu Grönland olduğunu. Buna ek olarak, kıtanın batı ve kuzey bölgelerin çölde birkaç kişi. adalar bazıları tüm yaşamamaktadır.

sonuçlar

Özetle, büyük bir ölçüde Kuzey Amerika'nın nüfusu kolonizasyonu zamanında geldi ve yerel yerlilerle asimile yanı sıra Afrikalı köleler tarafından tanıtılan Avrupalı göçmenlerin torunları olmasına dikkat çekmekti gereklidir. anakarada yaşayan insanların sadece% 1, yerli bir kişidir. Kuzey Amerika en kentleşmiş kıtalardan biri olduğunu unutmayın. Burada ise dünyanın en büyük metropol ve nüfus açısından kenti olduğunu. Neredeyse hiç kimse yaşadığı Öte yandan, bölgeler vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.