FormasyonÖykü

Kim Avustralya keşfetti?

bir dünyada hala tartışma Avustralya keşfetti kimin geldi. Bazıları bu Dzheyms Kuk, İngiltere'den yönlendirmek olduğunu savunuyorlar. Diğerleri kıtanın kaşifleri, Danes vardı Java onların kolonileri için bir yol bulmak için eminiz.

Genel olarak, ilk insanlar uzun Avrupalılar önce buraya geldi. Fazla kırk bin yıl önce, bu kıta Asya'nın güney bölgelerinden insanlar tarafından seçildi. Gizemli avstralius bilinmeyen yer (bilinmeyen güney arazi) - Onu hala antik coğrafyacı biliyordu hakkında. Zaten kartlarında onbeşinci yüzyılda onlar gizemli kıta önem kazandırmıştır. Ancak, üzerlerinde hatları bu geniş arazi alanı gerçek Avustralya'yı benzemez.

Avustralya keşfedilen yaklaşık anlaşmazlık yeni bir kıtada bu bilgileri iddia Portekizce gelip, Portekiz denizciler bilinmeyen kıtanın kıyı sularında deniz salatalık yakalandı Aborijin Malay adalarına geri onaltıncı yüzyılda var. Ama Avrupa ilk ayağı sadece on yedinci yüzyılda Avustralya topraklarına ayak bastığı.

Avustralya'nın keşif tarihi uzun Hollandalı göre, Cook adına, ama yine de (sık sık Avustralya denir) yeşil kıta ziyaret Avrupa'da, ilk sakinleri ile ilişkilendirilmiştir. Şaşmamalı sonra New Holland olarak tanınan bu şaşırtıcı kıtanın batı kesimi.

1605 yılında geçti Hollanda'dan Willem Janszoon Torres Boğazı'nı, Cape York Yarımadası boyunca kalkmıştı. İspanya'dan bu Torres bir sene sonra adası ayıran boğazı keşfetti Yeni Gine kıtadan. 1642 yılında, Dane Abel Tasman Avustralya'nın parçası düşünüyor, Tazmanya güney-batı bölümünü ziyaret etti. Ve Yanszon ve Tasman yerlilerle anakarada bir araya geldi.

Hollandalı ve İspanyol ve Danimarkalılar Ve yeni kıtanın keşif konusunda ağlamadım. Çünkü Avustralya'yı keşfeden gizliliği öncüleri sorununun olduğunu ve şimdi 150 yıl ilk Avrupalılar sonra bu topraklara gelen İngilizler tarafından zorlanır.

1770 yılında Avustralya'nın doğu kıyısı hemen yeni arazi İngiliz eşyalarını ilan James Cook, gemileri yaklaştı. Yakında suçlular için bir kraliyet "ceza kolonisi" Orada oluşturulur ve daha sonra İngiliz siyasi sürgün için.

1788 yılında daha sonra bir İngiliz kolonisi merkezi haline geldi Sidney, kenti merkezli Avustralya karada "ilk filo" ile geldi İngiliz. "İkinci Filo" şiddetle kıtanın yeşil alanlar geliştirmek başladı ilk serbest yerleşimciler geldi bulunmaktadır.

Anakara, aslen adı "New Holland", Flinders "Avustralya" olarak anıldı İngiliz Hydrographer hafif bir eliyle 18. ve 19. yüzyılın başlarında sonu taşıyordu. bu zamana kadar Aborijinler vahşice sömürgeciler tarafından yok edildi. On yerli halka avcılık, baskın, yerlileri zehir avlanan ve ödenen prim için öldürüldü. İngiliz anakarada görünümünü sonra yüz yıl içinde yerel insanların çoğu yok oldu, ve hayatta kalanlar ıssız ve cansız kıtasının, orta bölgelerinde yuvarlanır.

Nispeten yakın zamanda yeni gerçekleri tanındı. Uilyam Damper - Yani, hatta James Cook önce bu güney kıtasının başka İngiliz ziyaret etti. Ve 1432 yılında Avustralya Çinli denizci Zeng Xe ziyaret etti.

Oysa modern dünya güçlerinin hiçbiri dünyanın yeşil kıtaya açık bir ülke olarak kabul edilemez. İlk uzun Avrupalılar önce, bu tarafından ziyaret edildi eski Mısırlılar. Sadece Avustralya'nın kuzey doğusunda büyüdü bir ağacın - okaliptüs mumyalama yağı kullanıldı. Eski Mısır'da kutsal böceği - Ve bu kıtanın kayaların üzerinde antik scarabs fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Yani, Avustralya keşfetti sorusu - bu hala tarihçiler mücadele çok tartışmalı bir konudur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.