TeknolojininElektronik

Kızılötesi ısıtıcının prensibi. Kızılötesi ısıtıcılar: özellikler

Ev için kızılötesi ısıtıcı güneş gibi IR ışınları yayar. Işık kaynağımızdan gelen ısının büyük bir kısmının yelpazenin bu belirli aralığındaki olması nedeniyle adı verilmektedir. Kızılötesi ısıtıcının prensibi oldukça basittir ve zorluklar bu cihazın pratik uygulanma yöntemlerinde yatmaktadır. Bu türden türdeki enstrümanların bugün var olduğunu ve bunların nasıl işlediğini anlatmak için geçişi düşünmeye değer.

Lamba donatımı

Kızılötesi lamba ısıtıcısının prensibi güneşin kendisinin işleyişi ile yakındır. Bu alt sıralarda halojen olanlar da dahil olmak üzere birçok cihaz var. Özleri şöyledir: inert bir gaz ortamında nikrom bir spiral yerleştirilir ve ısıya dayanıklı bir çekirdeğe, örneğin seramik bir çekirdeğe sarılır. Geçen akımın etkisi Joule-Lenz yasasında tanımlanan etkiye yol açar. Bütün nokta, toplam ısı miktarının malzemenin direnci, spiralin uçlarındaki gerilim, akımın zamanı gibi faktörlere bağlı olmasıdır.

Katı dirençle nitelendirilen Nikrom'un etkisini arttırması amaçlanmıştır. Yavaş yavaş, helezonun ısınması kızıl-sıcıktır ve kızıl ötesi alanda aktif radyasyonun başlamasına neden olur. Sıcaklık en az 500 derece Celsius'a ulaştığında parlaklık sağlanır. Genellikle spiral daha yüksek değerlere kadar ısıtılır. İnert gaz, kayıp olmaksızın radyasyon sağlar ve bundan sonra ısıtıcı lambasının cam ampulüne ulaşır. Bu bölüm için, kuvars kumu, çalışma aralığındaki dalgaları mükemmel bir şekilde ileten bir malzeme olarak kullanılır. Bu nedenle ev için kızıl ötesi ısıtıcının özelliği, minimum enerji kaybı, genellikle sıfır olmasıdır.

Isı Yayımı

Sonra radyasyon odanın içindedir. Isıtıcı lambaların çoğunun ekseni etrafında simetrik olduğunu belirtmek gerekir. Bu, her yönden aynı radyasyonun elde edilmesini mümkün kılar. Bunu düzeltmek için, ayna yüzeyi olan özel bir reflektörün odasına bir kızılötesi lamba yerleştirilir. Bu amaçla genellikle paslanmaz çelik kullanılır. İdeal olarak, kaliteli camın arka tarafına uygulanan gümüş renk olmalıdır. Fakat bu çok kırılgan ve pahalı seçenektir çünkü ev için nispeten ucuz kızılötesi ısıtıcılar üretmek zor olacaktır.

Tarif edilen her şeyin yanı sıra, ortasında lamba ile bloke edilmiş bir ölü bölge var. Ancak bu önemsiz kızılötesi ısıtıcıların tüm avantajlarını azaltmaz ve cihazın verimliliği oldukça yüksektir.

Alternatif gelişmeler

Lambalar içeride vakum olsaydı bile iyi çalışırdı, ancak bu teknik çözüm birkaç dezavantaja sahiptir. Ürün, kırılgan olacaktır çünkü atmosfer basıncından etkilenir. Cam duvarların daha kalın olması gerekecek ve bu sadece cihazın verimliliğini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda maliyetini de artıracaktır. Spiral vakumla buharlaşmaya başlar. Bu koşullardaki atomlar hızla bozulması nedeniyle kızgın sarmal bırakacaktır. Bu dolaşan parçacıklar cam üzerinde yerleşebilir, bu da cihazın verimliliğini etkiler. Şeffaf kabuk üzerinde, bu durumda tamamen gereksiz bir ayna yüzeyi oluşacak. Atık gazlar ve özel katkı maddeleri, yalnızca bu süreçleri yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda atomların yerlerine dönmesine yardımcı olur.

Elde edilen sonuçlar

Bu nedenle kızılötesi ısıtıcının lambası özel atıl gazlarla doludur. Belki de bu biraz verimliliği düşürür, ancak halojenler için iletim tayfı, yararlı radyasyonun minimuma eritilmesi için seçilir. Bu durumda, lambanın içinde, atmosfere kıyasla önemsiz derecede küçük bir gaz katmanı hakkında konuşabiliriz.

