Sanat ve EğlenceLiteratür

Kültür Ural, Çelyabinsk. Kütüphane - Bir halk bilgi bankası

XIX yüzyılın sonunda açıldı Çelyabinsk Bölge Evrensel Bilimsel Kütüphanesi. Başlangıçta, bu ücretsiz bir kamu okuma odası olarak işlev gördü. kuruluşundan birkaç yıl sonra geri çeşitli gazete ve dergilerin iki binden fazla kitap gider. Seçildi konsey ikmal kontrollü. Bu kütüphanenin Hizmetler avantajlı çiftçi ve esnaf kullanılan. Yerel aydın okuma salonu gelişmesine önemli katkı yapmıştır.

ilk aşamada Geliştirme

Lev Stanislavovich Korotovsky kurumun ilk müdürü ve kütüphaneci oldu. O daha on beş yıl çalıştı. Çelyabinsk Halk Kütüphanesi'nde XX yüzyılın başında büyük ölçüde genişlemiştir. 1917 yılında, onun fon yaklaşık on bin cilt vardı. Çalışma yerleri nedeniyle devrim ve iç savaşın bir süre durdu ve sadece bir kaç yıl sonra yeniden başladı. Bu dönemde, bir lider Lidiya Nikolaevna Seyfullina haline gelmiştir. Daha sonra popüler Sovyet yazar tanındı. Lidiya şiddetle okumaya yerel halkın katılmak ve fonun kurulması için yeni öğeler koleksiyonunu nezaret etti.

XX yüzyılın başında İşleyen

Yirminci yüzyılın 20 yıl içinde, pek çok olumlu yenilikler Çelyabinsk'in kenti tanımak için geliyor. Kütüphane (kamu üstü) popüler yerel kuruluşlarından biri haline geldi. O sokak Zwilling üzerinde evlerden birinde idi. Kurum yaklaşık üç bin kişiyi katıldı. Şu anda, eğitim faaliyetleri özel önem verilmektedir. Onların alanının Çelyabinsk'in şehir içinde kütüphanelerin bir ağ kurdu. Kütüphane (kamu) diğerlerinden sıyrılıyor. kimin editör Anatoliy Vladimiroviç Kotelnikov oldu yayınlanan özel dergi, içinde. O da eğitim kurumlarının yerel dernek başkanıydı.

30 yıl içinde kurum yeniden düzenlenmiş ve Bölgesel Halk Kütüphanesi (Çelyabinsk) olarak tanındı. Ve bu metodolojik merkezi olarak işlev gördü. Birçok insan kurumun gelişimine önemli katkılarda bulunmuşlardır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Work

Savaş sırasında, kütüphane personeli hastane ve işletmelerde kitapları çalışmak için devam etti. Onun hizmetler için, kurum devlet kurumları kararıyla özel statü ile onurlandırıldı. Kurum 1954 yılına kadar Cumhuriyetçi Devlet Halk Kütüphanesi olarak biliniyordu.

daha da geliştirilmesi

60'lı yaşların kurum bir anıt yerel mimarisi üç katlı bir binada, olduğu için. O zaman, onun fon Yaklaşık bir milyon hacimleri vardı ve altı yüzden fazla yerde okuma vardır. Kurum büyük bölgesel halk kütüphaneleri biri haline geldi. Bunun nedeni mesleki faaliyetin düzeyi ve ziyaretçilerin çok sayıda oldu. Çaba Bir sürü o Yönetim birkaç yerde koymak.

XX yüzyılın son çeyreğinde İşleyen

Ünlü Birçok insan yaşamış ve Chelyabinsk gibi ünlü şehirde çalıştım. Kütüphane - bu faaliyetlerini Boris Timofeevich Utkin düzenlediğini de sahiptir kamu bilgi tabanı. Bu adam bibliyograf, yerel tarihçi tanınmış oldu. O muazzam Ural kütüphanelerin tarih çalışmalarına katkı, hem de yerel tarih kaynakçada gelişimine katkıda yaptı.

90'ların dünyasında tüm ulusal kütüphane için zor bir dönemin başlangıcı oldu. bu kurumlar ilgili kavramların arayışında iken. Bu Chelyabinsk adına oldu - Halk Kütüphanesi bir istisna değildir. Genelde, durum böyle kurumların prestiji bir azalma şiddetlenir. Geçen rolü piyasa ekonomisine geçişin oynadığı bu değildi.

Şimdi ana görevlerinden biri yeni ekonomik yapının mekanizmaları yakalamak için oldu. Aktif girişimler pazarlama teknikleri çeşitli kullanmak yapılmış kütüphanenin organizasyonun sistemini değiştirdi. hizmet ve bölümlerin çoğu kaldırılmış, ancak yeni talep mevcut gerçekleri oluşturmak paralllno.

90'lı yılların ikinci yarısında aktif informatization sürecini gelişmekte. kütüphaneleri Anlamı giderek artar. Kurumun 94 inci yılında kendi elektronik katalog oluşturmaya çalışıyordu. Halk Kütüphanesi (Çelyabinsk), (chelreglib.ru/ru/) kurulmasına yönelik kapsamlı bilgiler içeren bir site kendisini birkaç hedeflerini belirledi. Faaliyetinin ana yönlerinden biri organizasyon içinde Bilgisayar ortamına ve onay süreçlerinin gereğidir.

Halk Kütüphanesi (Çelyabinsk). program

Ana bina Prospect Lenina, 60 yer alır ...

aşağıdaki gibi ana gövde çalışır:

  • 00-20: 00 9 - Çarşamba-cumartesi günlerinde.
  • Salı ve Pazar - 12: 00-20: 00.

Nadir hacimleri sektörü çalışır:

  • 00-18: 00 12 - salıdan cumartesiye.

aşağıdaki gibi KATEGORİ basılı müzik çalışır:

  • 00-20: 00 12 - Salı-Pazar.

Yabancı Diller Bölümü (. Str Zwilling, 61) ziyaretçi alır:

  • 00-19: 00 11 - Salı-Cuma.
  • 00-18: 00 10 - Cumartesi ve Pazar günü.

Bölüm mevduat depolama (adres :. Str Kılavuzu, 57) açık:

  • 00-17: 00 9 - Pazartesiden Cumaya.

Tüm bölümler için genel eğitim günleri:

  • Konvansiyonel haftasonu - pazartesi.
  • Resmi tatil kurumu çalışmıyor.

koşulları ve gerekli belgeler Kayıt

kütüphanede yazma kurumun ana binada bulunmaktadır. Bunu yapmak için, kontrol ve kayıt bölümü ziyaret etmek gerekir. kayıt yaptırmak isteyen ziyaretçiler pasaport ve kolejler ve üniversiteler 3 x 4 öğrenciler öğrenci kimlik kartı getirmek için gerekli olan bir fotoğraf olmalıdır. kayıt prosedürünü tamamladıktan sonra, vatandaş ona kütüphaneyi ziyaret hakkını verir kalıcı bir plastik kart alır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.