Gıda ve içecekAna yemek

Tablo tatil ayarı: bir kaç basit kural

Bir bayram tablo Porsiyon

Şenlikli yemek masası hostes olduğuna inanılmaktadır - bu onu ilgilendirir kartı. Ve misafirleriniz önünde sıkışıp olmamak, açıkça tatil için ayarı doğru tablo ne olması gerektiğini dile birkaç basit kural, öğrenmen gerekiyor. Kültür şenlikli masa süslemeleri giderek yeni bir dönemin gelişi ile değişen, eski çağlardan beri gelişti. Her Kendisine saygısı hostes için prensip meselesi - bilimin tüm inceliklerini kavrar. Sadece birkaç kural hatırlamak ve hayal gücünüzü dahil etmek gerekir.

masa örtüleri

Başlangıçta, masa ağır bez veya bezle kaplanmış olmalıdır, ve bükme yeri sağ masanın ortasında oldu böylece daha sonra temiz kolalı ve dikkatli basılı bez üstüne yattı ve kenarları 30 cm aşağı asılı bulundu. Bezler farklı dokular olabilir. Eğer gerekiyorsa masa düzeni yeni yıl için, sonra eşleşen peçete ile bembeyaz kumaş sizin için en iyi seçenek olacaktır. Mükemmel kristal bardaklar ve parlak renkler porselen sofra soğuk parlaklık yola çıktık.

peçeteler

Bir tatil için Tablo ayarı, düzgün seçilmiş dokularda anlamına gelir. Önümüzdeki büyük bayram peçete bağlı ilgili değeri seçilir. mükemmel yemek masasına uygundur ve hizmet hazırlarken boyutunda Büyük masa doğum günü aydınlık ve neşeli çizimler ile, küçük olmalıdır bebek mendilleri. festival tablonun Bu küçük özellik hatırı sayılır bir dikkat gerektirir. Doğru renk tonları seçmek uçlarını yukarı çekin ya da saçak ile bunları yapmak gereklidir. Ayrıca masa örtüsü ile aynı renkte olabilir ve sesi sadece farklıdır, ya da farklı bir düzene sahip olabilir mendil. Bunlar katlanmış plakanın sol veya üzerine yerleştirilir.

plakalar

tatil için tablo döşeme resmi statü anlamındadır zaman özel günler için, basit bir kuralı hatırlamak iyi olmalıdır. İlk olarak, yassı plakalar bulaşık eşya ile bazik altında destek olarak hizmet edecek büyük bir çapa, düzenlenir. Bunlardan solunda ekmek, tereyağı ve tost için tasarlanmış Pirozhkova tabakları yerleştirilmelidir. Peçete üstüne yerleştirilen veya snackbar bir tabak koymak onu güzel bir rakam, yapmak gerekir.

içecekler için kaplar

içki ve mükemmel tat onurunu vurgulamak için doğru gözlük, kadehler ve şarap gözlük kullanmak ve kullanım amacına göre yerleştirmek gerekir. tatil için Yetkili tablo ayarı gözlük ve gözlük biraz servis tabağına yukarıda sağ tarafta olması gerektiğini belirtir. Votka ve likör lale tomurcuk andıran küçük kadehler uygun. Konyak geniş bodur gözlük dökün ve şarap için gözlük veya şarap gözlük almak daha iyidir. Ve onlar kırmızı şaraplar için duvarlar şişkin ile, daha hacimli olan ve daha yüksek gözlük beyaz şaraplar için de kullanılır. Uygun tablo ayarı için tüm içecekler için aynı anda yemekleri kullanmak isteğe bağlıdır. Bu pişirmek için gidiyoruz ve ne içecekler misafirlerinizi ağırlamak için gidiyoruz gıda ne tür bağlıdır.

çatal bıçak takımı

çatal olağan seti 24 ürün içermektedir. Bu çatal, kaşık, bıçak ve çay kaşığı oluşmaktadır. masaya Onların düzenleme yemekleri sunan önceliği bağlıdır. yemek tabağı sağ tarafında ekmek bıçağı ve sonra balık, daha sonra et kesmek için bıçak yerleştirilir. yemeğin Sol tarafta ilk ders için balık bir çatalını veya kaşığını koydu. bir açık yüz yukarı doğru - koymak fişler bıçak, bıçak plaka görünüyordu şekilde düzenlenir ve kaşık edilir, diş kadar gerekir. menü bir tatlı sunmak vermezse, bir çorba kaşığı servis tabağına alıp üzerine koymak için gerekli olmakla birlikte, tatlı çanak hala planlanan bile, bir kaşık birinci bıçağa yakın koymak. Tatlı cihazlar için plakanın arkasına yerleştirilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.