Böylece gerçek güneş elde edilir, havayı ısıtmaz, altındaki cisimlere ısı verir. Yatak odası için kızılötesi ısıtıcı tavan gibi bir cihaz önerebilirsiniz . Ona yapılan değerlendirmeler, güç akışının odağının yalan söyleyen bir kişinin ayakları üzerinde en iyi şekilde yönlendirildiğini, daha sonra sıcaklığın eşit olarak dağıtılacağını ve en konforlu koşulların yarattığını söyledi.

Yazlık ev modelleri

Sadece kızılötesi ısıtıcılar değil aynı zamanda gaz da vardır. Açık ve karanlık olabilirler. Bu tür kategorilere bölünme, cihazın gözlemcisine bir yangın gözlemcisinin veya sıcak bir seramik kafesin görüp görmediğine bağlıdır. Cihazın restoranlarda veya ülkede kullanılması hedeflenen oldukça basit bir cihaz olduğunu düşünebilirsiniz. İçinde yanan gaz olduğu için içerdeki maddenin hareketi için bir yol olması gerektiği açıktır. Ayakta, oldukça büyük boyutlara sahip özel bir süpürgeye sahip insanların gözlerinden gizlenmiş bir gaz silindiri var. Çelik giriş kanalından biraz daha yüksek bir seramik ısıya dayanıklı ızgarayla donatılmış bir fırın bulunur. Yanma ürünleri, aygıtın üzerinde biraz yükselen bir tür bacadan ayrılıyor.

Gaz ısıtıcı çeşitleri

Cihazın yüksekliği 1.8 metredir ve yapıya iki çeşit sunulmaktadır: mantar ve şömine. Birinci tip plaj şemsiyesine benzer . Geniş tabanında bir gaz silindiri bulunur ve bacağında yukarı doğru gaz besleyen bir boru bulunur. Fırın şapkanın altındadır ve alevi yakma süreci vardır. Şemsiyenin konik şekli bir nedenle seçilmiştir. Bu, kızılötesi ışınım için bir tür reflektör. Çevredeki herkesi ısıtan bir enerjiyi yansıtır. Temiz hava toplanması bu tür kızılötesi ısıtıcılar için uygundur. Bu cihazların özellikleri, serin havalarda dışarıda zaman geçirmenizi sağlar.

İkinci tip aslında bir ateşe maruz bırakılan, fırında dikey olarak yerleştirilmiş ısıya dayanıklı bir seramik kafes barındıran bir şöminedir. Kızıl sıcaksa, büyük miktarlarda ışık ve ısı vermeye başlar. Akış odaklı şömine, sınırlı bir portala sahiptir. Isıtma yalnızca sektör için yaklaşık 30 derece ile gerçekleşir. Bu seçenek birlikte romantik bir akşam organize etmek için çok iyi.

Bununla birlikte, birinci tip, hafif bir mesafenin olması koşuluyla (diğer bir deyişle, reflektörün menzilini ısınmak için gerekli değildir) sıcaklığı her tarafa verir. Ancak direkt olarak ayağa kalkmanız işe yaramaz.

Gazlı ısıtıcı: Nasıl düzenlenir?

Ev için böyle bir infrared ısıtıcı dahili veya mobil olabilir. İlk durumda, bir duvar şömine biçiminde bir cihazdır. Mavi yakıtın temini, sokaktan duvardan giren özel bir sarı boru vasıtasıyla yapılır. Aynı şekilde, hava emme ve yanma ürünleri için kullanılan bir tane daha kurulmuştur. Çapı biraz daha büyüktür. Çıkış ve giriş akışları bir yoldan geçer ancak çelik bir duvarla ayrılırlar.

Mobil bir cihazdaysa, içi boş bir çelik gövdeye monte edilir ve balon içerinin hacmini işgal eder. Ön kısım gazla ısıtılmış ızgarayla donatılmıştır. Portaldan ışık yayar. Gazın serbest bırakılması burada gerçekleştiğinden, bu cihazların yaşam mahallerinde kullanılması önerilmez. Garaj için açık alev de önemli bir tehlike.

Gaz cihazı nasıl çalışır?

