SağlıkSağlıklı beslenme

Türk Lokumu - Türkiye'nin milli gururu

Türk lokumu - popüler bir Doğu tatlı. Arapça terim (Türkiye'de nasıl denir edilir) "Türk lokum" çeviren bir değere sahiptir "boğaz için Sweets."

hangi bir kez yorgun padişah fındık çiğnemek ve lezzetli yumuşak ve nazik bir tatlı, ile gelip bal ve şeker ve sipariş ile şeker biraz ceviz göre eski bir efsane var. Ünlü pasta Mahiddin Ali, şehir Bakır sakini, mükemmel Sultan gereksinimlerini uygun bir tatlılık icat başarmış ve pişirmek çok kolaydır. Önerilen yemeklerden Sultan sevindi ve pasta iyilik ve onur her türlü yağdırdı. Yani, Doğu'da göründü tam olarak ne Türk Delight. Reçete güzellikler ülkelerde hızla yayıldı Küçük Asya, İran ve Ortadoğu. Zamanla, reçete kesinleşmiş ve sonunda gerçek mükemmellik ulaşılır.

Şimdi raflarda Eğer malzemelerle çeşitleri eşliğinde zevk bulabilirsiniz. Bu somun, farklı türde ilavesi ile, basit ve toz haline getirilmiş şeker serpilir her ikisi de olabilir hindistan cevizi, vb haşhaş, çikolata,
Avrupa'da, Türk tüccarlara bir tedavi sayesinde oldu. Yani tipik bir Türk olarak kabul edilir ve denir nedeni budur - "Türk Lokumu"

Eğer taze ve lezzetli Türk lokumu seçmesine izin birkaç sırları vardır. Tamamen tazeliğini ve kalitesini takdir size mümkün olmayacaktır olarak şeyden önce, o paket veya kutu içinde alarak değmez. Mağazalarda oryantal tatlılar Dökme gelen zevk seçmek çok daha iyidir. Sonra da tat tercihleri için ideal olanı seçebilirsiniz. Buna ek olarak, iyi bir zevk en sık cömertçe pudra şekeri serpilir. Şeker şekline dikkat etmek de tavsiye edilir - bu sizin tarafınızdan ürünün geri kalan öncesinde, büyük olasılıkla, düzgün ve pürüzsüz veya olmak zorunda.

Türk lokumu Cook ve kendinizi yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, büyük bir emaye tencere alıp suyun yaklaşık 4 litre doldurun. Küçük bir yangında ısıtmalı koyun. Bu incelik için idealdir çünkü vsypte kademeli olarak, mısır nişastası, 750 gr su ısıtma. Ayrıca şeker 5 kg sitrik asit, 10 gramlık bir karışımı ekleyin. Sürekli bir buçuk saat boyunca hepsini karıştırın. Çerçeve sünekliği kazanmak ve kolayca paramparça soğutmanın ardından gerekir. biz bütün hazırlık teknolojisi sopa, bir çok sünek ve yumuşak ürünü olsun.

Hala sıcak karışım içinde, şekerlenmiş meyve, fındık veya çikolata tozu ilave da mümkündür. Eklenti zevk emin olun gül suyu. Bitmiş kitle bir tepsiye yayılır ve iyi soğumaya bırakılır, daha sonra dilimleri ve bol hindistan cevizi halinde kesilmiş veya pudra şekeri serpilir.

keserken soğutmalı birçok ev kadınları kitleler bıçak üzerine yapışmasını sorunu ile karşı karşıya. Bu çok kolay önlenebilir - bıçak sıradan bitkisel yağ yağlamak için yeterli olduğunu. Sarılı bitmiş ürünü depolamak için tavsiye edilir , parşömen kağıdı zavetrivanie önlemek için.

Ne yazık ki, tatlılar çoğu gibi, Türk lokumu özellikle besleyicidir. Tabii ki, yine de, çikolatanın karşılaştırmak değil, kalori Türk Lokumu çikolata en eşdeğerdir ve 100 gram başına 323 kcal olduğunu. Tek artı tatlı çok tatlı olduğunu, yüzden yemek çok fazla değil. ona şekil takdir ediyorum, ama en hassas kokulu oryantal sevinç zevk istiyor olanlar için, tür fındık veya çikolata gibi ek maddeler olmadan Türk Delight çeşitleri seçmek için arzu edilir.

Tabii ki, Türk lokumu çok düşkün olanlar için, kalori aksi ağırlık ve dişleri ile problem olacak, kendileri tarafından yer almak onlar için değmez hala yine bir rol oynayabilir, ama değil.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.