Gazla çalışan kızıl ötesi ısıtıcının prensibini düşünebilirsiniz. Durağan bir versiyon ise, o zaman duvara yerleştirilir ve gaz ve koaksiyel borular duvar boyunca çekilir ve cihazın gövdesinin arkasında bulunur. Alev burada sarıya ve canlı görünüyor, ısıya dayanıklı bir seramik kafes yanıp sönüyor. Kapı, refrakter cam ile korunuyor, bu nedenle açık alev sorun değil. Hava alımı dışardan yapılır, egzoz gazı emisyonu da vardır. Bu tür cihazlar, sadece istenilen ısıyı elde etmemek için oldukça iyi bir ev kızılötesi ısıtıcılar, aynı zamanda böyle bir iç öğenin varlığı nedeniyle konfor ve coziness bir ev vermek.

Film modelleri

Şimdi biliyoruz ki, vücut 500 dereceye kadar ısıtılırsa, güçlü bir kararlı kızılötesi radyasyon elde etmek mümkündür. Sıcaklık 36.6 ° C olan bir kişi, aynı zamanda uzunluğu 9 m olan kızılötesi dalgalar yayar. Odalardaki bu yetersiz etkiyi artırmak için, 45 ° C sıcaklıkta çalışan özel film cihazları yaratılmaktadır. Bu teknoloji tam bir yangın güvenliği sağlarken devrim niteliğindedir. Böylece kızılötesi ısıtıcı tavanı var.

Bu cihazların incelemeleri mutlak emniyet ile aşırı verimlilikleri için konuşmaktadır. "Armstrong" sistemi, içinde bir folyo bulunan, genel bir poliüretan köpük karoya benziyor. İçinden bir elektrik akımı geçirilir. Üst kısımda yer alan özel izolasyon, cihazın ısı yönünü kesinlikle aşağıya getirir. Bu durumda kızıl ötesi ısıtıcının prensibi şudur: Isıtma başladıktan sonra, kiremit malzemesi pay alır ve hiçbir enerji kalmadığında doğrudan zemine iner. Sonuç olarak, güneş tüm tavan alanına dönüşür. Bu tür bir cihaz hiç de tehlikeli değildir.

Kızılötesi ısıtıcılar için artıları

Bu tür cihazların birinci ve en önemli avantajı odanın anında ısıtılmasıdır. Kızılötesi ısıtıcılar evin geniş bir alanını sadece 30 dakika içinde ısıtabilir. Bu, özellikle soğuk iklimli bölgeler için çok önemli bir noktadır. Büyük binalarda bu özellikle önem kazanmaktadır. Bu nedenle, özellikleri geniş alanlara yönelimlerini belirten kızılötesi ısıtıcılar, atölyeler için ekipman üretiminde özellikle popülerdir.

Böyle bir cihazın çalıştırılmasının mutlak emniyetliliği avantajlarından bir diğeri. Düşerse bile, ateş başlamaz. Bu nedenle, ev içi kızılötesi ısıtıcılar ahşap evlerde de kullanılabilir. Bu cihaz oksijen yakmaz, bu da bariz bir avantajdır. Devam eden çalışmasıyla bile havasız bir izlenim olmaz. Kızılötesi ısıtıcılar "Şakayık", rüzgar türbinleri için tipik olan, ekstra ses varlığında yaratmazlar.

Bu gibi cihazların kullanımı ile sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Bilim adamları, insanlar için böyle bir radyasyonun faydasını kanıtlamıştır. Bu ışınım tipi kanserli hücrelerin büyümesini baskılayarak şekerli hastalarda insülin üretimini normale döndürdüğü için "ışınlar" olarak tanınan kızılötesi ısıtıcıları gönderen "Şakayalar" oluşturan dalgalar.

Mevcut eksiklikler

Bu tür cihazları kullanmanın temel dezavantajı, aynı odada yerleştirilen eski tabloları olumsuz etkileyebilmeleri. Özellikle, "Bilux" kızılötesi ısıtıcıların resmin tualini kurdukları farkedilir. Bununla birlikte, bu düzeltilebilir: nemlendiriciyi cihazın yanında durdurmak gerekir. Bu kombinasyon odadaki nemi normalleştirecektir.

Bazıları, hane halkı kızılötesi bir ısıtıcının, kullanıcıların çoğunlukla yalnızca pozitif olduğu incelemelerin çok fazla enerji tüketdiğine inanıyor. Bu sadece geniş alanlar için geçerlidir. Diğer durumlarda, tüketimleri yağ aygıtlarıyla karşılaştırılabilir. Çok uygun infrared ısıtıcı tavan, gözden geçirme kolaylığı, kolay kullanım ve insanlara olağanüstü yararlar getiriyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.